Casual Observer
Legenda
- Poruka
- 65.394
Урсула фон дер Лајен жели да формира „европску ЦИА”
Уторак, 12.11.2024. у 21:00
Миленко Пешић
Предлог бившег финског председника Саулија Нинистe да ЕУ оснује сопствену обавештајну службу, међу првима је критиковао чешки премијер Петр Фијала
(Фото EPA-EFE/Christophe Petit Tesson)
„Већ постоји шпијунска агенција која делује широм Европе. Зове се ЦИА. Предлажем да нову агенцију назовемо Гестапо”, само су неки од заједљивих коментара на мрежи „Икс” поводом намере да „европска царица” Урсула фон дер Лајен добије армију наднационалних „људи у црном” који ће тајно пратити активности грађана у циљу заштите Европске уније.
Предлог бившег финског председника Саулиja Нинисте да ЕУ треба да оформи сопствену обавештајну службу која би помогла чланицама да се супротставе сајбер-нападима, акцијама саботера и непријатељском деловању страних агената, међу првима је критиковао чешки премијер Петр Фијала, поручивши да је таква идеја нереална.
„Подржавам продубљивање међусобне сарадње између обавештајних служби, али не сматрам реалним да се изгради истински функционална заједничка служба”, рекао је Фијала.
Чешки министар за ЕУ Мартин Дворжак подржао је идеју о повећању обавештајне сарадње, али је одбацио идеју о европској служби. „Оснивање заједничке европске обавештајне службе по узору на америчку ЦИА није на дневном реду, а Нинистов извештај дотиче то питање тек маргинално”, поручено је из Дворжаковог кабинета.
Чешка безбедносно-информативна служба (БИС), такође је скептична према интеграцији на том подручју, а портпарол БИС Ладислав Штиха каже да су се слични предлози појављивали неколико пута у прошлости, али да никада нису добили подршку.
Нининсте је још у марту добио задатак од председнице ЕК Урсуле фон дер Лајен да припреми детаљан извештај о спремности евроблока за рат и цивилну одбрану. Разлог за забринутост је што Русија већ више од две година води у Украјини, у близини источних граница ЕУ, а Путинови оперативци активно вршљају по Европској унији, ширећи свој злокобни утицај. У анализи која је недавно представљена у Бриселу, бивши фински шеф државе препоручује европским челницима да успоставе развијену службу за обавештајну сарадњу на нивоу ЕУ која може да служи и стратешким и оперативним потребама уније.
Бројне дипломате су протеране из европских престоница због оптужби за шпијунажу, а Брисел у којем је стотине међународних институција и амбасада, постао је све веће жариште активности страних агената.
„Западни савезници већ деле обавештајне податке са мрежом ’Пет очију’ која повезује агенције у САД, Аустралији, Канади, Новом Зеланду и Уједињеном Краљевству и таква агенција ЕУ треба да буде фокусирана на добро коришћење информација које су већ оперативне”, каже Нинисте.
Руска интервенција у Украјини је само убрзала идеју о заједничкој обавештајној служби, коју је први лансирао Емануел Макрон 2017. године на универзитету Сорбона, у говору о будућности Европе. Француски председник је тада предложио стварање Европске обавештајне академије као полазне тачке за стварање заједничке стратешке безбедносне културе. Три године касније у Загребу су ударени темељи „Европске шпијунске мреже”. Двадесет и три чланице ЕУ потписале су писмо о намерама за формирање Европског обавештајног колеџа са седиштем у Паризу, чиме је установљено јаче повезивање обавештајних агенција на континенту.
Иако је од 1. септембра бивши директор хрватске обавештајне службе (СОА) Даниел Маркић формално постао први „европски шпијун”, мале су шане да ће ЕУ ускоро добити европски пандан моћној ЦИА. Маркић је именован за шефа Обавештајног аналитичког центра ЕУ који је део Јединственог капацитета за анализу обавештајних података (СИАЦ).
„Економист”: избори у Украјини могли би да се одрже већ у мају 2025.…
И сама шефица европске владе је свесна да ће се суочити са великим отпорима у покушају да направи ефикасну бриселску тајну службу: „Сви знамо да је прикупљање обавештајних података првенствено одговорност држава чланица. Требало би да радимо на побољшању протока информација и прикупљања обавештајних података”, рекла је Фон дер Лајенова на представљању Нинистовог извештаја.
Као међукорак који би водио ка формирању јединствене европске тајне агенције, Саули Нинисто предлаже доношење закона у ЕУ који би одредио „принципе, стандарде и циљеве” према којима земље треба да сарађују. Мало је познато да рад Јединственoг капацитетa за анализу обавештајних података (СИАЦ) у Бриселу углавном зависи од добровољних доприноса чланица ЕУ. Зато лондонски пoртал „Aнхерд” сматра контроверзним предлог бившег финског председника да се поред СИАЦ-а практично оформи и агенција за обавештајну сарадњу.
Упркос реалном страху од шпијунских активности Русије, Кине и Ирана оснивање европске обавештајне агенције за многе би било узнемирујуће. То би могло да се тумачи као још један корак у трансформацији евроблока у техноауторитарног левијатана који би заправо успут орвеловски надзирао и активности својих грађана.
https://www.politika.rs/scc/clanak/643730/Ursula-fon-der-Lajen-zeli-da-formira-evropsku-CIA
Da li je ovo uvod u zavođenje ponderisane demokratije u EU? Svi glasači su jednaki, ali su oni koji glasaju kako treba ipak jednakiji od drugih?