Quantcast

ULOGA FILOZOFA U DRUŠTVU I DRŽAVI

KPCTAHK

Aktivan član
Poruka
1.430
Zagovarati politiku nekih koji polazu pravo na tvoju zemlju je isto sto i biti njegov saradnik.
Vestina moguceg se koristi i u miru i u ratu, tako da vi koji dizete svoj ego pozivajuci se na
" dostignuca " neprijatelja ( u miru i ratu) jednostavno nemate pravo glasa,
jer isto oduzimate svojim pozivanjem na tudje interese.
Ili pocnite jednom da se pored ucenja iz raznih oblasti socioloskih nauka da ucite i geopolitiku da bi shvatili
sav svoj bezobrazluk ja bih nazvao to glupost ili bezocnost, jer intelektualac ispunjen egocentricnim osecanjem
nije nista drugo nego idiot.
Poštovani prijatelju/ce slažem se, gotovo sa svim, što ste napisali, ali mi nije jasno gde tu Vašu velenauku koju ste zazvali "geopolitike" uvrštavate - political philosophy, political science, philosophy ?!

Poslednja izmena:

goranbeograd

Poznat
Poruka
7.182

ULOGA FILOZOFA U SAVREMENO ORGANIZOVANIM DRUŠTVIMA I PRAVNO UREĐENIM DRŽAVAMA

Još u Platonovoj Politeji (st.grč. (πολιτεία) zaukazana je uloga filozofa u društvu i državi...

Filozofu je ta čestita uloga dana, da svakog bogovetnog dana, kritikuje vladajuće, ali ne kritike radi, ne da se tim svojim bogatim vokabularom prsi, nadgornjava, paradi, inati i nekom prkosi, već jedino i samo, nema tu tamo, ili `amo, da na taj način, a mudrost je za sve pametne najbolji začin, pomogne onim slabim da bi bili bolji, i svom narodu po volji, a oni koji su malko bolji da postanu i ostanu, zaista, najbolji ...

Moj veliki učitelj i mentor, Peter Sloterdijk, je svojom mudrošću, dobrodušnošću i neumorivošću, naročito svojim remek delom „Kritika ciničkog razuma (Kritik der zynischen Vernunft- (1983), promenio način mišljenja tadašnjih Germana u Zapadnoj Nemačkoj što je, kao nekadašnja st. grčka Ideologija (ιδεολογία оd ιδέα – preobrazba, duboko razmišljanje, ideja ... + λογος – razum, učenje, shvatanje i sl.) – viševekovna čežnja kako da se Peleponez, sveto ostrvo, pripoji matici, majci svih Grka, doprinelo da se Zapadna i Istočna (tadašnja DDR) Nemačka, dva oblutka jedne duše, u zagrljaju spoje i da se, nikada više, te dve duše ne razdvoje... Da je to tako, svako drugo razmišljanje je zlo i naopako, dokaz je da Angela Merkel svoju jutarnju kaficu sa Sloterdijkom zajedno srkne ... Da li, čoveče zli i mali, tu neko nekoga i krkne nisu teme za mene – ostavljam to, ali ne i ono, u fokus interesovanja, a to im je jedina duševna hrana, hedonistima, epikurejcima i ostalim dangubama...

Navešću još jedan primer, kako bih urazumio i neverne Tome, dabome ... Uspeh Slovenije je uspeh zdravog razuma, pravilnog prilagođavanja i, naravno, umnosti filozofa. Slavoj Žižek, Janez Drnovšek i moja malenkost su doprineli k tome da se Slovenija pravilno organizira, usmeri i preživi ... To i jeste jedina tajna uspeha te nekadašnje republike u SFRJ, a sada jedne od uspešnijih zemalja u EU ...

Setimo se i ove čuvene Bizmarkove izreka:

Politika je veština mogućega ... Skriva u sebi upozorenje na veliku decu koja neovlašteno prisvajaju državu."

Prisetio sam se i ovih epikurejskih "Pravila za ljudski vrt", ali, ruku na srce, meni se lično svakovrnasna nasilja gade:

"Ratnici samoubice su još na pravom putu, jer oni shvataju, više ili manje eksplicitno, da nije cilj koji opravdava sredstvo, nego sredstvo govori istinu o cilju."

