U Srbiji je hrana skuplja nego u Nemačkoj?

Waterfall

Legenda
Poruka
50.426
Sa poskupljenjem namirnica ne suočavaju se samo građani Srbije. I u Nemačkoj su nove, veće cene mnogih proizvoda opteretile potrošačku korpu građana. Koliko je hrana skupa u Nemačkoj, a koliko u Srbiji?

Za pokriće prosečne potrošačke korpe, koja je u novembru prošle godine u proseku iznosila 39.454 dinara, bilo je potrebno 1,15 prosečnih zarada. Zbog porasta cena većine osnovnih namirnica, građani su primorani da svoje potrebe svedu na minimum. Za potrošačku korpu koja obuhvata 12 namirnica, potrebno je izdvojiti od 1.784 do 2.176 dinara.
Prema istraživanju Republičkog zavoda za statistiku, prosečna plata u Srbiji u decembru prošle godine iznosila je nešto više od 39.500 dinara, odnosno oko 375 evra. Većini to nije dovoljno da pokrije prosečnu potrošačku korpu, jer je Nova 2011. sa sobom donela poskupljenje velikog broja namirnica.
Zvaničnici Vlade priznaju da će ova godina biti teška, dok građanima to priznanje i nije potrebno, jer sve im je jasno čim krenu u kupovinu. Kako mnogi kažu, ono što zarade daju za hranu, pored čega najčešće moraju i da se zadužuju: "Stvarno čovek mora da ima skromne zahteve, kako bi sebi omogućio ono najosnovnije. Uvek neko u porodici mora da se odrekne nečega, da bi ostali u porodici imali. A potrošačku korpu planiramo tako što odbacujemo ono bez čega možemo, a zna se šta je najpotrebnije , to je hrana. Na to i najviše trošimo“, kaže jedna 40-godišnja pravnica iz Beograda.

--------
Talas poskupljenja životnih namirnica nije zaobišao Nemačku, koja ipak ostaje među najjeftinijim zemljama u Zapadnoj Evropi. U Nemačkoj se inače troši samo oko devet odsto zarade na hranu.

Na kraju 2010. godine građani u proseku 1,6 odsto skuplje plaćaju osnovne životne namirnice. U takozvanoj “potrošačkoj korpi“ samo u decembru za hranu je trebalo da se izdvoji 3,6 procenata više nego na kraju 2009. To je najveći porast cena hrane u poslednje dve godine u Nemačkoj.
Takođe, iako su cene hrane porasle 1,6 odsto za godinu dana, i prosečna zarada je, prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, skočila za 1,3 odsto.

Cene u Srbiji i Nemackoj u dinarima

0,,6421747_1,00.jpg


Uporedna tabela, cene u Srbiji i Nemačkoj (u dinarima) 1€ = 103,00 din.

link
 
Sa poskupljenjem namirnica ne suočavaju se samo građani Srbije. I u Nemačkoj su nove, veće cene mnogih proizvoda opteretile potrošačku korpu građana. Koliko je hrana skupa u Nemačkoj, a koliko u Srbiji?

Za pokriće prosečne potrošačke korpe, koja je u novembru prošle godine u proseku iznosila 39.454 dinara, bilo je potrebno 1,15 prosečnih zarada. Zbog porasta cena većine osnovnih namirnica, građani su primorani da svoje potrebe svedu na minimum. Za potrošačku korpu koja obuhvata 12 namirnica, potrebno je izdvojiti od 1.784 do 2.176 dinara.
Prema istraživanju Republičkog zavoda za statistiku, prosečna plata u Srbiji u decembru prošle godine iznosila je nešto više od 39.500 dinara, odnosno oko 375 evra. Većini to nije dovoljno da pokrije prosečnu potrošačku korpu, jer je Nova 2011. sa sobom donela poskupljenje velikog broja namirnica.
Zvaničnici Vlade priznaju da će ova godina biti teška, dok građanima to priznanje i nije potrebno, jer sve im je jasno čim krenu u kupovinu. Kako mnogi kažu, ono što zarade daju za hranu, pored čega najčešće moraju i da se zadužuju: "Stvarno čovek mora da ima skromne zahteve, kako bi sebi omogućio ono najosnovnije. Uvek neko u porodici mora da se odrekne nečega, da bi ostali u porodici imali. A potrošačku korpu planiramo tako što odbacujemo ono bez čega možemo, a zna se šta je najpotrebnije , to je hrana. Na to i najviše trošimo“, kaže jedna 40-godišnja pravnica iz Beograda.

