Unutrašnje "granice" Bosne i Hercegovine, 2 entiteta Republika Srpska i Federacija BiH, 10 kantona i 1 distrikt, plus opštinske granice.

Da li su neprirodan razmeštaj teritorija i nepovoljne granice razlog održavanja Bosne Hercegovine?

  • Da.

  • Ne.

  • Donekle jeste, ali presudan je uticaj NATO pakta.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Srboskizborim

Veoma poznat
Poruka
10.581
Autorska tema.

Mislim da u unutrašnjem uređenju nema "rascepkanije države" ili još bolje "države u pokušaju" nego što je Bosna i Hercegovina, a što se može videti samim rasporedom teritorija između entiteta Republike Srpske i Federacije BiH, zatim kantona unutar Federacije BiH i kondominijuma Republike Srpske i Federacije BiH, što se naziva Brčko Distrikt. Kako to izgleda pokazuje fotografija / mapa ili karta .
1596833742156.png



Dalje granice između Republike Srpske i Federacije BiH su toliko "razuđene" da po stepenu "razuđenosti" nema ih ravnih u svetu, sem Čilea, koji ima nešto veću razuđenost. Teritorije same po sebi su bez strateške dubine, sa mnogo "džepova" i "enklava", nekoliko "koridora" i dr. Kako to izgleda, mapa.
1596833993632.png


Sve u svemu jedno teško "ludilo" od "države" u svakom pogledu, ustavnom, teritorijalnom podelom i na svaki drugi način, koje je takvo kakvo je ipak "opstalo" već govotovo 25 godina od "sklepanja" u Dejtonu 1995 godine. Iskreno i sam se čudim kako sve to tako opstaje i šta sve to "drži na okupu"?
 
Опстаје због присиле окупатора. Република Српска ће отићи кад - тад.

Misliš da je samo prisila NATO pakta ili ima još nešto? Pogledaj mape? Šta misliš da je Republika Srpska na delu Federacije BiH gde je Tuzlanski i Zeničko-dobojski kanton i celi Brčko Distrikt? Da li bi bilo mnogo lakše, nego ovako?
 
Poslednja izmena:
Teska zabluda je da su granice Republike Srpske i Federacije BiH neprirodne. Neprirodne su samo ako ne zumirate austrijsko - svajcarsko - nemacki granicu, ili granicu Holandija - Belgija. Bezbrij enklava, eksklava, pogranickih traka, ulica podeljenih na pola, pravnik fikcija...
Ovu razudjenost koju gledamo, ona je samo iz aviona, na karti. Srpski gradovi su danas jako odvojeni od bosnjackih i hrvatskih. Stanovnisrvo je skoncentrisano oko Banja Luke, uz Drinu i oko Trebinja. Jedino gde je malo neprirodna granica je u Sarajevu. Mada i tu ono brdo ka istocnom Sarajevu je tako reci prirodna granica.

Pogledajte i etnicku mapu Afrike, ili detaljnu mapu Izrael - Palestina, pa cete videti ludilo.
U Bosni su grance u planinskim predelima u kojima i onako niko ili slabo ko zivi.
 
Мали Мујица у наставку серијала "Нисам паметан ал зато јесам будалетина на квадрат", епизода 1118. "Босно моја, сиротице клета".
Иначе, мали Мујица редовно и предано прати бошњачке портале за брзу индоктринацију малоумних грла, не прошушта он ни једнослово, гдје иначе јадикују и наричу како овако склепана дејтонска долина плача "не мере" опстати, те треба ово, треба оно, а мали Мујица настоји то све похватати.

Овдје је и побркао ствари (глупо је то, није до њега), унутрашње уређење државвне заједнице БиХ је једна ствар, а унутрашње уређење федерације БиХ друга, колико ће фед.БиХ или пак Српска имати административних јединица (и то се може мијењати без распакивања ДМС) је ствар коју ће уредити како мисле да је боље.
Државна заједница БиХ се састоји од двије државотворне административне јединице, Српске и фед.БиХ, те кондоминијума (заједничко власништво) Брчког. Да је грбо јест (а како рече Валтазар Богишић "што се грбо роди, вријеме не исправи"), но шта да се ради, ако могу Српска и фед.БиХ у заједници функционисати, добро и јест, ако не, свако својим путем.
 
Naravno da su ovakve granice neprirodne
Neprirodno je da pola Bos.Krajine koja je oduvjek bila naseljena Srbima bude u kantonu 10 i USK
Zapadna srpska granica je rijeka Una to je minimum na koji mogu pristati

Jasno je da BIH nece opstati i da ce trajati dok Ameri i njihovi sateliti iz EU i NATO imaju uticaj ili dok Srbi u RS ne dobiju drzavnika koji ima muda da povede narod i koji je spreman da se zrtvuuje

Ako se desi ovo prvo vejrovatno ce taj novi svjetski poredak biti naklonjen Srbima i Srbi ce moci da povuku granice gde zele i obuhvate cjelokupan srpski zivotni i etnicki prostor i jos vise

Ako se desi ovo drugo zapad nece priznati Banditerove principe ,to su vec najavili i saopstili da RS postoji samo na osnovu ustava BIH ,dakle citava BIH ce biti na stolu i tu ce snaga srpskog oruzija i vojnicka cizma nacrtati zapadne srpske granice
 
Autorska tema.

