USA

Jao, ne daj se zeznuti. Znam lika koji je tako otisao i ostao u USA, jos davno, "supruga" mu je posle krv popila, finansijski ga unakazila, mislim da mu je i dalje na grbaci. To na prvi pogled mozda deluje kao najbolje i najlakse resenje, ali bas zna da se obije o glavu.
 
lapidus:
Trazim zenu sa Americkim drzavljanstvom ili koja je dobila zelenu kartu.Placam dobro!!!

Bolje ti je to da probas sa Kanadom, razlog je sledeci: ti kada udjes na brak u USA onda te cekaju peripetije i mogu da te proveravaju, intervjuisu i tome slicno i treba cekati dosta dugo na konacne papire a krajnji rezultat je neizvestan.
Procedura sredvijavnja papira prilikom zenidbe/udaje sa nekim kanadskim drzavljaninom ne traje duze od 6 meseci ali onog momenta kada u ambasadi u Becu dobijes permanat resident status , zavrsio si sve, ulazis u Kanadu i za tri godine podnosis molbu za pasos.
 
Klika, znaš li priznaje li se u USA mašinski fakultet (Beograd)? Nešto mislim da se baviš tehnikom, pa sam te zato to pitao. Razmišljam da za neku godinu odem i tamo nešto da učim, pa me zanima da li bih tamo tih par godina mogao da radim kao inženjer. Ne znam kako je s vizama, dozvolama, imam scg, slovenački, a mogu i italijanski pasoš da izvadim.
Njihovo cenjeno državljanstvo me ne interesuje (čuo sam da moraš da se odrekneš prethodnog), nego čisto dal' nekog tamo zanima diploma sa mašinca.
 
levrone:
Klika, znaš li priznaje li se u USA mašinski fakultet (Beograd)? Nešto mislim da se baviš tehnikom, pa sam te zato to pitao. Razmišljam da za neku godinu odem i tamo nešto da učim, pa me zanima da li bih tamo tih par godina mogao da radim kao inženjer. Ne znam kako je s vizama, dozvolama, imam scg, slovenački, a mogu i italijanski pasoš da izvadim.
Njihovo cenjeno državljanstvo me ne interesuje (čuo sam da moraš da se odrekneš prethodnog), nego čisto dal' nekog tamo zanima diploma sa mašinca.


Generalno, predrasude su da su nase diplome bilo koje vrste priznate, to i ako se desi ne zavisi konkretno od tog cenjenog papira vec od coveka. Tu pravila ne postoje, imas ljude koji su geniji u svojoj oblasti a voze taxi 5 ili vise godina, dok sa druge strane pobegne covek iz rata iz Bosne i zaradjuje ovde u Torontu 4-5000 CAD $ mesecno vozeci limuzinu, pa jos svoju (lepog crnog Linkoln-a).
Hocu da kazem da sve zavisi od tebe, niko ti ne moze garantovati da li ces ti uspeti sa diplomom masinskog inzenjera. Takodje, u samom pocetku tebe ovde (govorim za Kanadu) gledaju kao najobicnijeg tehnicara, ta diploma ne znaci bas mnogo, ali vremenom moras da pokazes da znas da radis to za sta se izdajes. Segregacija po nacionalnoj osnovi, ma koliko ovde pricali da je nema, postoji i uvek ce postojati, nikada stranac-imigrant nije placen kao rodjeni kanadjanin, poredim ljude sa istim kvalifikacijama. To je na zalost surova realnost.

Da ne duzim, ako imas slovanacki pasos onda si u velikoj prednosti. Mada, srediti radnu vizu u USA i Kanadi nije nimalo lako.
Nije tacno da moras da se odrices svog ako dobijes USA ili kanadsko drzavljanstva.
 
Kapiram šta hoćeš da kažeš, pa bilo gde da odeš moraš da se pokažeš na poslu. Nisam ni mislio da imigriram u SAD, nego da znam dal' mogu da očekujem nešto više od fizikalisanja, tih par godina.
Postoje ljudi koji su geniji u svom poslu, ali su nesposobni da se snađu u problemima tipa: moram da nađem posao, a ne da čekam da posao nađe mene; moram sebe malo da proguram, da se pokažem, da radim bolje i više ne bi li me primetili....
 
levrone:
Kapiram šta hoćeš da kažeš, pa bilo gde da odeš moraš da se pokažeš na poslu. Nisam ni mislio da imigriram u SAD, nego da znam dal' mogu da očekujem nešto više od fizikalisanja, tih par godina.
Postoje ljudi koji su geniji u svom poslu, ali su nesposobni da se snađu u problemima tipa: moram da nađem posao, a ne da čekam da posao nađe mene; moram sebe malo da proguram, da se pokažem, da radim bolje i više ne bi li me primetili....

