Усклађеност с вредностима ЕУ-а кључно за приступање Унији

комшија

Stara legenda
Poruka
96.548

1730345885508.png

Usklađenost s vrijednostima EU-a ključno za pristupanje Uniji

Brisel je u srijedu predstavio ovogodišnji paket proširenja koji uključuje izvještaje o napretku deset zemalja kandidata i potencijalnih kandidata.

borrell

Borrell: Usklađenost s vrijednostima EU-a, počevši od vladavine prava, te sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom, najvažniji je indikator strateške orijentacije u novom geopolitičkom kontekstu (REUTERS/Johanna Geron/Pool)
30 Oct 2024

Usklađivanje s vrijednostima EU-a, počevši s vladavinom prava i sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom najvažniji je indikator strateške orijentacije zemalja kandidatkinja na njihovu putu prema Uniji, izjavio je u srijedu prvi evropski diplomata Josep Borrell.

“Usklađenost s vrijednostima EU-a, počevši od vladavine prava, te sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom, najvažniji je indikator strateške orijentacije u novom geopolitičkom kontekstu”, rekao je visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell prenosi Hina.

Borrell je zajedno s povjerenikom za proširenje Oliverom Varhelyijem predstavio ovogodišnji paket proširenja koji uključuje izvještaje o napretku deset zemalja kandidata i potencijalnih kandidata.

Srbija postigla ‘ograničeni napredak’​

Srbija je jedina koja se nije u potpunosti uskladila s vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a i u izvještaju se kaže da ta zemlja nije uvela sankcije protiv Rusije, da je zadržala odnose na visokom nivou s tom zemljom te da je intenzivirala odnose s Kinom, “što otvara pitanja o njezinu strateškom smjeru”.

Borrell kaže da je članstvo Srbije u EU-u “jedini održivi način za izgradnju dugoročnog prosperiteta”.

“Mi insistiramo na tome da se Srbija uskladi s našom vanjskom i sigurnosnom politikom, čiji su važan dio restriktivne mjere protiv Rusije i mislim da će se Srbija prije ili kasnije uskladiti, inače članstvo može doći u pitanje”, rekao je Borrell.

Prošli petak prilikom posjete Beogradu, predsjednica Komisije Ursula von der Leyen nekritički je hvalila Srbiju. Na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsjednikom Aleksandrom Vučićem rekla je da je on lično “predan reformama, naročito u temeljnim pitanjima, vladavini prava i demokratiji”.

“Pokazali ste da iza vaših riječi slijede djela”, rekla je Von der Leyen obraćajući se Vučiću.

Međutim, u izvještaju o napretku Komisija kaže da je Srbija postigla “ograničeni napredak” u pravosuđu i temeljnim pravima, da “nema napretka” u području slobode izražavanja.

Srbija je počela pregovore u januaru 2014. godine i do sada je otvorila 22 od 35 pregovaračkih poglavlja, a privremeno je zatvorila samo dva. Komisija je ponovila prošlogodišnju ocjenu da je Srbija tehnički spremna za zatvaranje trećeg klastera, koji uključuje poglavlja koja se odnose na tržišno takmičenje i inkluzivan rast.

Kao jedan od važnih zahtjeva da bi napredovala u pristupnom procesu navodi se i normalizacija odnosa s Kosovom i implementacija svih dosad zaključenih sporazuma postignutih u okviru tog procesa koji se vodi pod okriljem EU-a. Od Srbije se očekuje i da poboljša rezultate u procesuiranju ratnih zločina, a u izvještaju se kaže da i dalje izbjegava podizati optužnice protiv visokorangiranih osumnjičenika te da procesuiranje slučajeva traje predugo.

Crna Gora ispunila privremena mjerila​

Najdalje u pregovorima je otišla Crna Gora koja ima otvorena sva poglavlja. U junu ove godine Komisija je ocijenila da je ta zemlja ispunila privremena mjerila u prvom temeljnom klasteru koji se odnosi na pravosuđe i temeljna prava, čime se otvorila mogućnost za početak druge faze u pregovorima, zatvaranja poglavlja.

U ovom trenutku Crna Gora je tehnički spremna za zatvaranje četiri poglavlja.

U izvještaju se navodi da se bilateralni odnosi s Crnom Gorom pogoršavaju zbog napetosti koje proizlaze između ostalog iz neriješenih bilateralnih pitanja.

Navodi se da nije bilo pomaka u vezi s neriješenim utvrđivanjem granice između dviju država ili vlasništvom nad brodom “Jadran” te da je usvajanje rezolucije u crnogorskom parlamentu koja se fokusira na historijske događaje u Jasenovcu, Mauthausenu i Dachauu izazvalo snažnu diplomatsku reakciju Hrvatske, uključujući i proglašenje tri crnogorska dužnosnika personama non grata.

Za Bosnu i Hercegovinu, koja je u martu otvorila pregovore s EU-m, ali još čeka na otvaranje prvog pregovaračkog klastera, Komisija navodi da je postigla opipljive rezultate u upravljaju migracijama, da je u potpunosti usklađena sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a, te da je usvojila zakone o integritetu pravosuđa, pranju novca i sukobu interesa.
Komisija priprema nacrt pregovaračkog okvira, ključnog dokumenta na temelju kojeg se vode pregovori, što je glavni preduslov za početak konkretnih pregovora.

