Utisak nedelje: Gde su vam i šta rade vaša deca

Država treba da se pobrine da se primenjuju zakoni, ali ne može država da nam vaspitava decu.

Ali, može da nam pomogne da vaspitavamo decu. Velika bi pomoć bila da npr. zabrane njihov boravak na ulici posle ponoći. Onda većina dece više ne bi izlazila u 23h, a vraćala se ko zna kad. Onda bi roditelj mogao da kaže: "Alo bre...gde ćeš ti u ovo doba"? Sada na takvo pitanje odgovaraju: "Šta ću kada ranije nikoga nema. Neću sam da hodam po gradu k'o gluvo kuče".

Treba nju da pitaju da li zna gde joj je i sta joj radi sin. :D

Не зна

On baš i nije u mogućnosti da uradi nešto ozbiljnije, ali evo slušam da se zalaže za značajno pooštravanje zakona.
Evo, čak ide dotle da se ne zatvori samo objekat u kome je uhvaćeno dete da se kocka, nego ceo lanac tih kladionica.

Слажем се

E on ce da sredi da se u prodavnicama ne prodaje alkohol deci al prodaju droge deci i to u skoli ne pominje :)

страшно

Naravno... Policija je taj most koji treba da poveže državu i one kojima su zakoni namenjeni. Srpski policajac neće da radi svoj posao (čast izuzecima) iz straha i zbog mita.

Не само полиција него и инспекције и суд и да се суспендује
утицај политике а заживи утицај права и закона

Dakle, ako neki prodavac proda detetu alkohol i cigarete, on treba da ide u zatvor, plati ogromnu globu, i dobije doživotnu zabranu da otvori i/ili radi u takvoj vrsti radnji.
Nemam ništa protiv, ali maloletnik može da dođe do cigareta i alkohola u sopstvenoj kući, čak i uz znanje i odobravanje roditelja.
Tako i sa kafićima, kladionicama, diskotekama, klubovima.
Znači, doneti zabranu boravka maloletnika napolju posle ponoći. Naravno da će se oni uvek provlačiti, izlaziti ranije i do kasno ostajati u lokalima. Ali, ako policija zatekne maloletnika u nekom lokalu posle ponoći ili ako ga zatekne sa usluženim alkoholom, taj lokal, odn. vlasnik treba da prođe kao i onaj prodavac.
I još mnogo stvari bih mogao da nabrojim. Ali, niko me neće ubediti da je taj problem nerešiv.
Takođe, nemam ništa protiv, ali sam svesna da sve što se može raditi posle ponoći, može i pre.

Ajde, leba ti, pa nije tako davno bilo kad smo mi bili klinci :mrgreen:

Ali, može da nam pomogne da vaspitavamo decu. Velika bi pomoć bila da npr. zabrane njihov boravak na ulici posle ponoći. Onda većina dece više ne bi izlazila u 23h, a vraćala se ko zna kad. Onda bi roditelj mogao da kaže: "Alo bre...gde ćeš ti u ovo doba"? Sada na takvo pitanje odgovaraju: "Šta ću kada ranije nikoga nema. Neću sam da hodam po gradu k'o gluvo kuče".

U redu, ali kako ti to pomaže da znaš gde je i šta radi? Ne može tu država da ti pomogne.

Rekla bih da se takav dijalog između roditelja i deteta vodi oduvek, samo se satnica menja. Nekad je dolazak u ponoć bio "ovo doba".
I kao što rekoh, do ponoći možeš podjednako kvalitetno i da se napiješ i ufiksaš i kurvaš....kao i posle ponoći.

Nemam ništa protiv, ali maloletnik može da dođe do cigareta i alkohola u sopstvenoj kući, čak i uz znanje i odobravanje roditelja.

Onda i roditelj treba da odgovara, pa čak i da izgubi starateljstvo u ozbiljnijim slučajevima.

Takođe, nemam ništa protiv, ali sam svesna da sve što se može raditi posle ponoći, može i pre.

Ajde, leba ti, pa nije tako davno bilo kad smo mi bili klinci :mrgreen:

Može, ako mu odrasli (prodavci, ugostitelji, policajci) daju i dozvole. Ali, ako se zakon pooštri i izričito bez izuzetaka sprovodi, pored sve njihove volje da prave gluposti, neće moći, jer će im faliti "logistika".

Bogme kada smo mi bili klinci, neke stvari su bile mnoooogo drugačije.

A ti je poznaješ pa znaš kakav je roditelj ili procenjuješ na osnovu rekla-kazala iz desete ruke? Čoveče, smanji istresanje kompleksa po forumu, neće biti na odmet ;) Jedno je što ti se ona ne sviđa jer realno briše pod sa onima za koje ti politički navijaš a drugo je kakav je ona roditelj - o tom drugom ne znaš ama baš ništa pošto ne poznaješ ni nju ni malog.
Emisiju ne gledam, mrzi me, gledaću reprizu.

