УСКРС ИЛИ ВАСКРС? Ево како треба да говоре Срби православци

  • Začetnik teme Začetnik teme acabg
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
Pa rekao sam da meni nije problem da je Crkva rimsko carstvo odnosno njen nasljednik.
carstva sva ovozemaljska su prolazna, to moras da znas, a Crkva ne nasledjuje propadljivo, ovozemaljsko, materijalno, ako je vecna

razumes carstvo Bozije, carstvo cezarovo? - moras da pravis razliku kada kaze caru carevo, Bogu Bozije
 
grčki. Taj jezik je bio franca lingua cijelog tog područja
u grckim gradovima da jer im je grcima maternji, ali jevrejima je bio jos uvek aramejski franca ligua, i maternji
sus je rođen u Judeji koja je bila dio Rimskog carstva. Vrlo vjerojatno je znao grčki.
nema indicija da jeste, ni on ni apostoli, od kojih su ga neki tek mozda kasnije naucili putujuci sa ap. pavlom
 
Poslednja izmena:
i Njegova poruka se ne bi mogla proširiti u Europu. Židovi su na kraju krajeva ubili Krista i sam je Isus rekao da je došao dati Novi zavjet.
virusom antisemitizma vas je zarazio cezaro-papizam, ali mi ameri cemo vas sada izleciti, samo gledaj ovo:
oni mu kazu da jednoga oca imaju avrama, a Hristos to sumnja, jer im odgovori da Avram to nije cinio sto bi oni, da ga ubiju, vec da je njihov otac djavo, otac lazi
Ovo za oca iskreno morao bih pogledati. Dobro si me nadigrao, moram priznati.
za pavla znas da nije bio medju prvom 12-oricom, tako da je za tu informaciju bio uskracen
 
Poslednja izmena:
Ма ствар је потпуно јасна само русофобија ради код многих иако се на руском језику Васкрс каже Пасха и југоносталгија прожета тврдњама да се у Срба користи туђица (хрватизам)
Пасха је из јеврејског, да те разочарам
Французи такође говоре исти корен.
In national law, the public holiday is In national law, the public holiday is Lundi de Pâques. Easter Sunday is, of course, a Sunday (already a rest day for many). French labor law lists Easter Monday as a legal public holiday.
 
Narodno, a time i pravilno je Uskrs

U ondašnjem književnom i liturgijskom govoru se koristila ruskoslovenska varijanta Vaskrs koja je nametana narodu a danas se smatra kao nešto pravilno, vozvišeno, kulturno građansko pravoslavno.

A razlog je jednostavan: ruski prefiksi "v", "vo", "va" su na srpskom "u"
 
Čak i da se radi o vjeri Petrovoj ne pobija njegov autoritet. A zašto je baš Rim ali ne ostala dva petrinska sjedišta? Sv. Lav Veliki u propovijedi br. 4 je objasnio da autoritet ne dolazi samo od toga gdje je svetac osnovao, već gdje je dovršio svoje poslanje. U Rimu je naime ubijen.
А св. Григорије Двојеслов (или ти папа Гргур Велики) наводи у својим писмима три "петринске столице": Рим, Антиохију и Александрију, што указује на то да Римска црква није имала идентично схватање о себи тада као што има данашња РКЦ. Исти тај Григорије је сматрао да ко себе прогласи "универзалним епископом" није ништа друго до претеча самога Антихриста.

Tu isto bih dodao politički razlozi a to je da je Rim sjedište carstva bio, pa logično je da će tamo sjedište Crkve biti.
У реду, али том логиком би онда Цариград морао надсјенити Рим након 8-9. вијека, када је Рим похаран од стране варвара и дефинитивно престао бити центар царства.

Papinsko vrhovništvo ne isključuje raspravljanje ili da biskupi nemaju riječ u donosenju odluka. Čak niti to da papu ne možeš kritizirati. Dobio si krivi dojam.
У реду, али ипак је папа тај који "аминује" одлуку на крају. Његова је задња. Али код апостола не видимо принцип да је св. ап. Петар био тај који је пресудио на крају. Коначну одлуку је формулисао св. ап. Јаков, што има смисла јер је он био старјешина јерусалимске цркве, а сабор је био у Јерусалиму.
 
Hristos bira apostole, a rimsko carstvo pape, konstantina proglasava jednakim apostolima - sta to znaci?
znaci da je rimsko carstvo BOG, a to izvinices ja ne mogu da prihvatim.
Титула "равноапостолни" указује на то да је та особа дала велики допринос у ширењу хришћанства, јер то је и значење ријечи апостол тј. посланик. Мислим да св. Константин Велики итекако заслужује такву почаст јер је мало ко у историји дао такав допринос ширењу хришћанства. Хришћанство је постало свјетска религија као резултат Константиновог дјеловања. Хришћанство би се тешко могло оволико раширити да није кроз историју имало снагу римске државе иза свог ширења, а ту снагу не би никада добило да св. Константин није установио синергију између Цркве и римске државе.
Римско царство је од Константиновог доба постало благословено од Бога и од тада је установљена благословена православна царевина која је трајала све до 1917. године.
 
