• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Uticaj diskusije na forumu na promenu vere

C

Cvrc Na Kub

Gost
Па управо то што сам и рекао, вјерујемо да ће тако бити, односно да ће бити најбоље могуће, не очекујемо у смислу, "ја Теби печеног овна, а ти мени то и то" (на то сам мислио кад кажем магијски однос). Ми вјерујемо и надамо се да ће нам Бог услишити молитве по Свом промислу, из Своје љубави и милости према нама, а не зато што ћемо му ми приносити неке жртве или не.
Да сумирамо онда овако: ако не очекујеш да се оствари оно зашта се молиш и не би жртвовао жуту банку за то, јел чудно онда што добијеш нешто десето? Мени јесте, да сам нешто Бог не бих ти услишио, јер показује колико ти то мало значи уствари.

Koslav75

Iskusan
Poruka
6.301
Evo opet razlike - ti mi preporucujes da citam nesto a ne dajes citata dok ti ja gotovo uvek dajem precizno i jasno sto da citas i gotovo obavezno dajem citate...
Razlika je evidentna,zar ne ?
Хоћеш рећи да не знаш ову причу, ццц, па како је то могуће за неког ко стално износи "неспорне Библиске истине", али добро, да не би сад морао тражити данима, ево цитата:

9. А и некима који бијаху увјерени за себе да су праведни, а остале ниподаштаваху, каза причу ову:
Приче_30:12, Лк_10:29, Јв_9:28, Рим_14:3, Фил_3:4
(Зач. 89)
.
10. Два човјека уђоше у храм да се моле Богу, један фарисеј а други цариник.
Мт_21:12
11. Фарисеј стаде и мољаше се у себи овако: Боже, хвала ти што нисам као остали људи: грабљивци, неправедници, прељубници или као овај цариник.
Псал_135:2, Иса_1:15, 2.Кор_10:12, Отк_3:17
12. Постим двапут у седмици; дајем десетак од свега што стекнем.

13. А цариник издалека стајаше, и не хтједе ни очију уздигнути небу, него се бијаше у прса своја говорећи: Боже, милостив буди мени грјешноме!
Псал_40:12, Лк_23:48
14. Кажем вам, овај отиде оправдан дому своме, а не онај. Јер сваки који себе узвисује понизиће се, а који себе понизује узвисиће се.
Јов_22:29, Иса_2:11, Јак_4:6, 1.Пт_5:5

Дакле, понављам питање, кад ти изјавиш:

Ima puno toga upravo is SZ-ta sto je jos uvek na snazi i koje hrscani ( mislim na one sa verom u Boga Nebeskoga jer ostali nazalost to nisu ) jos uvek drze ( praktikuju).

Сасвим је јасно да себе сврставаш у те "неке праве хришћане" за разлику од других који нису "прави", да ли се ти својом изјавом идентификујеш са фарисејом или цариником из приче?

Koslav75

Iskusan
Poruka
6.301
Да сумирамо онда овако: ако не очекујеш да се оствари оно зашта се молиш и не би жртвовао жуту банку за то, јел чудно онда што добијеш нешто десето? Мени јесте, да сам нешто Бог не бих ти услишио, јер показује колико ти то мало значи уствари.
Не, не очекујем да ће се то остварити зато што ћу дати жуту банку или милион жутих банки у то име, већ вјерујем да ће се то остварити на овај или онај начин због моје потребе и Божије љубави и милости, без обзира дао ја ту жуту банку или не дао. Не знам како бих ти пластичније описао на шта мислим.

C

Cvrc Na Kub

Gost
A gde sam ja citirao to sto navodis " А Господ је лепо рекао да ће многи доћи у Његово име итд"...!?
Da me nisi pomesao sa nekim ili su ti se otvorila neka nova setila,neko 'trece oko"koje vidi ono sto svi mi ne vidimo ? :D
Šarmantno da se tvoja osetljiva vera sastoji od niza ovakvih retorickih lupinga izbegavanja zastrašujućih pitanja koja bi je dovela u najmanju sumnju jer bi onda puko mehur od sapunice kojim je pokušavaš predstaviti kao jedinu istinu.

