Quantcast

Ultimatum JNA u Vukovaru

Logika

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.510
Autorska tema.
Ovde zelim samo da se bavimo pocetkom otvorenih krvavih sukoba u gradu na Vuki.

Svima je jasno da su Hrvati na čelu sa T Merčepom U leto 1991 ubili desetine Srba, dizali u vazduh Srpske kuće i objekte u Vukovaru, pod terorom pomenutog člana HDZ .
On se pred kraj Avgusta 1991 izvlači iz Vukovara. Dakle, pred početak otvorenog sukoba JNA i paravojnih formacija ZNG, HOS.. Iz tog čina jasno je da je svoj "posao" odradio i povučen je od ZG na sigurno mesto u druge poduhvate.

Posto gore pomenuti zločini Hrvata nad Srbima u Vukovaru u leto 1991 nisu doveli do otvorenog sukoba - rata sa JNA , prvo su napadnuti vojnici koji su isli u postu. Potom je blokirana i napadnuta kasarna.

To blokiranje kasarne ..
JNA , tada jos jedina regularna oružana sila u SFR Jugoslaviji, salje ultimatum hrvatskim paravojnim jedinicama da odblokiraju Kasarnu u roku od 72 h.

Hrvatski dragovoljac Fred, bivši načelnik njihove udruge dragovoljaca, je izjavio da je i budali bilo jasno šta će uslediti ako se odbije ultimatum. Čak je i on rekao da je očito željen rat i da je to provokacija koja je trebala kao rezultat da dovede JNA u otvoren sukob sa hrvatskim paravojnim snagama u Vukovaru i okolini.

Hrvati su se dakle oglušili , odbili ultimatum i JNA je krenula po ustavu u deblokadu svoje kasarne. Na putu ka njoj svi znamo da kolona tenkova nije ispalila ni jedan projektil dok nije bila napadnuta. Hrvati su odbranu postavii u gradu, sto je apsurd po svim pravilima vojne veštine, osim ako ne želite da izazovete što veće stradanje grada.
Hrvati su iz grada dejstvovali po koloni JNA koja je krenula u deblokadu kasarne. JNA kao legitimna oruzana sila odgovara na napad izveden iz grada i samim tim grad postaje "legitimna" meta. I kreće ono što svi znamo.

E sad..

Tudjman je svakako zeleo takav scenario. Potom je po svetu išao od vrata do vrata moleći nezavisnost, sa video snimcima o razaranju Hrvatskog grada od strane JNA.
Tu nema sumnje.
U prilog tome ide i dokaz da je Tudjman izbegao da zatrazi od medjunarodnog Crvenog Krsta da se izvuku deca, žene i starci, civili iz Vukovara. Odlučno je rekao ne!
Dakle stradanje grada i civila mu je išlo u prilog. Da je grad žrtvovan su više puta ponavljali i oficiri hrvatskih paravojnih jedinica.

Sa Hrvatske strane nema nikakve sumnje. Otpuštanje sa posla Srba, njihovo odvodjenje i ubijanje, dizanje kuća u vazduh potom blokada i napad na kasarnu..

Šta ćemo sa drugom stranom ? Sa vrhom iz Bg, političkim?

Da li je ova mala kasarna, kažem mala naspram onih u Varazdinu, Bjelovaru i dalje, bila vredna svega toga? Zasto se bas za nju dao ultimatum za ostale ne?
Neko će odgovoriti jer je najbliža Srbiji a do ostalih je teže doći..

Šta ćemo sa taktikom "kreni - stani" ? Takva igra je dovela do rasipanja rezervnog sastava i uvlačenja nepoverenja u JNA.

Da nije bilo taktike kreni stani, Vukovar se mogao pregaziti kao plitak potok za mnogo manje vremena, najviše za dve nedelje. grad je i onako skoro do temelja razrušen.
Očito je taktika kreni stani, bila u cilju što više trajanja sukoba, kako bi Tudjman dobio na vremenu.

Time je svetska pozornost bila upucena u Vukovar. Očito je da je Milošević imao dogovor oko Vukovara sa Tudjmanom , i šire od toga u raspadu Jugoslavije.

