Ustav SFRJ iz 1974. godine - kome je i za šta trebala promena Ustava...

Појасни ми ово.
Па Гуслар каже да је Хрватска држава подједнако Хрвата и Срба, односно да онда Срби могу то сматрати својом републиком као Хрвати. Хрватска не припада само Хрватима већ и Србима по питању права.
Ако се то право за Хрватску као републику дало народима ( у овом случају Србима и Хрватима) ја као припадник српског народа из Србије могу као Србин (народ) да одем неком кући у неку Ријеку или не знам где и да му кажем 'ајд напоље' у Словенију или не знам где.
Што је поприлично ненормално

Radi ostvarivanja ovih načela Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija se zalaže zauspostavljanje i razvitak svih oblika međunarodne saradnje koji služe učvršćivanju mira, jačanjuuzajamnog poštovanja, ravnopravnosti i prijateljstva naroda i država i njihovom zbližavanju za najširu išto slobodniju razmenu materijalnih i duhovnih dobara, za slobodu međusobnog obaveštavanja i zarazvijanje drugih odnosa koji doprinose ostvarivanju zajedničkih privrednih, kulturnih i drugih interesadržava, naroda i ljudi, a posebno razvitku demokratskih i socijalističkih odnosa u međunarodnojsaradnji, kao i društvenom napretku uopšte, za prevazilaženje blokovske podele sveta, za odbacivanjeupotrebe sile ili pretnje silom u međunarodnim odnosima i za ostvarivanje opšteg i potpunograzoružanja, za pravo svakog naroda da slobodno određuje i izgrađuje svoje društveno i političkouređenje putevima i sredstvima koje slobodno bira, za pravo naroda na samoopredeljenje i nacionalnunezavisnost i za njegovo pravo da, radi postizanja ovih ciljeva, vodi oslobodilačku borbu, za poštovanjeprava nacionalnih manjina, uključujući prava delova naroda Jugoslavije koji žive u drugim zemljama kaonacionalne manjine, za međunarodnu podršku narodima koji vode pravednu borbu za svoju nacionalnunezavisnost i oslobođenje od imperijalizma, kolonijalizma i svih drugih oblika nacionalnog ugnjetavanja ipotčinjavanja, za razvijanje takve međunarodne saradnje koja obezbeđuje ravnopravne ekonomskeodnose u svetu, suvereno raspolaganje nacionalnim prirodnim bogatstvima i stvaranje uslova za bržirazvitak nedovoljno razvijenih zemalja, za poštovanje opšteprihvaćenih normi međunarodnog prava.

Што не цитираш све?

Шири контекст каже да се ради о националним мањинама у другим државама, пошто оне тамо постоје, за разлику од СФРЈ, где су народности.

Ti prvo kazes da nema rijec manjina u ustavu sada se korigujes

Ne, navedeno je u ustavu posebno za nacionalne manjine:

Screen Shot 2024-01-03 at 10.16.20 PM.png

Kao i ova posljednja stavka postovanje medjunarodno pravo - odnosno Zenevske konvencije, i Haski Tribunal - i jedno i drugo sto Srbi RSK/RS nijesu postovali.

Па Гуслар каже да је Хрватска држава подједнако Хрвата и Срба, односно да онда Срби могу то сматрати својом републиком као Хрвати. Хрватска не припада само Хрватима већ и Србима по питању права.
Гуслар сада чита, можда по први пут, и копира оно што мисли да му иде у прилог. Додуше, ја морам да му одам признање, јер се труди, за разлику од осталих учесника, који не желе да читају.

Срби у Хрватској су могли да сматрају СР Хрватску као "своју" републику све до доношења Устава републике Хрватске 1990. године. Онда постаје компликовано, јер Устав СФРЈ каже да су се народи удружили са својим републикама у Југославију, а то подразумева да сваки народ има своју републику.
Ако се то право за Хрватску као републику дало народима ( у овом случају Србима и Хрватима) ја као припадник српског народа из Србије могу као Србин (народ) да одем неком кући у неку Ријеку или не знам где и да му кажем 'ајд напоље' у Словенију или не знам где.
Не можеш, јер ти Устав то забрањује, а до тог дела још ниси стигао.

