Quantcast

Uvoznički lobi – šta je to ustvari?

Ribar

Poznat
Poruka
9.185
Učestale su žalbe na „uvoznički lobi“. Prema onima koji se žale, Srbijom bi tekli med i mleko ali to ne dozvoljava nekakav uvoznički lobi.
Ko se i zašto žali?
U vreme Najvećeg Bravara Svih Naših Naroda I Narodnosti, u prodaji se mogla naći samo domaća roba. Uvozna je bila opterećena visokim carinama ako je uopšte i bilo dozvoljeno uvesti nešto. Pored toga, dobijanje raznih uvoznih dozvola i carinski postupak znali su da traju godinama.
Rezultat: roba koja se proizvodila i prodavala u SFRJ bila je uglavnom lošeg kvaliteta i zastarela u svakom pogledu. Kada je zemunski „Teleoptik“ proizveo svoj poslednji stepenišni automat, u inostranstvu su mogli da ga prepoznaju još samo iskusni i dugogodišnji kustosi muzeja! Ostalima je tako nešto bilo sasvim nepoznato – toliko je bio zastareo.
Današnji proizvođači nisu baš mnogo odmakli u razvoju. Još uvek bi da proizvode robu mereći pomoću štapa i kanapa. Da proizvode ono što su bolji majstori znali još pre drugog svetskog rata.
Istina je da su računari prisutni svuda. Pitanje je koliko ko zna da ih koristi.
Evo kako to izgleda u praksi:
Na svakom koraku se nudi sečeni pločasti materijal svih vrsta. Lepo! Međutim ako nekome zatreba ploča koja nije pravougaona, nego recimo u obliku ćiričnog slova „G“ ili „T“, već nastaju problemi! Više nije jednostavan rez i nema ko da ga napravi. Da ne pominjem ako slučajno treba još i neki žleb! To postaje vasionska tehnika i takva ploča može samo da se uveze. Iz Hjustona, naravno.
Kada domaći proizvođači ne mogu da se izbore sa, u suštini jednostavnim, oblicima ploča, šta očekivati kada je u pitanju nešto stvarno složeno?
Uvoz naravno!
I onda je kriv neki fiktivni lobi jer ovde očigledno nema takve pameti koja zna da to napravi.

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
38.408
Problem je sto se svet promenio - a mi to 90tih zbog ratova nismo primetili.

Nasa trzista tu otisla nekom drugom. Nasa proizvodnja je zastarela po raznim parametrima.

I sta je ostalo? Da uvezemo. E pa, nema konkurencije pri uvozu. "Pera" uvozi cokoladu, "Mika" uvozi pelene... i sve je mnogo skuplje nego u drugim zemljama. Madjarska je u EU, pa su stvari za decu mnogo jeftinije - zato sto tamo postoji normalna otvorena konkurencija. Kod nas je nema.

gost 204907

Elita
Poruka
22.653
Tržište Srbije je podeljeno na 5-6 firmi koje se bave uvozom robe široke potrošnje.

Kada bi proizvodnja bila potpomognuta drž. subvencijama, ali kako njih nema, nema ni proizvodnje i to stalno ponavljamo.

Uvoz se inače ne meri industrijskim proizvodima, nego robom široke potrošnje - mi uvozimo hranu, lekove.... i šta treba i šta ne treba. Problem je u neefikasnoj državi koja bi mogla da spreči neselektivni i bespotrebni uvoz.

Сајенс

Veoma poznat
Poruka
12.749
Увознички лоби ти је састављен од појединаца из прошлости и њихових синова, који су неким гнусним стварима задужили комунисте (који су утриповали да су они држава) и онда добили ексклузивно право да се баве тим бизнисом као неки вид награде и пензионисања. То је исто у скоро свим бившим сфрј републикама. Центар им је негде у пм иза 7 гора. У добрим су односима са шиптарима, браћа, старе праве браће се не сећају и зато је самообмањивање надати се нечем добром од њих. Толико су моћни да могу да увозе и уранијумске дечје лутке и да их пласирају на тржиште по мегамаркетима, а све уз нежну срцепарајућу рекламу на тв која те просто мами да купиш то неком детету.

