Ujedinjenje Srbije i Crne Gore i Autonomija Sandzaka

Askari

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.604
Ako bi se ponovo ujedinile dvije drzave, Srbija i Crna Gora, da li u jednom takvom savezu, Sandzak zasluzuje dobiti Autonomiju? Moj stav je da se Sandzak treba obnoviti i da autonomne opcine Novi Pazar, Tutin, Sjenica, Prijepolje, Nova Varos, Priboj, Rozaje, Berane, Plav, Bijelo Polje i Pljevlja, zasluzuju Autonomiju Sandzak, u kome bi sjediste bio Novi Pazar.
 
Ako bi se ponovo ujedinile dvije drzave, Srbija i Crna Gora, da li u jednom takvom savezu, Sandzak zasluzuje dobiti Autonomiju? Moj stav je da se Sandzak treba obnoviti i da autonomne opcine Novi Pazar, Tutin, Sjenica, Prijepolje, Nova Varos, Priboj, Rozaje, Berane, Plav, Bijelo Polje i Pljevlja, zasluzuju Autonomiju Sandzak, u kome bi sjediste bio Novi Pazar.
Sto bas N. Pazar, a ne Nova Varos ili Plav?
 
Ako bi se ponovo ujedinile dvije drzave, Srbija i Crna Gora, da li u jednom takvom savezu, Sandzak zasluzuje dobiti Autonomiju? Moj stav je da se Sandzak treba obnoviti i da autonomne opcine Novi Pazar, Tutin, Sjenica, Prijepolje, Nova Varos, Priboj, Rozaje, Berane, Plav, Bijelo Polje i Pljevlja, zasluzuju Autonomiju Sandzak, u kome bi sjediste bio Novi Pazar.

Kakva dobrobit od toga?
Decentralizacija jeste dobra, ali vise u ekonomskom nego politickom smislu.
Politicki je besmislena, osim za skupljanje jeftinih poena.
 
Pa Novi Pazar je najveci grad u Sandzaku.
Nisi odgovorio, kakva bi bila dobrobit od toga, i za koga bi bila ta dobrobit?

Posto obican narod ne bi video nikakvo dobro u tome.
Politicari - da, jer bi mogli da donose neke odluke na lokalu bez da pitaju drzavu, i da tako lakse kradu :)

Cela ta mantra o autonomiji ti je ovako:
- nalozimo narod na nacionalizni i verski identitet kako bi se iskoristila narodna masa i izdejstvovala autonomija
- iskoristimo tu autonomiju da lakse krademo pare iz budzeta.

Eto. Osim ako ne zelis da das podrsku lopovima da te pljackaju, ne vidim cemu ce ti autonomija? :D
 
Ako bi se ponovo ujedinile dvije drzave, Srbija i Crna Gora, da li u jednom takvom savezu, Sandzak zasluzuje dobiti Autonomiju?

Србија и ЦГ неће се никада више ујединити,
јер се показало да брак између двоје несразмерних није добар !

Што се Санџака тиче
ако се РС и Федерација сложе да се раздвоје
Србија може Санџак дати Босни.

Све може лепим, без нервирања и недаобог крви,
сви нормални и школовани људи исту логику могу да схвате.

Не дајмо заебаторима да нас више цимају !!!
 
Nisi odgovorio, kakva bi bila dobrobit od toga, i za koga bi bila ta dobrobit?

Posto obican narod ne bi video nikakvo dobro u tome.
Politicari - da, jer bi mogli da donose neke odluke na lokalu bez da pitaju drzavu, i da tako lakse kradu :)

Cela ta mantra o autonomiji ti je ovako:
- nalozimo narod na nacionalizni i verski identitet kako bi se iskoristila narodna masa i izdejstvovala autonomija
- iskoristimo tu autonomiju da lakse krademo pare iz budzeta.

Eto. Osim ako ne zelis da das podrsku lopovima da te pljackaju, ne vidim cemu ce ti autonomija? :D
Samo nek mi se meni Suljo i Osama obogate, ja nista drugo ne trazim. Mi obicna raja smo podanici nasih lidera i kad je njima dobro, k'o da je i nama dobro. Nasa stvar obicne raje je da redovno klanjamo i da obilazimo dzamije, i da ne pricamo mnogo o politici nego o domacinskim stvarima.
 
Ako bi se ponovo ujedinile dvije drzave, Srbija i Crna Gora, da li u jednom takvom savezu, Sandzak zasluzuje dobiti Autonomiju? Moj stav je da se Sandzak treba obnoviti i da autonomne opcine Novi Pazar, Tutin, Sjenica, Prijepolje, Nova Varos, Priboj, Rozaje, Berane, Plav, Bijelo Polje i Pljevlja, zasluzuju Autonomiju Sandzak, u kome bi sjediste bio Novi Pazar.
Ја сам апсолутно ЗА уједињење Црне Горе са Србијом. Сада ћу изнети неке од брзих аргумената:

Граница неће делити Србе.

Постојаће слободан проток људи и робе, што ће много олакшати кумовима, породицама и пријатељима да се међусобно посећују на недељном и дневном нивоу. Србија је највећи економски партнер Црне Горе, па би слободан проток робе свакако добро дошао.

Свакако, сезона у ЦГ би много јакнула, јер би сви ишли на домаће море, где се не чека на царини. Мислим да би то много помогло и оним општинама које су данас у Црној Гори, и целој српској држави.

Историјска тежња за уједињењем... Данашња Црна Гора је била само језгро српске државе вековима и хиљадама година. Стара Рашка, Зета, Захумље...

