Quantcast

Усваја се закон: Ћирилица обавезна

zx16

Ističe se
Banovan
Poruka
2.785
Ja zbog posla koristim dvojezicnu i cirilicna ili SRPSKA latinicna bi mi bila treca. Toliko da se naprezem nemam nameru,iskreno.
Kad pisem uvek pisem cirilicom, i tu ne vidim problem.
Не видиш проблем?
Па прочитај своје постове?
Ја користим тастатуру за руско тржиште али немам проблем да исту користим и за нашу ћирилицу.
IMG_20210904_112419.jpg

zx16

Ističe se
Banovan
Poruka
2.785
A cuj, ne treba mi to, znam gde je sta ne trebaju oznake nego samo ne mogu na slepo da kucam jer nisam navikao :P
Па о томе и ја говорим. Ја знам где се налазе тих пар наших слова на qwerty тастатури и немам проблем. Као што се да приметити, увек куцкам ћирилицу.
Проблем је што школама испоручују тастатуре за енглеско говорно подручје?
Мора се законом завести ред и да се зна шта је за наше тржиште а шта за страно по питању језика.

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
68.540
Stipse, kao i sto kao zagovaraju da se prave deca a nicim to ne podrzavaju :P
Mislim ono pohlepna gamad bar da ukinu PDV na decje proizvode :P
Jedno s drugim stvarno nema nikakve véze. Prvo da vidimo, to je i osnovno, da se registracije automobila prave iskljucivo
na cirlici jer je tako u Rusiji, Bugarskoj, Severnoj Makedoniji. Ako kazes A moras i B.

ves.bole

Ističe se
Poruka
2.036
Jedno s drugim stvarno nema nikakve véze. Prvo da vidimo, to je i osnovno, da se registracije automobila prave iskljucivo
na cirlici jer je tako u Rusiji, Bugarskoj, Severnoj Makedoniji. Ako kazes A moras i B.
Ama ljudi, ne možeš na silu da uguraš ćirilicu svuda.
Školski udžbenici, literatura, štampa, titlovi na TV-u itd. - to bi trebalo svakako da bude ćirilično pismo, ali ne ide baš za sve.
Pasoši, vozačke, saobraćajne, registracione tablice - sve to bi moralo biti ispisano i latinicom, ako ništa drugo, olakšavaš sopstvenim
građanima putovanje i boravak u inostranstvu.
A srpstvo se ne dokazuje ni ćirilicom, ni latinicom, bitno je da se svi ponosimo našim pismom koje je stvarno najsavršenije na svetu.
I već sam negde napisao - ja lično ni ne primećujem da li čitam latinicu ili ćirilicu, apsolutno mi je svejedno, ali iako mogu da pišem
i ćirilicom, ipak pišem latinicu jer mi je tako lakše, ne vidim nikakakav problem u tome, kao što ne vidim problem da drugi pišu ćirilicom.

ccaterpillar

Legenda
Banovan
Poruka
55.524
Školski udžbenici, literatura, štampa, titlovi na TV-u itd. - to bi trebalo svakako da bude ćirilično pismo, ali ne ide baš za sve.
Pasoši, vozačke, saobraćajne, registracione tablice - sve to bi moralo biti ispisano i latinicom, ako ništa drugo, olakšavaš sopstvenim
A srpstvo se ne dokazuje ni ćirilicom, ni latinicom, bitno je da se svi ponosimo našim pismom koje je stvarno najsavršenije na svetu.
I već sam negde napisao - ja lično ni ne primećujem da li čitam latinicu ili ćirilicu, apsolutno mi je svejedno, ali iako mogu da pišem
i ćirilicom, ipak pišem latinicu jer mi je tako lakše, ne vidim nikakakav problem u tome, kao što ne vidim problem da drugi pišu ćirilicom.
18788485_209956496181256_1174955573_n.jpg

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
68.540
Ne registrujem ni ja da li citam cirilicu ili latinicu, ali bogami i na svoju veliku zalost zaboravila sam ili zaboravljam
da pisem cirilicu. Ja i ne zivim u Srbiji, ali ti zivis, zasto ne pises cirilicom?
I da ponovim, registracije automobila i kamiona koje srecem po nemackim drumovima, a iz Rusije su ili Bugarske ( cini
mi se i iz Makedonije) obavezno su cirilica..

Наутилус

Domaćin
Poruka
4.148
I da ponovim, registracije automobila i kamiona koje srecem po nemackim drumovima, a iz Rusije su ili Bugarske ( cini
А да ли су у Немачкој саобраћајни знаци и путни правци на оба језика: на немачком и енглеском?

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
68.540
А да ли су у Немачкој саобраћајни знаци и путни правци на оба језика: на немачком и енглеском?
Saobracjani su znaci svuda isti, kakve veze jezik ima veze sa ogranicenjem brzine recimo?
Zasto bi putni pravac Frankfurt ( recimo) bio na engleskom? Putni pravci imaju neke brojke autoputeva,
pa ljudi onda tako voze. Nego ja srecem kamione i automobile iz Sofije i Moskve koji imaju samo cirilicna slova,
zasto to ne uvesti i u Srbiji?

ves.bole

Ističe se
Poruka
2.036
Ja i ne zivim u Srbiji, ali ti zivis, zasto ne pises cirilicom?
Kad šaljem dopise ustanovama ili drugim pravnim licima, pišem (odn. kucam) ćirilicu namerno.
Kad pišem rukom, ćirilica mi liči otprilike na treći osnovne, zato to i ne radim.
Ovde na forumu koristim latinicu jer mi je svejedno.
U Srbiji sam, ne moram ja ovde nikome ništa da dokazujem.