Poruka
60.356
Увознички лоби...
Нпр намерно се држи прецењен динар, увоз се исплати, извоз и производња не.
Или у пољопривреди отвори се тржиште за неколко пута више субвенционисане производе него што је то код нас и удави домаћа производња нпр свиња, а још се и не забрањује увоз меса загађеног антибиотицима, хлором, с истеклим роком трајања итд.
После ионако морамо да увозимо јер је производња уништена.
И онда закључи да би с протекционизмом имали лоше домаће месо, а овако уживамо у странском отпаду.

Poslednja izmena od moderatora:

emaem

Domaćin
Poruka
4.813
То су "магови" економије, нарочито српске. У хрватском продајном ланцу званом "Идеа" нам продају пасуљ увезен из Етиопије (пази, гладне Етиопије), род мај 2013. године. У Србију се, такође преко хрватске продавнице "Пет шоп" увози сено (илити сушена трава) из земаља ЕУ.
За рубрику веровали или не.

Ribar

Poznat
Poruka
9.185
То су "магови" економије, нарочито српске. У хрватском продајном ланцу званом "Идеа" нам продају пасуљ увезен из Етиопије (пази, гладне Етиопије), род мај 2013. године. У Србију се, такође преко хрватске продавнице "Пет шоп" увози сено (илити сушена трава) из земаља ЕУ.
За рубрику веровали или не.
Jeste za "Verovali ili ne"!
Kako je moguće da pasulj sa drugog kraja sveta, i to gladnog, bude 216 din. a sa susednog polja 350? Skuplji 62%! Ne, 6.2% nego 62%! Jeste za "Verovali ili ne"!

ti to ozbiljno?
Najozbiljnije sam pokušao da naručim ploče koje nisu standardnog pravougaonog oblika.
Ne rade to. Još su ovi bolji - bar su uopšte odgovorili. Ostali, čim su videli da nije ono što se radilo pre WW2, nisu ni odgovorili!
Je li to dovoljno ozbiljno?

Poslednja izmena:

emaem

Domaćin
Poruka
4.813
Jeste za "Verovali ili ne"!
Kako je moguće da pasulj sa drugog kraja sveta, i to gladnog, bude 216 din. a sa susednog polja 350? Skuplji 62%! Ne, 6.2% nego 62%! Jeste za "Verovali ili ne"!
298 динара. Нормално да је јефтинији јер је род из маја 2013-те, значи стар 1,5 година. Добили су га џаб-џабе. Пробај га скувати, Дудуче.

OvajOnaj

Elita
Poruka
15.870

Nasa trzista tu otisla nekom drugom. Nasa proizvodnja je zastarela po raznim parametrima.

I sta je ostalo? Da uvezemo. E pa, nema konkurencije pri uvozu. "Pera" uvozi cokoladu, "Mika" uvozi pelene... i sve je mnogo skuplje nego u drugim zemljama. Madjarska je u EU, pa su stvari za decu mnogo jeftinije - zato sto tamo postoji normalna otvorena konkurencija. Kod nas je nema.
Ne zaboravimo i sankcije nasih dobrih i postenih prijatelja sa zapada, koje su nam pomogle da ostanemo u proslom milenijumu.

