Ubistvo Kralja Aleksandra Ujedinitelja 9.10.1934

Kralj Aleksandar Karađorđević, bez dileme jedan od najvećih vladara u istoriji Srba, ubijen je 9. oktobra 1934. u Marselju, prilikom zvaniče posete Francuskoj. Ubijen je tvorac zemlje, nosilac i državne i nacionalne ideje Jugoslavije.

Pozadina atentata nije jasna. Neposredni izvršilac bio je Bugarin. Organizator je bio ustaški zlikovac Eugen Dido Kvaternik. Na kralja je je prethodno bar u dva navrata pokušan atentat, kao 1921. u Beogradu, kada je počnilac bio Spasoje Stejić, komunista. Ustaše su pokušale da ga ubiju i prilikom posete Zagrebu decembra 1933, atentatori su međutim bili pritisnuti masom koja je pozdravljala kralja. Nema dileme da su ustaše uživale podršku Musolinijeve Italije, kao i Mađarske. Sovjetska istoriografija potencirala je da iza ubistva stoji Berlin, odnosno nacistička Nemačka, sa druge strane, pojedini autori iz okvira ruske bele emigracije tvrdili su da se u dalekoj pozadini ubistva kralja Aleksandra nalaze sovjetske tajne službe.

U skladu s testamentarnom željom počivšeg kralja zemljom je nadalje upravljalo Namesništvo čija je prva ličnost bio knez Pavle Karađorđević, do punoletstva kralja Petra II.link
 
Uvjeren sam da je ponešto pretjerano tvrditi da je ubojstvo kralja Aleksandra bilo "tragičan dan za cijeli Balkan". Mnogi građani Kraljevine Jugoslavije nisu ga podnosili zbog uvođenja diktature i ukidanja osobnih i političkih sloboda.
Černozemski bi minimum trebao dobiti svoju ulicu u Zagrebu.
 
једна од тема која произведе све луђи од луђег одговора
шта значи бити скорз оперисан од чињеница
да се није толико изгинуло не би Срби чекали да Хрвати убију Александра

Апис, четници, пола војске.... свима је био пун к. Александра и његови срња
по многијем уваженим историцима на овој теми Бела рука није ни постојала као ни ђенерал Пера Живковић
 
од Срба, по Краљу Александру пљују само комунисти. и Краљ је ту савршен индикатор.. што су веће погрде, то је већа комуњара. а што га они више пљују, то га ја све више ценим.
Za tebe je inače i Sarajevski atentat “zločin”. Bez komentara.
 
Када је ова тема у питању, ту постоји проблем насљеђа једног времена које бјеше оиљежено снажном идеолошком индоктринацијом, гдје за 45 година трајања друге Југославије бјеше нежељено позитивно и афирмативно писати/зборити о краљевини Југославији, посебно о регенту/краљу Александру.

Та индоктринација је подобро обликовала колективну свијест нације, та творевина и та идеологија јесу доживјели свој историјски крах али је остало насљеђе те индоктринације, успостављаене су "нове реалности", али краљ Александар је остао тај "кривац" за сва зла и несреће које су задесиле овдашње народе, и док се код других националних копруса наставило са мантром да је основни проблем био великосрпски хегемонизам, међу Србљем се афирмише (преглува) мантра како је Аца могао створити велику Србију али зинуло му ду.пе за што већом територијом којом ће владати.
Наравно не можете ником забранити да поставља глупаве претпостзавке, као што не можете будали забранити да упорно остаје будала.

Регент Александар бјеше одговоран владар, одговоран и према поданицима и према моралним скрупулама до којих је држао, његово родољубље је несумњиво, и владар који се у младим годинама нашао пред великим изазовима и искушењима, странпутицама и замкама, у вртлогу великих свјетских игара гдје је упитно да ли би и најбриљантнији ум успјевао донијети боље одлуке и изабрати бољи пут.