U svakom slucaju bih ti preporucio da odes preko , nije bitno da li je to USA, Kanada li sta vec, cisto da steknes jedno iskustvo u zivotu i da shvatis kako svet zaista funkcionise. U Srbiji ( i ex YU), mi smo ziveli pod staklenim zvonom i vecina ljudi je imala predrasude o zivotu na Zapadu, veci deo onoga sto se pricalo i prepricavalo je bila u vecini slucajeva poluistina ili totalna laz.

Naravno, nemoj ocekivati med i mleko gde god da odes niti da ce te docekati rasirenih ruku ali isto tako nemoj se predavati, ako si fleskibilan i ne biras poslove za prvo vreme onda samo napred. Vremenom ce vec nesto, uz malo srece, iskrsnuti. Ali u samom pocetku ocekuj pakao. Moras biti spreman na sve. Nije nimalo lako.
 
Larra:
:shock:

Ovo mi malo deluje hejterski? A interesuju te njihove cenjene pare?

Pa dobro, svako ima neki svoj cilj, covek rece da ima slovenacki pasos pa ga mozda u tom slucaju i ne zanim a USA pasos.

Mene licno kanadsko drzavljanstvo itekako zanima i odradicu ovde tri godine da ga dobijem, to mi je najbitnija stvar u ovom momentu, ne jurim neku karijeru niti novac u Kanadi. A posle kada dobijem pasos, ko zna da li cu se zadrzati ovde posto me mesto bas i ne drzi, videcemo.
 
Trebalo bi da odem tamo zbog nečeg konkretnog, tako da me te pare interesuju samo tol'ko da imam da živim, a da ne cimam roditelje.
Klika, što spomenu one predrasude, ...strašno je kako u Srbiji ljudi razmišljaju, čime im ti političari pune glave. Kad reče neko od njih: "dostićićemo standard EU do 2007."
Dosta putujem po Evropi, pa tako volim da uporedim kako neke stvari izgledaju u Srbiji, a kako npr. u Francuskoj, Holandiji,... Glavno je:"jeste da su veće plate, ali sve je 10 puta skuplje..."
Takva priča me je zatekla kad sam posle dvomesečnog zevanja po Evropi doputovao u Srbiju, a među stvarima sam imao neke zaturene račune iz Španije, Italije i ne znam odakle već. Bilo je: "jbt, pa tamo je jeftinije nego ovde"
Da, u EU jedino ti imigranti prave probleme, sve bi ih poslao tamo među majmune i kamile (odakle su došli), pa nek se bune.
 
levrone:
Trebalo bi da odem tamo zbog nečeg konkretnog, tako da me te pare interesuju samo tol'ko da imam da živim, a da ne cimam roditelje.
Klika, što spomenu one predrasude, ...strašno je kako u Srbiji ljudi razmišljaju, čime im ti političari pune glave. Kad reče neko od njih: "dostićićemo standard EU do 2007."
Dosta putujem po Evropi, pa tako volim da uporedim kako neke stvari izgledaju u Srbiji, a kako npr. u Francuskoj, Holandiji,... Glavno je:"jeste da su veće plate, ali sve je 10 puta skuplje..."
Takva priča me je zatekla kad sam posle dvomesečnog zevanja po Evropi doputovao u Srbiju, a među stvarima sam imao neke zaturene račune iz Španije, Italije i ne znam odakle već. Bilo je: "jbt, pa tamo je jeftinije nego ovde"
Da, u EU jedino ti imigranti prave probleme, sve bi ih poslao tamo među majmune i kamile (odakle su došli), pa nek se bune.

Ne mogu da krivim nikoga za te predrasude, jednostavno ljudi pricaju svakakve price i zamisljaju kako je to tamo negde daleko na zapadu ne znajuci pravu sliku, izvode zakljucke na nekim pretpostavkama a ne na cinjenicama.

