Umetnica mora biti praktična

moca77

Aktivan član
Poruka
1.858
Danas imamo moderan problem gubitka individualnosti, društvo postaje sve više uniformisano.

U mnogim religijama jedan čovek se poistovećuje sa celim svemirom. U filozofiji zapadnog prosvetiteljstva pojam jednakosti se tumači kao uslov za razvoj individualnosti. To znači da nijedan čovek ne sme služiti kao sredstvo za ciljeve drugog čoveka, da su svi ljudi jednaki ukoliko su oni sami ciljevi a nikako jedan drugome sredstvo za uspostavljanje ciljeva.

U savremenom kapitalističkom (i komunističkom) društvu izmenjeno je značenje jednakosti. Pod jednakošću se podrazumeva jednakost automata, ljudi koji su izgubili svoju individualnost. Jednakost danas pre znači "istovetnost". To je istovetnost ljudi koji rade isti posao, na isti način se zabavljaju, imaju iste ideje i stavove, gledaju iste medije, imaju čak ista osećanja. Jednakost je kupljena, zapravo, žene su jednake jer više nisu drugačije, nisu više ravnopravne kao suprotni polovi nego se stavljaju u isti koš. Žrtvujemo našu individualnost a dobijamo konformizam i rutinu.

Sve to jer čovek danas sve što radi treba biti profitabilno i praktično, pokoravajući se istim naredbama a da svako bude ipak uveren da sledi svoje sopstvene želje.

Dionys

Domaćin
Poruka
4.823
Individualnost je kasna vocka ljudskog razvoja. Ne postoji u svim jezicima rjecica "ja"...
"Mi" je starije od "ja"! To mi je stadno, zelja da se od opasnosti sakrijemo u stadu. I danas milioni nomada zive u pustim predjelima iz potrebe skrivanja.
Strah je mozda najstarija emocija, i cijela priroda se prvo razvijala na ovoj emociji. Kamuflaza, skroviste, bijeg. Zato postoje i misevi i zecevi, jer je tako lako izgubiti glavu usled straha. To se zove kukavicluk, ali je glava isto tako kasni plod i proizvod koji razdvaja covjeka od majmuna. Taj majmun je u nama mnogo jak, mnogo jaci od glave, jer je on nasa nesvjesna priroda koja vuce porijeklo jos od amebe. Zbog toga ljubitelji glave i onog "ja" moraju mnogo da se trude da majmuna utisaju da ne vristi. I taman su uspjeli nakratko da ga utisaju, kad iz dubine drustva probije "jednakost!" "miiii!"

Indigo3

Poznat
Poruka
9.585
Sve to jer čovek danas sve što radi treba biti profitabilno i praktično, pokoravajući se istim naredbama a da svako bude ipak uveren da sledi svoje sopstvene želje.
Ako želiš biti deo, moraš biti makar nekakav šraf, jer šta ćeš društvu, korporaciji, kompaniji, preduzeću, tj. ''biznisu'', ma i familiji, ukoliko nisi profitabilan i praktičan? Tačnije, primoran si biti deo u suštini, a individua možeš biti prema mogućnostima, kapacitetu, sposobnostima, pa tek onda i željama.
Ako želiš biti individua, moraš to i platiti skupo, odreći se mnogo toga što se aktivnom pripadnošću društvu ima (A, pitanje je da li uopšte vredi sve to što se ''ima'' jer je viša apstrakcija o kojoj se samim takvim pristupom gubi percepcija i svest o svrsi pripadanja...) ili se podeliti na radnika tokom, i individuu nakon radnog vremena.
''Do ove linije sam deo društva, a od nje sam individua.'', mada i tu nazirem dosta hipokrizije i zabluda.

Neka univerzalna jednakost postoji na papirima koji moraju da trpe bilo šta naškrabano, i u mnogim ustima koja najčešće imaju manipulativnu i podlu nameru, dok je zapravo nema nigde, nije je nikad bilo, i nešto sumnjam da će se ikad postići.