Potencijalni kandidat Kosovo​

Od zemalja zapadnog Balkana najdalje je u procesu Sjeverna Makedonija, koja je kandidatski status dobila još u decembru 2005. godine, ali se od tada nije puno pomakla najprije zbog grčkog osporavanja njezinog ustavnog imena, a danas zbog bugarske blokade.

Kosovo je jedino koje ima status potencijalnog kandidata. Ta država podnijela je zahtjev za članstvo u decembru 2022. godine, međutim, problem s tim zahtjevom je što kosovsku nezavisnost ne priznaje pet zemalja članica. Da bi Komisija počela raditi na mišljenju o tom zahtjevu potrebna je jednoglasna odluka Vijeća EU-a koju nije moguće dobiti bez tih pet zemalja.

Albanija je sredinom ovoga mjeseca otvorila prvi pregovarački klaster o temeljnim pitanjima.

Ukrajina je s obzirom na svoju veličinu i s obzirom da je žrtva ruske agresije najveći izazov za politiku proširenja. U junu ove godine održana je prva pristupna konferencija s tom zemljom, a sada Komisija radi na analizu usklađenosti ukrajinskog zakonodavstva s evropskim što je ključni uslov za otvaranje pregovaračkih poglavlja. U izvještaju se navodi očekivanje Komisije da će Ukrajina otvoriti prvi klaster što je ranije moguće u sljedećoj godini.

Druge zemlje​

Ista očekivanja Komisija ima i za Moldaviju, koja je otvorila pregovore isti dan kad i Ukrajina. Komisija navodi da je Moldavija suočena s kontinuiranim ruskim uplitanjem i da trpi posljedice ruskog rata protiv Ukrajine.

Gruzija je dobila kandidatski status u decembru prošle godine, međutim sada je njezino napredovanje praktički zamrznuto zbog odluka koje je proruska vlada donijela u proljeće ove godine. Prošle sedmice u toj su zemlji održani parlamentarni izbori za koje je opservacijska misija OSCE-a utvrdila brojne nepravilnosti.

Turska koja je pristupne pregovore počela isti dan kad i Hrvatska, u oktobru 2005. godine, već duže vrijeme se sve više udaljava od EU-a. Međutim, Turska je vrlo važan partner za EU-a, pogotovo kada je riječ o rješavanju migrantske krize.

link

Свети отац Борељ је упозорио анти-Србијански режим у Београду да Република Србија неусвајањем санкција против зле "Мајчице" ризикује пуноправно чланство у ЕУ. А Чипуљчанин се нада победи Америчког Хитлера да би затим са својом босанском усташијом могао над мрским му Србијанцима несметано заведе крваву диктатуру, баш по угледу на "Мајчицу" и Северну Кореју, те да буквално уништи Србију отварањем рудника литијума у долини Јадра чиме би починио геноцид на истом месту на коме су његови Босанци и Хрвати у аустроугарским униформама починили геноцид 1914. године. Узалуд се томе Чипуљчанин нада, јер ће следећег уторка демократска Америка да слави победу Camarade Kamale!
 
  • Haha
Reactions: PA8
Gde tu recenicu , to znaci da Srbija nikad nece u EU....
Vrednosti EU su toliko razlicite od vrednosti Srbije, da je to nebo i zemlja...
Jedino uskopljen Srbin , tj mamin sincic i to ono bas posteno psihicki maltretiran u detinjstvu , moze da nekako izgleda kao sa EU vrednostima...zbog submisivnosti , a ne zbog svesnog shvatanja sta su vrednosti...

Gde ces naciju bez svesti i logike da uporedjujes sa nekima koji se drze reda...ne ide to nikako...

A biti bez kicme i mamin sin i tatina princeza je uzasan pristup za unucice...
 
Литијум нема везе са условима приступања Европској унији и то је више пута из Брисела поновљено.
Da...
Jasno.
Bas kao sto su godinama pricali ni da Kosovo nije uslov.
Vucic krade izbore a EU okrece glavu?
Suvise skucajnosti.

Nego.... Solc dolazio turisticki da procaska sa Acom?
 
Gde tu recenicu , to znaci da Srbija nikad nece u EU....
Vrednosti EU su toliko razlicite od vrednosti Srbije, da je to nebo i zemlja...
Jedino uskopljen Srbin , tj mamin sincic i to ono bas posteno psihicki maltretiran u detinjstvu , moze da nekako izgleda kao sa EU vrednostima...zbog submisivnosti , a ne zbog svesnog shvatanja sta su vrednosti...

Gde ces naciju bez svesti i logike da uporedjujes sa nekima koji se drze reda...ne ide to nikako...

A biti bez kicme i mamin sin i tatina princeza je uzasan pristup za unucice...
Jedna od vrednosti EU je i pistovanje teritorijaknog integriteta, vladavina prava, zakona.

