Учешће муслимана у усташама током Другог св. рата, спрам учешћа у Партизанима

А ево и спомен плоче тим антифашистима, пошто волиш споменике.
7.jpg
 


Koliko mi poznato dr Ante Pavelić, ustaški poglavnik je završio islamsku školu medresu. Danas je medresa srednja islamska škola, šta je tada bila, srednja ili neka druga vrsta škole ne znam, ali je islamska bila i tada. Mislim da odatle je uzrok njegove "zagrejanosti" za muslimane i želja po svaku cenu da muslimani budu deo hrvatske nacije.
 
Није не читаш шта се пише.
Самарџић каже да је кроз те две дивизије прошло 30 000 муслимана, јединице се осипају као што можда не знаш, војска страда, па је потребна попуна новим регрутима.
Да закључим осим твојих конструкција заснованих на памфлетима ти аргумената да је навише муслимана у току другог светског рата било у партизанима немаш.Тиме пада у воду и новокомпоновани антифашизам муслимана у Босни.
Ево још антифашиста:
Pogledajte prilog 672414
Pogledajte prilog 672415

Istorija se sa sve većim značajem Nemačke u Evropi i svetu ionako revidira, videlo se na obeležavanju završetka Prvog svetskog rata, gde su smjestili Vučića, gdje Albance. Vučića u začelju, Albanci među svetskim moćnicima.
 
Ево још антифашиста, ови су из чувеног антифашистичког места Фазлагић куле у Херцеговини.
Pogledajte prilog 672420
Branitelji Kule Fazlagica (u dvoredovima ) prilikom predaje Poglavnikove zastave.
Pogledajte prilog 672422
Drzavni tajnik dr.Vjekoslav Vrancic govori prije predaje Poglavnikove ratne zastave braniteljima Kule Fazlagica. U prvom redu sa lijeva na desno : Smail Dilic, general Mihajlo Lukic,tajnik Prdsjednistva vlade Hasan Custovic .dr.Vranicic, veliki zupan Velike zupe Dubrava dr.Ante buc i Dzemal Tanovic . U drugom redu: redarstveni cinovnik Fehim Pasic, do njega,u domobranskoj odori,vojnicki zapovjednik Camil Krvavac (domobranski bojnik).


Sve je to tačno. Samo mi nikada ne biti jasno kako srpska nacionalna politika gotovo nikada nije mogla pridobiti muslimane za saveznike?
 
Sve je to tačno. Samo mi nikada ne biti jasno kako srpska nacionalna politika gotovo nikada nije mogla pridobiti muslimane za saveznike?
Zato što moraš da se ograđuješ i distanciraš od naroda od kog si otpao, nema posle približavanja...
 
Jesi li brojao? Odakle znaš?
То ће Никита да израчуна он је изгледа задужен за бројање.
Sve je to tačno. Samo mi nikada ne biti jasno kako srpska nacionalna politika gotovo nikada nije mogla pridobiti muslimane za saveznike?
Није да није, видели смо да је велики број њих био у четницима који су истина тада били југословенски орјентисани. Српска национална политика после 1918 није постојала него југословенска можда и зато.
 
То ће Никита да израчуна он је изгледа задужен за бројање.

Није да није, видели смо да је велики број њих био у четницима који су истина тада били југословенски орјентисани. Српска национална политика после 1918 није постојала него југословенска можда и зато.

Bravo za komentar. Tačno.
 
Krenulo je po zlu nakon ubistva dr Mehmeda Spahe, kojeg su najdublje sam ubeđen ubile ustaše ili nemački abwer , da bi JMO okrenuli na hrvatsku stranu u predstojećem ratu. Naravno za ubistvo dr Spaha su optužili Srbe iako Srbi nisu imali nikakve koristi od toga jer je dr Mehmed Spaho bio u koaliciji sa srpskom nacionalnom politikom. Nema smisla da Srbi ubiju / otruju dr Spaha u hotelu "Srpski kralj" kao svoga saveznika u donošenju Ustava i drugih bitnih zakona u Kraljevini Jugoslaviji, i baš u hotelu "Srpski Kralj",. nakon ubistva dr Mehmeda Spaha, JMO preuzima ustaša Džafer Kulenović i njegova ustaška linija, koji JMO predaje na "tasni" ustaškoj NDH. Baš
providno.
 
