Uticaj diskusije na forumu na promenu vere

Nije besmisleno nista
Meni su neki kasnije pricali da su samo citali sta sam pisala i da je to uticalo na njih
Zato je i Isua rekao da treba propovedati
da ljudi cuju za Bozju rec
koja znaci spasenje svima
Uvijek je bilo bitno i ko kaze,a ne samo sta kaze.
Neozbiljno bi bilo mijenjati vjeru zbog bilo kakve "propovijedi" na forumu,od nekog tamo anonimnog propovjednika.
Tako da je Bozija rijec prilicno rastegljiv pojam.
Svako daje sebi za pravo da je tumaci.
 
Po meni to uopste nije cilj ovih diskusija.
Naime,svako ovde dolazi sa nekim svojim verskim ubedjenjem za kojeg smatra da je ok a ima ih i koji smatraju da je upravo nivna vera "ona prava"...a zasto ?
Pa zato sto su tako verovali njihovi predci,tako veruje citavo opkruzenje ( dakle mnozinstvo) stoga mora da je to "ono pravo"dok su svi ostali neki "sektasi"koji pojma nemaju o hriscanstvu.
E sad,kad bi samo par njih tako verovali hajde nekako i da probamo resavati situaciju na jednostavan nacin ali kad tako svi tvrde - onda nam nema druge nego da u startu utvrdimo koji je to reper na osnovu kojeg bi smo mogli utvrditi koje je versko ubedjenje zaista u pravu a koje nije.
Po meni,to su Biblija,dakle Sveto Pismo i sva ona predanja koja bi smo mogli da ih svrstamo u kategoriji "svetih predanja".
A koja su to sveta predanja ?
To su dakle sva predanja koja su u skladu sa Biblijom a sve sto je van toga je samo obicno predanje koje ne samo sto nije sveto nego je veoma cesto neki miks paganstva...
E sad ako se nekako mozemo sloziti u vezi ovog,onda ce nam biti lakse u toku utvrdjivanja prave istine !

A sto se tice same promene verovanja,to je nesto sto spada u domenu direktnog Bozjeg delovanja. Naime,svaka osoba u toku svog zivota stice razna saznanja i s tim se omogucuje da u datom trenutku nekada u buducnosti,kada je Bozji Sveti Duh bude direktno pozvao kroz njenu savest da ucini izbor i "prestroji se na pravom koloseku"...dakle da to zaista ucini.
A danas,mi mozemo i trebamo diskutirati,trebamo postavljati razna pitanja i trebamo odgovarati sve sto znamo i s tim , direktno il indirektno,mi zapravo ucestvujemo u jevandjeliziranju drustva gde zivimo ( dakle i svojim znanjem ali i svojim neznanjem jer ljudi sve to prate i to veoma pazljivo).
Mislim da je prava vjera za svakog upravo vjera njegovih predaka,okruzenja.
Vrlo mi je neprirodno da npr.neki Srbin bude budista.
Prvo sto nije rodjen u tom okruzenju,nije zivio u tom okruzenju,nema nikakve povezanosti s tom religijom...i sad on odjednom "nadje sebe" u budizmu.Vise vjeruje nekom tamo dalekom strancu i onom u sta on vjeruje,nego onom u sta su vjerovali njegovi roditelji ili preci.
Nesto mi tu ne stima.
 
Mislim da je prava vjera za svakog upravo vjera njegovih predaka,okruzenja.
Vrlo mi je neprirodno da npr.neki Srbin bude budista.
Prvo sto nije rodjen u tom okruzenju,nije zivio u tom okruzenju,nema nikakve povezanosti s tom religijom...i sad on odjednom "nadje sebe" u budizmu.Vise vjeruje nekom tamo dalekom strancu i onom u sta on vjeruje,nego onom u sta su vjerovali njegovi roditelji ili preci.
Nesto mi tu ne stima.
Iskreno, potpuno bezvezno poimanje vere. Kakve su stari Srbi imali veze sa jevrejskom religijom nastalom 2500 km odavde?
 
Iskreno, potpuno bezvezno poimanje vere. Kakve su stari Srbi imali veze sa jevrejskom religijom nastalom 2500 km odavde?
Od tih starih su nastali ovi novi koje ja pamtim...
Evolucijom vjere se doslo do ove sada.Mozda ni nasi daleki buduci potomci nece vjerovati u isto sto mi...Ali prirodno bi bilo da vjeruju ono sto im vjeruju roditelji ili bliza okolina,a ne tamo neki Japanci ili Kinezi.
 
