Ubila ga struja dok se kupao

Pa ako imaš uzemljenje i fidovu sklopku, vrlo si siguran od tih stvari. Zapravo, ako imaš loše uzemljenje, jednaka šansa je da te u kadi utepa i bojler i šporet i pegal i frižider. Ako je sve uzemljeno i ako uzemljenej valja, nemaš nikave brige.

Letos pognula jedna žena kod mene u naselju. Ubio je kalorifer. Razlog: loše uzemljenje.

Inače ja ne gasim bojler uopšte. Nikada.
 
Ja imam i uzemljenje i fid sklopku, ali ipak gasim bojler svaki put kada idem u kadu. Čak i kada mi se desi da zaboravim, i već mokar vidim da lampica svetli, iziđem iz kade, i ugasim bojler. Što je sigurno, sigurno je.

I ja se tripujem sto se tice bojlera ,pogotovu sto nemam donji poklopac (vide se zice ),nekad gasim nekad ne ....ali koliko vidim pocecu definitivno da GASIM ,a i kad udjem u kadu uvek se nesto istripujem u vezi njega .
 
Postoje zgrade ( stara gradnja ) gde i nije uradjeno klasicno uzemljenje , vec neko lokalno nulovanje. Bar su meni tako rekli.
E sad da problem bude veci tu ni FID-sklopka nema funkciju.( navodno bez uzemljenj ne radi pravilno)
Kazu da je najbolje iskljuciti boiler ali mom komsiji ni to nije pomoglo.Njemu je bukvalno izbila vatra iz dovodne cevi boilera a da isti i nije bio ukljucen.
Majstor mu je rekao da je probio grejac kod nekog od komsija .
E sad vi vidite sta da radite . . .
A raditi uzemljenje samo za svoj stan koji je na nekom spratu i nije tako lako izvodljivo . . .
p.s na srecu komsija nije nastradao jer nije bio u kadi
 
Poslednja izmena:
Postoje zgrade ( stara gradnja ) gde i nije uradjeno klasicno uzemljenje , vec neko lokalno nulovanje. Bar su meni tako rekli.
E sad da problem bude veci tu ni FID-sklopka nema funkciju.( navodno bez uzemljenj ne radi pravilno)
Kazu da je najbolje iskljuciti boiler ali mom komsiji ni to nije pomoglo.Njemu je bukvalno izbila vatra iz dovodne cevi boilera a da isti i nije bio ukljucen.
Majstor mu je rekao da je probio grejac kod nekog od komsija .
E sad vi vidite sta da radite . . .
A raditi uzemljenje samo za svoj stan koji je na nekom spratu i nije tako lako izvodljivo . . .
p.s na srecu komsija nije nastradao jer nije bio u kadi

Nema taj mastor tri čuke sa životom, kao ni onaj ko je ugrađivao bojler. Ja ću ti kažem šta se komšiji deslo: idiot koji mu je ugrađivao bojler je na prekidaču prekinu nulu, tako da faza bila non-stop na bojleru, bio on uključen ili ne. Pa je u jednom mometu probio preko grejača na masu iako nije bio uključen. Znači da će opet da mu izbije na masu ako je i dalje pod naponom.
 
Postoje zgrade ( stara gradnja ) gde i nije uradjeno klasicno uzemljenje , vec neko lokalno nulovanje. Bar su meni tako rekli.
E sad da problem bude veci tu ni FID-sklopka nema funkciju.( navodno bez uzemljenj ne radi pravilno)
Kazu da je najbolje iskljuciti boiler ali mom komsiji ni to nije pomoglo.Njemu je bukvalno izbila vatra iz dovodne cevi boilera a da isti i nije bio ukljucen.
Majstor mu je rekao da je probio grejac kod nekog od komsija .
E sad vi vidite sta da radite . . .
A raditi uzemljenje samo za svoj stan koji je na nekom spratu i nije tako lako izvodljivo . . .
p.s na srecu komsija nije nastradao jer nije bio u kadi

Sta konkretno znaci pojam "stara gradnja"?

Nama iskacu osiguraci cesto, imamo po uticnicu ili dve u svakoj sobi, cak je i grajanje na struju, zgrada je opasno preopterecena...jel u takvim zgradama uradjeno klasicno uzemljenje? Neka predratna zgrada je u pitanju...
 
To je ta. Verovatno je onda sve ok, pa ako izbije na masu, izgoreće ti osigurač momentalno. Ili će fidova sklopka da odradi posao..

Znaš naši ljudi često pribegavaju raznim "rešenjima" problema. Na primer, izbija osigurač non-stop pa umesto da nađu problem, oni ga lepo prežiče sa provodikom ko prst debelim. Onda posle probije bojler, struja seva samo tako, a osigurač ćuti i trpi. I onda neko obično pogine.
 