Krstan Đ. Kovjenić

P.S.

Izvinjavam se zbog lapsusa u naslovu teme - ona ovako treba da glasi : ULOGA FILOZOFA U DRUŠTVU I DRŽAVI ... Hvala na razumevanju !
https://www.krstarica.com/zdravlje/seks/pobedite-je-zauvek-pronadjen-lek-za-preranu-ejakulaciju/?utm_source=forum.krstarica.com&utm_medium=text_link&utm_campaign=banner_header

KPCTAHK

Aktivan član
Poruka
1.430
Kada se gleda kroz prizmu bolesti i zavisti sve je bolesno i nevažno ...

- - - - - - - - - -

Kada se gleda kroz prizmu bolesti, mržnje i zavisti sve je bolesno, čemerno i nevažno ... Bolešću se bolesni slade, a zdravi ljudi zdravo razmišljaju i uvek nešto pametno rade

sasasta

Elita
Moderator
Poruka
18.864
KRSTAN:

Smisao posta je da se ukaže na čovekovu neradničku i parazitsku, a uz to i pohlepnu prirodu. Čovek bi želeo da sve ima, a ne radi ništa, pa je, da bi ostvario taj svoj cilj, (život na tuđ račun), izmislio svakave bezobrazluke i pizdharije - i politiku i državu i veru i filozofiju i vojsku i oružje i novac i poreski i trgovinski sistem i drogu i alkohol i duvan i prostituciju i podelu sveta na nacije i klase, na robove i gospodare, na uzvišene i poniženesva i sva ta shranja lepo, filozofski, ubedljivo uobličio i upakovao da svako bude ubeđen da je upravo to pravi smisao života, da sve to čoveku treba i da bez svega toga ne može da se živi. A zapravo, sve to je jedna velika svetska prevara koja traje već milenijuma, a niko toga da se seti i lupi šakom o sto i kaže - DOSTA više tog shranja, u p lepu materinu. Dokle ćete više, vi svetski moćnici, vlastodršci, ugnjetači, neradnici i prevaranti da nam prodajete mhuda za bubrege i glumite bogove na Zemlji, a obična ste ghovna? Hajmo, motike u šake, ako želimo da nam bude bolje? Počnimo da živoimo život, a ne samo da glumimo da živimo.
lepa prica , meni se svidja

filozof je tu negde kod svestenika

samo boga menja ili dopunjuje umom

KPCTAHK

Aktivan član
Poruka
1.430
Gimnazije i akademije umetnosti bez dobrih katedri za filozofiju i klasičnu filolgiju su iste kao crkve bez oltara. Samo oni koji to nikako ne mogu da shvate se pitaju i čude zašto nam neznanje, umesto znanja, tim obrazovnim ustanovama već decenijama hara …

- - - - - - - - - -

Ljudska civilizacija bez klasičnog obrazovanja pada sve niže i mraku pakla neznanja smo sve bliže …

Metronomy

Ističe se
Poruka
2.943
Dakle, uloga filozofa je da deluje na pogodan nacin da drzava i narod ostanu
svesni onoga sto cine, pre toga prvo sami moraju resiti svoju svest i savest,
jer bez toga prvo nisu filozofi, a posle toga gube pravo i da se zovu filozofi.
Neko vece sam gledao eminentnu filozofkinju u talk show i utisak je da
bi mogla jos jedino da bude filozof dok cuva stado. Otprilike to je nivo
recitosti nekoga ko nema ni osnovu retorike, pa tako ne moze ni da pokaze
svoje misli.

