Ujedinjenje Srbije, Crne Gore, BiH i Hrvatske

Da ja tebe podsetim:
Kad je regularna rvatska vojska upala u Bosnu, muslimanski zemljoradnici su im hebali kevu za dva popodneva.
Sa PAPovkama.
Bilo bi i brže ali su muslije imale neke obaveze na njivama, sejanje, oranje i slično...

Pa onda:
Kad je regularna rvatska vojska napala Republiku Srpsku (Operacija Una), srpski zemljoradnici su im
hebali kevu za jedno jedino popodne.
I to između ručka i večere.

Da se vratimo još malo unazad:
Kad je preslavna ustaška bojna udarila u bežaniju na kraju WWII, srpski partizani su ih jedva stigli.
I to tek kod Blajburga.
Pa je onda bio ogroman problem kako razlikovati prave žene od ustaša presvučenih u ženske haljine.

Dapače da je sad malo drugačije, zavukli ste se duboko u američku bulju, pa kevćete odatle.
Ali kad qurcosvirajući narkoman pukne i narod ga obesi u Kijevu, stisnuće se i američka bulja.
Izletećete odande kao vlažan prdež.
Vidi ga šta se žesti..bez veze širiš sa potpuno nepovezanim glupostima, čak i ustašama.
A da ne govorimo koliko su tvoje interpretacije blagorečeno sulude. U srednjoj Bosni, bilo tko da se zatekao protiv ABiH bio je žestoko brojčano nadjačan. A ne znam nešto da je bilo regularnih jedinica HV u srednjoj Bosni.

Una je bila približno podjednakih gubitaka, barem ako je vjerovati službenim srpskim i hrvatskim brojkama. Po riječima srpskog generala Banja Luka je već bila "na točkovima" nakon proboja HV s juga i ABiH iz pravca Bihaća.

Ja ti govorim o južnom bojištu 92. Regularna HV protiv regularne JNA i dijela TO, dakle područje Neum-Trebinje. Povukli ste se nakon prilično žestokih okršaja dublje prema Trebinju. I na tome je ostalo.

Ali dobro, tebi je evidentno bitan neki tvoj, površni narativ, šta ja znam..tako izgleda.
Evo ako ti je lakše, Srbi su najjači i sigurno "izbijaju na more" mogu..kao konobari, ili turisti.

Realno, vi ste se raspali kao kula od karata 1995. u šest mjeseci. 5 korpusnih područja se raspalo. Konkretno, Z.slavonski, Kordunski, Lički, Sj. Dalmatinski i 2. krajiški korpus su prestali postojati. A ti pričaš o Uni i izlasku na more.
 
Nikad vise nista sa HRVATIMA!
A meni si davap lajkove :mrgreen:

Kako je napisao @dlugomir sta je bilo bilo je.

Meni osobno je bilo dobro u Jugi. Sad kako gledam na sve to zatucanost svih skupa naroda mi je iznenadujuca. Jedni pljuju po drugima, a na kraju svi su tupi ko rac. Nije ni cudo kak se sveraspalo. Sve to sada gledajuci mi dode kao djecja igra gdje se primjericepar njih par igra, dode neko sa strane koji zna njihove boljke baci verbalnu bombicu i to je pocetak. Naravno da nije prosto kao sta sam napisao, ali nije ni daleko + kad dodam geostrateski polozaj je jasnije (nekome tko razumije o cemu pisem)
 
Poslednja izmena:
Ako svetske sile nekada opet odluče da nas uguraju u takvu zajednicu, nadam se da će nas humano pre toga sve lobotomirati ili bar smisliti neki način za brisanje sećanja i uspomena.

Kad bolje razmislim, baš bismo mogli dobro da poslužimo za neki takav eksperiment u budućnosti. Izbrišeš sećanje ljudima sa "našeg" govornog područja, pa ih smestiš u zajedničku državu i gledaš šta će se dešavati dalje.

Kao mali zamorci...
Zašto misliš da bi bilo potrebno brisanje sjećanja i uspomena? Pa Srbi bi prvi radosno i s osmijehom na licu prihvatili novu Jugoslaviju, baš kao što su to učinili 1945. godine poslije ustaških zločina. Barem vama sjećanja nisu problem. :kafa:
 
Zašto misliš da bi bilo potrebno brisanje sjećanja i uspomena? Pa Srbi bi prvi radosno i s osmijehom na licu prihvatili novu Jugoslaviju, baš kao što su to učinili 1945. godine poslije ustaških zločina. Barem vama sjećanja nisu problem. :kafa:
Ovog puta ne.

