Ukus i estetika

Dionys

Iskusan
Poruka
5.109
U vremenima kao sto su ova, dakle, u demokratskim vremenima, sasvim zakaze smisao za estetiku.
Ali, posto smo rekli da su ovo staracka vremena, a starcima postepeno otkazuju i cula i pamcenje i sveukupna snaga, mi samo konstatujemo da je otkazalo i ono ukusa.
Stari ljudi su takodje skloni strahovanju, jer kad se nadjete odjednom u totalnom mraku, vise se ne mozete osloniti na uspomene.

I mislim da je to upravo ono sto je izrodilo teoriju o prezivljavanju najprilagodjenijeg, dakle, onog koji se krece u okvirima poznatog.

Dobro, prezive i oni neko vrijeme, ali sta ce kad se zemlja prenaseli i kad sredstva transporta razviju do te mjere da sve pocinje da se mijesa? Vec sama cinjenica nacionalizma u 19. vijeku govori da je ogromna vecina ljudi preopterecena globalizacijom i da tezi ka tome da ogranici znanje potrebno za prezivljavanje. I onda se pojavi neki naucnik i digne u vazduh sve te granice nekim globalnim izumom.

Onda vidimo polako kako mase koje su duze vremena bile preopterecene globalizacijom postepeno postaju ruzne, stavljaju "nakit" tamo gdje mu nije mjesto, tetoviraju se, i ukupno postaju bizarne u odabiru i ponasanju. Jednostavno pokazuju da nemaju dovoljno kulture da svare sve dozivljaje u jednom svijetu koji se mijesa.

To najzad vidimo i na internetu koji u kulturnom pogledu nije pruzio ni 1% prilika koje mu stoje na raspolaganju. Ne postoje interkulturalni savezi, da ne kazem multikulturni. Multikultura nije kad se neko preseli da zivi u tvojoj neposrednoj blizini, nego razmjena ideja i njihova implementacija, sto se moze obaviti i bez fizickog kontakta. Kultura uopste ne znaci odrzavanje nekih obicaja iz proslosti, nego sposobnost predvidjanja dogadjaja u realnom vremenu. Ono sto se radi u "kulturnim centrima" danas je obicno oponasanje radi prilagodjavanja.

Dakle, da bi se uhvatio korak sa kontemplativcima koji su skloni dizanju granica u vazduh potrebno je, osim kontemplativnosti, i odredjen istancan ukus koji selektivno prihvata ono sto mu daje moc i odbacuje ono sto ga cini slabim. Taj ukus stoji na braniku cula vida i automatski odbacuje ili prihvata djela, npr. pisana, koja mu pomazu da u globalnom svijetu bude srecan i da bude u prednosti u odnosu na druge ljude. Dakle, culo ukusa nam olaksava egzistenciju.

A to je veoma bitno, posto su u obrazovnim institucijama uglavnom defanzivni nacionalisti koji se i stranom literaturom bave ne na osnovu istancanog ukusa, nego zato sto pripadnici drugih kulturno defanzivnih nacija proglasavaju odredjene autore za "vrhunske", jer im sluze za obozavanje odavno ugaslog pepela i suzavanje vidika i perspektiva.

Dakle, gosopodo bjegunci iz kulture, cujem od nekih od vas da ste "otisli dalje", i da sam ja ostao na mjestu. Ali kad se sretnemo, vidim da nosite brnjicu u nosu i da vam je uprljana koza. Na neki nacin sam srecan sto me moj ukus nije odveo "dalje".
 
Poslednja izmena:
Govoriti o kulturi i estetici je postalo prilično suludo obzirom da se sve svodi na LIKE i DISLIKE.
Palac gore-palac dole... što i nije praksa koja se tek skoro pojavila. :)

Npr. roditelj na prve škrabotine svog deteta reaguje sa radošću jer uspešno uči da manipuliše olovkom, ali postoje i oni koji će arlaukati o tome na sva usta: ''Evo ga novi Pikaso!''
Tako i sadržaji koji nam se predstavljaju sve više imaju tendenciju da se proprate od strane nekih Pera Perića kao: ''Ovaj je nešto uradio, i to je meni sjajno!'',
a od nekog većeg dela mase se očekuje da reaguje sa: ''O, da! To je uradak!'', a to se i dešava, pa onda čemu frka?

Sa pojavom poštapalice da je svaki čovek sam svoj brend se slaže i to da je deo mase demonstrira svojom fizičkom pojavom, a drugom delu preostaje da na to nekako reaguje.
Reaguje čovek na sve oko sebe, a naročito nepoznato, neshvatljivo, neobjašnjivo sa svim instrumentima i paradigmama rezonovanja kojima smo ovladali.
Opet ne mogu da se ne osvrnem na progon prostitutki koje su upravo izumitelji toga: ''Biti sam svoj brend!'', ali to su te neke demokratske vrednosti duplih aršina, računam.
:zcepanje:
Ne znam šta su me spopale te prostitutke od skoro... Niti koju poznajem, niti me interesuju, ali na koju god aktuelnu temu da razmišljam malo duže, sve češće dođem do njih kao idealnih parametara za ono u šta se pretvaramo.
 
Uglavnom se sve svodi na I'm beautiful no matter what they say ... and they say.

Nakon sto su propali kolektivni sudovi, nastaje prisvajanje pojmova.

Prostitutka je sredstvo, a cilj novac. :mrgreen:
 
Upravo je tvoj stav nekada davno bio u skladu sa kolektivnim sudovima, prema tome tada je bilo neko drugo prisvajanj pojmova. Posto se sve menja u odnosu na vremensko razdoblje, tako se menjaju i kolektivni sudovi. Zbog toga idealan stav ne postoji. Zato kazu da o ukusima ne treba raspravljati ne samo zato sto smo svi razliciti nego zato sto prolazimo iz faze u fazu.
 

Back
Top