Quantcast

Unutrašnje "granice" Bosne i Hercegovine, 2 entiteta Republika Srpska i Federacija BiH, 10 kantona i 1 distrikt, plus opštinske granice.

Da li su neprirodan razmeštaj teritorija i nepovoljne granice razlog održavanja Bosne Hercegovine?

• Da.

• Ne.

• Donekle jeste, ali presudan je uticaj NATO pakta.

Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Srboskizborim

Poznat
Poruka
7.073
Nema to veze s tim.
Svaki mirovni plan, pa i Dejton principi predviđali su poseban status za Sarajevo.
Miloševićev gest bio je potpuno iznenađenje
Ne, nije bilo iznenađenje, nikakvo iznenađenje, jer bi u Distrikt Sarajevo ulazile i srpske opštine , sadašnjeg Istočnog Sarajeva, tako da je samo izvršeno razgraničenje.

De_Sisti

Legenda
Poruka
54.874
Sve u svemu, bila je to ipak greška Slobodana Miloševića ukoliko gledamo s te strane ali opet u okolnostima kada je situacija bila izuzetno nepovoljna po srpsku stranu u ratu, kada su linije padale i gubila se teritorija sa 70 odsto na 45 odsto u vreme primirja u Dejtonu i nije bila neka greška?
Teritorija je gubljena po dogovoru. Onog trenutka kada je dogovor prekršen, merkanjem same Banjaluke, ofanziva je zaustavljena.

Srboskizborim

Poznat
Poruka
7.073
Teritorija je gubljena po dogovoru. Onog trenutka kada je dogovor prekršen, merkanjem same Banjaluke, ofanziva je zaustavljena.
Tačno, držalo se dogovora, ali u slučaju neposlušnosti NATO pakt je mogao "dati dozvolu da se ide dalje" a u tom slučaju Slobodan Milošević bi došao u izuzetno tešku situaciju ili poslati vojsku iz Srbije uz uslov da NATO pakt ne bombarduje , plus sveže iskustvo sa izbeglicama iz RSK , plus optužbe sa svih strana da je izdao RSK, plus ubitačne ekonomske sankcije , Miloševiću je trebao mir. Reintegracija Sarajeva i nije bila neka posebna cena za mir.

De_Sisti

Legenda
Poruka
54.874
Tačno, držalo se dogovora, ali u slučaju neposlušnosti NATO pakt je mogao "dati dozvolu da se ide dalje" a u tom slučaju Slobodan Milošević bi došao u izuzetno tešku situaciju ili poslati vojsku iz Srbije uz uslov da NATO pakt ne bombarduje , plus sveže iskustvo sa izbeglicama iz RSK , plus optužbe sa svih strana da je izdao RSK, plus ubitačne ekonomske sankcije , Miloševiću je trebao mir. Reintegracija Sarajeva i nije bila neka posebna cena za mir.
Bilo kako bilo, Milošević nije dao Sarajevo zarad toga.
To je bilo njegovo gratis

De_Sisti

Legenda
Poruka
54.874
Skidanje "prstena" oko Sarajeva imaće u budućnosti svoje posledice. Ipak "prsten" je imao svoje zašto.
Znam, to uvek pričate.
Kao, kad bude drugo poluvreme, neće vam vojska biti zarobljena u opsadi, nego izbijate pravo na Drinu.

Srboskizborim

Poznat
Poruka
7.073
Znam, to uvek pričate.
Kao, kad bude drugo poluvreme, neće vam vojska biti zarobljena u opsadi, nego izbijate pravo na Drinu.
To su prigovori srpskih vojnih stratega srpskoj pregovaračkoj politici u Dejtonu, upravo to "skidanje prstena" oko Sarajeva i povezivanje teritorijalno Sarajeva i Goražda. Samo sam na tragu srpskih zamerki istom. Upravo zbog toga Slobodan Milošević je etiketiran "izdajnikom srpskih interesa". Istina prigovori imaju svoje osnove, nisu baš bez osnove. Ipak u tadašnjim okolnostima, ekonomskih sankcija, masovnog priliva izbeglica iz RSK, padanja linija i dr Slobodanu Miloševiću je trebao mir a imao je i ovlašćenje za pregovore.