Пут до пакла некад је поплочан добрим намјерама, имао је обичај написати неки Самјуел Џонсон. И то бјеше и код регента Алесандра и код тадашњих водећих српских политичара. Да ли се могао изабрати други пут, да ли је краљевина СХС била ствар избора или морање, сазнати вјероватно никад нећемо. Након великог рата догађаји су се дешавали страховитом брзином, успостављане су "нове реалности". Ту је и тај Лондонски споразум из 1915.године, који би заиста био добар за краљевину Србију, међутим у питању је тајни уговор, земља потписница и једина сила која би истински стала иза Србије, царска Русија престала је постојати, имамо и ту "нове реалности", Италија се јесте разумљиво настојала позивати на тај уговор но питали су се и важнији играчи. Који су тежили наћи рјешења која би најбоље задовољила њихове аспирације али и која би им дугорочна ишла у прилог, па и успоставити неко ровито подручје, поприште будућих криза које ће сходно својим потребама некад активирати.

Ако би уважили страдање и допринос краљевине Србије, наградили то рјешењима из Лондонског споразума, иде питање шта са Хрватима и Словенцима. Прикалемити их новоуспостављеним "реалностима" Аустрији и Мађарској мислим да није била опција, поменуте земље су морале бити кажњене, изгубио си, сноси посљедице, дати им неку државицу поготово није била опција. Шта са њима?
Ту су и Класић и још неки хрватски историчари, пардон повјесничари, у праву, за Хрвате, послушан национални корпус земље губитнице (и то како послушан) која мора бигти кажњена, је улазак у краљевину СХС био не само једини избор него и ствар опстанка.

Регент Александар и тадашњи водећи српски политичари јесу и тих судбоносних дана крајем 1918-е и каснијих година тражили боља рјешења, настојали донијети ваљаније одлуке, лутало се ту, бјеше разноразних идеја, било је и оних којима политика бјеше средство до властитог циља попут неког Прибићевића који би се окретали сходно свом тренутном интересу, бјеше и грешака.
Наредне године ће потврдити да је такву творевину, краљевину СХС, могуће успоставити, али да је тешко премостити постојеће анимозитете, насљеђе и великог рата и историје и културолошких и вјерских разлика, да је тешко нешто одрживо гдје ће лидери најбројнијих колективитета имати супротна виђења на ту творевину.
Срби су ту државу доживљавали својом, бјеше ту различитих виђења, трагања за рјешењима, тежње бољем путу, лутало се, гријешило, али водиља бјеше учинити ту краљевину бољим мјестом за све. За Хрвате, њихове водеће политичаре, та краљевина бјеше нужно рјешење до коначног циља, тренутна транзитна станица гдје је пожељније стално протурати привид како је неодржива, водиља бјеше и незајажљивост у захтјевима и стварање криза, временом је то прерасло у доктрину "што горе, то боље". Најбоље године те краљевине јесу оне по успоствљању шестојануарске диктатураре 1929-е, наравно и диктатура има свој вијек трајања.

Можда је та творевина и имала шансу, са ипак великим можда, али да би премостили постојеће анимозитете, превазишли разлике, културолошке, вјерске, историјске, да би идеја интегралног југословенства пустила коријење неопходно је вријеме, а велике свјетске промјене које ће услиједити нису дале тој творевини толико потребно вријеме. И ту у вртлогу надолазеће свјетске катаклизме би било боље да је остао владар који ће бити дорастао новим изазовима, но након Александра улогу намјесника је преузео кнез Павле, са најгором особином владара, бјеше мекушац који би стално попуштао и угађао незајажљивима, зато је у хрватској историографији позитивно приказан.

За Србе наставак те приче, по краху краљевине Југославије, бјеше трагичан, на простору који ће потпасти под прву хрватску државу у историји, монструм творевину ендехазију, доживјели су погром, изгубили трећину популације. Да су регент Александар и водећи српски политичари 1918-е имали представу са каквим ће се проблемима суочити наредних година и деценија и какав ће трагичан за српски род бити наставак те приче, не би ни ушли у ту причу звану Југославија, тражили би други пут па нека кошта колико кошта, али нису могли знати.
Bez obzira na sve, stvaranje “Jugoslavije” je bio neoprostivi zločin prema srpskom narodu: ni on ni ostali nisu mogli da ne znaju za pravaške pogrome nad Srbima, još od 1902. u Zagrebu.
 
