Udruženje gradjana Ne damo Jadar

Pošto nije dozvoljeno koristiti izvore društvenih medija kao što je Fejsbuk na Političkom forumu, odlučila sam da iskoristim prostor na blogu
🌍🌍🌍🌍🌍🌍🌍🌍🌍🌍🌍🌍


Samo vas gledamo

Poštovani narode Srbije,
u cilju razumevanja ovog svenarodnog bunta, imamo obavezu da se oglasimo i pre svega zahvalimo na nesebičnoj podršci koju dobijamo svakodnevo, jer ovo jeste narodna borba bez podela i kompromisa. Oni koji su se svrstali i odabrali drugu stranu, polako i neprimetno pokušavaju da uđu i u naše redove, s namerom da obesmisle bunt i spuste tenzije. S tim u vezi ponovo ukazujemo na stav i zahtev koju smo izneli u Loznici 28.juna :

Nema trošenja energije na nesvrsishodne šetnje, nema strančarenja i nema podela. Zahtev je donošenje zakona kojim bi se zabranili istraživanje, eksploatacija i prerada litijuma i bora na teritoriji Republike Srbije.
Rok je dat od 40 dana, i taj sat otkucava. Preostalo vreme moramo iskoristiti za koordinaciju, spremnost na saradnju, a neki ga koriste za zloupotrebu naroda i struke.
Očekujemo da će uslediti brojne lažne vesti u cilju diskreditovanja borbe naroda i skretanja teme sa ključnih problema.
Zato upozoravamo sve da ovo jeste jedan stroj i jedan boj, koji se odvija na dva fronta, na ulici i u Skupštini.
Protesti koji se organizuju su snaga ali naroda, ne smeju biti u ulozi političkih skupljanja poena, jer opstanak svih nas rešava se u ova dva meseca. Nećemo učestvovati ni na kakvim protestima koje organizuju političke partije i na kojima govore političari, jer smatramo da njihova borba ovog puta treba da bude isključivo u institucijama u koje su delegirani.
Nema mesta za greške niti zloupotrebe energije i bunta naroda. Svako ko to radi nije dobronameran i cilj mu je ili samopromocija ili radi za interese kompanije.

Zahvaljujemo se svima koji nas razumeju i shvataju šta radimo, ali i upozoravamo sve one koji ovu priču guraju u drugi smer na činjenicu da ćemo prema njima biti gori nego prema ovima koji otvoreno lobiraju za projekat
U susret Cerskoj bici našeg doba, moramo imati na umu da imamo samo jedni druge i da se međusobno moramo čuvati!




1722178988062.jpeg
 
Rudarstvo litijuma u Srbiji: „Otvorena i produktivna debata nije moguća“

Srpski projekat iskopavanja litijuma u Jadru stavljen je na čekanje zbog masovnih protesta zbog straha od štete po životnu sredinu. Sada EU želi da obezbedi ovaj pristup litijumu za Evropu – uprkos političkom i pravnom okviru u Srbiji. Intervju sa Mirkom Popovićem i Jovanom Rajićem.

U petak, 19. jula, u Beograd će otputovati i savezni kancelar Olaf Šolc kada Komisija EU sa Vladom Srbije potpiše memorandum o razumevanju o održivom rudarstvu litijuma u Srbiji. Strateški sporazum o održivim sirovinama, lancima vrednosti baterija i električnim vozilima dopunjen je pismom namera drugih kompanija za investiranje, uključujući Mercedes-Benz AG. Kancelarkino prisustvo naglašava važnost Nemačke i nemačke uloge u obezbeđivanju ovog pristupa litijumu za Evropu.


Od 2022. godine, rudarski projekat u plodnoj dolini Jadra u zapadnoj Srbiji je na čekanju kao rezultat masovnih protesta zbog straha od štete po životnu sredinu, posebno rizika po kvalitet podzemnih voda i vodosnabdevanje. Savezna vlada unapred naglašava da su novopodnesene „procene uticaja na životnu sredinu“ britansko-australskog rudarskog investitora Rio Tinto dovele do viših standarda životne sredine i održivosti u sporazumima. Da li studije uticaja na životnu sredinu takođe mogu da odagnaju zabrinutost zbog uništavanja životne sredine u srpskom društvu? Fondacija Hajnrih Bel razgovarala je sa stručnjacima za pravo životne sredine Mirkom Popovićem i Jovanom Rajićem iz Regulatornog instituta za obnovljive izvore i životnu sredinu (RERI) o političkom i pravnom okviru u Srbiji.

