Урсула фон дер Лајен жели да формира "европску ЦИА"

Casual Observer

Legenda
Poruka
65.394

Урсула фон дер Лајен жели да формира „европску ЦИА”​


Уторак, 12.11.2024. у 21:00
Миленко Пешић

Предлог бившег финског председника Саулија Нинистe да ЕУ оснује сопствену обавештајну службу, међу првима је критиковао чешки премијер Петр Фијала​

9548D2F0-7423-4B05-A0C8-986A25827060.jpeg

(Фото EPA-EFE/Christophe Petit Tesson)

„Већ постоји шпијунска агенција која делује широм Европе. Зове се ЦИА. Предлажем да нову агенцију назовемо Гестапо”, само су неки од заједљивих коментара на мрежи „Икс” поводом намере да „европска царица” Урсула фон дер Лајен добије армију наднационалних „људи у црном” који ће тајно пратити активности грађана у циљу заштите Европске уније.

Предлог бившег финског председника Саулиja Нинисте да ЕУ треба да оформи сопствену обавештајну службу која би помогла чланицама да се супротставе сајбер-нападима, акцијама саботера и непријатељском деловању страних агената, међу првима је критиковао чешки премијер Петр Фијала, поручивши да је таква идеја нереална.

„Подржавам продубљивање међусобне сарадње између обавештајних служби, али не сматрам реалним да се изгради истински функционална заједничка служба”, рекао је Фијала.

Чешки министар за ЕУ Мартин Дворжак подржао је идеју о повећању обавештајне сарадње, али је одбацио идеју о европској служби. „Оснивање заједничке европске обавештајне службе по узору на америчку ЦИА није на дневном реду, а Нинистов извештај дотиче то питање тек маргинално”, поручено је из Дворжаковог кабинета.
Чешка безбедносно-информативна служба (БИС), такође је скептична према интеграцији на том подручју, а портпарол БИС Ладислав Штиха каже да су се слични предлози појављивали неколико пута у прошлости, али да никада нису добили подршку.

Нининсте је још у марту добио задатак од председнице ЕК Урсуле фон дер Лајен да припреми детаљан извештај о спремности евроблока за рат и цивилну одбрану. Разлог за забринутост је што Русија већ више од две година води у Украјини, у близини источних граница ЕУ, а Путинови оперативци активно вршљају по Европској унији, ширећи свој злокобни утицај. У анализи која је недавно представљена у Бриселу, бивши фински шеф државе препоручује европским челницима да успоставе развијену службу за обавештајну сарадњу на нивоу ЕУ која може да служи и стратешким и оперативним потребама уније.
Бројне дипломате су протеране из европских престоница због оптужби за шпијунажу, а Брисел у којем је стотине међународних институција и амбасада, постао је све веће жариште активности страних агената.

„Западни савезници већ деле обавештајне податке са мрежом ’Пет очију’ која повезује агенције у САД, Аустралији, Канади, Новом Зеланду и Уједињеном Краљевству и таква агенција ЕУ треба да буде фокусирана на добро коришћење информација које су већ оперативне”, каже Нинисте.

Руска интервенција у Украјини је само убрзала идеју о заједничкој обавештајној служби, коју је први лансирао Емануел Макрон 2017. године на универзитету Сорбона, у говору о будућности Европе. Француски председник је тада предложио стварање Европске обавештајне академије као полазне тачке за стварање заједничке стратешке безбедносне културе. Три године касније у Загребу су ударени темељи „Европске шпијунске мреже”. Двадесет и три чланице ЕУ потписале су писмо о намерама за формирање Европског обавештајног колеџа са седиштем у Паризу, чиме је установљено јаче повезивање обавештајних агенција на континенту.
Иако је од 1. септембра бивши директор хрватске обавештајне службе (СОА) Даниел Маркић формално постао први „европски шпијун”, мале су шане да ће ЕУ ускоро добити европски пандан моћној ЦИА. Маркић је именован за шефа Обавештајног аналитичког центра ЕУ који је део Јединственог капацитета за анализу обавештајних података (СИАЦ).

„Економист”: избори у Украјини могли би да се одрже већ у мају 2025.…


И сама шефица европске владе је свесна да ће се суочити са великим отпорима у покушају да направи ефикасну бриселску тајну службу: „Сви знамо да је прикупљање обавештајних података првенствено одговорност држава чланица. Требало би да радимо на побољшању протока информација и прикупљања обавештајних података”, рекла је Фон дер Лајенова на представљању Нинистовог извештаја.
Као међукорак који би водио ка формирању јединствене европске тајне агенције, Саули Нинисто предлаже доношење закона у ЕУ који би одредио „принципе, стандарде и циљеве” према којима земље треба да сарађују. Мало је познато да рад Јединственoг капацитетa за анализу обавештајних података (СИАЦ) у Бриселу углавном зависи од добровољних доприноса чланица ЕУ. Зато лондонски пoртал „Aнхерд” сматра контроверзним предлог бившег финског председника да се поред СИАЦ-а практично оформи и агенција за обавештајну сарадњу.