krinka5

Elita
Poruka
15.573
Rekoše pametni ljudi ; izvezi ili umri. Osnov svake zdrave privrede je izvoz , onoliko koliko izvezeš toliko imaš i para . Ako je tvoja ekonomija neefikasna a zatvorena, pametnim uvozom robe se povećava konkurentnost a time se povećava i efikasnost proizvodnje i kvalitet domaće robe što povoljno utiče na izvoz. Ukoliko je taj uvoz nagao , neselektivan i bez pravila time se može ugroziti ili potpuno uništiti domaća proizvodnja i izvoz a u takvoj situaciji velike profite ostvaruje manja grpa ljudi koja vremenom ostvaruje veliku finansijsku a zatim i političku moć . Takva grupa ljudi (čiji je jedini interes vlastiti ekstraprofit) koja je infiltrirana u političke strukture države i utiče na ekonomsku politiku naziva se uvoznički lobi. E sad da ne bi ispalo da je to neko misteriozno tajno udruženje , uvoznčki lobi ima svoje mesto u svakoj zdravoj ekonomiji međutim problemi nastaju kad njihov uticaj postane predominantan.

Poslednja izmena:

C0NSIGLIERI

Buduća legenda
Poruka
35.647
Rekoše pametni ljudi ; izvezi ili umri. Osnov svake zdrave privrede je izvoz , onoliko koliko izvezeš toliko imaš i para . Ako je tvoja ekonomija neefikasna a zatvorena, pametnim uvozom robe se povećava konkurentnost a time se povećava i efikasnost proizvodnje i kvalitet domaće robe što povoljno utiče na izvoz. Ukoliko je taj uvoz nagao , neselektivan i bez pravila time se može ugroziti ili potpuno uništiti domaća proizvodnja i izvoz a u takvoj situaciji velike profite ostvaruje manja grpa ljudi koja vrmenom ostvaruje veliku finansijsku a zatim i političku moć . Takva grupa ljudi (čiji je jedini interes vlastiti ekstraprofit) koja je infiltrirana u političke strukture države i utiče na ekonomsku politiku naziva se uvoznički lobi.
Ne moze se reci da nema Srba sa novcem, ali nesto ne vidim da ulazu u proizvodnju bilo cega.
Mozda to ima veze i sa mentalitetom i da Srbi nisu previse voljni za proizvodnju.
Kako neko moze imati volju za bilo kakvom proizvodnjom a da svaki drugi stanovnik nije voljan da uredi fasadu na sopstvenoj kuci i uredi dvoriste da vise ne lici na skladiste sekundarnih sirovina.
Takav narod, hebiga.

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
38.408
Ne zaboravimo i sankcije nasih dobrih i postenih prijatelja sa zapada, koje su nam pomogle da ostanemo u proslom milenijumu.
Ne znam sta je stetnije po nas. To sto su nas zatvorili ili nase slepilo da prepoznamo u kom se pravcu stvari krecu.
Izjava naseg trenutnog premijera "da je ukapirao sa 18 godina zakasnjenja"... :roll: To je opasnost po nacionalnu bezbednost.
Mozda jednom bude ukapirao da ga svi lazu... ali to nece da prizna. Vise mu se svidja obradjena slika stvarnosti. Zato se pocetne reci "da ce da sredi tajkune" toliko razlikuju od (ne)delovanja (kojeg u stvari nema). Slucaj sa Miskovicem je ucinio da se niko ziv drugi ne uhapsi. Ajd sto hapse dilere droge (znas kada cemo da znamo da je to uspelo? kada to poskupi... do sada nije! ), ali treba i druge vrste stetocina da urede. Taj posao mora da bude zavrsen.