Nije valjda, pored toga što je narko-diler, još i *****? :eek:Kuku...Nije joj lako.

Kako se ona ponaša,verovatno sumnja.;)

Hmm!! Idem sutra kod komsinice sprat ispod sa tuznjikavom facom pa mozda se sazali na mene :per:

Ne znam...talenat za humor i inteligenciju treba koristiti za neke vrednije stvari.Ovde se možeš samo za*ebati.:roll:

Država treba da se pobrine da se primenjuju zakoni, ali ne može država da nam vaspitava decu.

Тачно. У породици и у систему вредности који се изгради у породици је кључ, а држава треба да спроводи постојеће законе, или евентуално, по потреби, да уводи нове законе.

A ti je poznaješ pa znaš kakav je roditelj ili procenjuješ na osnovu rekla-kazala iz desete ruke? Čoveče, smanji istresanje kompleksa po forumu, neće biti na odmet ;) Jedno je što ti se ona ne sviđa jer realno briše pod sa onima za koje ti politički navijaš a drugo je kakav je ona roditelj - o tom drugom ne znaš ama baš ništa pošto ne poznaješ ni nju ni malog.
Emisiju ne gledam, mrzi me, gledaću reprizu.
He,he...ona mi je maltene komšinica.Idi malo deli drugima lekcije.

Onda i roditelj treba da odgovara, pa čak i da izgubi starateljstvo u ozbiljnijim slučajevima.

Može, ako mu odrasli (prodavci, ugostitelji, policajci) daju i dozvole. Ali, ako se zakon pooštri i izričito bez izuzetaka sprovodi, pored sve njihove volje da prave gluposti, neće moći, jer će im faliti "logistika".

Jesu, u tom smislu da su roditelji u nekom proseku bili stroži.
I muzika je bila drugačija.
Ostalo je sve manje-više isto.

I ti bi da oduzimaš starateljstvo npr. zato što su roditelji snabdeli alkoholom žurku svog potomka za 17. rođendan?! Ili onim roditeljima koji su rešili da dozvole cigarete svom potomku u 16-oj, jer misle da je tako bolje nego da se krije i puši krdžu?
Ne kažem da je sve to super, ali ti roditelji makar znaju gde su i šta im rade deca, što je i tema. A i onomad smo onoliko napljuvali mešanje države u vaspitanje dece na zapadu...

E, kako me je sad iznervirala... Sa ovako ozbiljne teme, ona skrene priču na *****-bal. :dash:

Не гледам емисију, зато што сам претпоставио да је педер-бал тема. То ће на Б 92 бити главна тема наредних седам дана - живи били па видели!

Што се тиче деце - она су у тоталном хаосу - кривица: Сви смо криви! И као друштво и као родитељи. Можеш ти да дрвиш детету до сутра кад те твоје приче не пију воду, или ће ти дете испасти глупо у друштву (на срећу живо и здраво), или те дете неће фермати 5% и сматраће да си ти глуп кад не капираш како ствари стоје!

He,he...ona mi je maltene komšinica.Idi malo deli drugima lekcije.

Pa si na osnovu komšijskih priča dole na Dorćolu zaključio kakva je majka? :eek: Blago tebi ako i tvoje komšije samo zato što žive blizu tebe procenjuju kakav si otac. U tvojim godinama trebao bi da malo zrelije gledaš na svet ;) Ja kad nešto ne znam onda ćutim da ne ispadnem glupa a ti još više ideš u priču :roll: A lekcije ću da ti delim sve dok pričaš totalno napamet a ja sam igrom slučaja više upućena u tematiku, kao npr. u ovom slučaju ;)

............................................................................................................

Ту исту реченицу говорили су нама наши родитељи, а њима њихови родитељи,....

Проблем лежи искључиво у нормалној комуникацији у породици. Ако у породици владају искрени и топли односи, неће бити никаквих проблема са децом.

Pa si na osnovu komšijskih priča dole na Dorćolu zaključio kakva je majka? :eek: Blago tebi ako i tvoje komšije samo zato što žive blizu tebe procenjuju kakav si otac. U tvojim godinama trebao bi da malo zrelije gledaš na svet ;) Ja kad nešto ne znam onda ćutim da ne ispadnem glupa a ti još više ideš u priču :roll: A lekcije ću da ti delim sve dok pričaš totalno napamet a ja sam igrom slučaja više upućena u tematiku, kao npr. u ovom slučaju ;)
Baš mi je drago zbog tebe.:lol:...inače s komšijama nikad nisam pričao o njoj jer nije vredna priče.

Back