Ucenje jezika preko televizije?

facebookovac

Početnik
Banovan
Poruka
48
Na vestima stalno slusam ovaj naucio nemacki onaj naucio nemacki, gledajuci nemacke programe sa crtanim filmovima kao dete, evo ja sam primer za to i ja sam tako naucio Nemacki ali mi nije jasno kao to ide? da li neko ima da mi objasni kako to da sam naucio Nemacki kao mali...gledajuci njihove programe...??? a i drugi jezici popout Holandskog engleskog italijanoskog spanskog mi idu laku i treba mi jako malo da ih naucim(Perfektno)
 
Postoji metod ucenja stranih jezika, zove se "prljavi" :mrgreen: kada se okruzis tim stranim jezikom i na njemu gledas filmove i TV, slusas muziku itd.

Pretpostavljam da na taj nacin prvo upijemo izgovor reci, a vremenom pocinjemo da shvatamo i znacenje pojedinih reci, dok ne steknemo dovoljni recnik da pratimo razgovor, ali na taj nacin mozemo da naucimo osnove razgovora, ne verujem da mozemo perfektno da ga naucimo, mada ima ljudi koji su daroviti za jezike, oni brzo i lako uce.

Trenutno ucim italijanski na taj nacin, ali verovatno cu morati da upisem neki kurs da bih shvatio osnove gramatike.
 
O Onaj koji nesto hoce nadje nacin da to uradi, dok onaj koji nece nadje izgovor. Tako sam naucio Italijanski.
Potrebna ti je cvrsta volja da naucis bilo koji jezik. Prvo se uce reci pa onda gramatika ( mada nije obavezna gramatika da se uci, jer kada sve naucis reci, automatski se poklapa gramatika sa recima) iako gramatiku jednog jezika je pozeljno znati vremena kako se zovu, nastavke i ostalo (ako krenete da gramatiku ucite npr Ital. puno duze ce te vremena izgubiti za koje ste mogli preci pola recnika) jedna zena u Poljskoj naucila Nemacki za nedelju dana mada sumnjam. Ali ucenje stranog jezika nije tesko kao sto se na prvi pogled uocava. Citajte knjige na stranom jeziku koji zelite da naucite i pravite se da sve razumete, i polako iz konteksta ce te razumeti sve vise i vise. Isto vazi za Tv, muziku(naucite tekst napamet i pevajte na stranom jeziku).
 
Sto si mladji, deo mozga zaduzen za "ucenje jezika" je vishe prozet nervima, tako da se informacije mnogo brze "kupe", i smestaju u trajnu memoriju. A i strukturalno je lakse kad pocnes od 0 (nemas predznanje nijednog jezika, ili jako malo), da ucis... nego kad vec znas jezik-dva, pa uzmes da ucis jos jedan.
 
Najlaksi nacin za ucenje stranog jezika je da odes u tu zemlju gde se taj jezik govori, vecina nas ne moze da priusti to pa se odlucuje za samostalno ucenje. Preko tv mozes da naucis -kao sto ti rekoh osnove, ali da bi u potpunosti razumela Spanski tebi nije dovoljan samo Tv. Kao sto rekoh, "knjige", tv, internet, itd itd sve na stranom jeziku, nista na srpkom! Manje od sest meseci mozes da naucis Spanski ili bilo koji drugi jezik na takav nacin.
 
Za pola godine sam progovorio nemacki, tada sam samo gledao crtane, kada sam bio u 5 razredu, kasnije sam poceo da gledam i vesti, naucne emiseije filmove i odmah sam sve shvatio sta je sta bez nekih muka, stvar je u tome sto meni Nemacki dojde kao maternji jezik ja cak na njemu i razmisljam,

verovatno da sam tada bio zainteresoovan za vessti i to da bi naucio
 
Najlaksi nacin za ucenje stranog jezika je da odes u tu zemlju gde se taj jezik govori, vecina nas ne moze da priusti to pa se odlucuje za samostalno ucenje. Preko tv mozes da naucis -kao sto ti rekoh osnove, ali da bi u potpunosti razumela Spanski tebi nije dovoljan samo Tv. Kao sto rekoh, "knjige", tv, internet, itd itd sve na stranom jeziku, nista na srpkom! Manje od sest meseci mozes da naucis Spanski ili bilo koji drugi jezik na takav nacin.

Moja rodjaka je gledala spanske serije, potpuno se udubljujuci u radnju, prakticno pasivni ucesnik serije, nije imala nameru da na taj nacin uci jezik, vec je volela da gleda serije, kad je otisla u Spaniju na odmor, bez problema je mogla da vodi svakodnevnu konverzaciju. Jako je bitno koliko smo "uvuceni" u konverzaciju koja se odvija na tv-u.

Za potpuno razumevanje nekog jezika je potrebno puno rada i proucavanja, vecina nas nema puno razumevanje ni srpskog (ja prvi), a kamoli nekog stranog jezika, to medjutim ne znaci da nije moguce savladati konverzaciju, preko tv-a.
 
Za pola godine sam progovorio nemacki, tada sam samo gledao crtane, kada sam bio u 5 razredu, kasnije sam poceo da gledam i vesti, naucne emiseije filmove i odmah sam sve shvatio sta je sta bez nekih muka, stvar je u tome sto meni Nemacki dojde kao maternji jezik ja cak na njemu i razmisljam,

verovatno da sam tada bio zainteresoovan za vessti i to da bi naucio

Kombinacija, interesovanja, udubljenosti u razgovor i najverovatnije prirodnog talenta.
Pored toga gledao si sirok spektar emisija, ne samo serije ili vesti.
 