...upravo zato se i plasim...imali smo jednog elektricara koji je izvodio radove prilikom renoviranja stana pomalo nevesto...Kako se proverava da li struja u kupatilu dobro funkcionise i kako je moguce otkloniti potencijalni rizik?

Pa te stvari je lako proveriti sa glimericom. Izgleda kao ovičan šrafciger ali ima u sebi lampicu i izolaciju gotovo do vrha. Kad njome dodirneš fazu lampica zasvetli. Možeš probati sa utičnicom - kad ubaciš u jednu rupu neće sijati, a u drugu hoće.

slika-Glimerica-za-provodnost--1682279x640.jpgA

Ova iam kabel za utzemljvanej kontakta, ali se češće strujni krug uspostavlja prstima.

Postupak je sledeći: isključiš bojler, uzmeš glimericu tako da palcem pritisneš gornji kontakt, ovaj iz koga na slici viri žuti kabel (to uspostavi slabo strujno kolo kroz tebe ali ga nećeš osetiti) i prisloniš ga na kontakt grejača. Ni jedan kontakt ne sme biti pod naponom. Ako je bojler isključen, a glimerica sija na jednom kontaktu, bojler je potencijalno opasan jer je presečena nula. Doduše, obično je opasan po majstora.

Rizik se otklanja ne tako lako. Potrebno je izvući fazu na prekidač, što često zahteva lupanje zida. Ako je kojim slučajem i faza u prekidačkoj kutiji, treba izvaditi osigurač za bojler, proveriti glimericom kontakte u prekidaču (da se ne desi nešto što ne treba ili pogrešan osigurač) skinuti i kratko spojiti žice, a onu drugu, celu, preseći i zavrnuti u prekidač.

Ili zvati majstora koji zna šta radi.
 
Poslednja izmena:
Ima da se kupi na svakoj pijaci.

Važna napomena: Ako slučajno glimericom napraviš kratak spoj biće veselja. Izbiće osigurač, a ti ćeš da se kvalitetno prepadneš. provežbaj prvo malo sa utičnicom.

Poenta je da vrhom iste pipneš samo i samo kontakt koji proveravaš. Ne da ga ofrlje bocneš sa mogućnošću da sklizne sa istog kontakta.
 
Ajde...

Mozda je imao i uzemljen bojler ali uzemljenu kadu - cisto sumnjam osim ako nije imao plasticnu kadu.


ps
sa donje strane kade postoji mjesto koje je predvidjeno za uzemljenje. Danasnji "majstori" zbog ustede par metara zice to ne odrade i desavaju se ovakve stvari.
 
Ajde...

Mozda je imao i uzemljen bojler ali uzemljenu kadu - cisto sumnjam osim ako nije imao plasticnu kadu.


ps
sa donje strane kade postoji mjesto koje je predvidjeno za uzemljenje. Danasnji "majstori" zbog ustede par metara zice to ne odrade i desavaju se ovakve stvari.

E da. I kada se uzemljuje. Da ne bi nekom u nezgodnom trenutku na primer uleteo fen u kadu.... Kod mene je bilo loše uzemljenje na kadi svojevremeno....
 
E da. I kada se uzemljuje. Da ne bi nekom u nezgodnom trenutku na primer uleteo fen u kadu.... Kod mene je bilo loše uzemljenje na kadi svojevremeno....

Donqihote je u svom postu rekao da ima Fidovu sklopku.
Naravno ona je danas standard bez kojeg se ne moze ali i Fidova sklopka zna da zataji po nekad. Iz kog razloga pojma nemam.


U slucaju lika koji je stradao postoji velika mogucnost da je neki "majstor" uzemljio citavu kucu na vodovodnu cijev.
 
Nema taj mastor tri čuke sa životom, kao ni onaj ko je ugrađivao bojler. Ja ću ti kažem šta se komšiji deslo: idiot koji mu je ugrađivao bojler je na prekidaču prekinu nulu, tako da faza bila non-stop na bojleru, bio on uključen ili ne. Pa je u jednom mometu probio preko grejača na masu iako nije bio uključen. Znači da će opet da mu izbije na masu ako je i dalje pod naponom.

ok , videcu da mu prenesem ovo prvom prilikom kad ga vidim.
Vidim razumes se u ovo , pa ako moze pojasnjenje :
Sta je nulovanje i da li ono zamenjuje uzemljenje?
Vredi li postavljati FID-ovu sklopku ukoliko je nulovano a ne uzemljeno ?
 

Back
Top