OvajOnaj

Elita
Poruka
15.870
Ne znam sta je stetnije po nas. To sto su nas zatvorili ili nase slepilo da prepoznamo u kom se pravcu stvari krecu.
Izjava naseg trenutnog premijera "da je ukapirao sa 18 godina zakasnjenja"... :roll: To je opasnost po nacionalnu bezbednost.
Mozda jednom bude ukapirao da ga svi lazu... ali to nece da prizna. Vise mu se svidja obradjena slika stvarnosti. Zato se pocetne reci "da ce da sredi tajkune" toliko razlikuju od (ne)delovanja (kojeg u stvari nema). Slucaj sa Miskovicem je ucinio da se niko ziv drugi ne uhapsi. Ajd sto hapse dilere droge (znas kada cemo da znamo da je to uspelo? kada to poskupi... do sada nije! ), ali treba i druge vrste stetocina da urede. Taj posao mora da bude zavrsen.
To slepilo i politicko tumaranje je takodje nametnuto. Sto od dokonih domacih lopova i neznalica sto od zapada. Javno mjenje sludjeno, ne zna vise kome da veruje.
Pohapseni dileri (uvoznici) bice zamenjeni siptarskim banditima(paralelno, tako da se nece osetiti razlika cene), kome to ide u korist? Demagog je mislio da moze stati u kraj ukorenjenom lopovluku, ali ostaje samo na tome da je mislio. Ali nije sve ni tako crno, bar je malo suzbijen lopovluk i onemogucen ali ni blizi kao sto je obecan. Mozda se stanje i popravi, treba samo sacekati :lol:

Ribar

Poznat
Poruka
9.185
298 динара. Нормално да је јефтинији јер је род из маја 2013-те, значи стар 1,5 година. Добили су га џаб-џабе. Пробај га скувати, Дудуче.
Ne kuvam. Kuva restoran. Odakle ga nabavlja ne znam. Da li su ga kuvali dva minuta ili dva dana ni to ne znam - niti me zanima! Pasulj koji mi iznesu dobar je, možda i zato što ga retko jedem.

Ne čini li se i tebi samom da tvoja priča ima neke šupljine?
Etiopija važi kao nenahranjeni deo sveta, sa mnogo gladnih. I sada odjednom, ti gladni daju Srbiji hranu "џаб-џабе." Nije li baš neobično da gladni poklanjaju hranu?
Osim toga zašto bi prvo držali pasulj u skupom skladištu da bi ga poklonili tek posle plaćanja visoke ležarine? Sve i da je skladište sopstveno troškovi postoje-

Дудук се руководи логиком да је и сирће слатко кад је џабе.
Stvari koliko znam imaš nadprosečan standard. Sasvim je sigurno da ne želim da znam kako ga ostvaruješ!
Sve i da imam isti standard i da obojica možemo da besnimo misliš li ti da je svima sasvim svejedno da li je nešto 200 ili 300 dinara?
Pogledaj samo koliko ima penzionera kojima nisu umanjene penzije. Njima je i 10 din. značajna razlika.
Ovde u blizini je parkiran jedan Stojadin. Vlasnik je skinuo tablice i rekao bih napustio ga. Pošto je Zastavin proizvod ne vredi ga popravljati sve i da su delovi besplatni, a ne vredi ni koliko šlepovanje do otpada.
Misliš li da li je tom vlasniku svejedno da li nešto staje 200 ili 300 dinara?
Stvari je očigledno slatko što može da mu se smeje iz svojih dobrih kola. Ja mu se ne bih smejao čak i da imam Rols-Rojs!

Rekoše pametni ljudi ; izvezi ili umri. Osnov svake zdrave privrede je izvoz
Tačno! Izvoz je osnova kursa a ne Banka!
Ostaje pitanje šta može da se izveze? Samo sirovine jer bilo koji složeniji proizvod ovde se ne pravi.
Od sirovina zarade nema!
Tek kada o proizvodnji i kvalitetu budu odlučivali stručnjaci a ne tajkuni, političari i njihovi prirepci, kada se na unutrašnjem tržištu postigne kvalitet može se govoriti o izvozu!
Sve drugo je samo kuknjava nesposobnih i pretakanje istine u bajke.

Poslednja izmena:
Poruka
60.356
Ne kuvam. Kuva restoran. Odakle ga nabavlja ne znam. Da li su ga kuvali dva minuta ili dva dana ni to ne znam - niti me zanima! Pasulj koji mi iznesu dobar je, možda i zato što ga retko jedem.