Moja rodjaka je gledala spanske serije, potpuno se udubljujuci u radnju, prakticno pasivni ucesnik serije, nije imala nameru da na taj nacin uci jezik, vec je volela da gleda serije, kad je otisla u Spaniju na odmor, bez problema je mogla da vodi svakodnevnu konverzaciju. Jako je bitno koliko smo "uvuceni" u konverzaciju koja se odvija na tv-u.

Za potpuno razumevanje nekog jezika je potrebno puno rada i proucavanja, vecina nas nema puno razumevanje ni srpskog (ja prvi), a kamoli nekog stranog jezika, to medjutim ne znaci da nije moguce savladati konverzaciju, preko tv-a.

Kazes da nije nameravala da nauci jezik, ali je nameravala da ode na letovanje.
I kada ce bre jednom da ljudi shvate! Da nije nimalo tesko da se nauci strani jezik! Dok je na prvi pogled to tesko, kako kazes "puno rada" ali "kada resis da naucis jedan jezik", pa brate mozes ga nauciti za dva meseca -ne tecno. Ja sam Italijanski poceo da ucim posle nove godine, i vec znam da razumem cele recenice. I brate sto kazes "jako je bitno koliko smo "uvuceni" u konverzaciju koja se odvija na tv-u." to sve zavisi od toga sta gledas, ako golu zenu kako hotuje sa nekim naucices strani jezik za pet min:D
 
Kazes da nije nameravala da nauci jezik, ali je nameravala da ode na letovanje.
I kada ce bre jednom da ljudi shvate! Da nije nimalo tesko da se nauci strani jezik! Dok je na prvi pogled to tesko, kako kazes "puno rada" ali "kada resis da naucis jedan jezik", pa brate mozes ga nauciti za dva meseca -ne tecno. Ja sam Italijanski poceo da ucim posle nove godine, i vec znam da razumem cele recenice. I brate sto kazes "jako je bitno koliko smo "uvuceni" u konverzaciju koja se odvija na tv-u." to sve zavisi od toga sta gledas, ako golu zenu kako hotuje sa nekim naucices strani jezik za pet min:D

Tad je imala 15-16 godina, roditelji je odveli na more, rekli joj par meseci pre polaska, a ona je pratila seriju cele godine.

Ocigledno da imamo razlicite definicije reci "full" posto ti ocigledno pod tim smatras nekoga ko moze da razgovara na nekom jeziku, a ja nekoga ko je zavrsio fakultet i/ili uspeo da shvati razlicite nijanse jezika i specificnosti upotrebe. ;)

Naravno da zavisi, sto se vise udubis, to ti lakse ide. :mrgreen:
 
Tad je imala 15-16 godina, roditelji je odveli na more, rekli joj par meseci pre polaska, a ona je pratila seriju cele godine.

Ocigledno da imamo razlicite definicije reci "full" posto ti ocigledno pod tim smatras nekoga ko moze da razgovara na nekom jeziku, a ja nekoga ko je zavrsio fakultet i/ili uspeo da shvati razlicite nijanse jezika i specificnosti upotrebe. ;)

Naravno da zavisi, sto se vise udubis, to ti lakse ide. :mrgreen:

tetka ti mladja od tebe kada kazes da je gledala spanske serije sa 15 god:-). Ako razumes full, razumes sve. Nauciti strani jezik je najlakse ako to hoces i zelis.
 
tetka ti mladja od tebe kada kazes da je gledala spanske serije sa 15 god:-). Ako razumes full, razumes sve. Nauciti strani jezik je najlakse ako to hoces i zelis.

A gde sam napisao da se radi o tetki ili koliko ja imam godina ili koliko ona sad ima godina? :dontunderstand:

Ako razumes full onda stvarno znas sve. :mrgreen:

Naravno da je interesovanje bitan faktor i sastavni deo svakog ucenja, zar je to iko negirao?
 
A gde sam napisao da se radi o tetki ili koliko ja imam godina ili koliko ona sad ima godina? :dontunderstand:

Ako razumes full onda stvarno znas sve. :mrgreen:

Naravno da je interesovanje bitan faktor i sastavni deo svakog ucenja, zar je to iko negirao?

Nebitno, pozdravi tetku. Samo sam se dovezao na ono tvoje da je interesovanje kljucno. Ali brate, da naucis strani jezik tecno govoriti treba ti i praksa, ja sam sa italijanima suradjivao pa sam brzo naucio italijanski. Kazes govoris Nemacki...
 
Nebitno, pozdravi tetku. Samo sam se dovezao na ono tvoje da je interesovanje kljucno. Ali brate, da naucis strani jezik tecno govoriti treba ti i praksa, ja sam sa italijanima suradjivao pa sam brzo naucio italijanski. Kazes govoris Nemacki...

Nije tetka, vec sestra od tetke. :mrgreen:

Intresovanje, paznja, opazanje, koncentracija, sve je sastavni deo ucenja, udubljivanje, kako sam nazvao je skraceno za sve procese.

Naravno da je bitna praksa, posebno kad je u pitanju jezik i to je jedna od prednosti ucenja u grupi ili boravka medju ljudima koji govore taj jezik. To ne znaci da ne moze da se nauci gledajuci TV.

Znam engleski, osrednje i veoma malo italijanski.
 

Back
Top