Dionys

Domaćin
Poruka
4.823
@moca77
Pa ne bih bas rekao. Akumulacija materijalnih dobara je neki preduslov da bi se glava oslobodila za rad. Da bi se u nju usadio identitet, da bi se omogucilo samoposmatranje u cilju definisanja identiteta. Srednja klasa jos uvijek je "mi". To je ona klasa koja nije akumulisala dovoljno moci za nezavisnost od "mi".
Populisti koji dolaze ce da uniste akumulaciju dobara i da spale biblioteke, i time ce da onemoguce "ja" i razvoj identiteta. U njihovom fokusu nalazice se "narod", odnosno "mi". Uopste, mi smo odavno prevazisli zenit originalnosti i sad se nezadrzivo kotrljamo u pravcu "mi" kao vrsta. Zenit je bio u 5. vijeku pne.
Cim ne mozes naci princip aristokratskog nasledjivanja u drustvu znak je da je jednakost odnijela salu i da nema vise mogucnosti da se originalnost prenosi sa koljena na koljeno. Razvoj "ja" je bio mukotrpan projekt, a originalnost se dostizala izvrsnim djelima. Izvrsnim porodicama je bila ukazivana cast.
Vrsta je "mi", a izvan vrste je "ja".

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
32.855
Rutina se placa, timski rad kao skup rutina se placa, covek kao rutina se ceni kao rob, medju robovima.
Individualno je razlicito od rutine...postovanje zakona koji pravi rutinu, je rutina, je sistem po kome se placa rob i ceni rob....ali ne i individualac, koji je otpadnik.
Rutina danasnjice je zabava. Zabava da mozes od para koje dobijes sto si postovao rutinu da kupis drogu i izadjes iz rutine, tih dva dana. Da ne mislis dalje od rutine.

Indigo3

Poznat
Poruka
9.585
Rutina se placa, timski rad kao skup rutina se placa, covek kao rutina se ceni kao rob, medju robovima.
Individualno je razlicito od rutine...postovanje zakona koji pravi rutinu, je rutina, je sistem po kome se placa rob i ceni rob....ali ne i individualac, koji je otpadnik.
Rutina i timski rad, mada više timski rad, se plaćaju sopstvenom dušom?
Ovo dalje što nisam citirala mi i ne dopire do mozga, ne kapiram.
Ne umem da se zabavljam? :rotf:

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
32.855
Kada zabava postane rutina, nestaje individualnost....covek podrazumeva da je zabava individualna i da zadovoljava svoje potrebe za igrom, ali ako postane rutina.....individualno je izgubljeno i postaje rob svoje zabave...
Ako ti uvezem velike kolicine druge koja ti glumi zabavu, stavio sam masu ljudi u kontrolisanu zabavu, u rutinu.
Dok se zabavljas prirodno se dignes do euforije i iz nje izadjes prirodno, a ne postanes ovisnik, kada te drogiram velikom kolicinom zabave ili droge, postajes ovisnik i udjes u rutinu. Poso, zabava, rutina, rutina....prestaje individualno zabavljanje....i prirodan proces dizanja i spustanja...

moca77

Aktivan član
Poruka
1.858
Ako želiš biti deo, moraš biti makar nekakav šraf, jer šta ćeš društvu, korporaciji, kompaniji, preduzeću, tj. ''biznisu'', ma i familiji, ukoliko nisi profitabilan i praktičan? Tačnije, primoran si biti deo u suštini, a individua možeš biti prema mogućnostima, kapacitetu, sposobnostima, pa tek onda i željama.
Ako želiš biti individua, moraš to i platiti skupo, odreći se mnogo toga što se aktivnom pripadnošću društvu ima (A, pitanje je da li uopšte vredi sve to što se ''ima'' jer je viša apstrakcija o kojoj se samim takvim pristupom gubi percepcija i svest o svrsi pripadanja...) ili se podeliti na radnika tokom, i individuu nakon radnog vremena.
''Do ove linije sam deo društva, a od nje sam individua.'', mada i tu nazirem dosta hipokrizije i zabluda.

Neka univerzalna jednakost postoji na papirima koji moraju da trpe bilo šta naškrabano, i u mnogim ustima koja najčešće imaju manipulativnu i podlu nameru, dok je zapravo nema nigde, nije je nikad bilo, i nešto sumnjam da će se ikad postići.
Covek sve sto stvara mora strogo sluziti nekoj svrsi, nekom sistemu, mora biti prakticno. Ali covek nije stvar da i on sam mora strogo sluziti nekoj svrsi. Sistem i stvari sluze coveku mada cesto je obrnuto.

Dionys

Domaćin
Poruka
4.823
Zabava kao rutina je bila prisutna i u dionisovim povorkama u kojima su zenske ucesnice morale da se dobro napiju da bi osjetile neko olaksanje zivota, sto je muskarcima u proljece bilo samo po sebi razumljivo. Mi danas zivimo jednu dionisovu povorku bez istinskog olaksanja zivota. Zimi se najvise pije, i tad je zivot najtezi. Demokratija je zimski period drustva.