Da li nedavno objavljene studije uticaja na životnu sredinu kompanije Rio Tinto garantuju održivost projekta? Kakav je pravni okvir u Srbiji kada su u pitanju pitanja zaštite životne sredine?


Takozvane studije uticaja na životnu sredinu koje je nedavno sprovela kompanija Rio Sava Ekploration Ltd. objavljeni ne mogu se smatrati dokumentima za diskusiju zasnovanu na dokazima. Kompanija je ove dokumente označila uz odricanje od odgovornosti da se ne daje nikakva izjava ili garancija, izričita ili implicirana, u vezi sa sadržajem ovog nacrta, uključujući, ali ne ograničavajući se na njegovu tačnost, adekvatnost, blagovremenost, potpunost i/ili pouzdanost. Naprotiv, procenu uticaja na životnu sredinu treba pripremiti na osnovu tačnih, odgovarajućih i pouzdanih podataka.

Tvrdnja da je Srbija postigla visok nivo primene pravnih tekovina EU u oblasti životne sredine, ali samo nizak nivo implementacije je samo delimično tačna. Veliki deo pravnih tekovina EU u oblasti životne sredine se ne primenjuje ili se ne primenjuje u potpunosti. Uprkos jasnoj posvećenosti da se Direktiva o proceni uticaja na životnu sredinu (2014/52/EU) transponuje i primeni do 1. januara 2019. godine, ona još uvek nije sprovedena. Isto važi i za Direktivu o odgovornosti za životnu sredinu (2004/35/EC), koja je imala za cilj da obezbedi okvir za primenu principa zagađivač plaća.

Ovo su samo glavni primeri nedostatka zakonodavstva relevantnog za projekte rudarstva litijuma. Vlada Srbije krši ratifikovane međunarodne ugovore, kao što su: B. Ugovor o osnivanju Energetske zajednice, što dovodi do opšteg osećaja nekažnjivosti i pravne nesigurnosti. U ovim okolnostima, ne postoji garancija da se projekat Jadar može izvesti u skladu sa standardima EU kako to zahteva Zakon o kritičnim sirovinama.

Kakva iskustva postoje u praksi strateških ulaganja u Srbiji sa ekološkim rizicima? Šta je sa ulaganjima stranih investitora?

Prethodno iskustvo sa drugim projektima pokazuje brojne nepravilnosti i nedostatke koji će verovatno imati slične negativne uticaje na vladavinu prava i životnu sredinu u rudarskom projektu Jadar.

Prvo, Ministarstvo rudarstva i energetike nije zaustavilo proces izdavanja tražene dozvole za eksploataciju litijuma, već je produžilo rok kompaniji da kompletira dokumentaciju 18 puta u toku dve godine bez navođenja razloga. Aplikacija Rio Tinto za procenu uticaja na životnu sredinu za 2021. izaziva zabrinutost da kompanija pokušava da podeli rudarski projekat na nekoliko manjih i odvojenih delova, što je praksa poznata kao podela projekta – koja nije u skladu sa svrhom procene uticaja na životnu sredinu i štaviše je nezakonita.

Zabrinjava nezakoniti otisak drugih takozvanih „projekata od interesa za Republiku Srbiju“. Rudarskoj kompaniji Zijin u Boru ili fabrici guma Linglong u Zrenjaninu dozvoljeno je da izvode građevinske radove bez građevinske dozvole ili bez zvaničnog odobrenja procene uticaja na životnu sredinu. Zijinove aktivnosti u Boru dovele su do značajnog zagađenja vazduha, vode i zemljišta i ugrozile ljudska prava lokalnog stanovništva. Ali to nije slučaj samo sa kineskim investicijama. Hansgrohe doo, nemačka kompanija koja gradi fabriku slavina u gradu Valjevu, izgradila je fabriku za cinkovanje bez ikakve građevinske dozvole. Podela projekata kako bi se izbegla procena uticaja na životnu sredinu u Srbiji je pre pravilo nego izuzetak. Imajući u vidu ova iskustva, ne možemo očekivati da Vlada Srbije ili nadležni organi u budućim projektima sa potencijalno visokim ekološkim rizicima obezbede zaštitu životne sredine i standarda ljudskih prava.
 
Aktivisti koji se protive projektu proglašeni su državnim neprijateljima.