Zar neko misli da se tunel između Goražda i Sarajeva "Hranjen" od 5 kilometara gradi tek tako? Tuneli su sami po sebi, najbolja fortifikacijska zaštita, barem toliko znam o tome.

1596882065721.png

Poslednja izmena:

Peaky

Aktivan član
Poruka
1.014
Slobodan Milošević je samo pragmatično procenio,tolike godine blokade a nije se ušlo u Sarajevo, a sam "prsten oko Sarajeva" koji bi onemogućio potpisivanje mirovnog sporazuma (a u mirnodopskim uslovima ne bi vredeo gotovo ništa) i ne vredi toliko koliko vredi 49 odsto teritorije , posebno u situaciji neposredno nakon avgustovsko-oktobarskih dešavanja, kada je inicijativa bila na strani HV, HVO i ARBiH na svim frontovima, počev od Hrvatske do BiH.
Niko nije ni zelio da udje u Sarajevo jer Sarajevo muslimanski dio je u svim mirovnim pokusajima pripadalo muslimanima
Srbi su mogli uzeti Sarajevo i Bugojno i Tuzlu i Bihac itd da se zapad nije umjesao ali zapad je proglasio zone pod zastitom UN nekoliko muslimanskih gradova i nudio stalno nekakve mirovne planove i karte podjele BIH

Dalje
Nato nije bio nikakva garancija vec strana u sukobu ..muslimani i Hrvati su bili produzena ruka NATO i Amera njihove marionete
Holburk priznaje da su se dvoumili da li da nastave sa planom koje je pre dogovoren cija je osnova bio plan kontakt grupe ili da puste svoje pudlice muslimani i hrvate da iskoriste pometnju koja je nastala povlacenjem VRS...na kraju su odlucili da idu kako je dogovoreno 49 prema 51 podjela BIH

Srboskizborim

Poznat
Poruka
7.073
Niko nije ni zelio da udje u Sarajevo jer Sarajevo muslimanski dio je u svim mirovnim pokusajima pripadalo muslimanima
Srbi su mogli uzeti Sarajevo i Bugojno i Tuzlu i Bihac itd da se zapad nije umjesao ali zapad je proglasio zone pod zastitom UN nekoliko muslimanskih gradova i nudio stalno nekakve mirovne planove i karte podjele BIH

Dalje
Nato nije bio nikakva garancija vec strana u sukobu ..muslimani i Hrvati su bili produzena ruka NATO i Amera njihove marionete
Holburk priznaje da su se dvoumili da li da nastave sa planom koje je pre dogovoren cija je osnova bio plan kontakt grupe ili da puste svoje pudlice muslimani i hrvate da iskoriste pometnju koja je nastala povlacenjem VRS...na kraju su odlucili da idu kako je dogovoreno 49 prema 51 podjela BIH
O čemu pišem?

Srboskizborim

Poznat
Poruka
7.073
Srbi su mogli uzeti Sarajevo i Bugojno i Tuzlu i Bihac
itd da se zapad nije umjesao ali zapad je proglasio zone pod zastitom UN nekoliko muslimanskih gradova i nudio stalno nekakve mirovne planove i karte podjele BIH

Dalje
Mislim da je bilo krajnje glupo ne zauzeti ta mesta i "završiti rat" potpunom pobedom. Kao vojnik nikada ne bi propustio priliku "da matiram protivnika".