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
32.855
Zabava kao rutina je bila prisutna i u dionisovim povorkama u kojima su zenske ucesnice morale da se dobro napiju da bi osjetile neko olaksanje zivota, sto je muskarcima u proljece bilo samo po sebi razumljivo. Mi danas zivimo jednu dionisovu povorku bez istinskog olaksanja zivota. Zimi se najvise pije, i tad je zivot najtezi. Demokratija je zimski period drustva.
Brate, koliko kosta da se trajno preselis u anticku grcku? Da zivis na meteorima? Ja cu da ti platim da uzivas u antickom zivotu i ne smaras nas robovlasnickim mukama....

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
32.855
Ako ubacimo religijski element, ovo je suludo, a ja sam ipak, nekakav vernik.
Ne mislim da sistem i stvari služe čoveku jer je čovek sam po sebi već sluga, a slugama niko ne služi, a pitanje je samo čemu smo sluge manje, a čemu više, te da li smo sopstvo na neki način kao veliki problem u sebi rešili.
Svecu stub na kome stoji zivotni vek sluzi za stajanje iako je on sluga boziji....covek nije sam po sebi sluga, vec individua koji je ili sluga ili gospodar, cak i kada sluzi bogu....

Dionys

Domaćin
Poruka
4.823
Svecu stub na kome stoji zivotni vek sluzi za stajanje iako je on sluga boziji....covek nije sam po sebi sluga, vec individua koji je ili sluga ili gospodar, cak i kada sluzi bogu....
Ovo je neprimjenjivo na hriscane. Za predhriscane bog je znacio smetnju, kao kad meteor padne na zemlju pa omete neke planove ili cak ubije covjeka. On je tu slucajnosti personifikovao u liku "bogova".
Kod hriscana se bogom ne naziva slucajni izuzetak, nego upravo "visa inteligencija", odnosno red i mir, neometena rutina za koju on nije ni sposoban da je odrzava, jer nema ni inteligenciju ni snagu da ostane na putu rutine.

On je rob neke strasti ili uzivanja. Moze se reci ludak koji se podaje pojmu hriscanskog boga da bi nakratko postao normalan. Eto, to je rob bozji.

Indigo3

Poznat
Poruka
9.585
Sistem koji nam je Bog dao nam nije odgovarao... ali hoće sistemi koje prave ljudi, ljudi od krvi i mesa kao što smo mi sami?
Sve je gore, ljudi koji imaju malo više mozga odavno žele da su van svih sistema. Kako objašnjavaš to? Kakav crni sistem, individua želi rušenje ljudskih sistema jer nikada nisu napravili ništa dobro. Ljudi o sebi nisu sposobni da se staraju jer su kvarljivi.

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
32.855
Ne kosta mnogo. Dovoljno je da ti kao rob kazes "ma sta je stalo do mene i jednakosti? Bolje je da sluzim nekome ko nije ovako siv i dosadan kao ja!"
Nekome ko nema cime da misli i sumnja nego zna dobro da cita iako nista ne razume, a kada se ne razume onda nije dosadno, svaki put otkrije nesto novo...
Poruka je automatski spojena:

Sistem koji nam je Bog dao nam nije odgovarao... ali hoće sistemi koje prave ljudi, ljudi od krvi i mesa kao što smo mi sami?
Sve je gore, ljudi koji imaju malo više mozga odavno žele da su van svih sistema. Kako objašnjavaš to? Kakav crni sistem, individua želi rušenje ljudskih sistema jer nikada nisu napravili ništa dobro.
Bog nam nije dao sistem, dao nam je svest i nesvest, da iz toga napravimo sistem ili antisistem. Dao nam je nas takve kakvi smo, mali uplaseni i svest da se sa tim snalazimo.
Posto nisam vernik, recimo da je bog u meni i da odredjuje ono sto mislim i radim....

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
32.855
Ni sistem, ni antisistem nismo u stanju da napravimo kako treba.
:)
I, šta ćemo sad?
Vidis ove kocnicare sto bi svest zadrzali u robovlasnistvu? Ne u kapitalizmu, ne ni u feudalizmu nego u ropskim odnosima....oni koce svojim neznanjem, ali jos vise svojim nemanjem empatije....sistem bez empatije ne postoji...cak ni u robovlasnistvu...
Poruka je automatski spojena:

Sa raspoloživim resursima nemamo nikakve šanse.
Ti bi gradio nešto novo?
Iz čega?
Ljudski resursi su ogromni, cak i individualni, a kolektivni su nebeski....metafizicki....

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.