Kako nedostatak javne debate i polarizovano društvo u Srbiji utiču na projekat rudarstva litijuma? Šta bi trebalo da budu prioriteti srpske države i međunarodnih partnera kada je reč o ovako velikoj i ekološki rizičnoj investiciji?


Verodostojni izveštaji Evropske komisije, američkog Stejt departmenta i nezavisnih istraživačkih centara ističu ozbiljne probleme sa nezavisnošću pravosuđa, ograničenja slobode izražavanja i štampe i ozbiljnu korupciju u vladi. Relevantne institucije nisu u mogućnosti da obezbede primenu ustavnih standarda u pitanjima životne sredine. Štaviše, ključni politički akteri su glavni odgovorni za polarizaciju i zastrašivanje svojih protivnika. Pod ovim okolnostima, nadležni organi ne mogu da obezbede nepristrasan dijalog zasnovan na činjenicama o tako važnom pitanju kao što je eksploatacija litijuma.


Davanje prioriteta projektu rudarstva litijuma i ignorisanje stanja demokratije može dodatno doprineti stagnaciji procesa pristupanja EU.


Ozbiljni slučaj kršenja osnovnih demokratskih standarda je činjenica da je Narodna skupština proglasila izgubljenom građansku zakonodavnu inicijativu sa 38.000 potpisa za zabranu iskopavanja litijuma, iako je Skupština jasno zakonski obavezna da odgovori na građansku inicijativu. Da li bi tako nešto uopšte bilo moguće u nekoj zemlji EU? Političke protivnike vladajuće stranke, kao i aktiviste koji su protiv tog projekta, sam predsednik proglašava državnim neprijateljima, izdajnicima i stranim plaćenicima. U takvim okolnostima debata nije moguća.
Davanje prioriteta projektu rudarstva litijuma i ignorisanje stanja demokratije, odsustvo vladavine prava i slabost ekoloških politika mogu dodatno doprineti stagnaciji procesa pridruživanja EU, zaustavljanju ionako usporenog procesa energetske tranzicije i dekarbonizacije i poverenja građana. u pozitivnim efektima procesa pristupanja EU.
 
Poslednja izmena:
Neophodno je stvoriti javnu upravu orijentisanu na učinak i odgovornost, nezavisno sudstvo, transparentne i kvalitetne procene uticaja na životnu sredinu, efikasne inspekcije, slobodu medija i slobodu izražavanja. Svega toga u Srbiji nema i aktuelna vlast ne može da obezbedi ove uslove. Institucije EU i bilateralni partneri trebalo bi da podrže primenu vladavine prava i ekoloških standarda u Srbiji u skladu sa prvim principom pre nego što počnu diskusiju o budućnosti rudarstva litijuma u Srbiji.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Intervju sa Fondacijom Hajnrih Bel

Srpski projekat iskopavanja litijuma u Jadru stavljen je na čekanje zbog masovnih protesta zbog straha od štete po životnu sredinu. Sada EU želi da obezbedi ovaj pristup litijumu za Evropu – uprkos političkom i pravnom okviru u Srbiji. Intervju sa Mirkom Popovićem i Jovanom Rajićem.


Mirko Popović

Direktor programa, Institut za obnovljivu energiju i regulativu životne sredine (RERI), SrbijaKao ekološki aktivista i nezavisni analitičar politike, Mirko Popović je posvećen demokratizaciji i angažovanju građana u debati o politici zasnovanoj na dokazima, proceni uticaja na životnu sredinu, ekološkoj, klimatskoj i energetskoj politici EU, kao i usvajanju i primeni standarda EU u oblasti životne sredine u Srbiji.

Jovan Rajić


Predsednik Upravnog odbora Regulatornog instituta za obnovljive izvore energije i životnu sredinu (RERI), SrbijaJovan Rajić je advokat, osnivač i predsednik RERI. On je stručnjak za pravo u oblasti energetike i životne sredine sa posebnim fokusom na pravo EU i bio je uključen u projekte usklađivanja nacionalnog energetskog i ekološkog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU.


Fondacija Hajnrih Bel e. V. (hbs) je partijska fondacija Alijanse 90/Zeleni. Pravno i ekonomski je registrovano udruženje bez fondacije. Prema svojoj misiji, fondacija kombinuje sa svojim imenjakom, piscem i dobitnikom Nobelove nagrade za književnost Hajnrihom Belom, „odbranu slobode, građanske hrabrosti, borbene tolerancije i uvažavanje umetnosti i kulture kao nezavisnih sfera mišljenja i delovanja“
 

Back
Top