Упркос реалном страху од шпијунских активности Русије, Кине и Ирана оснивање европске обавештајне агенције за многе би било узнемирујуће. То би могло да се тумачи као још један корак у трансформацији евроблока у техноауторитарног левијатана који би заправо успут орвеловски надзирао и активности својих грађана.

https://www.politika.rs/scc/clanak/643730/Ursula-fon-der-Lajen-zeli-da-formira-evropsku-CIA

Da li je ovo uvod u zavođenje ponderisane demokratije u EU? Svi glasači su jednaki, ali su oni koji glasaju kako treba ipak jednakiji od drugih?
 
Kako iz dobro obaveštenih izvora saznajemo, Veliki zli vuk koji je slučajno i sasvim nenamerno pojeo fon der Lajenovkinog omiljenog ponija je u pratnji Grete Tunberg i advokata iz Društva za zaštitu životinja zatražio politički azil u zoo-vrtu na tajnoj lokaciji.

Frau fon der Lajen je kratko prokomentarisala da potpuna nesposobnost nemačke policije da mu uđe u trag pokazuje nepohodno organizovanja ozbiljne Službu za gonjenje takvih kao što su dotični vuk i oni koji mu pomažu.

394B7FFC-7E37-4B91-A8D1-1FB082754E6B.jpeg


 
26EA16AF-B529-469A-8EE3-D580CDB2DC0B.jpeg


BERLIN — The European Union is under orders to launch its own spy agency.

As part of a sweeping review of the bloc’s readiness for war and crisis issued Wednesday, ex-Finnish President Sauli Niinistö reckons the EU needs its own intelligence agency to help countries fend off threats, saboteurs and foreign agents operating in capitals across the continent through more information sharing.

Back in March, Niinistö — who was president of Finland for more than a decade — was given a mission by European Commission President Ursula von der Leyen to deliver a detailed report on the bloc’s readiness for war and civil defense, along with proposals for improvement.

Russian President Vladimir Putin has been waging war in Ukraine on the EU’s eastern border for years now, and his operatives are active across the blocraising concerns about the ability of national agencies to predict malicious activity and influence.

In his blueprint, Niinistö tells the EU to develop a “fully fledged intelligence cooperation service at the EU level that can serve both the strategic and operational needs,” while adding that “an anti-sabotage network” is needed to protect infrastructure.

More work is needed to “enhance counter espionage work in the EU institutions,” he said after presenting the plan alongside von der Leyen.

Numerous diplomats have been expelled from capitals amid accusations of espionage and Brussels has become a hot spot for agent activity with hundreds of institutions and embassies located in the city. What’s more, Russia’s war on Ukraine has caused chaos across the EU — from drones monitoring army training sites, to foiled assassination attempts on weapons executives and attacks on undersea infrastructure.

Western allies already share intelligence — with the Five Eyes network tying together the agencies in the United States, Australia, Canada, New Zealand and the United Kingdom — and such an EU agency should be focused around making good use of information already operational, said Niinistö.

“We need to trust each other,” Niinistö said.

But there’s little chance the EU is about to pick out the best and brightest of its recruits for a career in high-risk missions abroad anytime soon — not least because member countries would point to the leaky EU executive arm as a reason not to do so.

“We all know that intelligence gathering is primarily the responsibility of member states,” said von der Leyen. “We should build on improving the flow of information, information gathering and intelligence gathering.”

There are numerous other areas where the bloc should shore up its readiness for conflict, he said, also proposing an EU Preparedness Law that would set out “principles, standards, and targets” under which countries should cooperate. For example, the EU lacks a million cybersecurity experts, Niinistö said, and while he isn’t advocating military conscription he does advocate for capitals to introduce programs that bring civilians into national defense.

Security agencies also need to “make it as difficult as possible for hostile foreign intelligence services to operate anywhere in the EU,” he said.

Niinistö’s findings will feed into von der Leyen’s second term, in which the EU will have its first-ever defense commissioner who will be tasked with drafting a white paper on defense to land by the spring.

https://www.politico.eu/article/europe-spy-service-cia-ursula-von-der-leyen/
 
Zar nemaju sve drzave u EU svoje obavestajne sluzbe?
Imaju pojedinačne članice, ali fon der Lajenovka & Co. bi hteli i svoju sopstvenu. Ovo što sd u tekstu opisuje bi pre bila kontraobaveštajna ili i neka služba bezbednosti - klasične kontraobaveštajne službe se razlikuju od službi bezbednosti uglavnom po tome što služba bezbednosti (tajna policija) ima prerogative i da hapsi - to je glavna razlika.
 
Imaju pojedinačne članice, ali fon der Lajenovka & Co. bi hteli i svoju sopstvenu. Ovo što sd u tekstu opisuje bi pre bila kontraobaveštajna ili i neka služba bezbednosti - klasične kontraobaveštajne službe se razlikuju od službi bezbednosti uglavnom po tome što služba bezbednosti (tajna policija) ima prerogative i da hapsi - to je glavna razlika.
tajna policija tajno hapsi?
 

Back
Top