Projekat jugoslovenstva i puta Srbije ka jugoslovenskim integracija uspostavio je Knez Mihajlo

Malograđanština koja se uveliko formirala u Kraljevini Srbiji predvođena zapadnim đacima videla je jugoslovenstvo kao ulazak u zapadni svet ( i danas imamo te likove i sa leva i sa desna koji su proevropski i slepo odani tome da ih "evropa" pomiluje, pri čemu su NVO pošteniji oni bar rade za grantove, a ovi tzv desni za počasti, da im odaju priznanje da su ravni njima)

Zato je mogao Knez Pavle da vodi politiku kakvu je vodio, a Milan Stojadinović da formira malu naci podružnicu međ Srbljem koja ni do danas nije razmontirana
Ta politika je bila podilaženje hrvatima i Zapadu i u celoj priči je prednjačila beogradska malograđanština koja je bukvalno predala Srbe preko Drine

Zato ne čudi 1944 kada su došli i priupitali ih čijim su glavama trgovali da b se umilili katoličanstvu

Na žalost od 1966 i opet se vraća na nekadašnji put i zato imamo Latinku, Stamboliće, Bogdana Bogdanoviča i šta sve ne ... (doduše bilo je i opiranja, a ona su sankcionisana terorizmom, epidemijom i pobunama) zlo je uzelo mah .. asve je to dovelo do Draškovića, Đinđića i raznih intelektualaca boraca protiv komunizma
To je potpuno tačno, i zbog toga Knez Mihajlo ne zaslužuje da ima ulicu u centru Beograda. Još je planirao i “Jugoslaviju” sa Bugarima!
 
Za tebe je inače i Sarajevski atentat “zločin”. Bez komentara.
Ne samo zločin nego terorizam i zločin. Ne samo što je ubio Ferdinanda, što je školski primjer terorizma, nego je ubio i Sofiju i njenu nerođenu bebu što je najobičnije ubojstvo.

S druge pak strane ubojstvo Aleksandra je ubojstvo najobičnijeg diktatora, herojski poduhvat.
 
Зато има улици Черноземског у Бугарској.
312060E8-6ED8-4747-9D0E-3A8F03E58250.jpeg
 
Bez obzira na sve, stvaranje “Jugoslavije” je bio neoprostivi zločin prema srpskom narodu: ni on ni ostali nisu mogli da ne znaju za pravaške pogrome nad Srbima, još od 1902. u Zagrebu.
И регент Александар и тадашња српска политичка елита су се равнали према тадашњим околностима, тежили рјешењима која ће бити најбоља и за српски народ и за напаћену, разорену, измрцварену Србију. Свјесни и искустава, и анимозитета који је Ватикан и Беч вијековима усађивао колективитетима са којим српски народ дијели простор, и мржње која би прелазила у терор над Србима од првих година ХХ вијека, и злодјела који су почињени током окупације Србије.
Уз то током ослобођења улазе у Србију са јужне стране, све што виде је уништена земља, пустош, чемер, биједа, већи териториј гдје је барем негдје остало индустријских капацитета су у том моменту насушна потреба. Ваља и српски корпус ван граница Србије обухватити у нову земљу, ми не знамо нити ћемо сазнати да ли је проширена Србија у складу са Лондонским тајним уговором 1915-е тих недјеља када се креирала будућност уопште била опција. Заједничка држава јужних Словена, уз све проблеме, етничке. културолошке, вјерске анимозитете, уз сва рђава искуства је тада за готово све српске политичаре била добра опција.

Краљевина СХС/Југославија се јесте од првих година сусрела са бројним проблемима, пролазила је кроз политичке кризе, стални захтјеви незајажљивих колективитета, у неким дијеловима владао је јавашлук, безакоње, али није било све рђаво како је то било обавезно писати пола вуијека након 1945-е. Било је и позитивних страна. Земља се економски опорављала, спровођена је индустријализација, враћао се живот, српска нација након катаклизме се демографски опорављала, прираштај међу Србљем у периоду 1021-31 бјеше 22,06% (двоструко већи него код свих других колективиотета у земљи), што говори да је уз сав чемер и тегобу било добро морално и духовно стање нације, у тој земљи Срби су били своји на своме, та краљевина са српским краљем је нудила наду, зато и позитивна демографска кретања.

