Quantcast

Ulicna hrana

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.637
Ulicna hrana je ona hrana koju spravljaju razni tipovi i tipke po ulicama.

Ono sto je moj utisak da uzlicnu hranu je uzasno nizak nivo higijene, uzasno nekvalitetne sirovine i potpuno neznanje o zdravlju..

Kuvari koji nose rukavice, ali dahcu i unose se u hranu da bi izbegli neki kiks, tipa da im brzo zagori karamel.
Kosa stalno leti levo desno , da ne pricam o izduvnim gasovima saobracaja
Pitanje drzanja hrane preko noci jer tu ima raznih buba i pacova....
I na kraju uvek imaju neki detalj , npr onaj sto je dahtao, ko zna kad oprao ruke, na kraju ti karamel umota u celofan i stavi trakicu....kao sad je higijenski..

Sta se sve trpa u tu hranu...
Margarin koji je najlosije kvalitete...
So i secer ko zna odakle...
Piletina koja se vec oseca...
Jedino je mozda povrce koliko toliko ok...

Tehnologija i zdravlje..
Prvo sto ti zapadne za oko je da serpice ko zna kad su poslednji put temeljno prane..
Drugo da vecina tiganja je aluminijumsko sa teflonom gde je teflon oguljen..Ko ne zna sta to znaci , ne zna..
Dodaju se razne trik supstance, npr u karamel stavljaju sodu bikarbonu da bi u trenutku dobio na izdasnosti pre nego sto se stvrdne..
.Nedovoljno termicki obradjena hrana, npr kajgane su uvek polu zive jer se tako moze formirati ruza ili neki ukrasni oblik kajgane....

I sad oni koji stvarno hoce da ponude lepe stvari na ulici , nesto sto je korisno i ukusno i nece biti onecisceno na ulici ulicnom prodajom su jednostavno po pravilu limun trzista onemoguceni, tj bice isto posmatrani kao i normalni ulicni kulinari..

Jesam li pomenuo da sam jednom ponudjen vrucom przenom hranom koja je pakovana u novinske listove...

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.637
Nemam nista protiv trikova tipa, covek ne pravi pljeskavice nego baci kasiku mesa i onda pritisne sa daskom da se spljeska na ploci i onda okrene spahklom i opet pritisne i tako dobije neokruglu ali pljeskavicu....nista strasno sto neki deo strci..

Svima_Mili_&_Dragi

Primećen član
Poruka
779
Meso ne jedem, a ni drugo ne bih kupovao na ulici. Ja imam problem s higijenom hrane i u zatvorenom, jer ljudi koji je prodaju često (ne uvek i svi, naravno, ali u svakom slučaju ipak previše često) ne vode dovoljno računa o higijeni.

Na ulici mogu da kupim samo voće koje se ljušti kao mandarine i banane, pa koru obrišem vlažnom maramicom dok voćku ljuštim (važi za mandarine i narandže, za banane ne mora), ili nešto što može da se dobro opere kad dođem kući kao jabuke, dakle nikad jagode, maline, smokve isl.

pesho

Poznat
Poruka
9.015
a odes u mek tebra ili ovi kocepti kuhinja po soping molovi malo jaca cena i sterilniji ali kvaliteta ista ko i na ulicu pa ti biraj
autenticnost nikakva a porucujes na displeji lepo izgleda na sliku predemenzionirano kad dobijes na tacnu malo splasnes jer si ocekivo hologram projekciju s displeja
najjaca fora je ono neograniceno tocenje pespija moguce da ce tako i za klopu kad im se bude isplatilo mada mislim da im se vec i preisplati...s ovom cenom rada i sirovina prije ce seljak bacit maline nego ih dat za sladoleda...naravno preradjivacima
takoda neam taj problem sesti kod nekog brke i buce sa sav taj defetizam koji ocevidno je postojeci...al opet na tas sa trzni centri prevaga je

pesho

Poznat
Poruka
9.015
radnici se cesto mijenjaju i to je logicno...uslovi i obim posla nije za svakoga a i nije za neko zadrzavanje...tu je fora jer se rusi rutina pa se stalno netko uklapa
postoji ritam rada i procedure al su konstantno izlozene prilagodjavanju...i onda kazes e pa juce sam dobio drukcije
jesi al juce je juce...

pesho

Poznat
Poruka
9.015
a naruci brate da ti se donese...stigne ti upakovano i ne lupas glavu sta je ko je
jedino je sto postoji mogucnost da ti se oladi hrana al to resis s mikrotalasnu i druga stvar nema autenticnosti desavanja dok jedes tu mozes vidjet svacega i cuti
u sustini najgore je kad cujes svadju iz kujne...gazda dribla radnike ili neki umisljeni sef komanduje...tu i hrana gubi ukus znas onaj osjecaj kad bi izaso i ne bi se ni osvrno

Lorelajn

Iskusan
Poruka
6.815
Nisam se udubljivala u materiju ali primer fertiliteta ljudi i higijene nije nesto povezano sto bi meni bilo logicno. Higijena=zdravlje.
Tamo u Africi, Aziji pa i nasi Romi jedu u krajnje nehigijenskim uslovima, odrastaju tako a radjaju ko ludi. Deca im rastu,zive,itd.
Ovde i na zapadu sve mic,glanc, umiremo od raka a od 10, 5 ima problema sa zacecem.

zofr

Domaćin
Poruka
3.974
Рађају, али просек животног века је кратак.
Како написа један наш песник "живео сам кратко али много", па тако и Роми.

