Quantcast

У сусрет Видовдану

mnemozina

Ističe se
Poruka
2.024
ne vidim ali nije pošteno da pun naziv tog datuma uskraćuješ
a vidovdan je bio pre lazara i recimo kod bugara koji nemaju veze sa lazarom
znači ne radi se o našim junacima

nista ti nije uskraceno, nije neuobicajno da jedan dan ima vise od jednog svetca i u prvom primeru ti je navedeno 'kompletno' drustvo a u drugom primeru sam ti dala ono sto si trazio tj. onaj dio na koji se odnosi taj dan vidovdan. Razocarao si me :D da tebi moram nesto ovako jednostavno objasnjavati

koji su motivi bugarima da obiljezavaju isti praznik pojma nemam, mozda upravo taj koji tebi odgovara

znaci, ako si srbin onda su nasi junaci a ako nisi srbin onda nisu nasi

Сале

Legenda
Poruka
54.171
koji su motivi bugarima da obiljezavaju isti praznik pojma nemam, mozda upravo taj koji tebi odgovara
šta ima da mi ne/odgovara, deset godina pitam šta je vidovdan niko ne kaže šta je, već upravo to što ti kažeš kome i kako se sviđa.
lazar slavio onako a mi ovako? :D
znaci, ako si srbin onda su nasi junaci a ako nisi srbin onda nisu nasi
pa turcima sigurno nisu a ni bugarima, ako jesu daj neki link bugarski

Сале

Legenda
Poruka
54.171
nista ti nije uskraceno, nije neuobicajno da jedan dan ima vise od jednog svetca i u prvom primeru ti je navedeno 'kompletno' drustvo a u drugom primeru sam ti dala ono sto si trazio tj. onaj dio na koji se odnosi taj dan vidovdan. Razocarao si me :D da tebi moram nesto ovako jednostavno objasnjavati
ideš logikom amos nema šta da traži u ovoj priči pa ga neću spominjati al vidovdan je lazar i mučenici i njih ću da izdvojim.
stvarno mi treba crtati :confused:

brundoje

Primećen član
Poruka
663
Kakav bre Vit? Praznik se zove Vidovdan, a ne Vitovdan. I u pesmama se obraćaju
Vidu, a ne Vitu.
I što bi se stvari na današnji dan iznosile na videlo i umivale oči i travkom gledalo
u budućnost, ako bi to bio praznik posvećen nekom Vitu? :dontunderstand:

Ono što se najkasnije iz naroda izgubi jesu običaji. A nama je još samo toliko ostalo
da bi mogli svoju istoriju da rekonstruišemo. Ako to sada ne uradimo i dozvolimo da
i običaji nestanu, neće više biti Srba ni Srbije.
Nije "nekakav Vit", nego sveti Vid.

Zašto bi se na današnji dan umivale oči? Iz istog razloga zašto narod dan Sv. Vartolomeja zove "Vratoloma" i veruje da se tog dana ne treba penjati jer će se pasti i slomiti vrati, ili kao što dan Sv. Varvare smatra danom kad treba da se vari (kuva) pšenica.

brundoje

Primećen član
Poruka
663
Mada ne znam da li ima smisla diskutovati o ovome više, kad je očigledno da nikoga na temi tema ne zanima ni toliko da pročita odgovore na njoj :)

Sv. Vid se proslavlja u: Hrvatskoj, Italiji, Nemačkoj, Belgiji, Holandiji itd. Na srednjovekovnom nemačkom i italijanskom prostoru je njegov kult bio toliko jak, da su se na njegov dan pravili ogromni festivali. A italijanski prostor nije bio samo prostor današnje Italije, nego i cele naše jadranske obale.

brundoje

Primećen član
Poruka
663
Neki od tih kultova traju i do današnjeg dana.

Sveti Vid je zaštitnik grada Rijeke i 15. jun, ili kako tamo kažu "15. lipanj", dan Sv. Vida, je dan grada Rijeke koji se proslavlja velikim narodnim i crkvenim manifestacijama i sve je obeleženo Svetim Vidom. I ne pitaju se po kom "Vidu" je taj dan dobio ime, znaju da je u pitanju hrišćanski svetitelj koji je mučenički postradao ispovedajući veru Hristovu.

brundoje

Primećen član
Poruka
663
Sveti Vid je takođe i svetac-zaštitnik italijanskog grada Čimina, gde je takođe 15. jun gradska "fešta", kad se slavi Vidovdan. Lista može da ide u beskraj.

Srbi imaju sklonost da slave inostrane praznike i festivale, kao što danas slave Haloween (Noć Svih Svetih, nepravilno preveden kao "Noć Veštica") ili kao što slave Dan Sv. Valentina, a ti dani ne postoje u pravoslavnom kalendaru. Pre toga su isto tako slavili 25. maj i 29. novembar više i masovnije nego Božić i Uskrs, a Prvomajski uranak je takođe popularniji i masovniji nego Đurđevdanski uranak.

Isto tako u prošlosti, bogati katolički gradovi na Jadranu su svakog 15. juna pravili vidovdanske festivale i svečanosti, pa i Srbi uzeli da slave. A otkud i Bugarima - Srbija i Bugarska su tad bile dve države sa istim narodom iste vere i istog jezika, čak su nam i vladarske dinastije bile rođačke. Bugari su podigli velelepnu crkvu na mestu gde je umro Sveti Sava i cvećem posipali put kada su njegov kovčeg prenosili za Srbiju, a takođe i do dana današnjeg čuvaju mošti kralja Milutina u crkvi Sv. Nedelje u Sofiji. I zovu ga "Sveti Kralj" i poštuju ga, dok ga mi Srbi danas nazivamo pedofilom.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.