А св. Григорије Двојеслов (или ти папа Гргур Велики) наводи у својим писмима три "петринске столице": Рим, Антиохију и Александрију, што указује на то да Римска црква није имала идентично схватање о себи тада као што има данашња РКЦ. Исти тај Григорије је сматрао да ко себе прогласи "универзалним епископом" није ништа друго до претеча самога Антихриста.
Za ovaj citat Grgura sam upoznat, međutim kontekst njegove izjave je bio upućen carigradskom p. koji je počeo sebe proglašavati univerzalnim biskupom. Grgur je govorio mu da on prestane. Isto tako postoje citati Grguga gdje on zagovara papinsko prvenstvo, što ako želis mogu pronaći i ovdje poslati. Kako objašnjavaš slučajeve gdje bi papa izopćio pojedine patrijarhe i time izašao izvan domene svoje jurisdikcije?


У реду, али том логиком би онда Цариград морао надсјенити Рим након 8-9. вијека, када је Рим похаран од стране варвара и дефинитивно престао бити центар царства.



У реду, али ипак је папа тај који "аминује" одлуку на крају. Његова је задња. Али код апостола не видимо принцип да је св. ап. Петар био тај који је пресудио на крају. Коначну одлуку је формулисао св. ап. Јаков, што има смисла јер је он био старјешина јерусалимске цркве, а сабор је био у Јерусалиму.
Sv. Petar je donio odluku o dogmi i moralu. Dakle on je rekao da se pogani ne trebaju obrezivati. Razlog tome je što je već prije jednog rimskog vojnika po imenu Kornelije probratio i htio da se princip zadržati. Sv. Jakov nije ništa drugo napravio nego se složio s njim.
 
Пасха је из јеврејског, да те разочарам
ја нисам рекао чијег је порекла него како се каже на руском језику Васкрс 🤡 наравно да је старозаветна пасха јервејског порекла, ово је новозавезтна Пасха (Пасха Господња)

 
У српском језику не постоји реч ускрснути (...) ни ти никад ниси чуо за правопис српског језика матице српске и њен речник
1.jpg

2.jpg
 
ја нисам рекао чијег је порекла него како се каже на руском језику Васкрс 🤡 наравно да је старозаветна пасха јервејског порекла, ово је новозавезтна Пасха (Пасха Господња)

Па ја сам те допунио. Слично као на руском каже се и на француском, а корен није ни француски ни руски језик.
 
Па ја сам те допунио. Слично као на руском каже се и на француском, а корен није ни француски ни руски језик.
Знам да није а нисам ни рекао да јесте тако да немаш чиме да ме "разочаш"
 
Титула "равноапостолни" указује на то да је та особа дала велики допринос у ширењу хришћанства, јер то је и значење ријечи апостол тј. посланик. Мислим да св. Константин Велики итекако заслужује такву почаст
navedi mi jos 1 coveka koji nije apostol, a ima tu titulu ravno-apostolan
Римско царство је од Константиновог доба постало благословено од Бога
ne zasmejavaj me; da nije i usa posle isto? mozda eu?
 
Za ovaj citat Grgura sam upoznat, međutim kontekst njegove izjave je bio upućen carigradskom p. koji je počeo sebe proglašavati univerzalnim biskupom. Grgur je govorio mu da on prestane.
Тако је, али таква критика је поготово важећа за римске папе које су отишле корак даље од проглашавања универзалним епископом и себе су прогласили Божијим намјесницима на земљи.

Isto tako postoje citati Grguga gdje on zagovara papinsko prvenstvo, što ako želis mogu pronaći i ovdje poslati.
Да ли заговара папску супрематију? Идеја папског првенства у смислу првенства по части није спорна из православне перспективе, постаје спорно када се из тог положаја изводи закључак о постоји апсолутне власти папе над другим епископима.

Kako objašnjavaš slučajeve gdje bi papa izopćio pojedine patrijarhe i time izašao izvan domene svoje jurisdikcije?
Морао би нам навести конкретне случајеве.

Sv. Petar je donio odluku o dogmi i moralu. Dakle on je rekao da se pogani ne trebaju obrezivati. Razlog tome je što je već prije jednog rimskog vojnika po imenu Kornelije probratio i htio da se princip zadržati. Sv. Jakov nije ništa drugo napravio nego se složio s njim.
Св. ап. Петар није пресудио, он је само изнио приједлог за рјешење проблема са којим су се остали апостоли сложили, а св. ап. Јаков је формулисао одлуку сабора. Дакле св. ап. Петар није наступио из позиције ВЛАСТИ, као непогрешиви викар Христов, већ је изнио своје искуство са обраћењем незнабожаца.

navedi mi jos 1 coveka koji nije apostol, a ima tu titulu ravno-apostolan
Наш свети Сава Немањић, света Нина просветитељка Грузије, св. Кирило и Методије,
 
иначе посланица је била Васкршња, занимљиво баш 1937 када је једна од главних тема био конкордат

ево целог текста Васкршње посланице

1776105234508.png


1776105185166.png



 
Poslednja izmena:
Да и пише Ускрс. Намерно си изоставио насловну страну. Фалсификатору.
нисам изоставио, већ си је ти поставио а и пише на крају и то је ок само не може се користити заједно термини (Ускрс и Васкрсење, васкршњи, васкрсе) или је користе термини Ускрс, те ускрнуће, ускрсе, ускршњи, ускрсни, или Васкрс, васкење, васкршњи, васкрсни итд) то што ти не можеш или нећеш да схватиш то је друга ствар, термин Ускрс и остали термини који из њега горе произилазе које горе наведох се искључиво користи у црквеној терминологији римокатоличке цркве у Хрватској те у хрватском језику.

1776109511881.png
 
Poslednja izmena:
(...) термин Ускрс и остали термини који из њега горе произилазе које горе наведох се искључиво користи у црквеној терминологији римокатоличке цркве у Хрватској те у хрватском језику.
3.jpg
 

Back
Top