Evo ovde pre neki dan ponovo tema o USA i neko rece sledecu stvar: jedino je priznata diploma elektro faklulteta itd.........pa reko` ne davajte laznu nadu pogotovu ljudima koji tek zavrsavaju fakultet, pa sta ce oni kada slete u USA ili Kanadu, kao neko ce im odmah ponuditi posao i docekati rasirenih ruku, ma to su sve gluposti.
Ovde stvari funkcionisu po sasvim drugacijem principu, diploma je samo ulaznica u svet biznisa a da li ce neko uspeti to je vec druga prica. Negde ti cak i ne traze nikakav papir/diplomu na uvid, sedi, radi i pokazi sta znas.

Kada malo bolje razmislis, postavi se u poziciju nekog poslodavca ovde u USA ili Kanadi, i dodje ti nekakav Uzbekistanac (nemam nista protiv njih, da me neko pogresno ne shvati) i kaze, ja sam elekrto/masinski/gradjevinski inzinjer i hteo bih da radim X posao u vasoj firmi. Pa da li bi ti poverovao u kvalitete tog coveka kao inzenjera i odmah mu ponudio posao i godisnju platu od recimo $ 50 000? Verovatno bi se zapitao da li je njihov skolski sistem i znanje u skladu sa onim koji se praktikuje ovde (USA , Kanada) .......
Naravno, ne kazem da su ovde skole najbolje na svetu i da sve ostalo ne valja, ali svako ko dodje ovde mora da se prilagodjava ovom sistemu, ako to ne zeli bolje i da ne dolazi.
Takodje, ni ovo drustvo nije idealno kao ni jedno drugo na planeti ali ipak daje vece mogucnosti i svakome su otvorena vrata za uspeh a sve je na pojedincu da iskoristi svaku priliku i da na kraju uspe. Sistem se ne moze pobediti, treba samo naci nacin da ga nadmudris i ne dozvolis da te proguta ta stravicna masinerija pocev od medija koji prosto melje sve pred sobom.

Siroka tema, nemam mnogo vremena..........u svakom slucaju probaj da dodjes ovde i da vidis kako sve to izgleda i da na svojoj kozi osetis pravi kapitalizam.
 
klika:
Kanada takodje :-)


pa da, ali je drugacije biti imigrant (pa se kasnije i integrisati...) u drzavi koju su stvorili imigranti i gde je svaka treca osoba imigrant, nego u zatusanim nacionalistickim evropskim demokratijama...

Oh, mighty Canada!
 
valdemar:
pa da, ali je drugacije biti imigrant (pa se kasnije i integrisati...) u drzavi koju su stvorili imigranti i gde je svaka treca osoba imigrant, nego u zatusanim nacionalistickim evropskim demokratijama...

Oh, mighty Canada!


Svakako. Samo postoji i ovde problem sa dobrim delom nase populacije koja i posle vise godina ne moze da se uklopi u ovo drustvo. Problem je u stanju svesti tih ljudi koji su samo fizicki ovde prisutni, iz razloga sto su morali (ratovi na prostorima ex YU) , a mentalno i dalje zive u Srbiji , Bosni, Hrvatskoj. To je veliko opterecenje prvenstveno na mozak, ti ljudi se pate iz dana u dan iako recimo dobro finansijski stoje i nista im posebno ovde ne fali.
To je paradoks, dobar deo njih kuka a niko da se vrati odande odakle je dosao.

Slicna stvar je i sa kinezima, to je jedna jako zatvorena nacija, oni zive neki svoj zivot ovde koji nema nikakve veze sa Kanadom, ne bih voleo da se nalazim u njihovoj kozi. Neki cak zive i 20 i vise godina a ne znaju da sklope recanicu na engleskom.

Slazem se da je mnogo teze ziveti pod nekom vrstom presije nepripadanja odredjenoj naciji u evropskim nacionalnim drzavama jer koliko god da neko pokusava da se uklopi u to drustvo , izopsten je hteo to ili ne. Imam licnog iskustva iz nekoliko evropskih drzava po tom pitanju.
 
