Udaja za čoveka druge narodnosti

Meliot

Elita
Poruka
17.760
Da li biste se udali za čoveka druge narodnosti, ali tako što bi on zahtevao da maternji jezik vašoj deci bude njegov maternji jezik? U njegovoj kući se na primer govori isključivo njegov jezik a ne vaš maternji. Udaja na primer za Albanca, Mađara ili Nemca, nešto tog tipa.

Poslednja izmena:
Da sam se udala za nemca, grka, aboridžina... bilo bi stvarno glupo da nam deca ne znaju oba jezika. Maternji im je onaj na kom podneblju žive. Možeš ti sa njima razgovarati na kom god hoćeš jeziku ali ako živiš u Švedskoj npr taj će im postati maternji koliko god se ti trudio jer su tu gde jesu.
Pa dobro možeš da se udaš za nekog Srbina i da zajedno živite u Švedskoj i da vam deca znaju srpski i švedski. Ali mislim da shvataš suštinu.

Pa dobro možeš da se udaš za nekog Srbina i da zajedno živite u Švedskoj i da vam deca znaju srspki i švedski. Ali mislim da shvataš suštinu.
Da, naravno. Jasno mi je šta si pitao. Bez obzira što su mi oba roditelja i porodica iste veroispovesti i suprugova takođe, odgajana sam tako da je vera nešto lično i da prijatelje ne biram na osnovu iste. I rasla sam u multietničkom okruženju.

Imala sam jednu neprijatnu situaciju letos u Italiji u razgovoru sa devojkom iz Afrike. Štrecnula se kada sam je pitala odakle je. Pokazala mi je na boju svoje kože sa pitanjem - pa vidiš valjda?
Shvatila sam tek tada da ljudi misle da njihova imena, izgled, boja kože predstavljaju njihovo prebivalište. Očigledno je moje detinjstvo, vaspitanje i hajde da kažem, životno iskustvo, drugačije.

Poslednja izmena:
Da, naravno. Jasno mi je šta si pitao. Bez obzira što su mi oba roditelja i porodica iste veroispovesti i suprugova takođe, odgajana sam tako da je vera nešto lično i da prijatelje ne biram na osnovu iste. I rasla sam u multietničkom okruženju.

Imala sam jednu neprijatnu situaciju letos u Italiji u razgovoru sa devojkom iz Afrike. Štrecnula se kada sam je pitala odakle je. Pokazala mi je na boju svoje kože sa pitanjem - pa vidiš valjda?
Shvatila sam tek tada da ljudi misle da njihova imena, izgled, boja kože predstavljaju njihovo prebivalište. Očigledno je moje detinjstvo, vaspitanje i hajde da kažem, životno iskustvo drugačije.
A da li bi učila decu srpskom jeziku da se udaš u Švedskoj ili Italiji za Šveđanina ili Italijana? Da li bi insistirala vaša deca znaju srpski jezik ili bi ti bilo svejedno?

Shvatila sam tek tada da ljudi misle da njihova imena, izgled, boja kože predstavljaju njihovo prebivalište. Očigledno je moje detinjstvo, vaspitanje i hajde da kažem, životno iskustvo drugačije.
Па ето, та ситуација ти је показала да такво васпитање и није баш практично

A da li bi učila decu srpskom jeziku da se udaš u Švedskoj ili Italiji za Šveđanina ili Italijana? Da li bi insistirala vaša deca znaju srpski jezik ili bi ti bilo svejedno?
Znaš šta je meni rekla mama bivšeg zaručnika (druge narodnosti i nacionalnosti)?
Uvijek ćete biti nesretni, djeca će vam biti neprihvaćena, prevelike su kulturološke razlike, a eto bar kad se "uzmete" neko vrijeme nemoj ići u Sarajevo dok malo ne zaboraviš taj govor :D
A eto, voljela sam ga, no skontala sam da je u pravu žena, vjerovatno.

Back