U Srbiji nedovoljan broj sigurnih kuća?

Neno

Elita
Poruka
22.863

Ministarka upozorava: U Srbiji nedovoljan broj sigurnih kuća, žene se plaše da prijave nasilje, a trpe ga najčešće IZ OVIH RAZLOGA​

Samo tokom prošle godine izrečene su 32.000 hitnih mera udaljavanja nasilnika iz porodice
Srbija trenutno ima 190 sigurnih kuća, ali taj broj je daleko od potrebnog.

U Srbiji, prema podacima koji su se pojavljivali poslednjih dana, 17 žena ubili su ove godine njihovi partneri ili članovi porodice. Samo tri odsto ubijenih žena prethodno je prijavilo da su žrtve nasilja.
1733089080738.png
Najviše femicida je tokom godine zabeleženo u Beogradu, podaci kažu da su žrtve imale između 46 i 55 godina.

Trpe nasilje zbog nepoverenja u institucije​

Prema rečima Tatjane Macure, ministarke bez portfelja, žene trpe partnersko i porodično nasilje zato što, verovatno, misle da institucije sistema kojima bi se u prvom momentu obratile možda neće reagovati na pravi način.

- Najveći broj neprijavljenih slučajeva dolazi iz straha da im niko možda neće pružiti tu vrstu podrške i one veoma često, i to je takođe tačno, veoma često kriju od svog neposrednog okruženja da su žrtve nasilja i zbog toga što se možda plaše osude, relativizacije onoga što su doživele, pa na kraju krajeva i opravdavanja zbog čega su došle u tu situaciju u koju su došle. iz prostog razloga što smo mi jedno društvo u kojem se još uvek baštine neki stari modeli ponašanja, a to su da je žena u stvari neko ko treba da trpi takve oblike ponašanja, smatra Macura.
Shodno tome, a kada govorimo o prosečnim godinama koje su u pitanju, ne treba ni da nas čude da su upravo te generacije zapravo najizloženije nasilju.

- Kod mlađih generacija žene su mnogo hrabrije, prijavljuju institucijama sistematski te slučajeve u najvećem broju slučajeva oni se i rešavaju. I, u stvari, ono što jeste naš cilj je da ohrabrimo i sve druge iz drugih generacija prosto da prijavljuju nasilje. I upravo organizacije koje prate ovakve slučajeve kažu da se na terenu dešavaju dva slučaja. Ili su žene prijavile nasilje određenim institucijama, onima u čijoj je to nadležnosti, ali one nisu odreagovale na vreme ili nisu bile dovoljno ohrabrene da prijave nasilje, rekla je Macura gostujući u jutarnjem programu RTS-a.

Tokom 2023. izrečeno čak 32.000 hitnih mera​

Samo tokom prošle godine izrečene su 32.000 hitnih mera. To su mere udaljavanja nasilnika iz porodice po osnovu zakona o sprečavanju nasilja u porodici.

- Dakle, podatak o tome koliko je izrečeno hitnih mera, odnosno udaljavanja nasilnika iz porodice, govori u prilog tome da treba ohrabriti onu žrtvu koja je koja je nesigurna da nasilje prijavi, istakla je ministarka.

Jedan od razloga koji se ne pominje, a važan je, to je ekonomska i socijalna nesigurnost žrtava nasilja, zato što su one veoma često, a radi se najčešće o ženama, u poziciji da ekonomski zavise od nasilnika.

- U tom smislu takođe je važna poruka reći da država Srbija ima mehanizme kako da ekonomski pomogne žrtvama nasilja od toga da postoje različiti programi u okviru Nacionalne službe za zapošljavanje pa do različitih nekih drugih programa u okviru nekih drugih institucija, kaže Macura.

Blic
 
Ne ćuti, prijavi nasilje....reče žena i poče da šamara policajca...
Naravno da su nepotrebne sigurne kuće već dokaz instituta za mentalno zdravlje da je neko spreman za brak....i da je obavezna mentalna provera roditelja koji treba da dobiju dete...bukvalno je potrebna istorija psiholoških promena.....znači zakonska obaveza da država ima dovoljan broj psihologa i da prati status svakoga ko stupa u brak....
 

Back
Top