Srboskizborim

Poznat
Poruka
7.073

Dalje
Štitio je "Zapad" ili UN i Srebrenicu "kao zaštićenu zonu UN-a", šttio je i UNPA Zone u RSK? Lično kao vojnik ja bi to "zauzeo" mislim na te gradove koje pominješ a posle UN neka radi šta mu volja? Mislim da je i general Ratko Mladić postupio tako u Srebrenici? Zašto nije i u Sarajevu, Tuzli, Bihaću, Bugojnu i dr koje pominješ? Šta je razlog da je u Srebrenici "odjebaooo i UN i NATO i Zapad a u Sarajevu, Tuzli i Bihaću nije?

Peaky

Aktivan član
Poruka
1.014
Mislim da je bilo krajnje glupo ne zauzeti ta mesta i "završiti rat" potpunom pobedom. Kao vojnik nikada ne bi propustio priliku "da matiram protivnika".
Da to je bila velika greska samo brza vojnicka pobjeda ,srbi su ionako bili satanizovani na zapadu ,trebalo je brzo zavrsiti rat vojnickom pobjedom
Srbi su drzali vec 75% Bosne ali umjesao se zapad ,nudili su razne mirovne sporzume crtale su se karte podjele bih vens ovnen ,oven stoltenberg itd
zaratili su muslimani i hrvati,srbi su cekali i gledali sa strane sa ce se desiti umjesto da su to iskoristili
zapadne sile su odlucile o ishodu rata

Srboskizborim

Poznat
Poruka
7.073
Da to je bila velika greska samo brza vojnicka pobjeda ,srbi su ionako bili satanizovani na zapadu ,trebalo je brzo zavrsiti rat vojnickom pobjedom
Srbi su drzali vec 75% Bosne ali umjesao se zapad ,nudili su razne mirovne sporzume crtale su se karte podjele bih vens ovnen ,oven stoltenberg itd
zaratili su muslimani i hrvati,srbi su cekali i gledali sa strane sa ce se desiti umjesto da su to iskoristili
Jesu li samo Zapadne sile? Ko je bre ratovao na terenu?

Peaky

Aktivan član
Poruka
1.014
Štitio je "Zapad" ili UN i Srebrenicu "kao zaštićenu zonu UN-a", šttio je i UNPA Zone u RSK? Lično kao vojnik ja bi to "zauzeo" mislim na te gradove koje pominješ a posle UN neka radi šta mu volja? Mislim da je i general Ratko Mladić postupio tako u Srebrenici? Zašto niej i u Sarajevu, Tuzli, Bihaću, Bugojnu i dr koje pominješ?
zato sto je dogovoren kraj rata pala je srebrenica i zepa

a zasto nije pre

Rezolucija 824: Srebrenica, Sarajevo, Tuzla, Žepa, Goražde, Bihać označeni kao "sigurna područja".

Rezolucija 836 SB UN o odbrani zaštićenih zona u BiH (Sarajevo, Bihać, Srebrenica, Goražde, Tuzla, Žepa).

Ovom se rezolucijom daje mandat NATO paktu da svim snagama brani zasticne zone

Peaky

Aktivan član
Poruka
1.014
Rezolucija 781 - zabrana vojnih letova iznad BiH

Ova rezolucija u savjetu bezbjednosti je bila osmisljena tako da se spusti avijacija VRS jer jedina je VRS imala avijaciju za provedbu je bio ovlasten NATO
NATo je dobio kontrolu u vazduhu nad BIH i ovlastenje od UN da rusi sve avione i helkoptere VRS

Srboskizborim

Poznat
Poruka
7.073
Srbi su maksimalno iskoristi upravo taj rat između Hrvata i Bošnjaka, znam na terenu, čak se u tom periodu uspelo i sa Fikretom Abdićem ući u savez, to mi je jako dobr poznato i kako su stvari tekle, zatim upravo u tom periodu srpska vojska je osvojila znantne teritorije, tako da ne stoji to "da se samo posmatralo", čak se učestovalo i kao "podrška sad jednima sad drugima", ali ipak znatno više HVO-u jer je Hrvatska "plaćala naftom" usluge srpske vojske, posebno u rejonu Žepča.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.