Urna ili Sanduk

Moja komsinica se boji da ce je zivu sahraniti.
Zato je rekla djeci da je kremiraju.
A ne boji se da ce je zivu spaliti.:sad2:

Kod mene u komšiluku je pre nekih 25, možda ima i 30 godina, poginuo čovek od udara struje. Na sahrani, njegova sestra je očajnički pokušavala da objasni ljudima da mu je telo i dalje toplo i da je rumen u licu. Njegova majka je svaki dan išla na groblje i stalno je govorila da uvek čuje kako nešto čuka oko njegovog groba.
Takođe, znam za još jedan slučaj gde je momak koji je nastradao u saobraćajnoj nesreći živ sahranjen.
Tako da... možda se to i ne dešava tako retko...
 
Ovako, što se tiče teme, meni je iz nekih emotivno praktičnih razloga ovo "tradicionalno zemljano" sahranjivanje ipak razumnije i logičnije. To mi nekako dođe kao čovekov poslednji dom, mesto gde ćeš moći da odeš da se prisetiš njega, tu gde počivaju njegovi ostatci, gde mu je postavljen spomenik i grobnica u ime sećanja na njegovo postojanje i stvari koje je radio za života. Mislim da ljudi kod nas neredovno posećuju groblja, što je velika šteta.
 
Мислим да је Злата Нуманагић причала да је из Америке прошверцовала покојног супруга. Да ли је била компликована процедура или је било прескупо, не знам. Али га је стрпала у пртљаг и долетела.
mogla je samo da pokaze da ima grobno mesto u Americi,neki papir
 
To i meni ima logike. Ali ako se već nađe neki izuzetak koji bi krstio dijete, onda ne vidim šta s tim ima seksualna orijentacija roditelja. Razumijem da neće da vjenčaju par ako nisu kršteni, ali dijete je individua za sebe, ne bi trebalo da je bitno da li su roditelji kršteni ili vjenčani crkveno.
I nije bitno.Svako se moze krstiti bez obzira na roditelje,da li su oni krsteni ili nisu.
To je individualan cin.Nije kao npr.vjencanje,koje je uslovljeno prethodnim krstenjem.
 
Ovako, što se tiče teme, meni je iz nekih emotivno praktičnih razloga ovo "tradicionalno zemljano" sahranjivanje ipak razumnije i logičnije. To mi nekako dođe kao čovekov poslednji dom, mesto gde ćeš moći da odeš da se prisetiš njega, tu gde počivaju njegovi ostatci, gde mu je postavljen spomenik i grobnica u ime sećanja na njegovo postojanje i stvari koje je radio za života. Mislim da ljudi kod nas neredovno posećuju groblja, što je velika šteta.
Kod nas se bas relativno cesto posjecuju groblja.
 
Limun kaže da u Ljubljani je krematoriju u okviru kapele... U BG je na Lešću
Ne znam da li je u okviru kapele,ali je blizu groblja.Prolazi se pored.A groblje je parcelisano tako da skoro da nema razmaka izmedju grobova.Jedva se moze prici da se upali svijeca.Inace je uredjeno,sa stazama i alejama,malim spomenicima iste velicine.Ali stede na zemljistu,a sahranjuju se i vertikalno,jedni na druge.
 
To i meni ima logike. Ali ako se već nađe neki izuzetak koji bi krstio dijete, onda ne vidim šta s tim ima seksualna orijentacija roditelja. Razumijem da neće da vjenčaju par ako nisu kršteni, ali dijete je individua za sebe, ne bi trebalo da je bitno da li su roditelji kršteni ili vjenčani crkveno.
Meni je logično da ih krste, jer njihovi roditelji nisu vjenčani po crkvenom zakonu i oni su za crkvu vanbračna djeca.
 
Kad sam pročitala naslov teme jutros, reko je.bo temu za dobro jutro kud ovo prvo da vidim. sad krenem od poslednje strane, a ono o krštenju dece gej roditelja :malav:
O-bo-za-vam forum:zaljubljena: :lol:
Čekam da Em provali o čemu se zapravo radi u temi :malav:
 
Kod nas se bas relativno cesto posjecuju groblja.

Kod mene nije tako. To ovako sa sigurnošću mogu da kažem. Imaju one agencije za održavanje groblja, plate ljudi 2,3 hiljade godišnje i dokle god je toga, uopšte ne osećaju ikakvu potrebu da obiđu grobove čak i najbližih svojih članova porodice. Mislim da to mnogo govori o nama kao ljudima, nažalost.
 
Poslednja izmena:
Ovako, što se tiče teme, meni je iz nekih emotivno praktičnih razloga ovo "tradicionalno zemljano" sahranjivanje ipak razumnije i logičnije. To mi nekako dođe kao čovekov poslednji dom, mesto gde ćeš moći da odeš da se prisetiš njega, tu gde počivaju njegovi ostatci, gde mu je postavljen spomenik i grobnica u ime sećanja na njegovo postojanje i stvari koje je radio za života. Mislim da ljudi kod nas neredovno posećuju groblja, što je velika šteta.
mozes da posetis njegov grob sa pepelom,znas da je tu
 