Koslav75

Iskusan
Poruka
6.301
možda bi neki vernici više voleli da se njihovi prilozi upotrebe da se nahrane gladni nego da se crkve kupaju u zlatu a sveštenici voze u skupim kolima...Šta bi Isus više voleo?
Ево, још мало па ћу се са цитатима изравнати са Моном и Робијем :D . Ипак можда ти бар дјелимично да одговор на твоје питање.

6. А кад Исус бјеше у Витанији у кући Симона губавога,
Мт_21:17, Мк_14:3, Јв_11:1, Јв_12:3
7. Приступи му жена са алавастровом посудом мириса скупоцјенога, и изли на главу његову када сјеђаше за трпезом.

8. А кад ово видјеше ученици његови, негодоваше говорећи: Чему ова штета?
Мк_14:4, Јв_12:4
9. Јер се могаше овај мирис продати скупо и дати сиромасима.

10. А разумјевши Исус рече им: Што ометате жену? Она учини добро дјело на мени.

11. Јер сиромахе имате свагда са собом, а мене немате свагда.

Елем, скоро у сваком парохијском храму има мјесто гдје се може оставити прилог за сиромашне парохијане одакле се та помоћ преусмерава. Међутим није ми јасно зашто се прозива црква, а не држава, ваљда је црква одговорна за духовно здравље и благостање народа, а држава би требало да је задужена за материјално.

robivek

Domaćin
Poruka
3.699
Хоћеш рећи да не знаш ову причу, ццц, па како је то могуће за неког ко стално износи "неспорне Библиске истине", али добро, да не би сад морао тражити данима, ево цитата:

9. А и некима који бијаху увјерени за себе да су праведни, а остале ниподаштаваху, каза причу ову:
Приче_30:12, Лк_10:29, Јв_9:28, Рим_14:3, Фил_3:4
(Зач. 89)
.
10. Два човјека уђоше у храм да се моле Богу, један фарисеј а други цариник.
Мт_21:12
11. Фарисеј стаде и мољаше се у себи овако: Боже, хвала ти што нисам као остали људи: грабљивци, неправедници, прељубници или као овај цариник.
Псал_135:2, Иса_1:15, 2.Кор_10:12, Отк_3:17
12. Постим двапут у седмици; дајем десетак од свега што стекнем.

13. А цариник издалека стајаше, и не хтједе ни очију уздигнути небу, него се бијаше у прса своја говорећи: Боже, милостив буди мени грјешноме!
Псал_40:12, Лк_23:48
14. Кажем вам, овај отиде оправдан дому своме, а не онај. Јер сваки који себе узвисује понизиће се, а који себе понизује узвисиће се.
Јов_22:29, Иса_2:11, Јак_4:6, 1.Пт_5:5

Дакле, понављам питање, кад ти изјавиш:

Ima puno toga upravo is SZ-ta sto je jos uvek na snazi i koje hrscani ( mislim na one sa verom u Boga Nebeskoga jer ostali nazalost to nisu ) jos uvek drze ( praktikuju).

Сасвим је јасно да себе сврставаш у те "неке праве хришћане" за разлику од других који нису "прави", да ли се ти својом изјавом идентификујеш са фарисејом или цариником из приче?
Eto,tako se to radi...nije bitno dali ja znam ili ne znam,ovu diskusiju prate mnogi pasivni prolaznici stoga je korisno da vide o cemu se radi.
Dakle "oni koji nisu hriscani" imaju taj status ne zato sto robivek ili iko drugi tvrdi nego zato sto im njihov stil zivota zapravo skicira njihov moralni status i versku pripadnost.
Naime,Isus je jasno rekao da "a ko li ga ko ljubi treba drzati Njegove zapovesti" stoga ko ne radi tako taj Ga znaci ne ljubi sto ce reci da nije Njegov ucenik.
A ko ne ljubi Gospoda ili nije Njegov ucenik taj se ne moze nazvati hriscaninom.
A zasto ?
Jer su hriscanima bili nazivani upravo ucenici.
Evo Bibliskog dokaza da je sve ovo tako kako sam izneo.

Jov.14,15:
"...Ako imate ljubav k meni, zapovijesti moje držite..."

Jov.14,23.24;
"...Isus odgovori i reče mu: ko ima ljubav k meni, držaće riječ moju; i otac moj imaće ljubav k njemu: i k njemu ćemo doći, i u njega ćemo se staniti.
Koji nema ljubavi k meni ne drži mojijeh riječi; a riječ što čujete nije moja nego oca koji me posla..."

