unustrasnja zla sa kojima se hriscani bore

Fixa

Veoma poznat
Poruka
12.766
e ovako ova izjava zasluzuje posebni tretman :cepanje:

Nema straha za onog ko veruje u Boga ...u njemu je Ljubav... srce :lol:

Strah je u bezboznicima i nevernicima ...a pravedan i pobozan covek se uzda u Boga i ne boji se zla....jer ga Bog stiti ot toga

A ko stiti Nevernike od Zla ?? Sotona mb ??


na pitanje na koji nacin i od kakvog tog zla vas stiti bog, jedan vernik je odma potrcao da kaze da se zapravo radi o "unutrasnjem zlu", tj. zlu koje dolazi iznutra (sto je potpuno razumljivo jer bi se diskusija o spoljasnjem zlu pretvorila u tesku besmislicu, a kao i uvek najsigurniji ste na terenu gde se ne moze ili bar ne tako lako baratati podacima).

e sad, mene interesuje koja su ta unutrasnja zla? postavljam pitanje svakom hriscaninu (a mogu i islamisti) da navedu bar 10 (a pozeljno je i vise) zla koja dolaze iznutra, a od kojih vas bog moze zastiti. pa cemo onda nastaviti dalju diskusiju, imam jos da vas pitam :D
 
Зашто мора да се набраја уопште толико негативних аспеката у човеку самом? Човек природно болује од оређених дуализама своје личности са којом се рве цео живот. Апостолским речником, наше се мисли боре међу нама да докажу своју правду и жеље. Психолошким речником, човек колико год се градио здравоуман не може избећи "природну шизофренију". Тај постулат се може добро запазити у посланици Римљанима, за оне који желе боље да упознају проблематику. И опет се Бог јавља као онај мост који може да обезбеди искорак из нездравог себе у здравог себе, са том разликом што за хришћане није у питању психо-физичко (козметичко) побољшавање карактера већ обожење (озарење Духом Светим) сопствене личности. Што се других религија тиче, све имају заједничко да је укидање егоизма први корак ка општем бољитку. Јер из его-трипа долази свака горе наведена страст пале природе која има основ у смрти.
 
Ajmo ondak s druge strane.
Koji problem rišćanina nema veze sa seksualnošću?

Друга страна је опет почетак генерализације јер је узимаш за темељ сваког проблема са којима се хришћани боре а он није искључиво сексуалног интезитета. Са друге стране, зашто би здравоуман хришћанин имао тај проблем уопште, био ожењен или не. Већ сам негде рекао да секс има своју сврху и место у животу сваког човека. А то да ли има и зашто има исфрустрираних сексом ликова, тешко је дефинисати јер ниједан човек није иста личност да би се једнострано пружио одговор на исту упитаност.
 
Друга страна је опет почетак генерализације јер је узимаш за темељ сваког проблема са којима се хришћани боре а он није искључиво сексуалног интезитета. Са друге стране, зашто би здравоуман хришћанин имао тај проблем уопште, био ожењен или не. Већ сам негде рекао да секс има своју сврху и место у животу сваког човека. А то да ли има и зашто има исфрустрираних сексом ликова, тешко је дефинисати јер ниједан човек није иста личност да би се једнострано пружио одговор на исту упитаност.
Pa zato kažem - ajde da razbijemo generalizaciju. Šta to nema veze sa seksualnošću?

Činenica je da hrišćanstvo vlada svojim vernicima na osovu podgrevanja griže savesti. Kriv si i pre nego što se rodiš zato što je Eva pristala na nagovor Adamovog pitona i zagrizla jabuku.
I celog života ti ostaje da okajavaš taj muško-ženski greh koji je kulminirao tako što je Adam ispleo naqurnjak od smokvinog lišća da sakrije erekciju, pa su ga najurili ko muškog modela sa časova crtanja u školi za devojke. :eek:

Hrišćanstvo donosi nova pravila koja su namerno skrojena protiv ljudske seksualne prirode. Izuzev neprilagođenih likova po manastirima (a nekada i ne izuzimajući neprilagođene likove po manastirima) ostatak rišćanskog sveta bori se da ugodi vlastitom biću nadajući se da ga to neće previše koštati... tamo. I to mu naravno izaziva osećaj krivice da bi bio pogodan materijal za potčinjavanje.
 