Te vrednosti vidimo na delu
 
Da...
Jasno.
Bas kao sto su godinama pricali ni da Kosovo nije uslov.
Значи још једном: литијум нема везе са приступањем ЕУ.

Нормализација односа са Републиком Косово је нешто друго. То јесте услов, увек су то из Брисела истицали и то се налази у поглављу (мислим) 35.
 

1730353510811.png

Spajić: Očekujem da se Crna Gora pridruži EU do 2028.

1730353646597.png


27.10.2024.

Premijer Crne Gore Milojko Spajić je , na sastanku sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i crnogorskim predsednikom Jakovom Milatovićem, izjavio da očekuje da se ta zemlja pridruži Evropskoj uniji do 2028. godine. „Moramo ubrzati ovaj voz i radnu temperaturu, da bismo zatvorili sva poglavlja do 2026. godine i da bismo bili buduća […]
Premijer Crne Gore Milojko Spajić je , na sastanku sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i crnogorskim predsednikom Jakovom Milatovićem, izjavio da očekuje da se ta zemlja pridruži Evropskoj uniji do 2028. godine.

„Moramo ubrzati ovaj voz i radnu temperaturu, da bismo zatvorili sva poglavlja do 2026. godine i da bismo bili buduća članica 2028. godine”, naveo je Spajić na sastanku u Podgorici. On je rekao da očekuje da će veliki broj kompanija iz EU investirati u Crnu Goru, istakavši da će naredne dve godine biti presudne za dalji napredak na evropskom putu, prenosi RTCG.

Fon der Lajen je rekla da EU čvrsto stoji uz Crnu Goru i da je članstvo 2028. godine ambiciozan cilj, na kome treba da se radi. „Mi smo spremni da pružimo svaku vrstu podrške. Imate dobar razlog da budete ponosni na ono što je ostvareno, do kraja godine možete zatvoriti četiri poglavlja“, rekla je ona. Fon der Lajen je istakla da je zadovoljna brzinom i kvalitetom napretka Crne Gore, kao i da je jasno da građani ove zemlje žele da se pridruže EU. Ranije danas, Milatović je saopštio da je na sastanku sa Fon der Lajen razgovarao o daljem napretku države na evropskom putu. Milatović je saopštio i da sa svojim timom drži fokus na EU agendi i da koristi svaku priliku da urgira prema relevantnim akterima na unutrašnjem planu da ostanu na visini zadatka i naprave otklon od zabrinjavajućih praksi.

„Do kraja godine očekujemo zatvaranje četiri pregovaračka poglavlja, ali Crna Gora može i mora bolje ukoliko želimo da ispunimo svoj cilj i do 2026. godine zatvorimo preostalih 30 poglavlja. Ne smemo da se zadovoljimo rezultatima koji su ispod očekivanja, prvenstveno građana naše zemlje. Uveren sam da bi članstvo naše zemlje u EU bio i važan pozitivan signal i za druge zemlje kandidate“, rekao je on.
 
Е сад замислите браћо Србијанци да ови овде форумски Црногорци нас ложе како треба да се боримо против Европске уније, НАТО-а и за интересе "Мајчице" (која им је на срцу), Северне Кореје и БРИКС-а, а они као чланица НАТО-а да уживају у ЕУ са свом ловом коју ће да оданде приме из приступних фондова :kafa:
 
Значи још једном: литијум нема везе са приступањем ЕУ.

Нормализација односа са Републиком Косово је нешто друго. То јесте услов, увек су то из Брисела истицали и то се налази у поглављу (мислим) 35.
Jos jednom.
Solc je dosao da insistira na litijumu.
I opet, jos jednom. Godinama su tvrdili da Kosovo nema veze sa clanstvom u EU.
 
Nikada mi necemo biti uskladjeni sa vrijednostima franackog carstva, mi nismo Franci i mi smo neprijatelji. Niti oni nas vole niti mi njih volimo, mrzimo ih i mrzimo njihove vrijednoste jer su banda, patoloski lazovi i prevaranti, i teroristi i neprijatelji srpske Carevine. Poseremo im se na vrijednosti. Ocemo da ih unistimo.
 
Nikada mi necemo biti uskladjeni sa vrijednostima franackog carstva, mi nismo Franci i mi smo neprijatelji. Niti oni nas vole niti mi njih volimo, mrzimo ih i mrzimo njihove vrijednoste jer su banda, patoloski lazovi i prevaranti, i teroristi i neprijatelji srpske Carevine. Poseremo im se na vrijednosti. Ocemo da ih unistimo.
Tako je. Ni jednog carstva pa ni EU. Srbi su narod slobodarski a ne podanički.
 
Meni nije jasno gde se kote te budaletine koje misle da je EU nešto lepo i okrepljujuće.
Zašto Island nije član EU?
Vidi,
Po mom misljenju EU je dobra ideja ali preglomazni politicki aparat i nerealne ambicije su od EU napravile nesto sto nema veze sa realnoscu.
Dvostruki standardi, gazenje sopstvenih nacela, diktatura demokratije i nadasve zedj za parama su dobrim delom obesmislili tu ideju
 

Back
Top