Dj.11,26;
'...I oni se cijelu godinu sastajaše ondje s crkvom, i učiše mnogi narod; i najprije u Antiohiji nazvaše učenike hrišćanima..."

hm337

Poznat
Poruka
9.372
Ево, још мало па ћу се са цитатима изравнати са Моном и Робијем :D . Ипак можда ти бар дјелимично да одговор на твоје питање.

7. Приступи му жена са алавастровом посудом мириса скупоцјенога, и изли на главу његову када сјеђаше за трпезом.

Елем, скоро у сваком парохијском храму има мјесто гдје се може оставити прилог за сиромашне парохијане одакле се та помоћ преусмерава. Међутим није ми јасно зашто се прозива црква, а не држава, ваљда је црква одговорна за духовно здравље и благостање народа, а држава би требало да је задужена за материјално.
ok, ali mislim da bi bolje bilo da se više bave humanitarnim radom...tako bi i crkva imala veći ugled kod vernika...

robivek

Domaćin
Poruka
3.699

Lepo je i prakticno ( da ne kazem za vernike obavezujuce) da iznose Bibliske citate ali je jos bolje da zapaze kontekst diskusije a citate da idu u prilog neke verske tvrdnje...
Ovo sto si sada citirao nam dokazuje ...STA konkretno,koja je bila tvoja tvrdnja koju si izneo a neko ti osporio pa da je dokazujes ??? :kafa:

C

Cvrc Na Kub

Gost
Не, не очекујем да ће се то остварити зато што ћу дати жуту банку или милион жутих банки у то име, већ вјерујем да ће се то остварити на овај или онај начин због моје потребе и Божије љубави и милости, без обзира дао ја ту жуту банку или не дао. Не знам како бих ти пластичније описао на шта мислим.
Знам, "заискај и даће ти се, покуцај и отвориће ти се" без икаквога напора и одговорности са наше стране. Али откуд онда молба да нам "опрости дугове наше као што и ми опраштамо дужницима својим"? Зар није то танте за кукурику?

Koslav75

Iskusan
Poruka
6.301
Eto,tako se to radi...nije bitno dali ja znam ili ne znam,ovu diskusiju prate mnogi pasivni prolaznici stoga je korisno da vide o cemu se radi.
Dakle "oni koji nisu hriscani" imaju taj status ne zato sto robivek ili iko drugi tvrdi nego zato sto im njihov stil zivota zapravo skicira njihov moralni status i versku pripadnost.
Naime,Isus je jasno rekao da "a ko li ga ko ljubi treba drzati Njegove zapovesti" stoga ko ne radi tako taj Ga znaci ne ljubi sto ce reci da nije Njegov ucenik.
A ko ne ljubi Gospoda ili nije Njegov ucenik taj se ne moze nazvati hriscaninom.
A zasto ?
Jer su hriscanima bili nazivani upravo ucenici.
Evo Bibliskog dokaza da je sve ovo tako kako sam izneo.

Jov.14,15:
"...Ako imate ljubav k meni, zapovijesti moje držite..."

Jov.14,23.24;
"...Isus odgovori i reče mu: ko ima ljubav k meni, držaće riječ moju; i otac moj imaće ljubav k njemu: i k njemu ćemo doći, i u njega ćemo se staniti.
Koji nema ljubavi k meni ne drži mojijeh riječi; a riječ što čujete nije moja nego oca koji me posla..."

Dj.11,26;
'...I oni se cijelu godinu sastajaše ondje s crkvom, i učiše mnogi narod; i najprije u Antiohiji nazvaše učenike hrišćanima..."
Мутиш воду и не одговараш на питање, затрпаваш текстом како би ескивирао, а то редовно радиш. Ти си изнио једну тврдњу по којој ти просуђујеш и констатујеш по твојим ријечима, који су прави хришћани, а који лажни. Дакле да ли се ти својом изјавом идентификујеш са цариником или фарисејом, јер ти поручујеш да си ти "прави хришћанин" за разлику од других који то нису.

