uticaj ličnih emocija na tumačenje otvaranja

Baxuz

Zainteresovan član
Poruka
254
Evo nove teme :) najteze je biti objektivan u tumacenjima. Barem meni... cesto vidim ono sto zelim da vidim, ali desava mi se nekada da sa strepnjom ili strahom otvaram karte i kao da tarot "oseti" ono sto osecam i to mi pokaze...

ne znam koliko sam uspela da prenesem, ali eto, volela bih da cujem tudja misljenja

Da li nas tarot "oseca" i kako postici objektivnost u tumacenju :)
 
Ovo je problem sa koji se sreću svi divinatori, bio u pitanju Tarot ili ne :).
Mislim da nikad do kraja ne možemo da se lišimo te note subjektivnosti, ali možemo makar raditi na tome da je smanjimo..e sad, mislim da ne postoje tehnike koje nam mogu pružiti veću objektivnost, već moramo da delujemo "iznutra", da tako kažem. Dakle, moramo raditi na sebi da možemo dobro da se upoznamo..pa da vidimo koje misli naginju ka tome "što je babi milo, to joj se i snilo", a koje su plod realnog zaključivanja. Zato se kod ezoteričnih sistema podrazumeva da učimo ne samo praktičan deo nekog sistema, već da ga primenjujemo na sebi (npr meditiramo na karte, kroz karakteristike Arkana upoznajemo i svoje sopstvene osobine, želje, strahove...)...

Mada, većina kolega (uključujući i mene) primenjuje ovo - jedni drugima vršimo konsultaciju. Npr ja izanaliziram problem moje prijateljice, ona izanalizira moj. Tako rešimo problem objektivnosti kad je kritično.

A Tarot nas definitivno "oseća" :).
Nekad je ceo raspored odjek mojih misli :lol: ..zato je dobro stišati taj unutrašnji dijalog pre otvaranja.
 
Ovo je problem sa koji se sreću svi divinatori, bio u pitanju Tarot ili ne :).
Mislim da nikad do kraja ne možemo da se lišimo te note subjektivnosti, ali možemo makar raditi na tome da je smanjimo..e sad, mislim da ne postoje tehnike koje nam mogu pružiti veću objektivnost, već moramo da delujemo "iznutra", da tako kažem. Dakle, moramo raditi na sebi da možemo dobro da se upoznamo..pa da vidimo koje misli naginju ka tome "što je babi milo, to joj se i snilo", a koje su plod realnog zaključivanja. Zato se kod ezoteričnih sistema podrazumeva da učimo ne samo praktičan deo nekog sistema, već da ga primenjujemo na sebi (npr meditiramo na karte, kroz karakteristike Arkana upoznajemo i svoje sopstvene osobine, želje, strahove...)...

Mada, većina kolega (uključujući i mene) primenjuje ovo - jedni drugima vršimo konsultaciju. Npr ja izanaliziram problem moje prijateljice, ona izanalizira moj. Tako rešimo problem objektivnosti kad je kritično.

A Tarot nas definitivno "oseća" :).
Nekad je ceo raspored odjek mojih misli :lol: ..zato je dobro stišati taj unutrašnji dijalog pre otvaranja
.

uh draga Valeria, ni ne znas koliko si me sada umirila... Rode su mi juce razvlacile zeludac, kada sam sa strepnjom otvarala karte! :sad2:

Ovo sa prijateljicama, vec neko vrem koristim :D

Ima jos jedna stvar koju sam htela da podelim sa drugima: isla sam na konsultaciju kod numerologa... sve po preporuci... zena je vise pricala o sebi nego o meni, filtrirajuci sve kroz sopstvene filtere, iskustva i nezadovoljstva!!! Potpuno me je negativno ozracila. Sve vreme polazeci od sopstvenih zelja i potreba!
Tipa: ma ne ovo.... ovo je veza bez strasti... ovo je bezveze skroz...nema ovde nista, glupost.... cekaj mozda BAS TAKO NESTO zelim :D izmislila sam ovaj primer, ali bilo je sve u tom fazonu
Smatram da je na ljudima koji se time bave velika odgovornost. kad vam se neko obrati cesto to radi zato sto od vas trazi resenje i treba biti jako mudar, pa naci nacin kako sve interpretirati, ne navesti na korak koji kada se ispostavi na prvu loptu pogresan, da se krivica svaljuje na onog ko tumaci... po principu: ali ti si mi rekla!!!.... (ovo mi se desilo jednom).
 
Jeste, dobro si to primetila, zato ne može svako da se bavi konsultacijama, i ne treba.
Čak i neko ko teži apsolutnoj istini mora nekad da zastane i da kaže - e sad sad iscrpljen/subjektivan, sad treba malo da pauziram od konsultacija.

Jer vi kad dajete savet, s karmičke tačke gledišta, vi preuzimate delić karme te osobe na sebe!! Zato su često konsultanti jako iscrpljeni..pa još ako imaju 4-5 konsultacija dnevno, to je energetski šok!!
Koliko god da je uzvišene svesti inače osoba... počeće da brlja kada je iscrpljena. Zato treba znati i kad da se stane na loptu i da se pauzira (makar svi vrištali oko tebe kako "im je hitnooooo" - to su najčešće ljudi koji i ne cene konsultaciju, niti išta mogu da shvate iz nje..).