Ми можемо чангризаво истицати неке рђаве примјере, догађаје, измишљени извјештај војводе Мишића, паметовати накнадном памећу но понављам
Можда је та творевина и имала шансу, са ипак великим можда, али да би премостили постојеће анимозитете, превазишли разлике, културолошке, вјерске, историјске, да би идеја интегралног југословенства пустила коријење неопходно је вријеме, а велике свјетске промјене које ће услиједити нису дале тој творевини толико потребно вријеме. И ту у вртлогу надолазеће свјетске катаклизме би било боље да је остао владар који ће бити дорастао новим изазовима, но након Александра улогу намјесника је преузео кнез Павле, са најгором особином владара, бјеше мекушац који би стално попуштао и угађао незајажљивима, зато је у хрватској историографији позитивно приказан.

За Србе наставак те приче, по краху краљевине Југославије, бјеше трагичан, на простору који ће потпасти под прву хрватску државу у историји, монструм творевину ендехазију, доживјели су погром, изгубили трећину популације. Да су регент Александар и водећи српски политичари 1918-е имали представу са каквим ће се проблемима суочити наредних година и деценија и какав ће трагичан за српски род бити наставак те приче, не би ни ушли у ту причу звану Југославија, тражили би други пут па нека кошта колико кошта, али нису могли знати.
Да су регент Александар и водећи српски политичари 1918-е имали представу са каквим ће се проблемима суочити наредних година и деценија и какав ће трагичан за српски род бити наставак те приче, не би ни ушли у ту причу звану Југославија, тражили би други пут па нека кошта колико кошта, али нису могли знати.
 
И регент Александар и тадашња српска политичка елита су се равнали према тадашњим околностима, тежили рјешењима која ће бити најбоља и за српски народ и за напаћену, разорену, измрцварену Србију. Свјесни и искустава, и анимозитета који је Ватикан и Беч вијековима усађивао колективитетима са којим српским народ дијели простор, и мржње која би прелазила у терор над Србима од првих година ХХ вијека, и злодјела који су почињени током окупације Србије.
Уз то током ослобођења улазе у Србију са јужне стране, све што виде је уништена земља, пустош, чемер, биједа, већи териториј гдје је барем негдје остало индустријских капацитета су у том моменту насушна потреба. Ваља и српски корпус ван граница Србије обухватити у нову земљу, ми не знамо нити ћемо сазнати да ли је проширена Србија у складу са Лондонским тајним уговором 1915-е тих недјеља када се креирала будућност уопште била опција. Заједничка држава јужних Словена, уз све проблеме, етничке. културолошке, вјерске анимозитете, уз сва рђава искуства је тада за готово све српске политичаре била добра опција.

Краљевина СХС/Југославија се јесте од првих година сусрела са бројним проблемима, пролазила је кроз политичке кризе, стални захтјеви незајажљивих колективитета, у неким дијеловима владао је јавашлук, безакоње, али није било све рђаво како је то било обавезно писати пола вуијека након 1945-е. Било је и позитивних страна. Земља се економски опорављала, спровођена је индустријализација, враћао се живот, српска нација након катаклизме се демографски опорављала, прираштај међу Србљем у периоду 1021-31 бјеше 22,06% (двоструко већи него код свих других колективиотета у земљи), што говори да је уз сав чемер и тегобу било добро морално и духовно стање нације, у тој земљи Срби су били своји на своме, та краљевина са српским краљем је нудила наду, зато и позитивна демографска кретања.

Ми можемо чангризаво истицати неке рђаве примјере, догађаје, измишљени извјештај војводе Мишића, паметовати накнадном памећу но понављам

Да су регент Александар и водећи српски политичари 1918-е имали представу са каквим ће се проблемима суочити наредних година и деценија и какав ће трагичан за српски род бити наставак те приче, не би ни ушли у ту причу звану Југославија, тражили би други пут па нека кошта колико кошта, али нису могли знати.
Rekao bih da je Pašić bio protiv Jugoslavije od samog početka ali da je Kralj Aleksandar terao po svome…
 
Операција "ТЕВТОНСКИ МАЧ" заправо никада није доказана јер је заснована на филму из 50-их година 20. века снимљеном у ДДР-у, у којем су коришћена 3 документа чија аутентичност није могла бити доказана и за које се веровало да су у вези са совјетским обавештајним службама. Искоришћено је и индиректно сведочење Ромеловог сина против Шпајдела о учешћу генерала Ромела у атентату на Адолфа Хитлера 1944. године.
То је све што треба знати.
Типична хладноратовска теорија завере. Чак су и деца ДДР-а била приморана да гледају 50-минутни филм у школама.
 
