Quantcast

Usporeni CD-rom i ko zna sta jos...

• Začetnik teme Macak Fritz
  • Datum pokretanja
M

Macak Fritz

Gost
Imam instaliram XP i sve vise-manje radi korektno. No, imam problem sa CD-om. Transfer podataka je kriminalno los i pritom task manager pokazuje opterecenje procesora od cca 95%-100%! I USB, cini mi se, radi sporije nego sto bi trebalo (transfer na prenosni disk).
Na Windows Me-u nisam imao ovih problema...
Ima li neko ideju sta bi moglo biti u pitanju?!

d1

Domaćin
Banovan
Poruka
4.367
XP ima probleme se DMA modom, tako da ne bi bilo lose da ubacis sledece u registry...

Dedica:
d1:
stormbringer:
meni je to radio kad sam overklokovao moj celeron...i kad vratim na normalni takt ono je preskakalo i HDD je radio 50% sprorije...lek je formatiranje :(
XP ima problem sa HDD kontrolerom...
naime, kada instalirate sistem, hdd radi na najvecem mogucem DMA transferu.
Medjutim ponekad dolazi do neke vrste greske nakon koje XP postavlja DMA na 1 a u retkim slucajevima prelazi i u PIO mod
resenje za ovaj problem je, pored formatiranja diska i reinstalacije sistema, deinstalacija celokupne hdd grane iz device managera, sto u principu znaci deinstalaciju HDD kontrolera.
Nakon restarovanja racunara, XP ponovo instalira HDD kontroler, prvu i drugu granu a zatim i same diskove. Ponovo ukljucuje DMA mod na najvisi moguci.
poz.

Pri instalaciji XP-a opcija Ultra DMA66 nije aktivirana.Da bi je aktivirao i tako koristio maximalno svoj HDD treba ici u HKEY LOCAL MACHINE\ System\CurrentControlSet\Control\ Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000\ (start/run/regedit pre toga :wink: ) Desni klik na desnoj strani baze, dodaj novu DWORD vrednost i daj joj ime EnableUDMA66, zatim joj daj vrednost 1. Restartuj komp i to je to... 8)
iliti topic.... http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=9919

G

genius maximus

Gost
i ja imam potpuno isti problem sa cd pisacem, i verujte mi ubija me u pojam. imam lg 52x24x52. da li to mogu resiti na isti nacin? jos jedno pitanje: koristim nero expres koji sam dobio uz pisac a zanima me sledece. na koliko mogu da podesim overburn vrednost( jer me upozorava da ako preteram mogu ostetiti pisac? unapred zahvalan..........

M

Macak Fritz

Gost
Prvo da se zahvalim na pomoci. Prateci nagovestaj da je problem PIO-UDMA tipa, uradio sam sledece: u Control Panel-u sam otvorio Administrative tools, zatim Computer management, a na kraju Device Manager.
Tu sam otvorio granu: IDE ATA/ATAPI contollers
E, sad, tu se nalazi sledece: - Ali M5229 PCI Bus Master IDE Controller
- Primary IDE Channel
- Secondary IDE Channel
Pogledao sam Properties za sva tri. Kod prvog nisam nasao nista zanimljivo. Kod drugog, u Advanced Settings-u pise: transfer mode: DMA if available
Current transfer mode: Ultra DMA Mode 5
Ovde nista nisam dirao.
Kod Secondary IDE Channel-a je pisalo: transfer mode: PIO only – to sam promenio u DMA if available i posle restartra je za current transfer mode pisalo: Ultra DMA Mode 2.
Moram reci da nikakve grane nisam instalirao-deinstalirao.
Rezultati:- CD-ROM mi sada radi brze
- opterecenje procesora je zanemarljivo malo (5%-10%).
Eto tako, ako neko bude imao slican problem, moze da pokusa ovako nesto.

Imam jos dva pitanja: 1) dali sam time sto sam tamo promenio iz PIO u DMA, nesto drugo zeznuo?
2) dali je brzina presnimavanja jednog CD-a od 700 MB ( 40-brzinski citac ) od 3 min i 30 sec jos uvek losa?

Dedica

Zainteresovan član
Poruka
133
Imam jos dva pitanja: 1) dali sam time sto sam tamo promenio iz PIO u DMA, nesto drugo zeznuo?
2) dali je brzina presnimavanja jednog CD-a od 700 MB ( 40-brzinski citac ) od 3 min i 30 sec jos uvek losa?

Na prvo odgovor je: vreme ce pokazati svoje :wink:
Normalno ne bi trebalo da ima problema. U isto vreme proveri i u biosu koji ti je mode ukljucen. Ako i dalje stoji PIO stavi na AUTO...Sto se drugog pitanja tice to sto je 40X brzina rezanja ne znaci da krece iz mesta tom brzinom i da reze sve vreme u toj brzini. To je maksimalna brzina. Rezanje pocinje sporije pa se ubrzava, pa usporava u zavisnosti od tampon memorije. I na kraju finaliziranje diska koje traje desetak sekundi. U nekim programima kao clone-cd mozes direktno pratiti brzinu rezanja. Uostalom bolje je rezati sporijim brzinama jer su mogucnosti gresaka manje 8)
I za kraj pomeram temu jer je ovo hardverski problem