Nego ja srecem kamione i automobile iz Sofije i Moskve koji imaju samo cirilicna slova,
Neka su, ne smeta mi to, što se mene tiče, mogu da budu i egipatski hijeroglifi na njihovim registracijama.
Ista budalaština kao i naša latinica na tablicama - šta misliš, šta će švaba ili francuz da upiše kao registarski broj
automobila ako imaju saobraćajni udes u inostranstvu?
Ja imam naša slova na registraciji (BG .... ŠČ) i svaki put kad šaljem SMS za parking se pitam - šta ako ima još neko
sa istom registracijom bez naših slova (BG ....SC), taj neko je platio parking u istoj zoni pre mene i sistem mi zato
ne prihvati uplatu jer nemam pravo na produžetak parkinga?
A da drndam telefon 5 minuta pre poruke da bih prebacio na naša slova i pet minuta posle da vratim QWERTY samo zato što
je neka budaletina našla gde će da upotrebljava naša slova - e, to mi stvarno ne pada na pamet...

ccaterpillar

Legenda
Banovan
Poruka
55.524
У Русији је на регистарским таблицама подручје означено бројевима, а не словима. Слова која су употреби су ћириличка, али само она којих има и у латиници, тако су једним ударцем убили дев муве, испоштовали своје писмо и међународне конвенције чији су потписници.
У Ирану су рецимо регистрације на арапском писму, ако се нешто није променило у међувремену, кад хоће да иду у иностранство добијају друге таблице за то.
Бугари су наравили глупост, испоштовали и своје писмо и међународну конвенцију, али су зато добили хаос у ознакама регистарских подручја, тако им је Пловдив, ако се добро сећам PB, имена се нису могла лепо покрити са оним словима ћирилице којих има и у латиници.

Својеврмено сам предлагао да и код нас регистарска подручја буду означена бројевима, нпр Београд би био 11, Нови Сад 21, итд, али чему то, ми смо конвертити који су издали своу традицију.

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
68.540

Добро дошли

Buduća legenda
Poruka
25.061

zx16

Ističe se
Banovan
Poruka
2.785
Народне скупштине Србије и Републике Српске усвојиле су законе о заштити, очувању и употреби језика српског народа и ћириличког писма.
Овим законом уређују се систем заштите, очувања и начин коришћења језика српског народа и ћириличког писма у Србији и Републици Српској, као нематеријалног културног наслеђа.
На седници Скупштине Србије посланици су гласали за предлог закона о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма, што је била једина тачка дневног реда 13. ванредног заседања Скупштине Србије.
Закон је усвојен једногласно

Наутилус

Domaćin
Poruka
4.148
Народне скупштине Србије и Републике Српске усвојиле су законе о заштити, очувању и употреби језика српског народа и ћириличког писма.
Овим законом уређују се систем заштите, очувања и начин коришћења језика српског народа и ћириличког писма у Србији и Републици Српској, као нематеријалног културног наслеђа.
На седници Скупштине Србије посланици су гласали за предлог закона о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма, што је била једина тачка дневног реда 13. ванредног заседања Скупштине Србије.
Закон је усвојен једногласно
Ма, свирање к....! Додуше, нисам их ни гледао, само повремено и врло мало: нисам имао живце да слушам тупаџије. Је ли се нешто предузима поводом тастатура?! То је важно, а не да ли ће лого да буде исписан једним или другим писмом и да ли је нечији потпис ћирилицом или латиницом! Па, лицемери и тупаџије од посланика су сви за латиницу, како сам видео, верујем да су задржали и накарадни Правопис, који поред ћирилице прописује и латиницу (Гајеву, хрватску), противно Уставу Србије. Није им ни био циљ заштита ћирилице, него законом обезбеђење исписа на радњама и установама националних мањина њиховим језиком и писмом (што нисам против), као и протурање тј. законом обезбеђење двојезичких (србским и енглеским језиком и писмом) путоказа. Машала! Једино што је позитивно је предвиђање увођења порезних олакшица за ћирилицу, али могу само да изврнем ону народну: Не липши, магарче, до зелене траве!

bmaxa

Veoma poznat
Poruka
12.440
Ne registrujem ni ja da li citam cirilicu ili latinicu, ali bogami i na svoju veliku zalost zaboravila sam ili zaboravljam
da pisem cirilicu. Ja i ne zivim u Srbiji, ali ti zivis, zasto ne pises cirilicom?
Е само пребациш на цирилицу и куцас као латиницу, ако имас америцку тастатуру. Латиницна цирилица је ок? ЧП

zx16

Ističe se
Banovan
Poruka
2.785
@ccaterpillar
Мени није јасно како је то двојако у Русији. Какве су таблице у Лењинграду ...тј. Петрограду, Петербургу, а какве у Москви?
Ознаке на федералним путевима су на енглеском, оно, exit и слично, због странаца. Било је и у време светског првенства у фудбалу ознака за туристе, bus, aeroport, metro.....
Једноставно речено, у Русији нико не доводи ћирилицу у питање. Руси не да поштују своје писмо него су поносни на њега.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.