Kasarna se oslobodila a sukobi su nastavljeni sve dok nije ceo Vukovar uzet pod kontrolu JNA i predat u kontrolu SAO Krajini.

Dakle ultimatum JNA ?

Isplaniran uzrok scenarija Zg i Bg ?

MagistarSvrsko

Zainteresovan član
Poruka
131
Prema Vukovaru nikada nije bila koriscena taktika stani kreni.
3 hiljade hrvata je tri meseca odolevalo 7 vojnoj sili sveta i to je jedina istina.
Tek pred sam kraj je poslata specijana jedinica jna da udje u vukovar i usli su.
Hrvati nisu imali nikakvih problema braniti grad protiv demoralizirane takticki pogubljene jna i pijanih dobrovoljaca i da im nije ponestalo oruzja a da nisu poslate specijane jedinice vukovar nikada nebi bio zauzet od strane jna i dobrovoljaca.

Jugoslav Čvarak

Domaćin
Poruka
3.777
Prema Vukovaru nikada nije bila koriscena taktika stani kreni.
3 hiljade hrvata je tri meseca odolevalo 7 vojnoj sili sveta i to je jedina istina.
Tek pred sam kraj je poslata specijana jedinica jna da udje u vukovar i usli su.
Hrvati nisu imali nikakvih problema braniti grad protiv demoralizirane takticki pogubljene jna i pijanih dobrovoljaca i da im nije ponestalo oruzja a da nisu poslate specijane jedinice vukovar nikada nebi bio zauzet od strane jna i dobrovoljaca.
Medice, otkud ti ovdje?
Prvo Splico prije nekih mjesec dana (dobio je ban u roku pola sata), sada ti.

Jugoslav Čvarak

Domaćin
Poruka
3.777
Ma kako god, Ovcara je jedan od plemenitijih dogadjaja 20. stoljeca, tu su ustaski koljaci bili trpani u jame, istina, ni priblizno toliko koliko su ti isti ustasoidi druge narode zatrpavali, ali opet...

U svakom slucaju, vama Srbima/cetnicadi ide na sramotu sto ste "one odgovorne" za Ovcaru osudili na dugotrajnu robiju.
Slazem se da su olos, dno dna, ali sta god da su ucinili, nisu ubijali normalne ljude, vec ustaske koljace.

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
26.445
Autorska tema.
Ovde zelim samo da se bavimo pocetkom otvorenih krvavih sukoba u gradu na Vuki.

........................

Dakle ultimatum JNA ?

Isplaniran uzrok scenarija Zg i Bg ?
Sta je tebi cilj?
Da se srpska goveda jos jednom istresu?
I to ona koja i nisu i ne bi nikad dupetom stupili u opasne situacije...
Da pustis da se glupadija srpska vodjena ovom ili onom medijskom manipulacijom zavlaci u shizofrenu pricu, ovu ili onu....?
Da cujes istinu neces, zato sto je ona daleko od umova koji su ostali a govore srpskim jezikom.
Da slusamo opravdanja i prebacivanja krivica na druge, ovih ili onih...?

Da nece neko mozda da nauci lekciju pa da se to ne desava u buducnosti?

Sto toliko srba tupi, posto je ovo tupljenje svih ostalih a verovatno i sebe...?
Sama postavka teme pokazuje bibliotekarski um, znaci ajd da poredjamo kartice sa datumima i to je to...
To je u redu za istoricare, a tu mozda i nema toliko dileme kad je Vukovar u pitanju, nema puno razlicitih prica o toku sukoba...sve su uglavom iste...

Zato i pitanje , cemu sluzi ova tema, osim da nabije promet krstarici u sestomesecnom periodu...
A kvalitet pada , kao sneg nikada....

MagistarSvrsko

Zainteresovan član
Poruka
131
Ma kako god, Ovcara je jedan od plemenitijih dogadjaja 20. stoljeca, tu su ustaski koljaci bili trpani u jame, istina, ni priblizno toliko koliko su ti isti ustasoidi druge narode zatrpavali, ali opet...