Metronomy

Ističe se
Poruka
2.943
Kada ćeš shvatiti kada želiš nešto da dokazuješ da se ne vežeš na šuplju priču i to dokazuješ na jedino validan, racionalan i normalan način - navedeš dokaze iz koji se to da videti … Šta o politici i državnom uređenju kažu Platon i Aristotel, a ne što kaže nekakva šuplja, porozna i neobrazovana glava je bitno … To što nikada nećeš razumeti filozofe, naročito ne njihov način izražavanja, biće da nije njihov već tvoj, isključivo tvoj problem …
Apsolutno si u pravu, tesko mogu da shvatim filozofe koji sebe nazivaju filozofima.
Mozda neke koji znaju da misle i razumem, ali to ti ne mozes da razumes.

aleksa ndar

Elita
Poruka
17.690
Uloga filozofa u društvu bi danas bila da dobro vaspita ženu, djecu i prijatelje, dakle, društvo njemu blisko. Što se tiče neke šire društvene zajednice on tu nema više šta da traži. Sve je već rečeno i zapisano i objašnjeno, od Platona kojeg citiraš, preko svih onih kroz srednji i 18. vijek. Ljudi su, i pored sveg tog znanja sada lakše dostupnog nego ranije, izabrali ovo što sada gledamo,a tu filozof nema više šta da traži. On samo može uticati sam na sebe i eto, nek bude, na neku užu zajednicu.

aleksa ndar

Elita
Poruka
17.690
Apsolutno slažem se sa tim načinom razmišljanja, no, ipak, obrazovan čovek mora poštovati, čak i ako su nametnute, jezičke norme ... Istina je da je Vuk St. Karadžić, po upustvu Vatikana,kao bi se Rasi što više odvojili od svoje braće Rusa, unakaradio SRPSKI KNJIŽEVNI JEZIK, glupo je i reći da je to ĆIRILICA, tu nema ni Ć od ćirilice, a još gluplje zazvati AZBUKA - ne započinje sa dotadašnjim književnim jezikom - AZ, BUKI, VJEDI ... Ovo što sada nazivamo našim "SRPSKIM JEZIKOM" je običan ĆURKIZAM i doći će dan kada niko nikoga više neće moći da razume ...
Pa bio je jedanput, u našoj istoriji, taj dan kada niko nikog nije mogao da razume. Taj dan se dešavao tokom Vukovog života. Rečenice su pisane mješavinom starorslovnskog, ruskoslovenskog, latinskog, njemačkog...Šteta je što je Vuk normirao seljački jezik koji nije imao riječi za neke više pojmove, naspram našeg starog jezika koji je bio leksički bogatiji, ljepši, koji je imao dužu književnu tradiciju, ali šta vrijedi kada ga nije znalo ni 0,00001 posto, ne cjelokupnog naroda, nego intelektualaca, pa su svi pisali kako im se ćefne, po "pravilima babe Smzljanr" kako on kaže. Imali smo da biramo - prihvatiti seljački jezik kojeg ćeš kasnije morati dopunjavati tuđicama za neke apstraktnije pojmove ili ne imati ga uopšte. Vuk je presjekao i izabrao manje zlo. To što ni danas niko nikog ne razumije je ponavljanje stare priče. Jes No O fak OMG nije Vuk izmislio i ne galami na jendog od naših velikih Velikana jer da nije njega sada bi mukao i ti i ja.

- - - - - - - - - -

Evo recimo, ja nisam filozof jer pokušavam tebi koga ni ne znam nešto da objasnim. Ti imaš svoje mišljenje i nećeš ni trepnuti da se zapitaš da li sam možda u pravu, npr. u vezi sa ovim.

KPCTAHK

Aktivan član
Poruka
1.430
Pa bio je jedanput, u našoj istoriji, taj dan kada niko nikog nije mogao da razume. Taj dan se dešavao tokom Vukovog života. Rečenice su pisane mješavinom starorslovnskog, ruskoslovenskog, latinskog, njemačkog...Šteta je što je Vuk normirao seljački jezik koji nije imao riječi za neke više pojmove, naspram našeg starog jezika koji je bio leksički bogatiji, ljepši, koji je imao dužu književnu tradiciju, ali šta vrijedi kada ga nije znalo ni 0,00001 posto, ne cjelokupnog naroda, nego intelektualaca, pa su svi pisali kako im se ćefne, po "pravilima babe Smzljanr" kako on kaže. Imali smo da biramo - prihvatiti seljački jezik kojeg ćeš kasnije morati dopunjavati tuđicama za neke apstraktnije pojmove ili ne imati ga uopšte. Vuk je presjekao i izabrao manje zlo. To što ni danas niko nikog ne razumije je ponavljanje stare priče. Jes No O fak OMG nije Vuk izmislio i ne galami na jendog od naših velikih Velikana jer da nije njega sada bi mukao i ti i ja.

