Quantcast

Upis na fizičku hemiju.

confused_03

Početnik
Poruka
3
Ovako. Idem u opšti smer gimnazije. Volim prirodne nauke, najviše hemiju, a iz fizike kvantnu, nuklearnu i sl, takmičim se i ostvarujem dobre rezultate na republičkom nivou. Sada verovatno se pitate u čemu je problem. E pa ovako, ja se plašim da upišem fakultet. Imam osećaj da se neću snaći, da nešto neću razumeti, da neću znati neki zadatak. Tip sam osobe koja nema srednju ocenu, najbolja ocena je jedina opcija. Znam da ovo sve možda zvuči čudno, ali zaista bih voleo da čujem nečije mišljenje, ili ako je neko bio u sličnoj situaciji da podeli iskustvo sa mnom.

Manastirka

Aktivan član
Poruka
1.505
Imaš sve petice u školi, je'l tako? Pa, vidi. To je sve jako lepo i znači da imaš sve preduslove da upišeš fax koji želiš. Ako bi te ovo utešilo, retko ko na fax-u ima prosek 10.Tako da zaboravi na sve desetke! Čak je i poželjno da imaš nešto niži prosek, jer toliki perfekcionizam može ukazivati na neke druge vrste nedostataka kod osobe.

georgejune

Zaslužan član
Poruka
147.141
Ovako. Idem u opšti smer gimnazije. Volim prirodne nauke, najviše hemiju, a iz fizike kvantnu, nuklearnu i sl, takmičim se i ostvarujem dobre rezultate na republičkom nivou. Sada verovatno se pitate u čemu je problem. E pa ovako, ja se plašim da upišem fakultet. Imam osećaj da se neću snaći, da nešto neću razumeti, da neću znati neki zadatak. Tip sam osobe koja nema srednju ocenu, najbolja ocena je jedina opcija. Znam da ovo sve možda zvuči čudno, ali zaista bih voleo da čujem nečije mišljenje, ili ako je neko bio u sličnoj situaciji da podeli iskustvo sa mnom.
Nego sinak daj ti nama reci kako stojis s ribicama i jesi se raspitao dal ih ima tamo

radyu5

Poznat
Poruka
8.809
Jedina opcija je da se ne buba na pamet i da se gradivo u potpunosti razume. Ocena je manje važna.

Moljac64

Veoma poznat
Poruka
11.098
poznajem zenu koja je zavrsila fizicku hemiju. godinama radila stvari za koje nije skolovana da bi na kraju nasla nesto "u struci", da predaje fiziku u nekoj srednjoj skoli, i to ne bas zavidnoj. nemoj samo gledati sta volis vec sta moze da ti pravi pare.

ovo sto kaze gosn.dzordz ti je bitnije u ovom trenutku.
Nego sinak daj ti nama reci kako stojis s ribicama i jesi se raspitao dal ih ima tamo

cronnin

Domaćin
Moderator
Poruka
3.014
Imam osećaj da se neću snaći, da nešto neću razumeti, da neću znati neki zadatak. Tip sam osobe koja nema srednju ocenu, najbolja ocena je jedina opcija.
Ово је твој проблем, а не који ћеш факултет уписати.

Оцена је небитна, а задаци, како оно каже човек - и моја баба може да научи интеграле и диференцијалне једначине. Постоји шаблон, научи се напамет и то је то.

miici

Primećen član
Poruka
677
moguce da se neces snaci, sasvim sigurno je da nesto neces razumeti, a kako ces znati sve to ako ne pokusas?
fakultet je vreme sazrevanja gde shvatis da ne postoje jedine opcije

Vrela Cica

Iskusan
Poruka
5.583
Duso, JA sam studirala na tom falutetu, pa sam morala da se prebacim. Profesori su odvratni i ljubomorni, posebno jedna babuskara. Asistenti su ruzni i pe(deri. Posto sam imala dobar prosek, prebacila sam se na drugi fakultet. Ni na ovom nije bolje. Devojke su ljubomorne, jer sam imala sve desetke i izgledam kao sto svi znate kao bomba. Nema nijedan sladak asistent ili profesor s kojim bih se smuvala, tako da bas moram mnogo da ucim, ali nema veze.

radyu5

Poznat
Poruka
8.809
Duso, nemoj da se lazemo!
Vazno je da imas sto bolje ocene, jer tu nemas sta mnogo da naucis sto vec ne znas.
Duso, JA sam studirala na tom falutetu, pa sam morala da se prebacim. Profesori su odvratni i ljubomorni, posebno jedna babuskara. Asistenti su ruzni i pe(deri. Posto sam imala dobar prosek, prebacila sam se na drugi fakultet. Ni na ovom nije bolje. Devojke su ljubomorne, jer sam imala sve desetke i izgledam kao sto svi znate kao bomba. Nema nijedan sladak asistent ili profesor s kojim bih se smuvala, tako da bas moram mnogo da ucim, ali nema veze.
Ti vrela cico studiraš malo duže, od prilike svakih pola godine po jedan ispit, al zato desetka.

