Добро дошли
Buduća legenda
- Poruka
- 27.854
Удружење синдиката пензионера Србије поднеће кривичну пријаву против судија Уставног суда Србије, јер ни после пет година нису узели у разматрање иницијативу за оцену уставности Закона о привременом умањењу пензија који је био на снази октобра од 2014. до 2018. године.
Удружење је Уставном суду почетком фебруара ове године по трећи пут упутило допис у коме тражи да им се јасно каже да ли је ово привремено умањење било по закону или не, како би пензионери знали да ли има основа да траже враћање новца до пуног износа пензија. Крајњи рок да се Уставни суд о томе изјаснио истекао је јуче 15. априла.
– Пошто ни до јуче нису нашли за сходно да нам било шта одговоре, решили смо да до краја овог месеца поднесемо кривичне пријаве против свих оних који су морали у да се огласе из овог суда – каже Миша Радовић, председник удружења.
Ову иницијативу, подсетио је он, прихватио је и 31 посланик Народне скупштине чиме је Уставни суд додатно био у обавези да о њој расправља.
– Откако смо крајем фебруара поднели трећу иницијативу контактирао сам у више наврата Уставни суд, али су ми сваки пут одговорили да је предмет у раду и предложили да се обратим секретару суда како би добио одговор шта пензионери могу да очекују – каже Радовић.
– УСПС јесте каменчић у њиховој ципели и наставиће да „их жуља” све док не схвате да морају да обрате пажњу на пензионере. Пензије су имовина пензионера које се нећемо одрећи и зато по ко зна који пут указујемо на неуставност и незаконитост Закона о привременом уређивању начина исплате пензија због ког је сваки пензионер с пензијом већом од 25.000 динара претрпео материјалну штету у висини од 2.000 до 7.000 евра без камате – наводи он.
http://www.politika.rs/scc/clanak/427672/Ustavni-sud-jos-cuti-o-umanjenim-penzijama
**********************
Добро би било да због непоштовања правде, неко од судија Уставног суда изгуби посао. Ћутање судија у највишој судској институцији је грех и кривично дело. За грехе не хају јер их највероватније имају много на души а за кривично дело нека одговарају.
Влади Р.Србије, било би паметније да укупни износ обустављене исплате претвори у јавни (државни) дуг, изда обвезнице са примереним роком наплате а да се не наруши буџет. И тако избегне далекосежне последице и неминовно далеко веће трошкове.
Уставни суд (Фото Р. Крстинић)