Kao i ova posljednja stavka postovanje medjunarodno pravo - odnosno Zenevske konvencije, i Haski Tribunal - i jedno i drugo sto Srbi RSK/RS nijesu postovali.
Ма ти тумачиш да су то Женевска и Хашки трибунал, то нема везе с међународним правом

Што је поприлично ненормално

Republika je narod. Narod je vecina te republike bez obzira na etnicko porijeklo, i on drzi medjunarodni suverenitet kao republika. Dakle pravo na samoopredeljenje i otcijepljenje. To je jasno izdefinisan u ustavu.

Dakle ako je vecina Hrvatske ili BiH na referendumu odlucila da ostane u SFRJ onda bi ostali.

Гуслар сада чита, можда по први пут, и копира оно што мисли да му иде у прилог. Додуше, ја морам да му одам признање, јер се труди, за разлику од осталих учесника, који не желе да читају.
Има са Гугија шансе да буде фер. Нико не тражи да буде навијач.

Ti prvo kazes da nema rijec manjina u ustavu sada se korigujes

Ne, navedeno je u ustavu posebno za nacionalne manjine:

Pogledajte prilog 1475531

Да ли сам ја теби цитирао тај став већ једном у целости? Јесам.

Ти извлачиш скриншотове, ван контекста, јер ти то иде у прилог.

Националне мањине у контексту других држава и међународног права.

Мађар није национална мањина. Он је народност.

Republika je narod. Narod je vecina te republike bez obzira na etnicko porijeklo, i on drzi medjunarodni suverenitet kao republika. Dakle pravo na samoopredeljenje i otcijepljenje. To je jasno izdefinisan u ustavu.

Dakle ako je vecina Hrvatske ili BiH na referendumu odlucila da ostane u SFRJ onda bi ostali.
Не. Народи су шест бакљи на грбу.

ФНРЈ и СФРЈ имају исти број република, али немају исти број бакљи.

SFRJ 1974. priznaje Zenevske konvencije i UN/Haski tribunal, dakle to pise ustav.
Да. Пише.

Када Србин, Хрват или Словенац живе у другој држави (Румунији, Аустрији,...) они су тамо НАЦИОНАЛНА МАЊИНА, јер међународне конвенције и споразуми то тако дефинишу. Устав СФРЈ је узео ту сложеницу и убацио ју је да би они били тако третирани када су тамо напољу, али сви остали, осим ових шест бакљи, у СФРЈ су народности.

Потребно је време. Све разумем.

Срби нису били мањина у СРХ, јер је Устав СРХ рекао да су уставотворан народ. Онда је дошао Туђман и рекао је да нису. Ко их је онда представљао?

Хрвати у СР Србији нису били уставотворан народ.

Нико не говори о империјализму.
Nisi čitao "Božićni" Ustav! Da jesi, znao bi da nisi u pravu.

Да. Пише.

Када Србин, Хрват или Словенац живе у другој држави (Румунији, Аустрији,...) они су тамо НАЦИОНАЛНА МАЊИНА, јер међународне конвенције и споразуми то тако дефинишу. Устав СФРЈ је узео ту сложеницу и убацио ју је да би они били тако третирани када су тамо напољу, али сви остали, осим ових шест бакљи, у СФРЈ су народности.

Потребно је време. Све разумем.
Пази, не могу да се сетим где сам прочитао, па не могу да тврдим колико је релевантан извор али национална мањина и етничка група нису исто. Нпр. национална мањина је она која чини више од 8 посто становништа а узгред матична држава је гранична. Дакле, на пример, Словенци би могли бити национална мањина у Аустрији уколико чине више од 8 посто укупног становништа а Хрвати или Срби не би могли јер се не граниче с Аустријом.
Опет каже, не могу да се сетим али то је нека конвенција из средине 80-их.

Clan 1 i clan 3

,,Социјалистичка Федеративна Република Југославија је савезна држава као државна заједница добровољноуједињених народа и њихових социјалистичких република''

Dakle narode predstavljaju njihove socijalisticke republike.

Onda:
Pogledajte prilog 1475520

Socijalisticka republika je zasnovana na suverenosti, u prevodu - svaka socijalisticka republika je suverena i ima pravo na otcijepljenje of SFRJ ako tako hoce vecina.
Ovdje ti je najbitnije da se SFRJ definirala kao savezna država, a da su republike zapravo države koje su se ujedinile.

Back