U Srbiji trećina firmi i preduzetničkih radnji u vlasništvu žena

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
201.009
U Srbiji je trećina firmi i preduzetničkih radnji u vlasništvu žena, što je i evropski prosek, kazala je direktorka Sektora preduzetništva Privredne komore Srbije (PKS) Branislava Simanić.

posao_kuca_pxb.jpg

Ona je na predstavljanju projekta "Žene preduzetnice - snaga ekonomije" kazala da je i dalje ženama potrebna podrška da bi ih što više bilo u biznisu.

U tom cilju je PKS, kako je kazala, pre pet godina formirala Sekciju za žensko preduzetništvo, koja okuplja veliki broj članica.
"Cilj nam je da imamo što više uspešnih dama, a kroz sekciju pomažemo im da izađu na strana tržišta, na sajmove. Takođe organizujemo razne edukacije za njih i apsolutno smo posvećeni unapređenju ženskog preuzetništva i njihovom ekonomskom osnaživanju", rekla je Simanić.
Najavila je da će PKS 13. decembra u Beogradu organizovati međunarodnu konferenciju o ženskom preduzetništvu.

Članica Sekcije za žensko preduzetništvo PKS Katarina Beljić kazala je da kroz to udruženje omogućeno povezivanje sa drugim preduzetnicima, u cilju lakšeg poslovanja i širenja na tržišta izvan Srbije.
https://www.021.rs/story/Info/Bizni...-preduzetnickih-radnji-u-vlasnistvu-zena.html
Sve je ovo lepo, evropski prosek, ravnopravnost i ostalo, ali vidim u jednom komentaru ispod teksta da žene preduzetnice od 2018. godine nemaju više pravo na plaćene doprinose u periodu trudničkog i porodiljskog odsustva . Zašto im je to oduzeto?
Uzgred, da li biste se zaposlili u firmi koju vodi žena? Lično nemam problema s tim, samo pitam.

Sve je ovo lepo, evropski prosek, ravnopravnost i ostalo, ali vidim u jednom komentaru ispod teksta da žene preduzetnice od 2018. godine nemaju više pravo na plaćene doprinose u periodu trudničkog i porodiljskog odsustva . Zašto im je to oduzeto?
S obzirom da znam kako trudnicko/porodiljsko funkcionise kod preduzetnica u Nemackoj, Holandiji, Kanadi, N. Zelandu i Srbiji, sledeci je tu problem:
- monopol zdravstvenog osiguranja u Srbiji.
U svim ovim zemljama koje sam nabrojao, preduzetnica ima na raspolaganju pregrst privatnih (i drzavno) osiguranja, i bira sta joj je najbolje. Pa ce tako izabrati opciju koja joj odgovara i pokriva sto vise i sto bolje u trudnoci.
Dakle, trziste je kreirano tako da postoje ponude, postoje opcije, postoje izbori.

U Srbiji je problem monopol RZZO-a, tako da preduzentice nemaju izbor, i prepustene su na milost i nemilost odlukama koje donese drzava koja je vlasnik RZZO-a, a ne trziste.

Uzgred, da li biste se zaposlili u firmi koju vodi žena? Lično nemam problema s tim, samo pitam.

Sefica katedre u Groningenu, gde drzim povremeno nastavu, je zena. Profesorka kod koje drzim nastavu kao asistent je zena.
Glavni produkt menadzer u firmi za koju radim honorarno je zena.
Tako da, apsolutno nemam problema.

Ah, da, setih se - vlasnici firme u kojoj sam radio u Srbiji, pred odlazak u inostranstvo, su bili muz i zena, s tim sto je zena programer, i ona je bila glavna za projekte. Firma je i dan danas, posle toliko godina, i dalje vrlo uspesna.

S obzirom da znam kako trudnicko/porodiljsko funkcionise kod preduzetnica u Nemackoj, Holandiji, Kanadi, N. Zelandu i Srbiji, sledeci je tu problem:
- monopol zdravstvenog osiguranja u Srbiji.
U svim ovim zemljama koje sam nabrojao, preduzetnica ima na raspolaganju pregrst privatnih (i drzavno) osiguranja, i bira sta joj je najbolje. Pa ce tako izabrati opciju koja joj odgovara i pokriva sto vise i sto bolje u trudnoci.
Dakle, trziste je kreirano tako da postoje ponude, postoje opcije, postoje izbori.

U Srbiji je problem monopol RZZO-a, tako da preduzentice nemaju izbor, i prepustene su na milost i nemilost odlukama koje donese drzava koja je vlasnik RZZO-a, a ne trziste.
Da, ali ako je državi interes povećanje nataliteta (a kaže da jeste) onda bi svakako u tom smislu trebala da pomogne i preduzetnicama.

Back