e ovako ova izjava zasluzuje posebni tretman :cepanje:




na pitanje na koji nacin i od kakvog tog zla vas stiti bog, jedan vernik je odma potrcao da kaze da se zapravo radi o "unutrasnjem zlu", tj. zlu koje dolazi iznutra (sto je potpuno razumljivo jer bi se diskusija o spoljasnjem zlu pretvorila u tesku besmislicu, a kao i uvek najsigurniji ste na terenu gde se ne moze ili bar ne tako lako baratati podacima).

e sad, mene interesuje koja su ta unutrasnja zla? postavljam pitanje svakom hriscaninu (a mogu i islamisti) da navedu bar 10 (a pozeljno je i vise) zla koja dolaze iznutra, a od kojih vas bog moze zastiti. pa cemo onda nastaviti dalju diskusiju, imam jos da vas pitam :D

Unutrasnja zla su i svakodnevna iskusenja/misli(u negativnom kontekstu) koja su prisutna na svakom koraku.
U nama se svakodnevno odigrava "borba" dobra i zla.
Bog te moze zastiti od SVIH ZALA. On zeli da te zastiti, ali ti moras pokrenuti taj "proces" u sebi, u svom srcu, u dusi.
To je vera/molitva, pozitivna energija kojom se tvoja dusa "hrani".
 
Pa zato kažem - ajde da razbijemo generalizaciju. Šta to nema veze sa seksualnošću?

Činenica je da hrišćanstvo vlada svojim vernicima na osovu podgrevanja griže savesti. Kriv si i pre nego što se rodiš zato što je Eva pristala na nagovor Adamovog pitona i zagrizla jabuku.
I celog života ti ostaje da okajavaš taj muško-ženski greh koji je kulminirao tako što je Adam ispleo naqurnjak od smokvinog lišća da sakrije erekciju, pa su ga najurili ko muškog modela sa časova crtanja u školi za devojke. :eek:

Hrišćanstvo donosi nova pravila koja su namerno skrojena protiv ljudske seksualne prirode. Izuzev neprilagođenih likova po manastirima (a nekada i ne izuzimajući neprilagođene likove po manastirima) ostatak rišćanskog sveta bori se da ugodi vlastitom biću nadajući se da ga to neće previše koštati... tamo. I to mu naravno izaziva osećaj krivice da bi bio pogodan materijal za potčinjavanje.

Sta dodati na ovo :klap:
 
Pa zato kažem - ajde da razbijemo generalizaciju. Šta to nema veze sa seksualnošću?

Činenica je da hrišćanstvo vlada svojim vernicima na osovu podgrevanja griže savesti. Kriv si i pre nego što se rodiš zato što je Eva pristala na nagovor Adamovog pitona i zagrizla jabuku.
I celog života ti ostaje da okajavaš taj muško-ženski greh koji je kulminirao tako što je Adam ispleo naqurnjak od smokvinog lišća da sakrije erekciju, pa su ga najurili ko muškog modela sa časova crtanja u školi za devojke. :eek:

Hrišćanstvo donosi nova pravila koja su namerno skrojena protiv ljudske seksualne prirode. Izuzev neprilagođenih likova po manastirima (a nekada i ne izuzimajući neprilagođene likove po manastirima) ostatak rišćanskog sveta bori se da ugodi vlastitom biću nadajući se da ga to neće previše koštati... tamo. I to mu naravno izaziva osećaj krivice da bi bio pogodan materijal za potčinjavanje.

Ако ти мислиш да је једина мисија Цркве манипулација савешћу и оргазмом, онда си ти добри мој забраздио на сасвим другом колосеку разума. И не, ниси крив пре него што се родиш у неком јуридичком смислу како би ти злурадо волео да интерпретираш него је акценат на наслеђу биолошке смртности а не кривице. Идентитет Цркве, и то не у неком иснтитуционално-администрационом смислу који је такође склон погрешивости, јесте поседовање светости и предавање светости људима у колики год они, ако ћемо тако, и неморални ниво пали. Из такве перспективе, показује се да Бога не може саблазнити ниједан грех јер онда Он Сам не би имао жеље ни могућности да предаје Своју светост људима у смислу праштања. Бог није судија, егзекутор, "Велики Брат" ако ћемо тако који свакога надзире и броји прекршаје као саобраћајац. Не намеће се никоме да би Му свако по слободној вољи приступио. И да заокружимо тему о сексу, прочитај још једном мој претходни коментар јер га очигледно ниси добро разумео, па вртиш причу у круг.
 
