УТВРЂИВАЊЕ ДРЖАВНИХ ГРАНИЦА

Neca1977

Ističe se
Banovan
Poruka
2.534
МИЛОРАД БУХА: Даме и господо, уважени грађани Србије, у име Српске радикалне странке поставићу питање везано за утврђивање државних граница. Познато је у међународном праву, а и у националном праву, да је одређивање и утврђивање државних граница битан државнички посао, државно питање, питање суверенитета и интегритета.

Српска радикална странка је прошле године упутила Предлог резолуције о утврђивању државне границе са Републиком Хрватском. Познато је да немамо утврђене државне границе ни са осталим републикама бивше Југославије, ни са БиХ, ни са Црном Гором, ни са Македонијом. Познато је да постоји једна комисија која ради на утврђивању државне границе, међутим, прошло је 20 година од разбијања бивше Југославије а немамо утврђене државне границе. Поставља се питање одговорности, ко је одговоран за овакво стање у овој области? Одговорна је влада.

Моје питање се односи на то ко ради у овој комисији, које су активности ове комисије и најбитније питање – која је стратегија ове комисије? Из средстава информисања, после тројног састанка нашег председника са премијерима Хрватске и Словеније, лист „Блиц“ је објавио информацију да су се на тројном састанку, између осталог, договарали око граница. То није било централно питање, али се о томе разговарало.

Наиме, према информацијама до којих је дошао овај лист, а и хрватска штампа је нешто по том питању објавила, постигнут је тајни договор. Зашто тајни? Постоји комисија, зашто она не ради? Да ли су уставне надлежности председника Републике да он договара? То није његово уставно одређење и он та права нема. Међутим, он се петља у све, па и у ову област.

Што се тиче државне границе са Републиком Хрватском, она је отворена. Подручје Барање, источне Славоније и западног Срема никада ниједним међународно-правним актом није утврђено. Тренутно је то окупирана територија, то је простор Републике Српске Крајине, то питање је отворено из више разлога и више аспеката. Један од аспеката је историјски, други је културолошки, демографски, итд. Подручје Славоније и Барање никада територијално, административно, просветно итд, није било везано за Хрватску.

Зато је врло значајно, са аспекта Српске радикалне странке, да се утврди стратегија. Без јасне националне стратегије о одређивању граница, нико нема право, према одредбама Устава и према одредбама многобројних закона, да сам договара и преговара о питању државних граница, као ни о другим битним и виталним проблемима наше државе.

С друге стране, на истом тројном састанку, чак према изјавама учесника овог тројног састанка, наш председник Борис Тадић је изјавио да је спреман да повуче контра тужбу против Републике Хрватске. Због јавности, Српска радикална странка мора указати на погубне последице повлачења те контра тужбе. Због чега? Због тога што смо тужени од Републике Хрватске за геноцид над хрватским народом. С друге стране, влада је у току 2009. године усвојила контра тужбу којом је јасно рекла да је над Србима из Републике Српске Крајине и Републике Хрватске почињен геноцид. Нико нема право да одустаје од те контра тужбе, управо због геноцида. Карактер ратног злочина геноцида, као најстравичнијег злочина, је такав да не могу политичари о томе да се договарају. Ако је то упућено Међународном суду правде у Хагу, Међународни суд правде у Хагу је тај који ће одлучити да ли је постојао геноцид или није. Претходни договор о повлачењу тужбе је кривично дело.

Упозоравамо председника Републике да се уозбиљи. Нема никаквог договора. Влада Републике Српске Крајине у прогонству у више наврата је указивала на договорну политику председника државе, који је у последњих годину и по дана у више наврата изјавио да је спреман на компромис и договор. Хрватска страна, која је то покренула 1999. године, излази са истим ставовима.

Недопустиво је и штетно по српске националне интересе да се ово питање сада путем договора повуче из судског поступка.