Ne čini li se i tebi samom da tvoja priča ima neke šupljine?
Etiopija važi kao nenahranjeni deo sveta, sa mnogo gladnih. I sada odjednom, ti gladni daju Srbiji hranu "џаб-џабе." Nije li baš neobično da gladni poklanjaju hranu?
Osim toga zašto bi prvo držali pasulj u skupom skladištu da bi ga poklonili tek posle plaćanja visoke ležarine? Sve i da je skladište sopstveno troškovi postoje-

Stvari koliko znam imaš nadprosečan standard. Sasvim je sigurno da ne želim da znam kako ga ostvaruješ!
Sve i da imam isti standard i da obojica možemo da besnimo misliš li ti da je svima sasvim svejedno da li je nešto 200 ili 300 dinara?
Дудуку свака домаћа производња уништена је и обесмишљена увозом који је баш увознички лоби нереалним курсом динара с намером починио.
Ти изводиш закључке из последица уместо да се запиташ који су узроци стања које наводиш.
Зато сам ти и био у претходном посту дао пример са тржиштем хране, свиња поготово.
Али тврдоглавошћу ћеш само потврдити оно што сви знамо,, а то нимало није похвално.
Pogledaj samo koliko ima penzionera kojima nisu umanjene penzije. Njima je i 10 din. značajna razlika.
Ovde u blizini je parkiran jedan Stojadin. Vlasnik je skinuo tablice i rekao bih napustio ga. Pošto je Zastavin proizvod ne vredi ga popravljati sve i da su delovi besplatni, a ne vredi ni koliko šlepovanje do otpada.
Све има рок трајања, а он помало зависи и од власника, па јел?
Иначе мој комшија Геза вози ладу из 80их и сасвим лепо га служи.
Не знам где ти живиш, али код мене није обичај да се ислужено возило оставља на улици сем испред сопствене куће, а и то врло привремено.
Misliš li da li je tom vlasniku svejedno da li nešto staje 200 ili 300 dinara?
Stvari je očigledno slatko što može da mu se smeje iz svojih dobrih kola. Ja mu se ne bih smejao čak i da imam Rols-Rojs!

Tačno! Izvoz je osnova kursa a ne Banka!
Ostaje pitanje šta može da se izveze? Samo sirovine jer bilo koji složeniji proizvod ovde se ne pravi.
Od sirovina zarade nema!
Tek kada o proizvodnji i kvalitetu budu odlučivali stručnjaci a ne tajkuni, političari i njihovi prirepci, kada se na unutrašnjem tržištu postigne kvalitet može se govoriti o izvozu!
Sve drugo je samo kuknjava nesposobnih i pretakanje istine u bajke.
Ово везе с везом нема.
Извози се оно што има прођу у иностранству макар се на домаћем тржишту то уопште не нудило/тржило.

sasasta

Elita
Moderator
Poruka
23.709
Rekoše pametni ljudi ; izvezi ili umri. Osnov svake zdrave privrede je izvoz , onoliko koliko izvezeš toliko imaš i para . Ako je tvoja ekonomija neefikasna a zatvorena, pametnim uvozom robe se povećava konkurentnost a time se povećava i efikasnost proizvodnje i kvalitet domaće robe što povoljno utiče na izvoz. Ukoliko je taj uvoz nagao , neselektivan i bez pravila time se može ugroziti ili potpuno uništiti domaća proizvodnja i izvoz a u takvoj situaciji velike profite ostvaruje manja grpa ljudi koja vremenom ostvaruje veliku finansijsku a zatim i političku moć . Takva grupa ljudi (čiji je jedini interes vlastiti ekstraprofit) koja je infiltrirana u političke strukture države i utiče na ekonomsku politiku naziva se uvoznički lobi. E sad da ne bi ispalo da je to neko misteriozno tajno udruženje , uvoznčki lobi ima svoje mesto u svakoj zdravoj ekonomiji međutim problemi nastaju kad njihov uticaj postane predominantan.
lepo receno.