Много Црногораца (у смислу регионалног порекла) живи у Србији па стога они не би били ограничени да долазе у ђедовину.

Црна Гора не би била толико оптерећена националним мањинама јер би били у истој држави са још 5 милиона Срба.

И тако даље, и тако даље...Ово је све под условом да држава буде лепо уређена, и да Црна Гора нема неку већу аутономију већ да је једнаки и сразмерни део уједињене српске државе. Ја сам пре да се таква држава зове Српска него Србија, Србија је латинизовани и погрчени облик за домаће име 'Српска земља'.



А сад што се 'Санџака' тиче... То је стара Рашка. Обраст свакако треба да постоји макар у географском смислу, али не у корист 'бошњачких интереса' већ јер та регија посстоји од вајкада и њене границе се простиру дубоко у територију и Србије и Црне Горе.

Има ту много добрих ствари везаних за уједињење. Зли језици наравно, увек ће наћи неку ману као што се мана може наћи у свему, али наравно да уједињење може донети много више бољитка него штете у сваком аспекту. И националном, и духовном, и материјалном.....

Апсолутно сам ЗА УЈЕДИЊЕЊЕ. Иначе по оцу сам Бањани, а мајчини су Чевљани, Озринићи.
 
Србија и ЦГ неће се никада више ујединити,
јер се показало да брак између двоје несразмерних није добар !

Што се Санџака тиче
ако се РС и Федерација сложе да се раздвоје
Србија може Санџак дати Босни.

Све може лепим, без нервирања и недаобог крви,
сви нормални и школовани људи исту логику могу да схвате.

Не дајмо заебаторима да нас више цимају !!!
Обилићу, да даш Рашку? Па нећеш да даш Косово а оћеш Рашку?

Највећа је грешка гледати на Србију и Цг кроз комунистичко-зеленашке очи, да су Србија и ЦГ равноправне. Србија треба да буде надидеја и кров свим регионалним идентитетима и историјским земљама. Србија је уједињење и Црногораца, и Пречана, и свих регионалних српских идентитета. Тако бар треба да се гледа.

Тако је најприродније
 
Svaki Srbijanac koji ode u Novi Pazar kaze: pa ovaj narod govori prirodno crnogorski.
Говоре и Срби у Лепосавићу, Зубином Потоку, Звечану па све до Митровице тако. Говоре и Срби из Метохије.

Чак нигде не постоји оштра граница зетско-рашког дијалекта и косовско-ресавског. Нагласци су врло слични. Неки кажу да се зетскорашки протеже све до Краљева. Мој ђед, боравивши у Краљеву каже дс га говор њихов много подсећа на васојевићки...
 
Ne, nego Pazarci imaju svoj, poseban naglasak, nema nikakve veze sa crnogorskim osim malo ijekavice sto ima, i to ne ni previse.
Заправо има, дијалект је зетско-рашки. А од Сјенице на горе све до Мачве је источнохерцеговачки дијалакт. Све су то населили људи из данашње Црне Горе.

Али да то не буде нека србогорска прича, ти људи су неупитно Срби, уз мали број шиптара у Новом Пазару којих је било 10так посто.

А и порекло и питање шиптара је врло упитно.
 
Заправо има, дијалект је зетско-рашки. А од Сјенице на горе све до Мачве је источнохерцеговачки дијалакт. Све су то населили људи из данашње Црне Горе.

Али да то не буде нека србогорска прича, ти људи су неупитно Срби, уз мали број шиптара у Новом Пазару којих је било 10так посто.

А и порекло и питање шиптара је врло упитно.

Vidi, velika je razlika izmedju govora Rascana i Pazaraca, a samo 20 kilometara deli ta dva grada.
 
Ako bi se ponovo ujedinile dvije drzave, Srbija i Crna Gora, da li u jednom takvom savezu, Sandzak zasluzuje dobiti Autonomiju? Moj stav je da se Sandzak treba obnoviti i da autonomne opcine Novi Pazar, Tutin, Sjenica, Prijepolje, Nova Varos, Priboj, Rozaje, Berane, Plav, Bijelo Polje i Pljevlja, zasluzuju Autonomiju Sandzak, u kome bi sjediste bio Novi Pazar.
Ajde ne budali.
 
Ajde ne budali.
Он је најврв Муслиман из тих области. Ако би аутономију за Муслимане, нек не трпа већински православне општине у ту причу, него само Рожаје, Плав, НП, Тутин и Сјеницу. Ал сви они знајј да су Срби. У југославији до '71. су пре били Срби него неопредељени Муслимани. Не требају се сепаратисат. 'Ебала их Босна која је свакако српска историјски. То се зна. А они би да буду Босна само јер је Босански пашалук био једно време захватао и новопазарски санџак и то им је једини аргумент да су босанци ил шта већ
 
Он је најврв Муслиман из тих области. Ако би аутономију за Муслимане, нек не трпа већински православне општине у ту причу, него само Рожаје, Плав, НП, Тутин и Сјеницу. Ал сви они знајј да су Срби. У југославији до '71. су пре били Срби него неопредељени Муслимани. Не требају се сепаратисат. 'Ебала их Босна која је свакако српска историјски. То се зна. А они би да буду Босна само јер је Босански пашалук био једно време захватао и новопазарски санџак и то им је једини аргумент да су босанци ил шта већ
Ma nije bitno koje je vere lupeta.Sreca njegova pa se na to ne placa porez.
 

Back
Top