Upotreba psovki u svakodnevnom govoru.

tab503

Tabana po forumu
Administrator
Poruka
113.207
Svedoci smo da nas covek dosta psuje u svakodnevnom govoru.
Skoro sam razgovarao ja jednim dr. mr-om i velikim strucnjakom u svojoj oblasti a njemu kad prica i objasnjava svaka druga rec "u pi**u materinu" :D
Sta mislite o tome?
Da li vi to radite?

Posto je pitanje na forumu "Jezik", potrudio sam se da koristim velika slova :kez:
 
Uzdizanjem nekog ''mafioza'' fazona devedesetih se postiglo to da svaka treća i random osoba psuje, a pritom je bilo društveno prihvatljivo i poželjno da se u govor uključe poneko *ebi ga, *ebo te i sl.
Sa ove distance mi je neverovatno da se tako nešto toliko lako primilo kao pelcer u masi, ali sa one tad distance mi nije teško da razumem.
Nekad sam prisustvovala starijim licima koji se bave stokom... to kakve psovke su izgovarali na adresu te stoke je bilo nečuveno, bukvalno su me sablažnjavali rečnikom koji upotrebljavaju sa ''neslovesnim'' bićima.
Iz toga sam naučila da psovke možda i možemo upotrebljavati na mestima gde mislimo da nam sagovornici i ne zaslužuju bolje, ali kad proradi crvena lampica autoriteta ili za osobu koja nam je važna a to kategorično odbija... to sve lepo prestaje kao rukom odnešeno.
 
Poslednja izmena:
Psujem jedino na forumu, privatno gotovo nikada.
Mozda ima veze s tim sto bi kada su me starci kao malog culi da psujem uvijek dobio po guzici.

Jedan moj prijatelj, vjernik, prije braka nista, svake nedjelje u crkvi, redovit i na tim crkvenim sastancima, a psuje kao kocijas.
Pitam ga ja jednom kako to da ja koji ne idem u crkvu gotovo nikada ne psujem, dok on krese kao nespasen.
Njegov odgovor je bio da vjernici sve shvacaju ozbiljno, pa tako da on kada prica nesto sto mu je bitno voli i opsovati, kako bi potkrijepio to sto je rekao, odnosno cak je spreman malo i zgrijesiti kako bi dao do znanja koliko mu je do nekih stvari stalo.

:mrgreen:
 
Ko priznaje, pola mu se prašta, ali...
šta je obično tvoj okidač za psovke?
Lično sam često okružena mlađima od sebe i imam na umu da me neko od njih može uzeti za primer, mada se ne namećem. Pazim šta pričam i ne želim da budem loš primer.
Zapravo, ja sam neko ko voli jezike i književnost pa je svaka interpunkcijska i gramatička greška koju napravim moja velika sramota...
ali još da dopustim sebi da psujem, kao što jesam na nekim temama bila vulgarna, maltene sam psovala... Jaaaao, to je strašno! :sad2:
 
Svedoci smo da nas covek dosta psuje u svakodnevnom govoru.
Skoro sam razgovarao ja jednim dr. mr-om i velikim strucnjakom u svojoj oblasti a njemu kad prica i objasnjava svaka druga rec "u pi**u materinu" :D
Sta mislite o tome?
Da li vi to radite?

Posto je pitanje na forumu "Jezik", potrudio sam se da koristim velika slova :kez:
Lajem pred poznanicima boli me tacno k
 
Ko priznaje, pola mu se prašta, ali...
šta je obično tvoj okidač za psovke?
Lično sam često okružena mlađima od sebe i imam na umu da me neko od njih može uzeti za primer, mada se ne namećem. Pazim šta pričam i ne želim da budem loš primer.
Zapravo, ja sam neko ko voli jezike i književnost pa je svaka interpunkcijska i gramatička greška koju napravim moja velika sramota...
ali još da dopustim sebi da psujem, kao što jesam na nekim temama bila vulgarna, maltene sam psovala... Jaaaao, to je strašno! :sad2:
ja psujem veoma šarmantno
 
Verujem.
U svakom slučaju, sve što izgovaramo ili pišemo je naša odluka i odlika. Ukoliko postoji drugi način da se značenje psovke prenese, mislim da treba da radimo na tome da ga pronađemo, a ukoliko ne...
mislim da taj post ne zaslužuje da ugleda svetlost dana.
Volim da budem neko ko ne psuje, a ti?
evo pozovi me da čuješ kako sam super kao mali zeko. ako se javi mama kaži tetka stanojka treba mi daniel
 

Back
Top