Možda ovaj forum ostavlja takav utisak, možda čak i srpski mediji po internetu (kojima je cilj samo da zarade), ali Hrvatska ovde više nikoga ne zanima.

Hrvatska je daleka priča koju još tu i tamo spominju poneki zbunjeni Srbi koji su kao izbeglice iz Hrvatske došli u Srbiju, a koju nikada nisu sasvim prihvatili. Srbi u Srbiji - ne žele više ništa sa Hrvatima.

Jugonostalgija je umrla, ali to ne znači da Srbija odbacuje ono što se dogodilo za vreme Jugoslavije - pisce, muzičare, naučnike, glumce... Sve je to asimilirano u srpsku kulturnu baštinu. To su decenije i decenije naše istorije, koja možda za nas nije bila najsrećnija, ali je iznedrila i mnogo toga dobrog.

Objasnila sam to na drugoj temi, ali da ponovim i ovde - Srbe je duboko povredilo kada su shvatili da Hrvati nikada nisu mislili da smo mi "braća" i da su uvek gledali sebe i ostvarivali svoje ciljeve. Kao kad si u braku sa sebičnim partnerom, koji te laže da te voli, a u stvari te koristi kao odskočnu dasku za nekog boljeg i bogatijeg, pa kad se ukaže prilika - samo ti okrene leđa i ode.

To se ne oprašta. :)

Nemoj porediti danas sa vremenom posle Drugog svetskog rata. Ljudi tada ništa nisu znali, nisu bili informisani, stanovništvo mahom neobrazovano, prodata im komunistička ideologija, bratstvo i jedinstvo... Šta je neki seljak u Srbiji znao šta se dešavalo za vreme rata u Hrvatskoj?! Tokom Jugoslavije - cenzurisana istorija. I devedesetih je propaganda radila kao luda i ništa se nije pouzdano znalo. Ne zna se ni sad u Ukrajini - lažne vesti lete na sve strane, a imamo tako razvijenu tehnologiju!

Ali sada se zna šta se dešavalo na našim prostorima - i u daljoj i u bližoj istoriji i - ljudima to više ne treba.

Idi na neki hrvatski forum i vidi koliko Srba tamo piše. Ne mogu se na prstima jedne ruke nabrojati. A koliko je Hrvata ovde! Vi dolazite kod nas, a ne obratno. Pogledaj komentare na vašu pesmu za Evroviziju od ove godine. Čitala sam komentare na YouTubeu i naišla na čitava dva iz Srbije (ako su uopšte iz Srbije).

I u vreme Jugoslavije - kad malo bolje razmisliš - mi smo kod vas išli na more i to je bilo sve. Sada idemo na more po drugim državama. Mnoge od njih za nas imaju posebne povoljnosti. Niko ni ne spominje Hrvatsku, čak više ni kao uspomene. Puna je svima glava Grčke, Turske, Egipta, Maroka, Italije i gde se već sve ne ide... Ni u vreme Jugoslavije nismo živeli isto. Vi ste uvek bili bogatiji, uvek imali viši standard, uvek su vam se činili razni ustupci...

Možeš verovati ili ne, ali - tako je. :)

Ostavili ste nas, nismo vam bili dovoljno dobri, našli ste lepšeg, boljeg, zgodnijeg, mi smo odžalovali svoje, odtugovali i - konačno krenuli dalje. :D
 
Једном смо покушали па је био грађански рат
Meni je presmešno koliko na ovom forumu ima bivših Jugoslovena koji su tu dan i noć da nas uveravaju kako mi za njima patimo, čeznemo, hoćemo da uzmemo njihovo ... štagod, hoćemo sa njima u novu zajednicu, a mi o njima ni ne razmišljamo! :lol: Zapravo ovde ima najmanje Srba i ono malo što piše je uglavnom dijaspora koja je godinama u inostranstvu i o Srbiji više ništa ne zna, tj. stvara sliku o zemlji na osnovu blesavih i senzacionalističkih portala. Zamisli da u Srbiji pitaš obične građane o stvaranju nove Jugoslavije! Gledali bi te kao da si poludeo! :lol:

Možda je bolje izbegavati ovaj podforum, jer nema baš mnogo veze sa realnošću...
 