robivek

Domaćin
Poruka
3.699
Мутиш воду и не одговараш на питање, затрпаваш текстом како би ескивирао, а то редовно радиш.
Dakle dajem konkretne citate koje direktno i nedvosmisljeno potvrdjuju ono sto navodim i to je po tebi "eskiviranje i natrupavanje "..?
Pa sto ne citiras neku moju tvrdnju i citata koji ne dokazuje omo sto tvrdim pa da onda pljujes argumentovano...? :)

Ти си изнио једну тврдњу по којој ти просуђујеш и констатујеш по твојим ријечима, који су прави хришћани, а који лажни.
Kako bre "po mojim recima",pa jel citas ti sta ja pisem ili onako samo pises u stilu "tra-lal-la"...!?
Pa jesam li jasno naveo koje su odlike hriscana i da su to pre svega UCENICI ( dakle Hristovi,kontekst je jasan) i jesam li to dokazao konkretnim citatima ?
Jesam ili nisam ?
Ako jesam - povuci rec a ako li nisam citiraj moje tvrdnje i dokaze koje sam naveo a koje u sustinu po tebi,dokazuju nesto drugo a ne ono sto ja tvrdim !!!

Дакле да ли се ти својом изјавом идентификујеш са цариником или фарисејом, јер ти поручујеш да си ти "прави хришћанин" за разлику од других који то нису.
Iskreno,dogadja se ponekad da druge sagledavamo u realnijem stanju nego sto sami sebe ocenjujemo...verujem da se to i drugima desava sto je njihov problem ali moram ti priznati - desava se i meni !
To je samo jedan dokaz ( razlog) vise koliko jos trebam raditi na svom karakteru kako bi opravdao naziv vere koju deklarisem...

Koslav75

Iskusan
Poruka
6.301
Знам, "заискај и даће ти се, покуцај и отвориће ти се" без икаквога напора и одговорности са наше стране. Али откуд онда молба да нам "опрости дугове наше као што и ми опраштамо дужницима својим"? Зар није то танте за кукурику?
У томе и јесте цаке што у новом Завјету тражи "милост", а не "жртву", па испаде да је теже принијети милост, сад смо се разумели у потпуности, јер то је оно на шта сам мислио кад сам рекао мотиви и стања душе, тражи чисто срце, тражи да показујемо самилост и љубав према ближњем,да праштамо, односно да покажемо и ми на дјелу све оно што тражимо и наравно да покажемо поштовање према Њему кроз прихватање наше зависности од Њега.

Koslav75

Iskusan
Poruka
6.301
Dakle dajem konkretne citate koje direktno i nedvosmisljeno potvrdjuju ono sto navodim i to je po tebi "eskiviranje i natrupavanje "..?
Pa sto ne citiras neku moju tvrdnju i citata koji ne dokazuje omo sto tvrdim pa da onda pljujes argumentovano...? :)

Kako bre "po mojim recima",pa jel citas ti sta ja pisem ili onako samo pises u stilu "tra-lal-la"...!?
Pa jesam li jasno naveo koje su odlike hriscana i da su to pre svega UCENICI ( dakle Hristovi,kontekst je jasan) i jesam li to dokazao konkretnim citatima ?
Jesam ili nisam ?
Ako jesam - povuci rec a ako li nisam citiraj moje tvrdnje i dokaze koje sam naveo a koje u sustinu po tebi,dokazuju nesto drugo a ne ono sto ja tvrdim !!!
Ма какви цитати, какви ученици човјече, јесу ли ово написали апостоли или је написао Робивек:
Немој да се заклањаш иза апостола за неке своје фарисејске изјаве, не иде ти у прилог, није хришћански.
Iskreno,dogadja se ponekad da druge sagledavamo u realnijem stanju nego sto sami sebe ocenjujemo...verujem da se to i drugima desava sto je njihov problem ali moram ti priznati - desava se i meni !
Вараш се, не можемо ми боље сагледати другог, ми не знамо у каквом је расположењу његова душа.
To je samo jedan dokaz ( razlog) vise koliko jos trebam raditi na svom karakteru kako bi opravdao naziv vere koju deklarisem...
Овдје ћу се сложити у потпуности , то важи за сваког од нас, јер по дијелима својим нико од нас није достојан.