- - - - - - - - - -

Evo recimo, ja nisam filozof jer pokušavam tebi koga ni ne znam nešto da objasnim. Ti imaš svoje mišljenje i nećeš ni trepnuti da se zapitaš da li sam možda u pravu, npr. u vezi sa ovim.
Raduje me svako slovo, ko-god ga izreče za mene je poštovanja vredan čovo, iz kojeg proistekne misao koja ima smisao, jer produkt toga je nešto smišljeno … Idimo, uvek i svuda, u našem razmišljanju tim putem, nikada nećemo zalutati i sve što činimo biće smišljeno,mudro i opšte korisno dobro … Nije tačno da Srbi pre pojave neukog, iskopleksiranog i Vatikanu odanog Vuka nismo imali svoj književni jezik … Imali smo ga i tada zazvali smo ga crkveno-slovenski (u to vreme jedino opismenjavanje je bilo od strane crkve), a to je najbolja ruska recenzija staro-slovenskog jezika … Neukom Vuku je to smetalo, nije uspeo da položi prijemni ispita kako bi postao "karlovaški-dijak", odlazi u Beč i uz pomoć Ljudevita Gaja, Ljudevit je u tome video šansu kako da pokatoličeni Srbi, kojima je jezik bio tada "čto-kavski" preuzmu nemušti "što-kavski" i postanu Hrvati, Jerneja Kopitara, glavnog pisara na bečkom dvoru i vernog vatikanskog sluge, i on je imao lični interes da glupog i naivnog Vuka nagovori kako će braću, RASE i RUSE, jezički da razrodi ... Kakve je Vuk imao kvalifikacije da se bavi "reformom" jezika ? Ne bih imao ništa protiv da je reformu tadašnjeg srpskog jezika, na tome je jedno vreme i radio, no uticaji Vatikana su bili presudni, uradio dr Dositej Obradović, bio je učitelj, lektor, korektor, besednik, itd. Znao je mnoge jezike: novogrčki, grčki, latinski, nemački, ruski, engleski, francuski, italijanski, rumunski i albanski …

Dakle, poštovani prijatelju, naš jezik smo, dozvolivši neukom Vuku da nas "opismeni i reformira nam jezik", tako definitivno izgubili, latinizirali i obezvredili ...

Poslednja izmena:

aleksa ndar

Elita
Poruka
17.690
Nisam ja rekao da prije Vuka nismo imali jezik. Štaviše, evo vidi
Šteta je što je Vuk normirao seljački jezik koji nije imao riječi za neke više pojmove, naspram našeg starog jezika koji je bio leksički bogatiji, ljepši, koji je imao dužu književnu tradiciju
Ne, mi smo imali redakciju staroslovenskog koju danas nazivamo srpskoslovenski. Daleko ljepša verzija od ruskoslovenske redakcije koju su Rusi već davno bili odbacili i koja nam je i tada i kasnije bila strana i manje-više rnerazumljiva. Mi smo je prihvatili jer su nam zbog Turaka malo, malo više falile knjige na jeziku koji smo mi razvijali i posljedicu tome sam već spomenuo. Došlo je do zbrke među pismenima i jedne jezičke mješavine kojoj je Vuk sta na kraj. Ponoviću i da više volio da se razvijao naš stari jezik nego ovaj koji je normirao Vuk, ali posrijedi je bila viša sila. Te priče da je Vuk bio vatikanski špijun možemo okačiti mačku o rep. U vezi sa Ljudevitom Gajom, u Danici Ilirskoj koju je on uređivao taj čovjek je jasno napisao da Hrvati prihvataju srpski jezik, imaš ako hoćeš i skenirano da te uputim gdje da nađeš. Takvo nešto ne pristoji reći nekom ko ima neke zadnje namjere. Tu okolnost o kojoj pričaš znam i ja, ali to su neke kasnije intervencije neukih i zlobnih ljudi, Ova dva su po meni bila dva gospodina,