Ovog puta ne.

Možda ovaj forum ostavlja takav utisak, možda čak i srpski mediji po internetu (kojima je cilj samo da zarade), ali Hrvatska ovde više nikoga ne zanima.

Hrvatska je daleka priča koju još tu i tamo spominju poneki zbunjeni Srbi koji su kao izbeglice iz Hrvatske došli u Srbiju, a koju nikada nisu sasvim prihvatili. Srbi u Srbiji - ne žele više ništa sa Hrvatima.

Jugonostalgija je umrla, ali to ne znači da Srbija odbacuje ono što se dogodilo za vreme Jugoslavije - pisce, muzičare, naučnike, glumce... Sve je to asimilirano u srpsku kulturnu baštinu. To su decenije i decenije naše istorije, koja možda za nas nije bila najsrećnija, ali je iznedrila i mnogo toga dobrog.

Objasnila sam to na drugoj temi, ali da ponovim i ovde - Srbe je duboko povredilo kada su shvatili da Hrvati nikada nisu mislili da smo mi "braća" i da su uvek gledali sebe i ostvarivali svoje ciljeve. Kao kad si u braku sa sebičnim partnerom, koji te laže da te voli, a u stvari te koristi kao odskočnu dasku za nekog boljeg i bogatijeg, pa kad se ukaže prilika - samo ti okrene leđa i ode.

To se ne oprašta. :)
Ne znam na osnovu čega ste smatrali da Hrvatima neće biti prvo najvažniji njihov vlastiti interes pa tek onda interes državne zajednice. Stara izreka laže - Čovjeku je bliža donja majica od košulje. I ne razumijem zašto bi to ikoga trebalo povrijediti.
Nemoj porediti danas sa vremenom posle Drugog svetskog rata. Ljudi tada ništa nisu znali, nisu bili informisani, stanovništvo mahom neobrazovano, prodata im komunistička ideologija, bratstvo i jedinstvo... Šta je neki seljak u Srbiji znao šta se dešavalo za vreme rata u Hrvatskoj?! Tokom Jugoslavije - cenzurisana istorija. I devedesetih je propaganda radila kao luda i ništa se nije pouzdano znalo. Ne zna se ni sad u Ukrajini - lažne vesti lete na sve strane, a imamo tako razvijenu tehnologiju!

Ali sada se zna šta se dešavalo na našim prostorima - i u daljoj i u bližoj istoriji i - ljudima to više ne treba.
Ne trebaš se zanositi. Ljudi su i danas mahom neobrazovani i lako im se prodaje indoktrinacija, a unatoč većem broju medija i lakšem protoku medija, nije nikada bilo više cenzure.

Što se tiče Drugog svjetskog rata, tko je htio znati, mogao je sve znati, jer je sve bilo dostupno i publicirano u znanstvenoj literaturi, leksikonima i enciklopedijama, a učilo se u školi te su bili organizirani posjeti mjestima najvećih bitaka i stratišta Drugog svjetskog rata na području bivše Jugoslavije. Nije znao samo onaj koji nije htio znati i tu dolazimo do biti. Srbe iz Srbije uopće nije bilo briga za stradanja Srba zapadno od Drine i to je jedini razlog zašto nisu dovoljno znali o tome.
Idi na neki hrvatski forum i vidi koliko Srba tamo piše. Ne mogu se na prstima jedne ruke nabrojati. A koliko je Hrvata ovde! Vi dolazite kod nas, a ne obratno. Pogledaj komentare na vašu pesmu za Evroviziju od ove godine. Čitala sam komentare na YouTubeu i naišla na čitava dva iz Srbije (ako su uopšte iz Srbije).
Srba je masu na hrvatskim forumima, tako da ne znam otkud ti ta tvrdnja da ih se može nabrojiti na prste jedne ruke. Što se tiče hrvatske pjesme za Eurosong, to ste masovno komentirali i tu ne mislim na hrvatske komentare na srpskim portalima, već samo na srpske komentare.
I u vreme Jugoslavije - kad malo bolje razmisliš - mi smo kod vas išli na more i to je bilo sve. Sada idemo na more po drugim državama. Mnoge od njih za nas imaju posebne povoljnosti. Niko ni ne spominje Hrvatsku, čak više ni kao uspomene. Puna je svima glava Grčke, Turske, Egipta, Maroka, Italije i gde se već sve ne ide... Ni u vreme Jugoslavije nismo živeli isto. Vi ste uvek bili bogatiji, uvek imali viši standard, uvek su vam se činili razni ustupci...