A zamislit tek kad je neko nesvestan tih suptilnih pravila, pa se bavi konsultacijama - naravno da će sve gledati kroz spostvenu prizmu.

Mada, ima tu i druga strana medalje.. onaj ko vrši konsultacije često kaže ono što ne prija uhu klijenta, ali mu je potrebno da čuje... naravno da će klijent otići nezadovoljan - ako nije spreman na promene u svom životu.

Sve u svemu, osetljive su to stvari.
 
Koliko svojim osećajima utičemo na rezultate tumačenja?
Veliko pitanje, verovatno ima jdnostavan odgovor.
“Što je babi milo to joj se i snilo“ i u kartama otvorilo. To je jedna krajnost od koje se polako i dosta mukotrpno udaljavamo raznim načinima „rada na sebi“.
A šta ili gde je druga krajnost ??
Rad „na sebi“ obično ima za cilj da razvije ono, čiji se mali deo u nedostatku boljeg naziva, zove intuicija, dakle da se razvije u sposobost pouzdanu otprilike kao što je pouzdano logično odn. racionalno rasuđivanje. Sad dok ovo kucam pomišljam da je ta, tako razvijena intuicija samo jedna nuzpojava uravnoteženog duhovnog razvoja tj. rada na „sebi“. Takav razvoj otvara veliki broj raznoraznih vrata, naravno šta se nalazi iza njih, vidimo tek kad ih otvorimo. Neretko od teško stečene prilike da se neke vratnice makar i samo odškrinu, onaj prvi pogled prepun nadanja pukne nam na:
Ogledalo.
jer „kako unutra tako i napolju“
To vam je život, naravno iza ogledala, pre nego u njemu, je ono što smo tražili i možda zaslužili, da bi to uvideli moramo umeti da gledamo kroz svoj odraz na prozoru, ne kroz sebe same, nego kod taj bledi odraz na kibicfensteru, odraz naše slike i možda prilike, odraz trenutne radosti očekivanja, privrženosti, odbojnosti, prezira, mržnje i sve to u kovitlanju previranju kao komina pred pečenje. Ima tu „na sebi“ puno posla, ali može li se i preterati?
Verovatno može i to je onda neko zastranjivanje, stvarno ne znam ali jedan čudan nedavan primer otvara mi tako neke teme.
„Moj drug iz detinjstva, živi sretno na selu ko u ruskom romanu
E tačno tako ima ....“ otprilike tako kao pesmi Majstora, rasli smo zajedno tako da dobro znamo poreklo svih naših ožiljaka.
Nisam ga video več podugo ali se čujemo ponekad preko skajpa, Pre koju nedelju, priča mi da su ostali zavejani, on i žena na svom imanju. Divota jedna kaže „..samo da mu ostane Net.“
„samo još da se prekine i Net“ dobacuje gospođa. Uvek je voleo životinje i dosta im se posvećivao i tek onako uzgred na moje dosadno pitanje šta ima novo, „Šta može biti novo na zavejanom salašu?“, reče mi da ga je ugrizao neki mačor i to baš ozbiljno, rana prerasta rakiju i flaster, al nema veze.
-Kako nema veze? a znam kakav je -Čoveče pa jel ti znaš da i mačke oboljevaju od besnila?
- Da ali nema veze.
Dobro, mišljah, tebe je ujeo nije mene, zna on sa životinjama, bar je dosad, uvek znao, ipak oduvek me je brinula ta njegova 'lako ćemo' crta, mada budimo iskreni, od tog nije mnogo stradavao, naprotiv par puta je zbog svoje lakomislenosti dobro prolazio više srećom nego pameću. Valjda zato i naumih da se dohvatim viska. Visak nije tako eksplicitan kao Tarot, mada nemam toliko iskustva sa tarotom, ipak, par puta, umalo nisam pao sa stolice kad sam video šta mi se otvorilo. Visak zauzvrat može da da veoma precizno nijansirane odgovore, naravno ako ih čovek ume nazreti kroz sopstveni odraz u ogledalu. Tako je to izgleda, u svim tehnikama. Zapravo, već dugo ne koristim fizički visak, bolji i precizniji je onaj koji se vizualizuje, ali bilo mi je isprva nešto jako čudno, pa na kraju posegnuh i za realnim. Usamljivanje, smirivanje, opuštanje, pražnjenje, to je manje više uvek isto, mora se vežbati svaki dan dok smo živi, i potom konkretno pitanje u vezi te mačke i mog pajtosa. Odgovor je bio istovetan onom prethodnom sa nadrealnim viskom, ne pamtim da sam ikad dobio tako nešto.
Ništa. Visio je kao da sam ga okačio na zid.
A šta ili gde je druga krajnost ?? otad se pitam.
 