Pa ono 4c smo uzeli od vizantije pa sto ne bi i veru :p
Ne vrijedi se vracati daleko unazad ko je sta uzeo i zasto.
To je sto je danas.I licno ne razumijem ove koji mijenjaju vjeru u kojoj su rodjeni.
Mozes se ti obrazovati,poznavati sva ucenja...pa i pomenuti budizam.
Ali sad ti da budes budista i da ti je ta vjera bliza,a zivis u Srbiji i roditelji i babe i djedovi su ti pravoslavci...ne pije mi vode,pa neka prica ko sta hoce.🙂
Za ove nase tri konfesije u okruzenju jos i mogu da shvatim ako neko bas zeli i pronadje se u tome...mada mi i tu nisu cista posla.🙂
Obicno je neki interes u pitanju,a ne vjera kao vjera.
 
Ne vrijedi se vracati daleko unazad ko je sta uzeo i zasto.
To je sto je danas.I licno ne razumijem ove koji mijenjaju vjeru u kojoj su rodjeni.
Mozes se ti obrazovati,poznavati sva ucenja...pa i pomenuti budizam.
Ali sad ti da budes budista i da ti je ta vjera bliza,a zivis u Srbiji i roditelji i babe i djedovi su ti pravoslavci...ne pije mi vode,pa neka prica ko sta hoce.🙂
Za ove nase tri konfesije u okruzenju jos i mogu da shvatim ako neko bas zeli i pronadje se u tome...mada mi i tu nisu cista posla.🙂
Obicno je neki interes u pitanju,a ne vjera kao vjera.
Znas kako, ako te nesto privuce, ne moras da se prepustis mainstreamu....
 
Ne moze me privuci jer ja u startu ne zelim da me privuce.
I ovaj zivot mi je malo za (istinsko)proucavanje i praktikovanje religije u kojoj sam rodjena i u kojoj su moji blizi.
Ako sam vjernik i ako to zelim.
Ako nisam,onda je svejedno.
Meni je religija vise kao stake za ono sto hocu da postignem, nego nesto sa cime sam zaludjen.
Da mantram hare krishna ili oce nas, meni sve jedno, mogu isto da postignem i uz shakiru :P
 
Ne vrijedi se vracati daleko unazad ko je sta uzeo i zasto.
To je sto je danas.I licno ne razumijem ove koji mijenjaju vjeru u kojoj su rodjeni.
Mozes se ti obrazovati,poznavati sva ucenja...pa i pomenuti budizam.
Ali sad ti da budes budista i da ti je ta vjera bliza,a zivis u Srbiji i roditelji i babe i djedovi su ti pravoslavci...ne pije mi vode,pa neka prica ko sta hoce.🙂
Za ove nase tri konfesije u okruzenju jos i mogu da shvatim ako neko bas zeli i pronadje se u tome...mada mi i tu nisu cista posla.🙂
Obicno je neki interes u pitanju,a ne vjera kao vjera.
Jasno mi je da ne razumeš, ali ne moraju svi sve da razumeju. Svako neka veruje u šta hoće dogod time ne ugrožava drugog.
 
Koliko rigidno razmišljanje...
Za mene nije rigidno.Nego prirodno.
Prirodno mi je da pripadam vjeri mojih roditelja,u kojoj sam odrasla...a ne nekim tamo budistima.
Cak i kad bi mi se budizam dopao na neki nacin...a vjerovatno ima i takvih stvari tamo koje bi mi se dopale,ne bih mijenjala vjeru nego bih pokusala kroz ovu svoju u kojoj sam rodjena da nadjem to sto me interesuje.
Ne znam,mozda tako razmisljam zato sto su mi svi u blizoj i daljoj familiji i svi preci,bili iskljucivo pravoslavne vjere.
I kad je njima svima bila dobra,zasto meni ne bi bila?
Zasto traziti nesto negdje "tamo daleko",ako ga imas tu blizu?
 
Za mene nije rigidno.Nego prirodno.
Prirodno mi je da pripadam vjeri mojih roditelja,u kojoj sam odrasla...a ne nekim tamo budistima.
Cak i kad bi mi se budizam dopao na neki nacin...a vjerovatno ima i takvih stvari tamo koje bi mi se dopale,ne bih mijenjala vjeru nego bih pokusala kroz ovu svoju u kojoj sam rodjena da nadjem to sto me interesuje.
Ne znam,mozda tako razmisljam zato sto su mi svi u blizoj i daljoj familiji i svi preci,bili iskljucivo pravoslavne vjere.
I kad je njima svima bila dobra,zasto meni ne bi bila?
Zasto traziti nesto negdje "tamo daleko",ako ga imas tu blizu?
Ok. Bitno je da to smatraš za sebe.
PS: Zašto voziti Toyotu kad imas Juga?
 

Back
Top