Tvoja budalstina je da stalno kontriras.:hahaha:
Koji narod je bio vecina u Bosnanskim gradovima, kada su Srbi proterani i poubijani ?
kakvi bre srbi proterani i poubijani :dash:
opet falsifikujes, pa covece ti si sam stavio post i u njemu NEMA TOGA STO TI SAD PISES , dokle te tvoje budalastine kad svi mogu da vide tvoj post ?
https://forum.krstarica.com/threads...sca-u-partizanima.395515/page-7#post-39645283

BritanskI istoričar Mark Atill Hoare „Bosanski muslimani u Drugom svjetskom ratu
Saradnja muslimanskih organizacija i NOP-a nije bila nikakva slučajnost ili eksces, već pravilo i sasvim logičan proces. Ona je plod mudre politike Josipa Broza Tita i vrha Komunističke partije, odnosno zajedničkih ciljeva koji su imali partizani i muslimanski autonomaši. Njih je ujedinila težnja ka očuvanju bosanske autonomije, federalni princip na kojem je ustrojena buduća država, a u tom okviru je Bosna i Hercegovina postala ravnopravna federalna jedinica, jedna od šest republika. Sve druge opcije za Muslimane su bile neprihvatljive, pogotovo u nekoj dalekosežnijoj budućnosti. Ustaška NDH je želela da ih asimiluje, četnici su sprovodili genocid nad Bošnjacima, a u najboljem slučaju su ih smatrali Srbima; Italijani su usko sarađivali sa četnicima, a nakon pada Italije, Nemci su sklopili savez sa četnicima na štetu Bošnjaka koji su bili prepušteni koljačima na milost i nemilost.
Jedina snaga koja se zalagala protiv bratoubilačkog rata, za ravnopravnost svih naroda i narodnosti Jugoslavije, jedini pokret koji je držao do bosanske autonomije i posebnosti i bio spreman da to ugradi u federativni okvir nove države – bio je Titov NOP. Saradnja Muslimana i NOP-a bila je logična jer su Muslimani činili većinu gradskog stanovništva u BiH.
 
Sve je to tačno. Samo mi nikada ne biti jasno kako srpska nacionalna politika gotovo nikada nije mogla pridobiti muslimane za saveznike?
a sto bi se trudio da pridobijes neprijatelja kad ima jeftinijih i efikasnijih metoda.
uostalom , nisu uspeli da pridobiju ni budiste ni rastafarijance ni zoroastriste i ?...niko nije savrsen :maramica:
 
Прије пар година неки сарајевски портал је објавио текст који је насловио како је 16.муслиманска партизанска бригада прва ушла у ослобођено Сарајево 6.априла 1945.
Не знам да ли тај текст још постоји, не пратим толико те бошњачке портале за брзу индоктринацију малоумних грла, или су га "склонили", но ово не само што је будалаштина, него је и нетачно.

Будалаштина је јер 16.муслиманска никад није била самостална јединица већ од оснивања бјеше прво у саставу 17-е па касније 27-е ударне дивизије.
Сарајевска операција (овдје) бјеше сложена операција, уз учешће три корпуса НОВЈ, други, трећи и део петог и још три самосталне бригаде.
Једна од нижих јединице у саставу 3.копуса бјеше 27.ударна дивизија а тек једна од нижих јединица те 27.ударне дивизије бјеше 16.муслиманска бригада, која је тада имала у саставу 400 бораца. Укупно је у тој операцији ангажовано 38.000 бораца НОВЈ.
16.муслиманса бригада јесте тог дана 6.априла 1941. имала борбе приликом освајања Вијећнице, добро су се показали, но то је тек једна зграда, и како написах они су били само једна јединица у саставу 27.ударне дивизије које опет бјеше тек једна јединица у саставу 3.коприса.
Иначе, прва у Сарајево је ушла 3.дивизија, јединица у саставу 2.корпуса.
 

Back
Top