U svakom slucaju, vama Srbima/cetnicadi ide na sramotu sto ste "one odgovorne" za Ovcaru osudili na dugotrajnu robiju.
Slazem se da su olos, dno dna, ali sta god da su ucinili, nisu ubijali normalne ljude, vec ustaske koljace.
Ovcara je dogovoren akt i izvedena je reziji Jna a dobrovoljci iskorisceni za taj akt.
Zasto? To cemo doznati za 50ak godina.
Nadalje postoje osnovane sumnje da je ovcara snimana a posle su hrvati otkupili taj zapis i pohranili ga kao top secret (ali to je osnovana sumnja citak sam o tome)
Ocito je da niti jednima niti drugima ne odgovara da se rasvetli razlog i organizacija ovcare dok sam pokolj nije sporan i sluzi na sramotu srpskom narodu.

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
26.445
Ovcara je dogovoren akt i izvedena je reziji Jna a dobrovoljci iskorisceni za taj akt.
Nadalje postoje osnovane sumnje da je ovcara snimana a posle su hrvati otkupili taj zapis i pohranili ga kao top secret (ali to je osnovana sumnja citak sam o tome)
Ocito je da niti jednima niti drugima ne odgovara da se rasvetli razlog i organizacija ovcare dok sam pokolj nije sporan i sluzi na sramotu srpskom narodu.
Mene nije sramota nicega...
Svinje se srele sa jedne i druge strane, i vidim da ih zabole dupe , malo se klali malo se ubijali , malo se napijali, a sad malo gospodare i privredjuju...

MagistarSvrsko

Zainteresovan član
Poruka
131
Mene nije sramota nicega...
Svinje se srele sa jedne i druge strane, i vidim da ih zabole dupe , malo se klali malo se ubijali , malo se napijali, a sad malo gospodare i privredjuju...
Nema nikakve dvojbe da je bit rata kao i svakog na svetu profit.
Ratovi postoji radi profita a problem je napaliti masu sto ovde nije bio problem.
Da li je neki rocnik jna od 20ak godina negde iz Jugoslavije ili neki Hrvat od isto toliko godina sto je branio grad a do juce pio kafu sa drugarima zasluzio umreti.
Nije.

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
26.445
Nema nikakve dvojbe da je bit rata kao i svakog na svetu profit.
Ratovi postoji radi profita a problem je napaliti masu sto ovde nije bio problem.
Da li je neki rocnik jna od 20ak godina negde iz Jugoslavije ili neki Hrvat od isto toliko godina sto je branio grad a do juce pio kafu sa drugarima zasluzio umreti.
Nije.
Ne razumem tu logiku....
Jer ako ti je to nacin sagledavanja, onda ne bi napisao u pasivi , cekam da me naguze, sad ovi ili oni...
Ali vecina bas tako zivi, nije im tesko da budu svinje, nije im tesko da pokolju, da siluju, da ubiju, da se istusiraju i da nastave da kukaju da su zrtve necijeg plana oko ekonomskog interesa..

Skoro da se moze reci na balkanu ti je 99% ljudi takvo...
Naravno to ne ometa bilo koga da uzdize dostignuca svoje strane u domobranski rat ili odbrambenu koljacinu i sta sve jos moze da se priseti...
A ustvari istina je da podsvesno zeli da bude povremeno svinja....
A kao igra ga svojim pravilima tera da ucini nesto....samo tako se dobija prelazak na sledeci nivo...

Problem je kad nalete na nekog meni nalik....
Ja u vise instance kazne ne verujem....napisem ja kaznu odmah, da se ne cimamo oko birokratije...A sve te naknadne kazne su sviranje djoki...
Jok sad imamo mozda ijednog hrvata koji nije zlocinac a da je bio u Vukovaru....mojne...
Ili imamo mozda nekog vojnika koji nije bio pitchkica a da je bio u Vukovaru pod komandom Sljivancanina...

Poslednja izmena:

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
26.445
JNA nije ta tvoja JNA, slobodno svaki gest koji je kao uradila jna na sto , pa da malo rade i nasi vojni sudovi....naravno nece, ali onda da ne kukaju srbi kako im ide lose zbog ovog iili onog, a ustvari ne cuvaju svoje vazne snage...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.