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
61.217
možda bi neki vernici više voleli da se njihovi prilozi upotrebe da se nahrane gladni nego da se crkve kupaju u zlatu a sveštenici voze u skupim kolima...Šta bi Isus više voleo?
jes pa da pravoslavlje ode u zaborav ko stara srpska vera... crkve i manastiri su većinom zadužbine narodu i trebaju da nas podsete ko smo i šta smo.

robivek

Domaćin
Poruka
3.699
Ма какви цитати, какви ученици човјече, јесу ли ово написали апостоли или је написао Робивек:
Немој да се заклањаш иза апостола за неке своје фарисејске изјаве, не иде ти у прилог, није хришћански.
Ma sta ima da se zaklanjam ,to su moje reci iza kojih stojim cvrsto kao beton a dao sam i citate na osnovu kojih sam izneo te tvrdnje.
Sta ima tu nejasnog,trebam nesto nacrtati...? :kafa:

Вараш се, не можемо ми боље сагледати другог, ми не знамо у каквом је расположењу његова душа.
Mi ne mozemo znati sta je ljudima u dushi,to samo Bog zna.
Ali zato mozemo pratiti njihovo ponasanje - dakle kad vidis tvog ozenjenog komsiju kako u slobodnog vremena,kad mu je zena na poslu,donosi kuci lepe cure s kojim se hvata u letu dok ide prema vratima njegove kuce,jasno je kao dan da se on shvalerise dakle da cini preljubu...e sad,ako bi da budes njegov advokat,ti mozes pokusati sa onim "pa znas sta,njemu je tesko jer mu je zena slabo zainteresovana za seks,pa da mu se zena zapustila i nije vise tako privlacna kao sto je mozda nekad bila i t.d. ali sto je nama to bitno ?
Mi u njega vidimo preljubnika i on to jeste sve dok to radi a mi ga ne osudjujemo nego sasvim osnovano konstatiramo da je preljubnik.
Sta ima tu nejasnog ? :kafa:

Poslednja izmena:

Koslav75

Iskusan
Poruka
6.301
Ma sta ima da se zaklanjam ,to su moje reci iza kojih stojim cvrsto kao beton a dao sam i citate na osnovu kojih sam izneo te tvrdnje.
Sta ima tu nejasnog,trebam nesto nacrtati...? :kafa:

Mi ne mozemo znati sta je ljudima u dushi,to samo Bog zna.
Ali zato mozemo pratiti njihovo ponasanje - dakle kad vidis tvog ozenjenog komsiju kako u slobodnog vremena,kad mu je zena na poslu,donosi kuci lepe cure s kojim se hvata u letu dok ide prema vratima njegove kuce,jasno je kao dan da se on shvalerise dakle da cini preljubu...e sad,ako bi da budes njegov advokat,ti mozes pokusati sa onim "pa znas sta,njemu je tesko jer mu je zena slabo zainteresovana za seks,pa da mu se zena zapustila i nije vise tako privlacna kao sto je mozda nekad bila i t.d. ali sto je nama to bitno ?
Mi u njega vidimo preljubnika i on to jeste sve dok to radi a mi ga ne osudjujemo nego sasvim osnovano konstatiramo da je preljubnik.
Sta ima tu nejasnog ? :kafa:
Само храбро напријед, немој да те ко поколеба. ;)

DarkMoon

Elita
Poruka
17.099
Kako ce onda Bog nama da prasta grehe ako mi ne mozemo oprostiti nekom i najmanju uvredu?
Kako?

Koslav75

Iskusan
Poruka
6.301
A to je žrtva onda zar ne? Jer čak i ako nisi raspoložen da oprostiš pametnije je da tako uradiš da ne bi i sam pao u nemilost i tamnicu na muke? To mu pričam pa ispadoh mađionicar.
Не нисам мислио на то, очигледно се нисмо разумели, била је ријеч о жртвоприношењу у материјалном смислу, неда ми се поново пискарати, мислим да сам се прилично јасно изразио на шта се односио мој коментар.

Ateista5

Ističe se
Poruka
2.249
Па у скоро свим религијама имамо жртвоприношења, код паганских је још израженије, зашто су Индијанци у јужној и централној Америци приносили жртве, или зашто су то радили у Индији, јесу ли то њихови богови тражили од њих или нису? С тим што у СЗ имамо на више мјеста о томе, па се може добити "мало јаснија слика".
Koslave jel pala kisa u Nisu?
Koslav odgovara: pada kisa iu Beogradu Splitu.......
:hahaha:

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.