Prvi put sam bila na sahrani gde je pokojnik bio kremiran, u urni, na stolu u kapeli...
Gospodski ...
Nešto tu nedostaje, neka emocija, neko opraštanje, neki poslednji pozdrav.
...dopada mi se gospodski poslednji pozdrav nekom cija dusa je Gore...
Ima li neko od vas slično iskustvo?
...neko je za zivota dao pare ` uradjeno je to...
https://www.google.com/amp/s/www.te...-ih-u-odvojene-komore-uznemirujuci-video-foto
I to što su je stavili u policu, poklopili pločom i gotovo.
Gospodski cisto lepo pristojno.
Niko nije bacio grumen zemlje,
Nema istraumiranih time...
niko nije išao da opere ruke po izlasku sa groblja,
Toga ima na gradskim grobljima ?
niko nije ponudio žito, rakiju, pogaču, šta već.
Niti treba ako je pravoslavlje `to nema veze sa verom ` prave se veliki moralni problemi vernicima kad neko kaze da je vernik hoce to sto veze sa verom nema nikakve.
Ja sad ne znam da li je to neka druga religija, mislila sam da su Katolici, držali su Božić, Uskrs na katoličke dane, išli na Sve svete na groblje... Družili smo se ali nikad nismo pričali o tome. Na sahrani su bili svi Mađari osim nas i nisam imala koga da pitam, samo su se razišli posle postavljanja urne na policu.
Cesto se kaze da su osobe neke vere reda radi mada sebe vide van nje ` kao one sto veruju u fotografiju onog dede bravara ` one sto traze dokaz da vera postoji ` ne veruju uopste...
I tako shvatih da mi se ipak više "sviđa" sanduk i sve što ide uz to, kada kući dođeš nekako sa prazninom u grudima jer si se oprostio od nekoga.
Oprastanje je u srcu` dobija se andjeo cuvar koji se moli za nas` mi palimo svece da osvetlimo put vere toj dragoj dusi Gore.
Ovo je ostalo nezavršeno.
Sve to mi deluje tako gospodski ` ostaci sacuvani nece neka gadost da ih skrnavi` gospodski se ode pomoli za tu osobu.

Pravoslavlje ne dozvoljava kremaciju tako da nista od toga1`volela bih beli kovceg ` beli mermer`u crkvi da bude oprastanje paljenje sveca u kapeli` dati prilog da se cetrdeset dana mole za moju dusu.
Bez cveca hrane crnine (na groblju plus ovako) ostalog sto nema veze sa nasom verom`neka ide u kapelu crkve ako se nekad neko seti mene da zapali svecu ne bih da se iko traumira ide kod lekara zbog odlaska na groblje.
 
Poslednja izmena:
Urna...
Kremacija kosta oko 70 hiljada plus jod jedno 25 hiljada.
Pop odrzi opelo spustete dole... Spalete mozda samog mozda sa jos par njih.. Posle desetak-dvadeset dana dodjes po urnu.... Prospu pepeo u zemlju... Upisu ti ime na tabli i to je to.. Ko dodje dodje.... Nema trosak odrzavanja grobnog mesta.... Nema dizanja spomenika... Itd.
 
Imaju one agencije za održavanje groblja, plate ljudi 2,3 hiljade godišnje i dokle god je toga, uopšte ne osećaju ikakvu potrebu da obiđu grobove čak i najbližih svojih članova porodice.
To je pametno...
Mislim da to mnogo govori o nama kao ljudima, nažalost.
...izbegavaju traume izbegavaju gadosti koje se pojave na grobljima te zato cesto ima macaka...pametne osobe koje imaju para te mogu tako uz pametne preminule koji nisu smatrali da ce traumama nesto postici osim trauma.
 
Ne znam da li je u okviru kapele,ali je blizu groblja.Prolazi se pored.A groblje je parcelisano tako da skoro da nema razmaka izmedju grobova.Jedva se moze prici da se upali svijeca.Inace je uredjeno,sa stazama i alejama,malim spomenicima iste velicine.Ali stede na zemljistu,a sahranjuju se i vertikalno,jedni na druge.
Kod nas se traži mesto više...a od korone, ludilo svuda po Srbiji.
I uvek ima nekog da je došao da obiđe svoje...tako da ljudi ili vrlo retko dolaze ili ono, neka tragedija, pa stalno kad dođeš viđaš iste, pokojniku najbliže ... : /
 
Prvi put sam bila na sahrani gde je pokojnik bio kremiran, u urni, na stolu u kapeli...
Nešto tu nedostaje, neka emocija, neko opraštanje, neki poslednji pozdrav.
Ima li neko od vas slično iskustvo?
I to što su je stavili u policu, poklopili pločom i gotovo.
Niko nije bacio grumen zemlje, niko nije išao da opere ruke po izlasku sa groblja, niko nije ponudio žito, rakiju, pogaču, šta već.
Ja sad ne znam da li je to neka druga religija, mislila sam da su Katolici, držali su Božić, Uskrs na katoličke dane, išli na Sve svete na groblje... Družili smo se ali nikad nismo pričali o tome. Na sahrani su bili svi Mađari osim nas i nisam imala koga da pitam, samo su se razišli posle postavljanja urne na policu.
I tako shvatih da mi se ipak više "sviđa" sanduk i sve što ide uz to, kada kući dođeš nekako sa prazninom u grudima jer si se oprostio od nekoga. Ovo je ostalo nezavršeno.
Dok sam citala ovo samo sam mogla da steknem utisak da je to zbog toga sto si se ceo zivot susretala sa tom vrstom otpracanja ljudi..iskljucivo zbog toga...
A recimo meni je to jezivo...i uvek cu biti za kremaciju..iako kad pogledam obe vrste su sablasne, samo mi je ova druga manje sablasnija
 

Back
Top