Ljudi,
bio sam u USA kao student 2003. i radio dva posla. Radio sam dosta ali sam i bio placen za svoj rad, tako kada dodje petak, ja 600$ u dzep. i zaboravis na umor, na sve. Jeste da sam imao 7.5$ po satu, jer to je neki standard za studente ali i sa tim minimalcem ja sam lepo ziveo, placao stan, klopu, i tamo se nisam stekao,izlazio, kupovao, klopao po restoranima i plus ustedeo!!
E sada, vratim ti se ja da zavrsim fax (vecu gresku u zivotu nisam napravio), ali kada se vratih, ja ne uzeh knjigu u narednih pa skoro dve godine. I tako klaj, klaj, priblizih se kraju fax-a, i nadam se da cu ga zavrsiti do proleca, ali bih zeleo da opet odem u USA.
Ovde procitah da ni Kanda nije losa, ne bih se bunio i da odem tamo, pa me interesuje koji je najlaksi nacin doci u Kanadu, ili u USA, jer kao sto rece momak iz Kanade, spreman sam i ne plasim se teskih poslova u pocetku, sto je sasvim normalno.
U USA sam isao, kao sto rekoh kao student, lai kao fizicko lice mnogo je tesko dobiti vizu, pa ako zna iko neki nacin neka ostavi poruku!! :)
Znam da je ovo bezuspesan pokusaj, ali ko ne proba taj ne moze ni da se nada!!
Pozdrav!!
 
levrone:
Klika, znaš li priznaje li se u USA mašinski fakultet (Beograd)? Nešto mislim da se baviš tehnikom, pa sam te zato to pitao. Razmišljam da za neku godinu odem i tamo nešto da učim, pa me zanima da li bih tamo tih par godina mogao da radim kao inženjer. Ne znam kako je s vizama, dozvolama, imam scg, slovenački, a mogu i italijanski pasoš da izvadim.
Njihovo cenjeno državljanstvo me ne interesuje (čuo sam da moraš da se odrekneš prethodnog), nego čisto dal' nekog tamo zanima diploma sa mašinca.


Ja se izvinjavam sto se mesam (pitanje nije bilo postavljeno meni),ali samo da ti kazem da se Beogradske diplome priznaju u Americi.......Dakle tvoj masinski fax je priznat .Jos ako si snalazljiv mozes daleko da doguras,bez zezanja.....
 
simple_things:
Ja se izvinjavam sto se mesam (pitanje nije bilo postavljeno meni),ali samo da ti kazem da se Beogradske diplome priznaju u Americi.......Dakle tvoj masinski fax je priznat .Jos ako si snalazljiv mozes daleko da doguras,bez zezanja.....

Nema veze sto se mesas, i treba, ocekujemo odgovore sa svih strana, samo je si li siguran da u USA nase tehnicke fakultete priznaju u celini, pod time podrazumevam da imas ekvivalent USA diplomu bez polaganja dodatnih ispita?
Nisam bas siguran u to? Ne kazem da te mozda neki poslodavac nece zaposliti kao masinskog ili nekog drugog inzenjera......

Takodje, koliko znam, nije bas lako uci u te njihove organizacije i asocijacije i sindikate sa nasim diplomama.
 
Dobro vece svima koji su trenutno na chat-u!!!S`obzirom da sam nov u ovome nadam se da cu naici na vase razumevanje!!!Unapred se radujem vasem drustvu!!Pozdrav
 
Postavio bih jedno pitanje svima onima koji zive u USA,dali bilo ko ima bilo kakvu predstavu o tome kako stici u Ameriku kao zdravstveni radnik?Oni vec duze vreme unazad placu za zdravstvenim radnicima(konkretno medicinskim sestrama-tehnicarima)a ja nikako ne mogu da dodjem ni do kakve informacije kako je uopste moguce iz Srbije kao medicinar stici u USA!Ako iko ima bilo kakvu informaciju bio bih veoma zhvalan da me uputi@Unapred hvala
 
klika:
Nema veze sto se mesas, i treba, ocekujemo odgovore sa svih strana, samo je si li siguran da u USA nase tehnicke fakultete priznaju u celini, pod time podrazumevam da imas ekvivalent USA diplomu bez polaganja dodatnih ispita?
Nisam bas siguran u to? Ne kazem da te mozda neki poslodavac nece zaposliti kao masinskog ili nekog drugog inzenjera......

Takodje, koliko znam, nije bas lako uci u te njihove organizacije i asocijacije i sindikate sa nasim diplomama.