miici

Primećen član
Poruka
677
Da li onda predlažete studije na nekom drugom „srodnom" fakultetu ili pak studije u inostranstvu?
ako mozes tj tvoji roditelji onda bolje inostranstvo
raspitaj se za stipendije, uporedi kako izgleda fizicka hemija po semestrima u zemljama u okruzenju, izuzimajuci bivse republike naravno
jer nije samo bitno sta studiras nego i gde, zbog lakseg nalazenja posla kasnije

Manastirka

Aktivan član
Poruka
1.505
Predlažem da upišeš to što voliš i šta te interesuje!Za početak je tako dovoljno. Ni jedan fax nije lak, za koji god se budeš odlučio.Svuda imaš profesora koji su strogi i onih koji su ok. To ne bi trebalo da te demorališe, niti da se time opterećuješ.
Po meni, grešku možeš da napraviš ako upišeš fax koji te ne zanima, jer misliš da ćeš tako lakše kasnije doći do para. O parama misliš tek kad studije privedeš kraju.Kakve su ti i prema čemu sklonosti, to bi trebalo da upišeš.Jer,nije lako provesti par godina u učenju nečega što ti nije zanimljivo i u čemu se "ne vidiš" .Ako voliš hemiju, upiši hemiju,ako voliš fiziku, onda fizika. Ako ne možeš da se odlučiš,upiši ono što ti ide najbolje.
I kao što neko već reče, samo napred i očekujemo da nam se za par godina javiš iz Nass-e i osvetliš nam obraz negde u svetu!

Selkhet

Poznat
Poruka
8.815
Takav stav (da moraš da imaš sve desetke) će te sjebati u svakom mogućem smislu i moraš da ga promeniš ako ti je stalo do sebe. Svaka osoba za koju sam čula da je vijala sve desetke je prsla na kraju ili u startu nije baš bila čitava. Na primer, sa mnom je studirala devojka koja se na ispitu onesvestila jer je skontala da neće imati bodove za 10 :roll:, a dobila je i neke tikove od tih nekih stvari koje je pila da poboljša koncentraciju. I naravno, na kraju opet nije imala sve desetke, dobila je 7 iz jednog od poslednjih ispita (jao kad se samo setim drame oko te sedmice, njena mama je dolazila da se svađa sa profesorkom :neutral:). Drugi lik koji je vijao desetke ih jeste imao na kraju, ali mu higijena nije bila na zavidnom nivou što se osetilo pogotovo tokom ispita, i to je jedino što imam da kažem za njega, pošto se nisakim nije družio. Studiranje je prelep period života, treba da uživaš i da se družiš (i da učiš, naravno) a ne da se istrošiš u besmislenom vijanju desetki koje ti nikada nizašta neće trebati osim za zadovoljavanje sopstvene sujete. A na fakultetu svakako neke stvari nećeš znati i svašta ti nešto neće biti jasno, i to je skroz normalno.

Da li onda predlažete studije na nekom drugom „srodnom" fakultetu ili pak studije u inostranstvu?
Mislim da ti je mnogo lakše da ovde završiš osnovne, master i doktorske studije, pa da onda odeš u inostranstvo na postdoktorske (msm bar je tako u mojoj struci). Ima u Srbiji nekoliko instituta na kojima možeš da upišeš doktorske studije i da stekneš pristojan CV, koji će ti kasnije omogućiti odlazak u inostranstvo. I naravno, kod upisa na doktorske i pronalaska laboratorije u kojoj ćeš raditi tezu sve desetke ti ništa neće značiti... moguće je čak da će to što imaš sve desetke da ti odmogne. Ja radim na jednom institutu i niko od mojih kolega nije imao sve desetke i svi se slažemo da su ljudi koji vijaju iste uglavnom neki sujetni frikovi.

markons82

Veoma poznat
Poruka
13.406
Ti studiras duze nego sto sam ja clan ovog foruma!!!

confused_03

Početnik
Poruka
3
Mislim da ti je mnogo lakše da ovde završiš osnovne, master i doktorske studije, pa da onda odeš u inostranstvo na postdoktorske (msm bar je tako u mojoj struci).
Имао сам много планова за студије, мастер ћу сигурно, а докторат сам мислио мало касније, не одмах. А и размишљао сам о додатним слецијализацијама...
Upisi informatiku, tu je buducnost i pare, ili ako neces da studiras sedi i uci programiranje. Dobri programeri u Srbiji rade za 2000e+
Не занима ме информатика, иако је знам, врло добро и хтео сам је раније, једноставно ме не испуњава.
I kao što neko već reče, samo napred i očekujemo da nam se za par godina javiš iz Nass-e i osvetliš nam obraz negde u svetu!
🥰