KPCTAHK

Aktivan član
Poruka
1.430
Uloga filozofa u današnjem društvu je minorna. Ustvari uloga filozofa koji nemaju i neku drugu dodatnu funkciju i ne postoji.
Gde je uloga filosofa minorna tu je i država nikakva … Moj veliki učitelj i kolega Peter Sloterdijk svako jutro prvu jutarnju kaficu popije sa Angelom Merkel ... Pitate li se zašto ? Pitate li se zašto je Nemačka tako velika, uspešna i bogata država ?

Mystic+

Buduća legenda
Poruka
34.753
Gde je uloga filosofa minorna tu je i država nikakva … Moj veliki učitelj i kolega Peter Sloterdijk svako jutro prvu jutarnju kaficu popije sa Angelom Merkel ... Pitate li se zašto ? Pitate li se zašto je Nemačka tako velika, uspešna i bogata država ?

Није само због филозофа.

Прецењујеш ту једну компоненту (која јесте важна), јер се само њом бавиш ! ... :kafa:

Mystic+

Buduća legenda
Poruka
34.753
Uloga filozofa u današnjem društvu je minorna. Ustvari uloga filozofa koji nemaju i neku drugu dodatnu funkciju i ne postoji.
Ако говоримо о белој раси и аријевској култури она је метафизички дефинитивно пропала 1789.год. Физичко пропадање трајаће у спором труљењу. Шта може аристократа-филозоф или краљ-филозоф да ради у пропалом, декадентном и дијаболичком друштву, где се окамењује цивилизација?

"... може само да описује узроке пропасти..."

KPCTAHK

Aktivan član
Poruka
1.430
Ако говоримо о белој раси и аријевској култури она је метафизички дефинитивно пропала 1789.год. Физичко пропадање трајаће у спором труљењу. Шта може аристократа-филозоф или краљ-филозоф да ради у пропалом, декадентном и дијаболичком друштву, где се окамењује цивилизација?

"... може само да описује узроке пропасти..."
I da se ruga sebi i drugima ...

KPCTAHK

Aktivan član
Poruka
1.430
Од Сорбоне до Багрдана

------------------------------------------------------------
Ох, како зна судбина да буде зла и живот, грчеће-болно, поцепа рањена плућа песничка !
-------------------------------------------------------------

Да, да, и мој благопочивши и на Небеса вазнесени профа Душан Дачић - Дача, исто као и ја, је морао босим ногама да пређе трновити пут од Сорбоне до Багрдана, већ више од једног века тако се мора да зазове наша родна отаџбина Србија, јер тамо, већ деценијама, влада одметнута банда и тамо, у том злом Багрдану, учене, добронамерне и просветитељства жељне интелектуалце чека права, правцата, Голгота ...

Боже, да ли ће икада да нестане тог Багрдана и да нам опет, као Сунце, засија наша родна отаџбина Србија - света земља коју су вековима стварали наши часни, храбри и родољубиви преци, анђели и свеци, а данас је руше антисрпски издресиране буше и злтовори без трунка у себи људскости душе !?

Да, хвала Господу што имах част да слушам Га, такав је био у души мој благопочивши и на Небеса вазнесени професор српског језика у богословским клупама, о. протојереј-ставрофор ДУШАН ДАЧИЋ - ДАЧА ! Он ме је научио да се не обуздавају осећања, већ да се срцем пише оно и онако како душа заповеда, а разум орнаментише ... Да, и то је жива истина - давно проверена и од времена и добронамерних људи потврђена, речи су као оне рајске жар-птице, затитрају срце и помилке беле џигарице ... Зато и јесте душа песничка тако титрава - без љубави она, као риба без воде, честити мој роде, брзо скапава ... Судбина зна да буде зла и живот, грчеће-болно, поцепа рањена плућа песничка …

Крстан Ђ. Ковјенић

566655