Улога Француске у Марсељском атентату

Poruka
3.039
Атентат на краља Александра Карађорђевића је извршио Владо Черноземски, члан ВМРО, док су у атентат биле умешане и усташе и мусолинијева Италија. Тако иде званична историја али да ли је то истина?
Извештај француске државне комисије о атентату на краља Александра је под ембаргом што историографији ускраћује бројне чињенице које би расветлиле тај догађај.
После убиства краља Александра само је Мађарска због подршке усташама осуђена у Лиги народа, а не и Мусолинијева Италија која их је такође подржавала. Париз је између два рата планирао да са мусолинијеву Италију може да је окрене против Хитлера. Тада се на челу фрнцуског министарства спољних послова Луј Барту који је радио на стварању система антинемачког европског система безбедности, у коме је требало да буду и Југославија и Мусолинијева Италија. Он је такође у том циљу 1934. успоставио односе са Совјетском Савезом.
Неки у атентату виде умешаност Немачке јер је атентатор доведен у везу са немачким војним аташеаом у Паризу, генералштабни капетан Ханс Шпајдел, али тврди се да су имали сараднике и француским службама безбедности. О томе сведочи писмо немачког шпијуна Ханса Хаака упућено осам дана пре атентата аташеу Шпајделу.

-Војске за очување реда неће бити, према речима де Ла Форкада оружана пратња мотоциклиста која је била предвиђена биће укинута - поручио је Хаак.

Аташе Шпајдел одмах је о томе известио Хермана Геринга.

-Господине генерале! Дозволите да вас обавестима да је у складу с вашим наређењима припрема операције „Тевтонски мач“ већ завршена. Ја сам са господином Ванчом Михајловом подробно размотрио све раположиве могућности. Решили смо да операцију извршимо у Марсељу: тамо ће се срести оба лица која нас интересују. Владо Шофер је спреман - известио је Шпајдел.


http://www.novosti.rs/вести/насловн...alja-Aleksandra-Karadjordjevica-jos-misterija

То доводи до закључка да је Немачка одговорна за убиство краља Аледсандра случај затворен...
Али то нема смисла, краљ Александар је још 1933. почео да се окреће ка Немачкој чак је и давао изјаве као што су „Југославија није француска колонија“ или „Ниједна одлука у Европи не вреди без Немачке“. По овоме више мотива за атентат је имала Француска од Немачке а атентат је био могућ само због начина на који је Француска организовала безбедност краља Александра приликом посете Марсељу.Логичније је да су они умешани него немачка, а ако је Француска хтела да преокрене Италију против Немачке онда су могли да припомогну у атентату да би удовољили Италији која је имала територијалне претензије на Југославију и успут се отараси краља који је све више бивао наклоњен Немачкој.
 
Poslednja izmena:
To je jos jedan dokaz da su to teriristicke zemlje. Bila je navodno citava grupa kojoj se sudilo, ne samo Cernozemski kojem to nije pravo ime valjda. I navodno neka zena porjeklom hrvatica je prenjela pistolje preko grane. Bilo je predavanje na YT KCNS, kulturnog centra Novi Sad.
Madjari su osudjeni jer je grupa koristila njihovu teritoriju, iako su se navodno neki pripremali u Italiji. Sluzba je znala da se planira napad pa je kralj odustao od putovanja vozom i krenuo je brodom.
Bio je bolestan, i vjerovatno smrtno bolestan u vrijeme tog putovanja. Tako da mu je atentat vjerovatno skratio nadolazece muke.
Izgleda da je pistolj koji je koristen u atentatu od Marsejske policije. Ja licno ne mislim da im je on smetao kolko Jugoslavia, i bila je dobra prilika da ga maknu i provjere vojno obavjestajnu spremnost.

 
Poslednja izmena:
По овоме више мотива за атентат је имала Француска од Немачке а атентат је био могућ само због начина на који је Француска организовала безбедност краља Александра приликом посете Марсељу.Логичније је да су они умешани него немачка, а ако је Француска хтела да преокрене Италију против Немачке онда су могли да припомогну у атентату да би удовољили Италији која је имала територијалне претензије на Југославију и успут се отараси краља који је све више бивао наклоњен Немачкој.
Да су они одговорни за атентат, а вероватноћа за то је равна нули, не би ваљда убили и свог министра Луја Бартуа, и ваљда би одабрали неку другу земљу како се атентат не би могао повезати са њима.
Не Југославија није сметала Француској која је чак и имала војне споразуме са Малом Антантом.
Приближавање Југославије Немачкој, у пре свега економској сфери, долази после смрти краља Александра када је председник владе постао Милан Стојадиновић.
 
