Ustav SFRJ iz 1974. godine - kome je i za šta trebala promena Ustava...

Banovina Hrvatska je bila znatno veca od SR Hrvatske.

Sve je uradjeno radi dosljednosti i balansiranja. Potpuno logicno i pravedno. Svaka strana je nesto dobila.

Nije uopšte bitno da li je bila veća ili manja. To je bilo nacionalno ujedinjenje skoro apsolutno svih jugoslovenskih Hrvata u jednu celinu.

Ekvivalentno bi bilo da je bila napravljena neka celina koja ujedinjava skoro sve Srbe u Jugoslaviji, i onda da kažeš da je to bilo upotrebljeno kao osnov za srpsku federalnu jedinicu.

Nije uopšte bitno da li je bila veća ili manja. To je bilo nacionalno ujedinjenje skoro apsolutno svih jugoslovenskih Hrvata u jednu celinu.

Ekvivalentno bi bilo da je bila napravljena neka celina koja ujedinjava skoro sve Srbe u Jugoslaviji, i onda da kažeš da je to bilo upotrebljeno kao osnov za srpsku federalnu jedinicu.

Pa i Srbija je bila nacionalno ujedinjenje skoro aposolutno svih jugoslovenskih Srba u jednu cjelinu.

U BiH je bilo jednako i Srba i Hrvata, a CG i Makedonija su imale svoje nacionalne pokrete mnogo prije 1945.

U Hrvatskoj su Srbi 15 % stanovnistva a u to vrijeme je podjela u Bosni bila nepotrebna jer Bosnjaci nisu bili priznati kao nacija ,kako to mozes porediti sa Kosovom ? Srbi sa Kosova i Bosne su naselili Vojvodinu i promjenili sastav stanovnista u tom dijelu.
Па може, ствар је у приступу. У БиХ Бошњаци нису нација, али јесу Срби и Хрвати. Да ствар буде још апсурднија у Србији и Хрватској је тада српско хрватски званичан језик, док се у Босни он зове српски или хрватски. Исто важи и за Хрватску. Срби су 15 посто Хрватске, а колико су Албанци у постотцима Србије? Ако је у тим аутономијама СР Србије било добре намере немогуће да никоме није пало напамет овако нешто.
Пример насељења Косова и Војводине, да ли је забрањено да се унутар Федерације или Републике насељавају држављани те земље?
Узмимо да моји аргументи не пију воду и да си ту у праву, али замисли руководство неке озбиљне државе које тим поступком буквално изазива револт највеће републике у федерацији и најбројнијег народа у Југославији. То није нормално. Сваки иоле одговоран државник , ако жели добро својој држави би то морао да узме у обзир. То није лоше само за тај најбројнији народ већ индиректно утиче и на остале народе у држави.
Нису нама 90'е тек тако дошле, то што се није размишљало раније или се било кукавица у фазону нека, нек нека друга генерација то исправља или испашта то се нама свима обило на овај или нај начин о главу.
Док ми нисмо спремни да кажемо ово или оно је поштено, нама свима спаса нема. Ми не гледамо да живимо боље него се тешимо што други живи горе.

U BiH je bilo jednako i Srba i Hrvata...
hits diarrhea GIF

Па може, ствар је у приступу. У БиХ Бошњаци нису нација, али јесу Срби и Хрвати. Да ствар буде још апсурднија у Србији и Хрватској је тада српско хрватски званичан језик, док се у Босни он зове српски или хрватски. Исто важи и за Хрватску. Срби су 15 посто Хрватске, а колико су Албанци у постотцима Србије? Ако је у тим аутономијама СР Србије било добре намере немогуће да никоме није пало напамет овако нешто.
Пример насељења Косова и Војводине, да ли је забрањено да се унутар Федерације или Републике насељавају држављани те земље?
Узмимо да моји аргументи не пију воду и да си ту у праву, али замисли руководство неке озбиљне државе које тим поступком буквално изазива револт највеће републике у федерацији и најбројнијег народа у Југославији. То није нормално. Сваки иоле одговоран државник , ако жели добро својој држави би то морао да узме у обзир. То није лоше само за тај најбројнији народ већ индиректно утиче и на остале народе у држави.
Нису нама 90'е тек тако дошле, то што се није размишљало раније или се било кукавица у фазону нека, нек нека друга генерација то исправља или испашта то се нама свима обило на овај или нај начин о главу.
Док ми нисмо спремни да кажемо ово или оно је поштено, нама свима спаса нема. Ми не гледамо да живимо боље него се тешимо што други живи горе.
Albanci u Srbiji su skoncentrisani na jednom dijelu , kako bi ti to izveo u BiH ?

Albanci u Srbiji su skoncentrisani na jednom dijelu , kako bi ti to izveo u BiH ?
А што је морало уопште да се изводи, због чега. Албанцима даш све, култура, језик, школа, да буду у компарацији с било којим Србином или Југословеном једнаки. Исто и Мађарима или коме год, Италијанима, Власима...

А што је морало уопште да се изводи, због чега. Албанцима даш све, култура, језик, школа, да буду у компарацији с било којим Србином или Југословеном једнаки. Исто и Мађарима или коме год, Италијанима, Власима...
Mislim da je bio i cilj decentralizacija vlasti a moguce i smanjenje uticaja Srba u SFRJ kao nabrojnijeg naroda da bi svi bili isti ali nemam nikakvih dokaza za to.Bila je potreba da se zastite Albanci od Radmanovica u to vrijeme sto je isto mogao biti razlog.

Poenta SFRJ nije bila da svaka republika dobije etnicki ciste teritorije, vec da dobiju teritorije uskladjene sa istorijskim razvojem i ravnotezom snaga.
Добро, слажем се да поента и не треба да буде етнички чист простор. Који историјски развој? Појасни. Ја ћу да причам сад о Србији....
Једна имерија одлази са ових простора, стање се враћа на претходно док се другачије не уреди. То ти је као у праву, вакума нема. Републике су установљене после Другог светског рата. у 70'им се уводе покрајине али само једној републици, ту већ губимо објективност. Ко не разуме да је то проблем ја не знам шта да му кажем. Ко год размисли два минута о томе види да ће у будућности бити проблема.

Mislim da je bio i cilj decentralizacija vlasti a moguce i smanjenje uticaja Srba u SFRJ kao nabrojnijeg naroda da bi svi bili isti ali nemam nikakvih dokaza za to.
Ок, нема ни ја сад, не знам, неке лудило доказе, али као обични здраворазумни људи можемо нешто да закључимо. Не знам колико су ту биле добре намере. Кад погледам Дрезденски конгрес и шта се од тога остварило, волео бих да је теорија завере. И сам можда примећујеш како се ствари у схватању те државе мењају. Наједанпут, после 50 година ми сазнајемо да је ЈНА у ствари окупатор у неким деловима земље, итд. Ми не знамо много хједни о другима сем оног дружење , песма, печење, пиво , итд.

Inače, kada već o tome govoriš (iako o tome nismo pričali), na teritoriji Srbije bez pokrajina po popisu iz 1948. godine živelo je 58,2% Srba. A na području Hrvatske bez pokrajina 78,62% Hrvata.
Ма он маши поенту, није поента да се то мери, него да ли се губи објективност у том Уставу из 74, односно фер однос свих република.

Back