Mislim da u unutrašnjem uređenju nema "rascepkanije države" ili još bolje "države u pokušaju" nego što je Bosna i Hercegovina, a što se može videti samim rasporedom teritorija između entiteta Republike Srpske i Federacije BiH, zatim kantona unutar Federacije BiH i kondominijuma Republike Srpske i Federacije BiH, što se naziva Brčko Distrikt. Kako to izgleda pokazuje fotografija / mapa ili karta .
Pogledajte prilog 744896


Dalje granice između Republike Srpske i Federacije BiH su toliko "razuđene" da po stepenu "razuđenosti" nema ih ravnih u svetu, sem Čilea, koji ima nešto veću razuđenost. Teritorije same po sebi su bez strateške dubine, sa mnogo "džepova" i "enklava", nekoliko "koridora" i dr. Kako to izgleda, mapa.
Pogledajte prilog 744903

Sve u svemu jedno teško "ludilo" od "države" u svakom pogledu, ustavnom, teritorijalnom podelom i na svaki drugi način, koje je takvo kakvo je ipak "opstalo" već govotovo 25 godina od "sklepanja" u Dejtonu 1995 godine. Iskreno i sam se čudim kako sve to tako opstaje i šta sve to "drži na okupu"?
Plus granice mesnih zajednica :(
 
Pa, ne znam, ne pije vodu.
Sarajevo ste dobili kao lični dar Slobodana Miloševića

Koliko ja znam o pregovorima u Dejtonu, reintegracija Sarajeva ili "skidanje prstena oko Sarajeva" je zamena za Srebrenicu u Republici Srpskoj, plus pride tome žrtve Srebrenice iz jula 1995 godine? Toliko sam mogao skontati situaciju u vezi pregovora, jer u suprotnom bi bilo traženo da Srebrenica bude Distrikt Bosne i Hercegovine , baš kao i Brčko, plus bez deblokade Sarajeva ne bi bilo uopšte Dejtonskog sporazuma, nastavio bi se rat, to je bio glavni uslov pregovarača iz Sarajeva. Slobodan Milošević je samo pragmatično procenio,tolike godine blokade a nije se ušlo u Sarajevo, a sam "prsten oko Sarajeva" koji bi onemogućio potpisivanje mirovnog sporazuma (a u mirnodopskim uslovima ne bi vredeo gotovo ništa) i ne vredi toliko koliko vredi 49 odsto teritorije , posebno u situaciji neposredno nakon avgustovsko-oktobarskih dešavanja, kada je inicijativa bila na strani HV, HVO i ARBiH na svim frontovima, počev od Hrvatske do BiH.
 
Poslednja izmena:
Koliko ja znam o pregovorima u Dejtonu, reintegracija Sarajeva ili "skidanje prstena oko Sarajeva" je zamena za Srebrenicu u Republici Srpskoj, plus pride tome žrtve Srebrenice iz jula 1995 godine? Toliko sam mogao skontati situaciju u vezi pregovora, jer u suprotnom bi bilo traženo da Srebrenica bude Distrikt Bosne i Hercegovine , baš kao i Brčko, plus bez deblokade Sarajeva ne bi bilo uopšte Dejtonskog sporazuma, nastavio bi se rat, to je bio glavni uslov pregovarača iz Sarajeva.
Ne. Nije. Sarajevo je planirano da bude distrikt. A onda je pripiti Milošević ostavio u neverici Izetbegovića i Silajdžića neočekivanim poklonom
 
Ne. Nije. Sarajevo je planirano da bude distrikt. A onda je pripiti Milošević ostavio u neverici Izetbegovića i Silajdžića neočekivanim poklonom
Slobodan Milošević je samo pragmatično procenio,tolike godine blokade a nije se ušlo u Sarajevo, a sam "prsten oko Sarajeva" koji bi onemogućio potpisivanje mirovnog sporazuma (a u mirnodopskim uslovima ne bi vredeo gotovo ništa) i ne vredi toliko koliko vredi 49 odsto teritorije , posebno u situaciji neposredno nakon avgustovsko-oktobarskih dešavanja, kada je inicijativa bila na strani HV, HVO i ARBiH na svim frontovima, počev od Hrvatske do BiH.
 
Ne. Nije. Sarajevo je planirano da bude distrikt. A onda je pripiti Milošević ostavio u neverici Izetbegovića i Silajdžića neočekivanim poklonom

Sve u svemu, bila je to ipak greška Slobodana Miloševića ukoliko gledamo s te strane ali opet u okolnostima kada je situacija bila izuzetno nepovoljna po srpsku stranu u ratu, kada su linije padale i gubila se teritorija sa 70 odsto na 45 odsto u vreme primirja u Dejtonu i nije bila neka greška?
 
Slobodan Milošević je samo pragmatično procenio,tolike godine blokade a nije se ušlo u Sarajevo, a sam "prsten oko Sarajeva" koji bi onemogućio potpisivanje mirovnog sporazuma (a u mirnodopskim uslovima ne bi vredeo gotovo ništa) i ne vredi toliko koliko vredi 49 odsto teritorije , posebno u situaciji neposredno nakon avgustovsko-oktobarskih dešavanja, kada je inicijativa bila na strani HV, HVO i ARBiH na svim frontovima, počev od Hrvatske do BiH.
Nema to veze s tim.
Svaki mirovni plan, pa i Dejton principi predviđali su poseban status za Sarajevo.
Miloševićev gest bio je potpuno iznenađenje
 

Back
Top