Ако ти мислиш да је једина мисија Цркве манипулација савешћу и оргазмом, онда си ти добри мој забраздио на сасвим другом колосеку разума.
Misija crkve je da održava stado u stanju potčinjenosti. To je bio razlog da krvoločni car Istočnog carstva falsifikuje pronalazak krstova i na taj način ozvaniči sektu čiji su najbrojniji članovi bili luzeri. Tako je čitavo carstvo pretvorio u carstvo luzera koji se stručno u rišćanstvu nazivaju stado. :D
A što se tiče koloseka razuma, ima jedan kolosek na kojem ima zavuek da živiš. Al prvo treba da umreš. :eek:
И не, ниси крив пре него што се родиш у неком јуридичком смислу како би ти злурадо волео да интерпретираш него је акценат на наслеђу биолошке смртности а не кривице.
Akcenat je na porođajnim bolovima, ako ćemo već da se nadlajavamo. :mrgreen:

Идентитет Цркве, и то не у неком иснтитуционално-администрационом смислу који је такође склон погрешивости, јесте поседовање светости и предавање светости људима у колики год они, ако ћемо тако, и неморални ниво пали.
"Posedovanje svetosti i predavanje svetosti ljudima", od čega je trgovački najmarkantnija prodaja svete vodice, uopšte se ne razlikuje od prodaje konzervisanog tibetanskog vazduha. Šarlatanska prevara, tako reći. z:D

Из такве перспективе, показује се да Бога не може саблазнити ниједан грех јер онда Он Сам не би имао жеље ни могућности да предаје Своју светост људима у смислу праштања.
Iz bilo kakve perspektive gledao, bog ne postoji, pa je sasvim svejedno moliš li se komadu kvarca u obliku rečnog šljunka ili stogodišnjem hrastu. S tim da kamen nije sposoban ni za šta, a hrast bi eventualno mogao da te za molitvu uzdari kakvim žirom. Pod uslovom da mu nije svejedno.
Бог није судија, егзекутор, "Велики Брат" ако ћемо тако који свакога надзире и броји прекршаје као саобраћајац.
Nije li? Nie zato što ne postoji, ali ga avraamske tradicije upravo takvim predstavljaju.
Не намеће се никоме да би Му свако по слободној вољи приступио.
Nema slobodne volje tamo gde je prisila.
И да заокружимо тему о сексу, прочитај још једном мој претходни коментар јер га очигледно ниси добро разумео, па вртиш причу у круг.
Tvoji komentari nisu vredni duplog čitanja.
 
Pa znas kako dragi Gruco, svako zivi onaj sadrzaj koji bira. To sto ti imas takvu percepciju to ne znaci da je ona moje iskustvo. Ne znam ko je tebe potcinjavao u zivotu, ali ocigledno nije dovoljno jer generalizujes zivotno iskustvo svakog prema nekim tvojim kriterijumima koji su meni kao visegodisnjem verniku strani jer nista od toga nisam zatekao u Crkvi o kojoj ti govoris. Zato da bi neko govorio o unutrasnjem zivotu Crkve prvo bi trebalo sam da u nju udje a ne da spolja kritizira ono sto ne poznaje, narocito uzev sto ti brkas institucionalizam ca dogmatskim bicem Crkve. No, ne brini, nisi prvi slepac kome je mrak sablazan - tu i hriscani srljaju.
O smrti nemoj da mi ti govoris molim te jer od toga ja ne stvaram kult, a pateticno sa tvoje strane zuci.
Nadlajavaj se sa kim ti volja ali i dalje ne razumes receno.
Sto se vodice i drugih prica tice, nemoj da si smesan. Mene nemoj loviti sa tom pricom jer sam operisan od sujeverja, paganizma i marketinskih poteza - simoniju nisi ti izmislio ali to ne znaci da se slazem sa promasajima hriscana. Kult jednako mogu praviti i hriscani i ateisti - sve zavisi iz kog ugla gledas sta je objekat idolopoklonstva.
Dobar ti je pseudo-panteizam ali neprimerena metafora da nadje sintezu sa onim o cemu govorimo.
Navedi jednu Avraamovsku tradiciju? I gde je njena refleksija u Hristovoj zrtvi za ceo svet?
Ne prilazi tamo gde Ga neko nece.
Tvoji komentari su jos manje vredni ali te zalim - a sto nije ustupak ljubavi, ne brini.
 