Jeste, dobro si to primetila, zato ne može svako da se bavi konsultacijama, i ne treba.
Čak i neko ko teži apsolutnoj istini mora nekad da zastane i da kaže - e sad sad iscrpljen/subjektivan, sad treba malo da pauziram od konsultacija.

Jer vi kad dajete savet, s karmičke tačke gledišta, vi preuzimate delić karme te osobe na sebe!! Zato su često konsultanti jako iscrpljeni..pa još ako imaju 4-5 konsultacija dnevno, to je energetski šok!!
Koliko god da je uzvišene svesti inače osoba... počeće da brlja kada je iscrpljena. Zato treba znati i kad da se stane na loptu i da se pauzira (makar svi vrištali oko tebe kako "im je hitnooooo" - to su najčešće ljudi koji i ne cene konsultaciju, niti išta mogu da shvate iz nje..).

A zamislit tek kad je neko nesvestan tih suptilnih pravila, pa se bavi konsultacijama - naravno da će sve gledati kroz spostvenu prizmu.

Mada, ima tu i druga strana medalje.. onaj ko vrši konsultacije često kaže ono što ne prija uhu klijenta, ali mu je potrebno da čuje... naravno da će klijent otići nezadovoljan - ako nije spreman na promene u svom životu.

Sve u svemu, osetljive su to stvari.

potpuno se slazem sa tobom!
 
Razmišljala sam još malo na temu objektivnosti..
Mislim da je nemoguće postići savršenu objektivnost.. možemo joj samo težiti..
Jer kako bi neki zaključak koji proizilazi od nesavršenog ljudskog bića mogao biti savršen? Što ne znači da ne treba uvek da težimo usavršavanju..
Ako imamo dobar temelj u vidu tradicionalne divinacijske obuke, to dosta može pomoći, a još više nam može pomoći rad na sebi i stalna praksa.. ali i to nije "dovoljno" da uvek, u svakom trenutku možemo biri sigurni da smo apsolutno u pravu. Može pomoći i stalno zapisivanje naših analiza, da bi mogli sa vremenske distance da proverimo koliko su naša zapažanja bila korektna.
Lično, mislim da je ta blaga nesigurnost koja nas prati odlika svakog svesnog i odgovornog čoveka, koji je svestan da nije svemoguć. Nego, nezgodno je kada se uz to skopča i nestrpljenje.. upoznala sam osobu koja je vrlo talentovana za Tarot, ali joj je jako smetalo to što ne može odmah da postigne sigurnost kakvu imaju ljudi posle recimo 10 godina bavljenja Tarotom.. i to ju je do te mere frustruralo da je na kraju potpuno odustala od bavljenja njime.. korak unazad, po mom mišljenju, jer jeste veliki talenat u pitanju.
Zato mi se čini da je strpljenje jedan od prvih preduslova za razvijanje objektivnosti :).
 
Razmišljala sam još malo na temu objektivnosti..
Mislim da je nemoguće postići savršenu objektivnost.. možemo joj samo težiti..
Jer kako bi neki zaključak koji proizilazi od nesavršenog ljudskog bića mogao biti savršen? Što ne znači da ne treba uvek da težimo usavršavanju..
Ako imamo dobar temelj u vidu tradicionalne divinacijske obuke, to dosta može pomoći, a još više nam može pomoći rad na sebi i stalna praksa.. ali i to nije "dovoljno" da uvek, u svakom trenutku možemo biri sigurni da smo apsolutno u pravu. Može pomoći i stalno zapisivanje naših analiza, da bi mogli sa vremenske distance da proverimo koliko su naša zapažanja bila korektna.
Lično, mislim da je ta blaga nesigurnost koja nas prati odlika svakog svesnog i odgovornog čoveka, koji je svestan da nije svemoguć. Nego, nezgodno je kada se uz to skopča i nestrpljenje.. upoznala sam osobu koja je vrlo talentovana za Tarot, ali joj je jako smetalo to što ne može odmah da postigne sigurnost kakvu imaju ljudi posle recimo 10 godina bavljenja Tarotom.. i to ju je do te mere frustruralo da je na kraju potpuno odustala od bavljenja njime.. korak unazad, po mom mišljenju, jer jeste veliki talenat u pitanju.
Zato mi se čini da je strpljenje jedan od prvih preduslova za razvijanje objektivnosti :).

ja se bojim da se meni ovo ne desi :) nisam bas toliki talenat, ali nestrpljiva jesam! :D
 
Evo nove teme :) najteze je biti objektivan u tumacenjima. Barem meni... cesto vidim ono sto zelim da vidim, ali desava mi se nekada da sa strepnjom ili strahom otvaram karte i kao da tarot "oseti" ono sto osecam i to mi pokaze...

ne znam koliko sam uspela da prenesem, ali eto, volela bih da cujem tudja misljenja

Da li nas tarot "oseca" i kako postici objektivnost u tumacenju :)
Ja još uvek nisam postigla objektivnost. Iskreno. Vise puta imam utisak da je to ono sto ja zelim, a ne ono sta jeste. Ocigledno se to negde ispomeša da kazem, da se preplicu energije, pa neretko bude sto ti kazes, draga, poveca neobjektivnost. :kiss:
 

Back
Top