У сусрет Видовдану

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.760
Видовдан је непокретан празник који СПЦ празнује 28. јуна. Поред Срба,
овај празник празнују још и Бугари.

Код нас се Видовдан скоро у дан жалости претворио, јер је везан за бој
на Косову и ту су се додале бројне легенде везане за кнеза Лазара.
Док најстарији обичаји потврђују да је у питању светао и весео празник.

На Видовдан се не ради у пољу, нити у винограду, али је зато добро да
се на тај дан ручни радови започну. Обичај који ми је посебно занимљив
јер мислим да је у данашње време немогуће извести га, јесте да се све
ствари знесу напоље, на видело.
У Шумадији девојке беру травку видовчицу која се потапа у воду да би
се њом опрале очи. А уочи Видовдана, момци и девојке ту травку стављају
под јастук да би сањали за кога ће се оженити, односно удати.
 
"Иде Виде да обиде,
све усеве и плодове.
Што је никло и поникло,
што је никло, нек је никло,
нек је никло и нек расте,
а што није нек не ниче,
нек не ниче и не расте."

Све обредне песме везане за Видовдан јасно помињу Вида, али се некако
не зна и није доказано коме је тај празник у предхришћанском периоду био
посвећен. :lol: Баш забавно.
 
Занимљиво питање, зашто бугари, ако је празник везан за Словене?
Ах. Ево ја ћу на то питање да ти одговорим. Зато што су Бугари киднаповали
комплетну нашу историју и културу. Па они је и сада боље чувају него ми.
 
Ах. Ево ја ћу на то питање да ти одговорим. Зато што су Бугари киднаповали
комплетну нашу историју и културу. Па они је и сада боље чувају него ми.
Мислиш присвојили Словенску културу, зашто би, могао бих се сложити за православне обичаје и народни фолклор настао у времену након примања хришћанства, али зашто оно прије преласка на хришћанство?
 
106019175_271886660581293_8939280936559172256_n.jpg
 
Мислиш присвојили Словенску културу, зашто би, могао бих се сложити за православне обичаје и народни фолклор настао у времену након примања хришћанства, али зашто оно прије преласка на хришћанство?
Довољно је да их погледаш, па да ти буде јасно да они једним великим
делом и јесу Словени. Када су дошли у наше крајеве били су очевидно
различити, а сада не би могао да погодиш ко је ко.
Други разлог је то што лопови краду само оно што је вредно.
 
"Иде Виде да обиде,
све усеве и плодове.
Што је никло и поникло,
што је никло, нек је никло,
нек је никло и нек расте,
а што није нек не ниче,
нек не ниче и не расте."

Све обредне песме везане за Видовдан јасно помињу Вида, али се некако
не зна и није доказано коме је тај празник у предхришћанском периоду био
посвећен. :lol: Баш забавно.
mislim da je Branko Kockica upucan u tajnu.;):cool: :mrgreen:
 
vidovdan se danas obeležava zbog lazara, a šta je lazar obeležavao tog dana?
i šta bugari obeležavaju?

Pitanje br. 1: Koji datum je na dan Vidovdana? (Odgovor: 15. jun)

Pitanje br. 2: Šta je po katoličkom kalendaru tog datuma i koga tog dana slave svi katolici, od Južne Amerike i cele zapadne Evrope do Filipina? (Odgovor: potražite sami na internetu i pazite da ne padnete sa stolice)
 
Bugari su nesloveni u istom smislu u kom je istina da smo mi pohrvaćeni Turci i Romi, kako je govorio Ante Starčević, koji su Hrvatima uzeli jezik i kulturu.

Bugari su u istom smislu i u jednakoj meri Južni Sloveni kao i mi. Postojalo je tursko pleme Bugara (zovemo ih proto-Bugari) koji su zavladali tom teritorijom i dali dve-tri generacije vladara, ali oni su nestali.
 