Поред тога, на овом тројном састанку су покренуте одређене иницијативе…
 
Nisam pristalica SRS-a ali tekst uglavnom podržavam.Zaista,mi nemamo utvrđene granice sa Hrvatskom I Bosnom.Treba videti GPS kartu Dunava,(to je priznata granica od strane Evrope) i zaplakati.Srbija nije rešila svoje granice ali zato Hrvatska skoro jeste.Nekako mi je nelogično da se formirana komisija nije javno oglasila,a ni sami državni organi,povodom toga pitanja.Svi ćute,kao da ih ne interesuje ovaj problem ili čekaju da to reši neko sa strane.

Možda će opet "švaba" da to rešava.
 
Pa sad, ta granica sa Hrvatskom i jeste sporna zbog Sarengrada i tog poteza, ali ostalo im je stvarno smesno. Mi , kao, "nemamo granice sa BiH, Crnom Gorom i Makedonijom"-odakle to??? Kako, bre, nemamo granice sa njima, sta ovi radikali pricaju??? I kakav je faktor sad ta "Vlada Republike Srpske krajine u progonstvu" pa da se pozivaju na njih?

Sa ove tri navedene zemlje imamo granice jasno omedjene-sta je tu sporno?
Ili mozda to radikali hoce da dignu sebi rejting?:think:
 
Pa sad, ta granica sa Hrvatskom i jeste sporna zbog Sarengrada i tog poteza, ali ostalo im je stvarno smesno. Mi , kao, "nemamo granice sa BiH, Crnom Gorom i Makedonijom"-odakle to??? Kako, bre, nemamo granice sa njima, sta ovi radikali pricaju??? I kakav je faktor sad ta "Vlada Republike Srpske krajine u progonstvu" pa da se pozivaju na njih?

Sa ove tri navedene zemlje imamo granice jasno omedjene-sta je tu sporno?
Ili mozda to radikali hoce da dignu sebi rejting?:think:

Ako je sve to tacno sto je izneo Gdin iz Radikala,sto verovatno jeste,znaci da smo opet u "politickom procepu".
Ne smatram da neki potezi oko ovoga nisu dobri naseg Predsednika,razumem donekle i zasto.Opet mac sa dve ostirice nametnut Srbiji.Ujedno nam se opet pruzaju neka prava iznad ostalih republika/drzava,a ovamo ako sta preduzmemo mozemo pravno snositi odgovornost i snositi posledice.
To pokazuje,da nasi predstavnici za medjunarodnu politiku nisu nista preduzeli svo vreme unazad,ponajpre saznanja kako delovati u ovakvoj situaciji.Nadam se da gresim,i da ce uskoro dati nam konkretno i jasno stanje situacije.
 
Nisam pristalica SRS-a ali tekst uglavnom podržavam.Zaista,mi nemamo utvrđene granice sa Hrvatskom I Bosnom.Treba videti GPS kartu Dunava,(to je priznata granica od strane Evrope) i zaplakati.Srbija nije rešila svoje granice ali zato Hrvatska skoro jeste.Nekako mi je nelogično da se formirana komisija nije javno oglasila,a ni sami državni organi,povodom toga pitanja.Svi ćute,kao da ih ne interesuje ovaj problem ili čekaju da to reši neko sa strane.

Možda će opet "švaba" da to rešava.

neki dan su me zbog ovog banirali iako ne znam zašto. crvenim je prikazano teritorij koji je nekad pripadao lijepoj našoj, plavom bojom što je nekad pripadalo vama.
hrvati SE NEĆE ODREĆ TOG TERITORIJA. :hvala:

attachment.php
 
neki dan su me zbog ovog banirali iako ne znam zašto. crvenim je prikazano teritorij koji je nekad pripadao lijepoj našoj, plavom bojom što je nekad pripadalo vama.
hrvati SE NEĆE ODREĆ TOG TERITORIJA. :hvala:

attachment.php

Ne govorim a niti me zanima dali će se hrvatska odreći svoje teritorije,nego o problemu koji se mora rešiti.U EU neće uči niko od nas ako ne uredimo jasno i precizno granice.Ajd sada zamisli da ni Srbija neće pristati na ove granice.Šta onda?A ta tvoja parola nije na mestu.
 

Back
Top