Ulica Milana Nedića?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
4.285
Predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije, Aleksandar Nećak, uputio je u ponedeljak pismo upravi nedavno otvorenog Muzeja narodnog pozorišta, zbog zapanjujuće "greške" kojom je ulica Maršala Birjuzova preimenovana u ulicu Milana Nedića - predsednika kolaboracionističke vlade koja je u logore i zatvore poslala na hiljade Jevreja i političkih neistomišljenika, te donosila rasne zakone i uredbe na teritoriji okupirane Srbije. Zvaničnog objašnjenja za ovu "grešku" još nema; redakcija e-Novina nije uspela da stupi u kontakt sa kustoskinjom Zoricom Janković. "Sporni deo teksta uklonjen je sa sajta Narodnog pozorišta, očekujemo da će biti zamenjena i legenda sa postavke u Muzeju a još ne znamo hoće li biti povučen katalog", kaže arhivistkinja Branka Džidić iz Jevrejskog istorijskog muzeja. Pismo Aleksandra Nećaka prenosimo u celini.

Poštovani gospodine Đurović,

Veoma me je obradovala vest o otvaranju Muzeja Narodnog pozorišta, na čemu Vam iskreno čestitam. Svaki događaj iz oblasti kulture ispunjava nas radošću. Takvih događaja, složićete se, nikada nije previše.

Nažalost, moja radost je trajala kratko, sve dok nisam, prelistavajući za tu priliku odštampan katalog, naišao na 10. strani na sledeći navod:

"... u nekadašnjoj Kosmajskoj ulici broj 51 (do skoro Maršala Birjuzova, odnosno današnjoj Milana Nedića)."???

Sa nevericom sa taj deo teksta pročitao nekoliko puta. Pitao sam se kako je gospođa Zorica Janković, došla do ovog podatka? Da li je koristila raspoložive, i svima dostupne izvore ili se oslonila na neke druge meni nepoznate podatke, da li je u pitanju slučajan propust, neprofesionalizam, nemar, neobaveštenost, ili nešto sasvim peto?

Proverio sam, resorna komisija Skupštine grada nije nikada razmatrala mogućnost da ulica Kosmajska ili Maršala Birjuzova promeni ime u ulicu Milana Nedića.

Ne usuđujem se ni da pomislim da je ovde možda reč o nevešto zakamufliranom plasiranju u javnost ličnih stavova (rehabilitacija ratnih zločinaca?), koji nemaju veze sa ovom manifestacijom kulture i koji za posledicu mogu imati dezinformacije i uznemirvanje javnosti, da ne govorim o otvaranju nikada potpuno zaceljenih rana i vređanju dostojanstva i uspomene na nevine žrtve.

Za vreme vladavine Ministarskog saveta na čijem čelu je bio Milan Nedić, Jevrejska zajednica Srbije izgubila je 84% svojih članova, koji su opljačkani, ponižavani, maltretirani, zatvarani, bestijalno mučeni i na kraju deportovani u logore smrti, gde su zverski ubijeni. Milan Nedić, kao i svi članovi Ministraskog saveta, je 1942. godine potpisao uredbu kojom se opljačkana imovina Jevreja Srbije proglašava imovinom srpskog naroda.

Autorski rad gospođe Zorice Janković, štampanje i distribucija ovog kataloga, objavljivanje istog teksta na vašem sajtu i u legendi odgovarajućeg eksponata, duboko vređa, uznemirava i zabrinjava Savez jevrejskih opština Srbije.

Iako želim da verujem da je po sredi slučajna greška, a ne smišljena namera, ipak Vam moram skrenuti pažnju na neverovatnu koincidenciju što je upravo ulica u kojoj se nalazi naša Sinagoga, preimenovana u ulicu Milana Nedića.

Molim Vas da upotrebite Vaš autoritet kao i prava i obaveze koje proističu iz Vaše funkcije i da odmah povučete pomenuti katalog, uklonite nedostojan tekst sa sajta kao i legendu iz prve postavke.

Očekujem da me izvestite o preduzetim merama na čemu ću Vam biti zahvalan.

U očekivanju Vašeg odgovora, želim Vam svako dobro.

Srdačan pozdrav,

Predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije, Aleksandar Nećak

http://www.e-novine.com/srbija/vesti/42726-Ulica-Milana-Nedia.html
 
a i masu vas Hrvata se palite na NDH, nemas potrebe da ovdje izigravas sad ti nekog antifashistu.

thumbnail.php
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top