Quantcast

Uloga oca u životu dece

LokiMacak

Ističe se
Poruka
2.275
Ako dete već ima oba roditelja živih i sposobnih(nema veze da li su stvarno u braku ili ne),onda je bitno da oboje učestvuju u njegovom odgajanju podjednokao.
Ali ne ono da majka bude zaduženaza sve a otac da bude tu samo da sprovede neku kaznu kad zatreba nego stvarno da bude angazovan.

Indigo3

Domaćin
Poruka
4.383
Zašto je uloga oca veoma bitna u životu deteta?

Pogledajte prilog 866421
Hajde za početak da analiziramo fotografiju koja već mnogo toga govori.
Dečak ima 5-6 godina i majka bi vrisnula: ''Ne to! Povredićeš se!'', otela bi mu čekić i ekser i sakrila ih na mesto van domašaja.
Otac u ovoj situaciji zna da može da dobije po prstu malo, i to je vrlo verovatno, ali Bože moj. Iskustvo koje dečak dobija ima mnogo veću vrednost.
Imala sam isto toliko godina kada sam jednom prilikom iz vrtića sa ocem išla kući. Mislila sam da mi je jedini zadatak da gledam i idem za njim i u nekom trenutku sam se dobro zakucala u banderu tako da sam samo sela i nisam znala šta me je snašlo. :zcepanje:
Kad je video, od smeha su mu suze krenule i bio u fazonu: ''Pa, nisam ti ja kriv, moraš da gledaš kud ideš! 'Ajde, 'ajde, ustani i nemoj da se zavrćeš!''

Očevi uglavnom uspešnije aktiviraju u deci samostalnost, pitanja i svest o tome kako stvari funkcionišu, motoriku, razvijanje praktičnih veština... i sa njima je uvek bolja zabava!
Nije da to majke ne mogu, ali otac je otac i treba mu dopustiti da to bude... pod uslovom da se radi o ljudima koji pre svega zaslužuju da budu roditelji.

Otac je Supermen, zaštitnička figura... u stara vremena je mogao da izvuče uši nekom nevaspitanku koji te kao damicu bocka, čupka i uznemirava, sad bi verovatno išao ''da se presabira'' u kavezu za tako nešto. Bolje je kad se mamica namunji i ode kod direktora da plače, da se žali, pa se verbalno nadjačava sa mamicom tog nevaspitanka...

Manastirka

Veoma poznat
Poruka
12.156
Očevi su ključna figura u vaspitanju dece! Majka ima takvu ulogu, dok je dete još malo. Čim se dete odvoji od "si. e", već bi trebalo da otac polako preuzima "kormilo" i da aktivno učestvuje u vaspitanju deteta. Majka je uvek pristrasna, iako najbolje poznaje svoje dete! Očeva figura je "balans" između bezuslovne majčine ljubavi i sveta koji dete okružuje. Jer, kako dete raste, potrebno je odvajati ga od majčinih skuta i pripremiti ga za svet.Sve to ide brže i bolje, ukoliko svaki od roditelja odradi svoj deo posla.

-korisnik-

Aktivan član
Poruka
1.499
Očevi su ključna figura u vaspitanju dece! Majka ima takvu ulogu, dok je dete još malo. Čim se dete odvoji od "si. e", već bi trebalo da otac polako preuzima "kormilo" i da aktivno učestvuje u vaspitanju deteta. Majka je uvek pristrasna, iako najbolje poznaje svoje dete! Očeva figura je "balans" između bezuslovne majčine ljubavi i sveta koji dete okružuje. Jer, kako dete raste, potrebno je odvajati ga od majčinih skuta i pripremiti ga za svet.Sve to ide brže i bolje, ukoliko svaki od roditelja odradi svoj deo posla.
Svaka cast, apsolutno istina i normala.

Poslednja izmena:

Filigran

Početnik
Poruka
20
Mogla bih pisati o tome kako je bilo odrastati bez oca, sa doživotnim sećanjem na njega. Mogu pisati kako izgleda odrastanje mog deteta, kroz šta dete prolazi u nedostajanju prerano izgubljenog oca... Ali to je već neka sasvim druga tema.
Učestvovao fizički u uzgoju deteta (što bi, naravno, trebalo biti tako) ili ne, detetu je, za početak, bitno da zna da je tu...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.