uvoznicki lobi je 4-5 coveka kojise preko svojih firmi bave trgovinom koja je znamo mozda najprofitabilniji biznis.sad posto se ovde nista ne proizvodi oni su se koncentrisali na uvoz.ne zanima njih nista vise nego svoj dzep.

komplikovano je pokretati proizvodnju i imati konkurenta na svetskom trzistu.jednostavnije je stvoriti uslove kupovinom politicara da se uvoz veoma isplati.

a najvece zlo je sto se sto indirektno sto direktno unistava svaki pokusaj manjih privatnika da uspostave neku proizvodnju i na taj nacin unistavaju i ono malo sansi za oporavak.

recimo neko hoce da gaji svinje , taman on napravi kvalitetno stado i zeli da pocne da prodaje uvoznicki lobi uveze velike kolicine mesa koje da po nabavnoj ceni.

unistili su konkurenciju koja je snizenjem cena na gubitku i zadrzali su monopol.

Ribar

Poznat
Poruka
9.185
Дудуку свака домаћа производња уништена је и обесмишљена увозом који је баш увознички лоби нереалним курсом динара с намером починио.
Ти изводиш закључке из последица уместо да се запиташ који су узроци стања које наводиш.
Voleo bih Stvari da odgovoriš šta bi se desilo kada bi kurs dinara preko noći postao "realan"? Pošto bi bilo gorivo, i koliko bi sve poskupelo samo zbog poskupljenja goriva?
Kurs dinara zavisi samo i jedino od proizvodnje i izvoza. Pošto proizvodnje gotovo nema, pošto nema kvalitetne robe za izvoz, nema tog kursa koji je realan! Čim promeniš kurs sve poskupi i stvar završi u gov..ma!

Извози се оно што има прођу у иностранству макар се на домаћем тржишту то уопште не нудило/тржило.
Nekvalitetna roba ima prođu u inostranstvu?

Samo da podsetim: u uvodu sam rekao da naši "proizvođači" znaju da prave samo ono što se pravilo još pre WW2! Tu leži osnovni problem a ne u kursu!
Zašto je to tako trebalo bi da svima jasno. Preduzeća su pokupovali, za po šaku novčića, oni koji imaju političke veze a ne oni koji znaju posao. To je koren svega!

Forumaš Veličanstveni

Elita
Banovan
Poruka
15.221
ja kapiram da je uvoznički lobi grupa seljaka koji su zaključili da je jeftinije naručiti 100 kila krompira
nego riljati zemlju, saditi 100 kila krompira, gledati u nebo, gledati u krompirovu zlaticu, i biti opljačkan od Bosanaca za 90 kila
kao u Vojvodini što rade po imanjima pa odnesu na pijacu

Ovako je sigurnije - treba ti 100 kila krompira, dobiješ 100 kila krompira
a ni pre dolaska bosanaca niko nije garantovao da će rodi svih 100 kila ali daleko da je domaćinu ostajalao ispod 10...

inače, biće izuzetno bitni faktor u potencijalnom ratu jer su svi seljaci došli na studije
pa sad tamo niko ne gaji koze, kokoške, krave niti iko tamo skuplja jaja ili kajmak niti pravi rakiju
sve ono tšo ostalim junacima u ratu treba dok se rat ne završi

Jedino što eto, ima puno zavidnog sveta što nisu oni taj uvoznički lobi pa ih ritikuju poštene iako bi neki i gori bili

Forumaš Veličanstveni

Elita
Banovan
Poruka
15.221

to je zato što te otpatke ali u regularnoj amablaži uvozi uvozički lobi iz DS-a
sa njima i počela GMO gowna da se daju narodu
ono što ni u samoj EU ne sme da se prodaje
ai sme da se proizvodi za potebe DS-a i Srboje
ono što se knjiži kao "humanitarna pomoć" nekoj državi

nemoj se praviš naivna Maja sa NBGD

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.