e sad, mene interesuje koja su ta unutrasnja zla? postavljam pitanje svakom hriscaninu (a mogu i islamisti) da navedu bar 10 (a pozeljno je i vise) zla koja dolaze iznutra, a od kojih vas bog moze zastiti. pa cemo onda nastaviti dalju diskusiju, imam jos da vas pitam :D

Laž, krađa, preljuba, zla pomisao, blud, ubistvo, hula na Boga.
Ova zla izviru iz čoveka, tj. ova zla izviru iz čovečije duše.
 
Pa znas kako dragi Gruco, svako zivi onaj sadrzaj koji bira. To sto ti imas takvu percepciju to ne znaci da je ona moje iskustvo. Ne znam ko je tebe potcinjavao u zivotu, ali ocigledno nije dovoljno jer generalizujes zivotno iskustvo svakog prema nekim tvojim kriterijumima koji su meni kao visegodisnjem verniku strani jer nista od toga nisam zatekao u Crkvi o kojoj ti govoris.
Kakvo životno iskustvo, kakvi bakrači! z:lol:
Kažem ti da crkva pedalira na osećaj krivice eda bi ga se vernik uz pomoć crkve rešio. Po principu "ti se sad lepo pokaj, a bog će da ti oprosti što te je tukao. I lepo plati uslugu."
Zato ti crkva propisuje šta i kako ćeš da jedeš i šta i kako ćeš da je*eš, jer je to najlakši način da nagomilavaš grehove koje će crkva kao posrednik da ti skine. Za... protivvrednost.
Zato da bi neko govorio o unutrasnjem zivotu Crkve prvo bi trebalo sam da u nju udje a ne da spolja kritizira ono sto ne poznaje, narocito uzev sto ti brkas institucionalizam ca dogmatskim bicem Crkve.
Nije problem u unutrašnjem životu crkve. Problem je da crkva pokušava kao zaraza da se proširi i da kontroliše mnogo toga (sve) što je izvan same vere. Upliće se u biznis, politiku, obrazovanje... Zašto bi to bilo štetno? Zato što je već imala svoju šansu. Tako je nastao mračni srednji vek. z:shock:
No, ne brini, nisi prvi slepac kome je mrak sablazan - tu i hriscani srljaju.
Pristalica sam teorije da se mrak pobeđuje sijalicom. A rišćani nek srljaju kolko oće. Baš me briga:mrgreen:
O smrti nemoj da mi ti govoris molim te jer od toga ja ne stvaram kult, a pateticno sa tvoje strane zuci.
Naravno da ne stvaraš ti kult. Pristupio si kultu koji se zasniva na povampirenju u žalosnom pokušaju da se produži prazan život, umesto da se od onog koji je na raspolaganju učini najviše što se može. I posle sam ja patetičan. :lol:
Nadlajavaj se sa kim ti volja ali i dalje ne razumes receno.
Šta si rekao? Presuo si gomilu šupljih fraza bez ikakvog pokušaja da odgovoriš na moje postove.

Sto se vodice i drugih prica tice, nemoj da si smesan. Mene nemoj loviti sa tom pricom jer sam operisan od sujeverja, paganizma i marketinskih poteza - simoniju nisi ti izmislio ali to ne znaci da se slazem sa promasajima hriscana. Kult jednako mogu praviti i hriscani i ateisti - sve zavisi iz kog ugla gledas sta je objekat idolopoklonstva.
Naravno da nisam ja izmislio simoniju. To je suština rišćanstva. Izmisli boga, namesti se kao posrednik između njega i ljudi i naplaćuj uslugu.
Navedi jednu Avraamovsku tradiciju? I gde je njena refleksija u Hristovoj zrtvi za ceo svet?
Navodi ti šta oćeš, ako te interesuje. Što se tiče Hristove žrtve, vidim da ne radi. Jer gresi nisu oprošteni. Žene i dalje u mukama rađaju decu, što beše deo kazne za te grehe koje mi navodno ispaštamo. Lažnjak, daklem. :mrgreen:
 

Back
Top