To je potpuno tačno, i zbog toga Knez Mihajlo ne zaslužuje da ima ulicu u centru Beograda. Još je planirao i “Jugoslaviju” sa Bugarima!

Sve je to bio deo projekta germanske osovine da privuče sebi i germanizuje/pokatoliči slovenski živalj i time vaspostavi moćnu centralnoevropsku državu koja bi im realno omogućila dominaciju i svetom, čega se oni nikada ali nikada nisu odrekli

Kao i sa svakim idejama one mogu biti različito upotrebljne pa je tako ta ideja o jedinstvu južnih Slovena uzeta i pokušano da se preko nje pacifikuju germanski podrepaši tipa hrvata, slovenaca i bugara silom prilika vezanih za germane
Na našu žalost trajalo je kratko do 1934 godine

Nakon toga i mi Srbi smo krenuli da se pokoravamao švapskoj čizmi i posledice trpimo i danas
 
због чега су ратни ветерани који су се враћали из Француске са љечења званично испраћени од стране Француза као јунаци
да би их код нас дочекао нико
потрпани у сточне вагоне (да, стока) и истоварени код Ритопека да не би којим случајем дошли у Београд "да нам наруже град!"
стварност а то је био само увод у Југу
 
Rekao bih da je Pašić bio protiv Jugoslavije od samog početka ali da je Kralj Aleksandar terao po svome…
не мораш говорити то је истина
"ако нећеш ти има ко оће" на Пашићево да је толико излажење Хрватима у сусрет чиста капитулација (Крф и Женева)
Пашић је невољно пристао мислећи да чим рат заврши то бити пусти снови а он председник владе. Али као и увијек до тад, Александар би употребио себи блиске људе ко куртон за анал (само што он није носио куртон за ђенерал перу:eek: )
 
Sve je to bio deo projekta germanske osovine da privuče sebi i germanizuje/pokatoliči slovenski živalj i time vaspostavi moćnu centralnoevropsku državu koja bi im realno omogućila dominaciju i svetom, čega se oni nikada ali nikada nisu odrekli

Kao i sa svakim idejama one mogu biti različito upotrebljne pa je tako ta ideja o jedinstvu južnih Slovena uzeta i pokušano da se preko nje pacifikuju germanski podrepaši tipa hrvata, slovenaca i bugara silom prilika vezanih za germane
Na našu žalost trajalo je kratko do 1934 godine

Nakon toga i mi Srbi smo krenuli da se pokoravamao švapskoj čizmi i posledice trpimo i danas
шта је трајало кратко?
15 година агоније
пуцњаве по скупштини, ко рогови уз врећи ништа не иде како треба
Александар чини пуч против самог себе и руши власт коју је сам створио (ово је стварно немогуће измислити :eek: )
 
због чега су ратни ветерани који су се враћали из Француске са љечења званично испраћени од стране Француза као јунаци
да би их код нас дочекао нико
потрпани у сточне вагоне (да, стока) и истоварени код Ритопека да не би којим случајем дошли у Београд "да нам наруже град!"
стварност а то је био само увод у Југу

Svedočio si tom događaju?

Bio na dočeku?

Ili veruješ baljezganju esdebeovskih nekadašnjih junoša?
 
шта је трајало кратко?
15 година агоније
пуцњаве по скупштини, ко рогови уз врећи ништа не иде како треба
Александар чини пуч против самог себе и руши власт коју је сам створио (ово је стварно немогуће измислити :eek: )

Kao što rekoh pokušaj je trajao kratko

Jedna ofucana germanska provokatorska svinja je izazvala neke događaje koji se i danas koriste kao alibi

Inače provokacija i beščašće su uvedeni sa dominacijom Germana na prostoru Evrope

Habzburzi su još nešto i bili fer dok nije se vazdigla i ujedinila nemačka koja je nastala na prevari i podvali gde se moglo, a gde nije na okrutnoj sili
 

Back
Top