Pitanje br. 1: Koji datum je na dan Vidovdana? (Odgovor: 15. jun)

Pitanje br. 2: Šta je po katoličkom kalendaru tog datuma i koga tog dana slave svi katolici, od Južne Amerike i cele zapadne Evrope do Filipina? (Odgovor: potražite sami na internetu i pazite da ne padnete sa stolice)
Sta tacno? Imamo Luterovo zakucavanje protestantskih pravila u vrata katolicke crkve 1520-te, i oslobadjanje Augustina Misagoa, katolickog biskupa optuzbe za saucesnistvo u genocidu u Ruandi, za pola miliona zrtava... I kakve sad ima veze s Vidovdanom enivej?:cool:
 
Nije poenta da ugonetate na šta ja mislim, nego da stvarno pogledate kog velikog sveca, jednog od najvećih među katolicima, tog dana slave sve katoličke nacije na svetu, ne samo Hrvati.
Ако мислиш на св. Витуса, он је живио негдје у 3. или 4. вијеку, тако да не би било чудно да се прослављао и на нашим просторима, у периоду 5-10 вијека је Рим вјероватно имао већи утицај овдје него Цариград.
 
Ако мислиш на св. Витуса, он је живио негдје у 3. или 4. вијеку, тако да не би било чудно да се прослављао и на нашим просторима, у периоду 5-10 вијека је Рим вјероватно имао већи утицај овдје него Цариград.
kod katolika nije ni crveno slovo a kod nas crveno pa još boldovano
eto nismo ni znali koliko nam je taj vitus značajan :D
 
Kakav bre Vit? Praznik se zove Vidovdan, a ne Vitovdan. I u pesmama se obraćaju
Vidu, a ne Vitu.
I što bi se stvari na današnji dan iznosile na videlo i umivale oči i travkom gledalo
u budućnost, ako bi to bio praznik posvećen nekom Vitu? :dontunderstand:

Ono što se najkasnije iz naroda izgubi jesu običaji. A nama je još samo toliko ostalo
da bi mogli svoju istoriju da rekonstruišemo. Ako to sada ne uradimo i dozvolimo da
i običaji nestanu, neće više biti Srba ni Srbije.
 
28 jun Sv.prorok Amos, Sv.mucenik Knez Lazar i Sv.srpski mucenici-Vidovdan

Ovo je kako se opisuje 28 jun u kalendaru SPC, i prema njemu je potpuno jasno da je to cisto hriscanski dan posvecen Lazaru i njegovim borcima na Kosovu, nevezano za Vitusa.
Ako pogledamo kako se koji dan naziva u kalendaru moze se primjetiti kako uvek pocinje sa Sveti... ili Prepdobni... tako je dec 19 Sv.Nikola mi ga zovemo Nikoljdan ili u januaru Sv.Jovan je narodski Jovanjdan i sl.

To je forma a sustina bi bila sledeca

Владајући тако земљом свога оца Стефан дође једном (године 1403. или 4.) на славно и тужно поље Косово. И у спомен на свога оца и погибију Срба Мученика он изради и постави ту велики камени стуб од мрамора, на коме бише написане следеће дирљиве и поучне речи: "Човече који ступиш на српску земљу, био придошлица или си овдашњи, ма ко да си и ма шта да си, када дођеш на поље ово, које се зове Косово, и видиш да је сво пуно костију мртвих, а са њима и камену природу, мене (тј. камен) у облику и са знаком Крста кад видиш поред њих како усправно стојим, да не прођеш, да не превидиш, као нешто узалудно и ништавно, но те молим, приђи и приближи се мени, о љубљени, и размотри речи које ти преносим, и из тога ћеш разумети због кога узрока и како и зашто стојим ја овде; јер истину ти говорим, не мање од живога у коме је душа, да хоћу да вас у суштини известим о свему ономе што се збило.

ima i nastavak ali za moju poentu i ovo je dovoljno, ko zeli moze lako naci na internetu kompletan tekst
 

Back
Top