Хигијена је више ствар културе него здравља, наравно искључујем патогене микро органозме који се могу провући и поред хигијене.

limunada

Elita
Poruka
16.238
Ja sam jednom u piceriji narucila picu i ona radnica sto mijesi tijesto,ladno uze novac od musterije onako prljavim rukama od tijesta, i onda opet nastavi dalje da mijesi.I to je uradila pred svim kupcima,mogu misliti sta se radi iza kulisa.

mina68

Buduća legenda
Poruka
46.801
То се увек радило, ако сада укључимо мозак и развијемо филм, више у кафану ући нећемо :rotf:
А у пекарама док месе, па како транспортују, па у кланицама, иди бегај...

limunada

Elita
Poruka
16.238
То се увек радило, ако сада укључимо мозак и развијемо филм, више у кафану ући нећемо :rotf:
А у пекарама док месе, па како транспортују, па у кланицама, иди бегај...
Da,ali to ne vidimo.A ovo bukvalno vidimo,cak se i ne pretvaraju da su uredni.🙂
A ja ne bih mogla ni kod kuce,a ni bilo gdje da radim da rukama od tijesta uzimam novac,i da nastavim raditi.Jednostavno,licno bi mi smetalo,tako da mislim da se poimanje higijene nosi i od kuce.Ko kod kuce pere ruke,taj ce ih prati i ako radi u pekari.

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
29.132
Postoji čitava kultura ulične hrane u Jugoistočnoj aziji i ja je obožavam. Nikakav problem nemam sa tim gde je i kako spremaju,a nije reprezentativno svakako, interesuje me rezultat a u tim krajevima gde se ljudi najčešće hrane na taj način i potrošnja je velika uglavnom su sastojci svežiji nego u bilo kom restoranu na tom području. Banh Mi džointi u Sajgonu i Hoi An-u i par meni omiljenih tezgi u Sukhumvit Soi 38 su mi par najomiljenijih mesta na svetu. Naručim vonton supu od bakute sa tezge, satay i mango with sticky rice i zalijem pivom iz ručnog frižidera i znam da je veče počelo...šta ću pre i posle da radim ne znam ali taj deo je 1/1 siguran :lol:

Ovde sam malo oprezniji,mada gde god da odem uvek probam nešto iz tog repertoara bio u Berlinu ili Leskovcu....volim realno. Zaista nisam opterećen nekim stvarima. Mislim da bi mi život bio iskustveno znatno siromašniji da jesam.

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.637
Sto jeste mozda i jeste....Ali da li znate da u proseku svaki peti covek danas ima parazite zive u svom telu , npr crvice koji prolaze mu kroz meso , ne radi se samo o psecem obliku srcanog crva koji takodje moze da zivi i u coveku , nego mali dugacki providni crvi koji su u telu....

Kako se dobijaju?
Pa posto ih ima preko 100 vrsta, otprilike 200 vrsta za ovo nase podnevlje, ne racunam trope i one muve koje ti posade nasred glave larvu pa imas desetak crva na glavi...to su putevi zarazavanja razliciti..

Najcesci su , preko mesa sa klanice ili u lokalu , preko nepranog voca i povrca i prilikom seksa, posto je lizanje ispod pupka, jedne ili vise rupa danas ucestano.
Medicina uzima da nisu opasni, osim ako se mnogo namnoze, neto preko kilo i vise...ili dok ne prave simptome koji smetaju vlasniku , a u to se ne racuna celulit koji takodje moze biti posledica nekih od crvica...

Ono sto je bitno a nebitno , je da svaki takav crvic manje ili vise umanjuje imuni odgovor organizma posto vezuje deo imunoloskog sistema za sebe ili uz sebe...u pojedinim trenucima, a ako se uzme da paraziti obicno buknu kad vam je imunitet najnizi , onda ocigledno predstavljaju opasnost, jer u bolesti odjednom imate ogroman broj napadaca....

Ovo sve zvuci i medicina tretira kao paranoju, mada sam ja protiv toga da se sve sto umanjuje imuni odgovor organizma tretira kao nebitno samo zato sto nema simptoma koji smetaju aka herpes...koji postoji i kad nema simptoma...moze da postoji tacnije..

Ali i sam sam primer imuniteta na salmonelu , zbog stud menze, mogu da pojedem jos malo pa skroz pokvareno jaje...ali ne kao penzosi, koji mogu da jedu i pokvarenu piletinu i da im ne bude nista...ovi siromasniji to mogu...
Dok sam bio u vojsci pod vakcinama dobijao sam i bot konzerve, sa nadignutim poklopcima ili pola konzerve fali , a pola ubudjano...Tek info za ove zene koje pricaju kako u vojsci decaci postaju muskarci...aha, ma bas....
Alternativa u sportskim i naucnim kampovima i stanicama je mnogo bolja za emotivno , mentalno i fizicko sazrevanje decaka, ako cemo o tome..

Da, covek moze preziveti i da deli hranu i sa pacovima i sa misevima i sa bubasvabama i sa paucima koji ga redovno ujedaju pa je kao bulka ujutro....a u USA i sa bed bugs, tj stenicama...ali obican mladic iz Srbije obicno kad ode da radi u Cesku ili se nadje u nekom hostelu gde ima puno bed bugs, dobije vrlo jaku alergijsku reakciju na njihove ubode i isisavanja krvi ...jos ako su pregladnele, a to znaci da nisu jele 2 meseca, e onda racunajte na to da vam ode casa krvi sigurno...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.