Možeš verovati ili ne, ali - tako je. :)

Ostavili ste nas, nismo vam bili dovoljno dobri, našli ste lepšeg, boljeg, zgodnijeg, mi smo odžalovali svoje, odtugovali i - konačno krenuli dalje. :D
Nije nam bilo suđeno biti zajedno, jer smo različiti iako se, nominalno, razumijemo. Pišem nominalno zato jer možemo jedni drugima razumijeti većinu riječi u rečenici, ali se svejedno ne razumijemo kao da pričamo posve različitim jezicima, a to je rezultat različite kulture, povijesti, društvenog razvoja, mentaliteta itd.
 
Polish_20230323_194111322.jpg
 
Je, u pravu si. Bilo bi bezveze i smiješno bez Kosova, Sjeverne Makedonije i Slovenije. :kafa:
Bilo bi smesno svakako.

Postoji samo jedan slucaj u kojem bi voleo da vidim tu drzavu. Da joj Zagreb bude glavni grad i da ovi BGpasalucki kompleksasi dobiju izliv krvi na mozak kad moraju da se jave u presto’nicu. :mrgreen:

ZG je i u drugoj Jugoslaviji trebao biti glavni grad, za razliku od prve, kraljevine.
 
Bilo bi smesno svakako.

Postoji samo jedan slucaj u kojem bi voleo da vidim tu drzavu. Da joj Zagreb bude glavni grad i da ovi BGpasalucki kompleksasi dobiju izliv krvi na mozak kad moraju da se jave u presto’nicu. :mrgreen:

ZG je i u drugoj Jugoslaviji trebao biti glavni grad, za razliku od prve, kraljevine.
Da je bilo pameti, Sarajevo je trebalo biti glavni grad druge Jugoslavije.
 
Bilo bi smesno svakako.

Postoji samo jedan slucaj u kojem bi voleo da vidim tu drzavu. Da joj Zagreb bude glavni grad i da ovi BGpasalucki kompleksasi dobiju izliv krvi na mozak kad moraju da se jave u presto’nicu. :mrgreen:

ZG je i u drugoj Jugoslaviji trebao biti glavni grad, za razliku od prve, kraljevine.
Zg ima sada 700-800 hiljada stanovnika a Bg tri puta više sa rusima još više :mrgreen:
 
Zg ima sada 700-800 hiljada stanovnika a Bg tri puta više sa rusima još više :mrgreen:
Pa sta ima veze, nije uslov za kapital da bude najveci grad … DC, Kanbera, Otava, Brazilija, itd. :)

Jos kad tome dodamo da su srpski komunisticki seljoberi pobili svu elitu “burzoaziju”; imamo govedinu da je vodila drzavu od ‘45 i zato je tako i zavrsila.
 
Koje istorijske važnosti na balkanu gde su jedni bili austro ugarski a drugi turski konjušari? Dobro aj sad i usa su stvorili proterane qrve lopovi i ubice. Možda su se popravili u međuvremenu.

Imas Prizrena grad Cara Dusana, Krusevca grad Cara lazara, Sarajevo sto je bilo metropol za vrijeme Osmanlija, ili Cetinje koje je bilo jedini slobodni srpski grad 500 godina.
 
Je, u pravu si. Bilo bi bezveze i smiješno bez Kosova, Sjeverne Makedonije i Slovenije. :kafa:
Pa ne baš. Nekakvo ujedinjenje Srbije, Hrvatske. Crne Gore i BiH je pre svega ujedinjenje govornika istog jezika, a tu Makedonci i Slovenci ne spadaju.
Upravo ovaj jezik kojim danas govorimo je i bio početni korak ka stvaranju jedinstvene jugoslovenske/ilirske nacije. Da je ta ideja sprovedena tada u delo i to bez Slovenaca i Makedonaca (koji bi verovantno završili kao Bugari) danas bi postojala jugoslovenska nacija, a Srbi, Hrvati, Crnogorci i Bosanci/Bošnjaci bi bili samo neki teritorijalni ili istorijski nazivi, možda bi se tumačili čak i kao plemenski.
 

Back
Top