Pazi,fakultete priznaju ,to znam 100%.....E,sada ,naravno da moras da polazes ispit engleskog jezika....Nista vise....A ako se ubacis u neku kompaniju mozda oni zatraze neku posebnu obuku.....(ali to sve zavisi od kompanije).....I nije toliko tesko ubaciti se ,posla ovde ima ,nije kao u Srbiji....Za sposobne i snalazljive ljude sve je moguce,pa cak i ostvarenje najneverovatnijih snova.....Samo treba skupiti hrabrosti i pokusati.....Najbolje bi bilo kada bi sa svojim kvalifikacijama pokusao da konkurises vec odatle u nekoj americkoj firmi....Na netu ima neki program ,mislim da je "monster" ili tako nesto ,gde ljudi salju svoje rezimee.....i onda ih kompanija pozove...Ako te pozovu ,onda mogu i da te sponzorisu...Kada kazem sponzorisu ne mislim bukvalno ,nego tako se kaze.....U principu ako im se dopadne tvoj rezime mozda ti posalju garanciju za posao...Onda sa tom garancijom ides u ambasadu i trazis radnu visu....
Sto se tice njihovih asocijacija i sindikata .....naravno da vise priznaju diplomu Harvarda ili Oksforda ,Layole ili nekog od boljih zapadnih univerziteta nego diplomu Beogradskog fakulteta.....ALi to ulazenje u njihove sindikate ,moze da uspe samo neko ko je njihov drzavljanin ,sto je i logicno.....
Sve ide korak po korak ,ne moze se odjednom uspeti.....Ali tako je svuda....Put do uspeha je tezak i mukotrpan,zahteva mnogo,mnogo odricanja....Ali je svakako vredno pokusati......
 
mistic:
Postavio bih jedno pitanje svima onima koji zive u USA,dali bilo ko ima bilo kakvu predstavu o tome kako stici u Ameriku kao zdravstveni radnik?Oni vec duze vreme unazad placu za zdravstvenim radnicima(konkretno medicinskim sestrama-tehnicarima)a ja nikako ne mogu da dodjem ni do kakve informacije kako je uopste moguce iz Srbije kao medicinar stici u USA!Ako iko ima bilo kakvu informaciju bio bih veoma zhvalan da me uputi@Unapred hvala


Pokusaj preko 'crvenog krsta",ili neke od humanitarnih organizacija...Mozda 'ujedinjene nacije"......Lutaj malo po netu ,nadji informacije.....Mislim da su humanitarne organizacije najbolja podloga za pocetak,a kad dodjes ovde onda je sve drugacije....
poz
 
Molim da mi neko odgovori da li je bolje tj. sigurnije biti vencan kada predajes papire ili to nije toliko bitno, posto moj muz i ja nismo vencani, (imamo i decu itd.)...
Kakve su mi sanse sa visom grafickom skolom (VI stepen str.spreme), 6 godina rada u struci + 2 godine kulinarstva, engleski solidan, ponuda iz Kanade za posao ali koja nece proci kroz taj njihov centar U Kanadi i garancija od strane prijatelja (vlasnik nekog restorana)...
Imam negde okok 65 bodova (minimalno), mozda i koji bod vise nisam sigurna kako ce oni proceniti te neke ponude i garancije molim da mi neko odgovori, i u kojoj banci ja moram imati tih 10-15 000 $.Koja banka se preporucuje i sl. stvari...
Veliko hvala i srecno svima !!!
 
mirjanax:
Molim da mi neko odgovori da li je bolje tj. sigurnije biti vencan kada predajes papire ili to nije toliko bitno, posto moj muz i ja nismo vencani, (imamo i decu itd.)...
Kakve su mi sanse sa visom grafickom skolom (VI stepen str.spreme), 6 godina rada u struci + 2 godine kulinarstva, engleski solidan, ponuda iz Kanade za posao ali koja nece proci kroz taj njihov centar U Kanadi i garancija od strane prijatelja (vlasnik nekog restorana)...
Imam negde okok 65 bodova (minimalno), mozda i koji bod vise nisam sigurna kako ce oni proceniti te neke ponude i garancije molim da mi neko odgovori, i u kojoj banci ja moram imati tih 10-15 000 $.Koja banka se preporucuje i sl. stvari...
Veliko hvala i srecno svima !!!

cekaj ,nisam te najbolje razumela.......JEste vi konkurisali za drzavljanstvo ?
Ako jeste mislim da je bolje da ste vencani .
Neka vam taj prijatelj iz restorana napravi i garanciju za posao....znaci neka naise da mu je radnik vasih sposobnosti neophodan za restoran,blbabla....nesto u tom stilu ,da garantuje odredjenu platu,pristojnu....Na tome cete dobiti mnogo bodova.On samom tom garancijom ispada neka vrsta sponzora,a i vlada ima utisak da vi necete bas da lutate od vrata do vrata trazeci da vas neko zaposli....
 

Back
Top