Читам опет "Краљеубиство у Марсеју", од Јована Качаки-ја. Наводи дио фељтона објављиваног у "Вечерњим новостима" 1972. који је новинар Михаило Марић писао на основу разговора са Владетом Милићевићем (вратио се у Југославију из емиграције 1966.). Ријеч је о француском амбасадору у Београду Пол Емил Нажијару који се после атентата није појављивао у својој резиденцији У Београду и био повучен у ФР (у Београду се причало по казни зато што није верно преносио Паризу упозорења из Београда о могућности атентата), да би нешто касније, чим је Лавал потписао уговор о пријатељству са СССР-ом, исти Нажијар постао фр. амбасадор у Москви. Закључак је да фр. амбасадор у Београду после атентата и убиства монарха код којег је био акредитиован, добио, за у најмању руку лоше обављање своје дужности, уместо казне-унапређење.
 
ТУЖБА ЈУГОСЛАВИЈЕ ПРЕД ЛИГОМ НАЦИЈА
Након Марсељског атентата 1934, Краљевина Југославија је поднијела тужбу због атентата пред Лигом нација. Тужба је била уперена против Мађарске, иако је у атентат прсте далеко више умијешала Италија. Иако је југословенска јавност била свјесна италијанске умијешаности, Француска је буквално присилила Југославију да за све ипак оптужи само Мађарску. И тако је Богољуб Јевтић 22.11.1934. Друштву народа упутио ноту у којој оптужује терористичке елементе присутне у Мађарској за атентат. Истог дана министри вањских послова Чехословачке и Румуније су Лиги нација упутили сличне ноте.
28.11.1934. југословенска влада је издала саопштење у којем је закључила да Марсељски атентат није дјело неке мање групе, већ велика завјера уперена против Југославије. То саопштење је подијељено у више поглавља:
1. Почетак терористичке акције на мађарском тлу
2. Организација терористичког покрета уз помоћ југословенских емиграната
3. Моралност и прошлост терориста смјештених у Мађарској
4. Доказ да је мађарска влада знала за методе и циљеве терористичке акције
5. Питање мађарских пасоша изданих терористима
6. Питање финансијске и материјалне подршке терористичке акције
7. Интервенције југословенске владе код мађарске владе у циљу обуставе роварења терориста
8. Атентат у Копривници и осуда мађарског суда у Капошвару итд.
Не требамо мислити да је Мађарска била невина. Далеко од тога, па у Мађарској је постојао усташки камп за обуку, познати камп Јанка-пуста, а постојала је и усташка база у Нађканижи. Југословенска влада је мађарску кривицу темељила на 3 чињенице: атентатори су били изабрани на мађарском тлу,отпутовали су са мађарским пасошима и припадали су организацији која је имала подршку мађарске владе. Југословенска тужба је крајем 1934. дошла на дневни ред. Југославија је имала подршку Румуније и Чехословачке. Мађарски представник у Друштву народа је одбацивао оптужбе, тврдећи како је камп Јанка-пуста распуштен прије атентата. То је било тачно, али су усташе само пребачене на друго мјесто без икакве веће штете нанијете њиховој организацији. Мађарска влада је 8.12.1934. издала меморандум у којем је окарактерисала југословенске оптужбе великом пријетњом по свјетски мир. Француска је јавно подржала Југославију, али је ситуација била компликованија иза кулиса. На крају је Британац, Ентони Идн предложио резолуцију по којој би Мађарска била дужна да спроведе истрагу и казни све оне који су били умијешани у атентат на краља Александра. Резолуција је прихваћена, Мађарска је спровела истрагу и закључила да „извјесни органи нижих мађарских власти нису довољно пазили на емигранте“. Спор је скинут са дневног реда. Осврнуо бих се само још на односе Француске и Југославије иза кулиса. Богољуб Јевтић је био спреман да за атентат оправдано оптужи и Италију, али је остао без кључне подршке француске владе.
42303769_10156358637786628_991641806150041600_n.jpg
 

Back
Top