Ubuntu ili Mint?

UniverseLovesYou

Početnik
Poruka
36
Naime, planiram da pređem na Linux operativne sisteme, pošto mi je dosta više Windowsa. E sada je pitanje koji od ova dva. Meni lično se više dopada izgled Ubunta, ali koliko vidim na netu ipak preporučuju Mint za početnike. I ako imate neke dobre tutorijale za terminalne komande da podelite :)
Prešla bih na LTS verziju.
 
Poslednja izmena:
Kakva ti je masina ?

Ubuntu je cool , popravili su Gnome, ne zdere kao pre ram memoriju.

Medjutim tu je zurka i dalje kada ti se npr poebe rezolucija ... u sutini na w10 to sredis za 5 sekundi a na ubuntu se pomucis gore nego da setujes Wine :rida:

Imas vise vrsta Ubuntu verzija , razlika je u desktop okruzenju ... pa sta volis.


indie review :D

Imas ovde tutorial za komande https://help.ubuntu.com/community/UsingTheTerminal
 
Ja sam probao mnogo toga ali mi se Gnome na Ubuntu najbolje pokazao :D iako se nije proslavio Gnomic posle prelaska na 3 verziju , sada zaista manje zdere rama taj desktop.
A tek one nejgove gnome tweakove - extrenzije sto gotivim :D

Sve pod Debinanom kod mene dolazi u obzir :)

Kali koristi gnome po defaultu ako se ne varam , neki kazu da je za hackere ... :)
 
Slab mi je jako komp. Tako da ne znam da li da se bakćem sa tim, da se ne pokajem kasnije. I da napomenem da koristim Adobe programe često.
18.04 je da kazemo stabilna LTS
19.04 je recimo beta koja se razvija ... tu izlaze dve verzije godisnje 19.08 krajem godine tj na jesen.

Posto ti je slab komp lepo turi Lubuntu, to je zaista light verzija.

https://lubuntu.net/


jos uvek postoji x86 (32bitna verzija) ako imas mator hw ...

Ali i to odlazi u proslost , ostace samo x64 OS , penzionisu 32bitne sisteme polako i na linuxima.
 
Odlicno!

Lubuntu!

Xubuntu!

Da ne bude zabune to su Ubuntu verzije sa drugacijim desktopom, u tome i jeste stvar jer desktop uzima jedan veci deo rama u startu zato bi ti ove dve verzije lepo radile ako volis ubuntu.
Doduse na slicnoj konfi sam skoro instalirao sestri W10 ali ltsc verziju ... radi lepo ali opet je preporuka ubuntu za tako nesto ako imas alternative oko softvera na tom sistemu.
 
Naime, planiram da pređem na Linux operativne sisteme, pošto mi je dosta više Windowsa. E sada je pitanje koji od ova dva. Meni lično se više dopada izgled Ubunta, ali koliko vidim na netu ipak preporučuju Mint za početnike. I ako imate neke dobre tutorijale za terminalne komande da podelite :)
Prešla bih na LTS verziju.
Najbolji nacin je da odes na
https://itsfoss.com/best-linux-beginners/
ili da se malo informises na https://distrowatch.com/

Pocni svakako od hakerskih...:)
 
UserBenchmarks: Game 16%, Desk 31%, Work 16%
CPU: AMD Athlon X4 840 Quad Core - 32.9%
GPU: AMD R7 250 - 12.2%
HDD: Toshiba DT01ACA100 1TB - 70%
RAM: Unknown SP004GBLTU160N02 1x4GB - 22.3%
MBD: Biostar A58ML
Probaj Ubuntu 18.04 LTS 64 bita,zbog Skype-a ako koristis.Inace ja ga imam i sa 4GB RAM-a sasvim dobro radi.Za svaki problem koji ti se pojavi uclani se u njihov forum.Tu su ljudi da ti objasne sve.Ima dosta dobrih softvera besplatnih za sva polja rada.Firefox ide uz instalaciju.Umesto MO ide LO koji isto ide uz instalaciju,a veoma lako ces se snaci kao na Wordu i ostalim MO aplikacijama.
 
Pa ako je problem memorija, ubaci više RAM-a. Ta prebacivanja na drugi OS samo zbog RAM-a su veoma čudni, ponekad više deluju hipsterski nego iz potrebe.

Ova matična što je navedena radi do 2133mhz DDR3 memorije i to do 32GB RAM-a, što je i više nego dovoljno (8-16gb je idealno).
SATA2, jeste malo starije, ali i dalje će da funkcioniše.

Na sajtu kupujemprodajem se mogu pronaći jeftine RAM.
 
Mozda jednostavno ne zeli da ulaze vise u komponente i pita za drugi sistem...

Ako bi i menjala HW trebalo bi po nekoj logici da ubaci SSD , jer ce tu osetiti ubrzanje u gotovo svim segmentima ... cak i preko sata 2 !

Ima nov SSD 120GB za 2500din ... za sistem dusu dalo ... a HDD ostavi da skladisti podatke ...
 
Pa ako neko ne želi da ulaže u komponente, onda nema šta da traži u okviru PC sistema. Kompjuterska tehnologija konstantno se nadograđuje, što hardverski, što softverski i potrebno je biti u toku.

Ja bih verovatno mogao da napravim da mi stari i486 drnda nešto, ali čemu to? Kompjutere i konfiguracije koristiš namenski, ali ako treba da se RAM cepidlači u 2019, onda predlažem da se koriste bolje optimizovaniji softveri koji dolaze u lightweight varijanti.

LINK : APLIKACIJE KOJE NE TROŠE PREVIŠE RAMA

Ovo je Chrome Portable koji sam preuzeo sa sajta i uključio oko deset tabova sa različitim temama (što mislim da je i previše za bilo koga ko koristi Chrome, tri taba je i više nego dovoljno za većinu stvari)

chromeportable.png


Potrošnja manja od 500Mb za desetak aktivnih prozora.
 
Zavisi sta imas u aktivnom prozoru i nikad ne mozes tako da gledas ...

Ako stavi SSD na tu masinu dozivece realno preporod od podizanja sistema do ucitavanja raznih programa i sistemskih komponenti...

Ali to mi predlazemo a njeno pitanje je da li moze nesto drugo na postojecem HW-u.

Samo je nesto slabo zainteresovana ocigledno.
 
Pa kao prvo nemam finansijske mogucnosti da budzim ovaj komp,a druga stvar ne razumem se u podesavanja ta i opremu tako da cu to morati nekog cimati da mi sredjuje. Bre ne znam sama ni da instaliram os, u tripu sam da cu nesto zeznuti.
Probacu Ubuntu i to je to ako crkne crkne. U najgorem slucaju vraticu na Windows
 
Pa kao prvo nemam finansijske mogucnosti da budzim ovaj komp,a druga stvar ne razumem se u podesavanja ta i opremu tako da cu to morati nekog cimati da mi sredjuje. Bre ne znam sama ni da instaliram os, u tripu sam da cu nesto zeznuti.
Probacu Ubuntu i to je to ako crkne crkne. U najgorem slucaju vraticu na Windows
Moze da ti namesti vrlo lako dual boot , pa kada palis komp lepo izaberes koji ces sistem : Win ili Ubuntu.
Sve to moze vrlo lako da se sredi i lepo da radi.
 

Back
Top