--------
Talas poskupljenja životnih namirnica nije zaobišao Nemačku, koja ipak ostaje među najjeftinijim zemljama u Zapadnoj Evropi. U Nemačkoj se inače troši samo oko devet odsto zarade na hranu.

Na kraju 2010. godine građani u proseku 1,6 odsto skuplje plaćaju osnovne životne namirnice. U takozvanoj “potrošačkoj korpi“ samo u decembru za hranu je trebalo da se izdvoji 3,6 procenata više nego na kraju 2009. To je najveći porast cena hrane u poslednje dve godine u Nemačkoj.
Takođe, iako su cene hrane porasle 1,6 odsto za godinu dana, i prosečna zarada je, prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, skočila za 1,3 odsto.

Cene u Srbiji i Nemackoj u dinarima

0,,6421747_1,00.jpg


Uporedna tabela, cene u Srbiji i Nemačkoj (u dinarima) 1€ = 103,00 din.

link

cijene navedenih namirnica u tabeli u njemackoj su nize...tko ima vremena i gleda na angebote taj dobije i do 40% nize cijene...lidl i aldi imaju izvrsnu kvalitetu a niske cijene
doista neznam zasto je u srbiji (i u Hrvatskoj) hrana toliko skupa...vjerojatno marze
 
Nemci su narod koji zna da štedi, to je opšte poznato. A i da se razumemo, njihova vekna hleba može da traje i po pet dana, dakle sve dok se ne pojede. Ne bih rekla da je kod nas tako, čast dobrim pekarima.
I znam kako izgleda frižider moje babe u Nemačkoj. Nema gomilanja, nema bacanja hrane, nema trošenja novca na nepotrebne stvari. Eto, da bi imala pare da ode negde na godišnji. Uopšte ne kuka da je gladna.
I u Americi je hrana preskupa. Našli su alternativu u jeftinom fast food-u.

Dakle, za sve ima alternativa.

Ali, kako ostati imun kad se poskupljenje kao kod nas dešava tako munjevito, i to skoči za baš očigledan procenat?
 
Nisam bas razumela sta si ovim htela da kazes :think:

Ona troši izuzetno racionalno pare na hranu. Sve što kupi, to se pojede u roku od tri dana.
Ne kupuje više od kg pomorandži, skoro da i ne postoji mesa u njenom zamrzivaču, dakle, kupuje od danas do sutra. Ništa se ne baca.

Htela sam da kažem da bismo i mi možda trebali da se prilagodimo ovakvim uslovima. Ne zavirujem u tuđe korpe, ali ponekad mi zaista mnogo vremena treba da dočekam red na kasi, iako su ispred mene možda dvoje ljudi. Ali to je neverovatno koliko namirnica oni tegle. Kao da kupuju za narednih mesec dana, a recimo da je dosta stvari među njima je brzo kvarljivo. Recimo i da ne postoji bilo kakav popust tog dana u marketu. Pa i moji roditelji po tom pitanju znaju ponekad da preteruju.

Ne slažem se baš u potpunosti da ne treba štedeti na hrani. Treba samo racionalno trošiti novac na nju. Kupi kvalitetno, hrani se kvalitetno, ali nemoj bacati hranu.
 
Shadow,
u pravu si, naravno da treba racionalno trositi novac sto bas i nije deo naseg mentaliteta (za razliku od nemackog)
a nas narod voli dobro da pojede :lol:
Ali ne treba zaboraviti da dobar deo ljudi nema od cega i na cemu da stedi.

Ipak, ovde je rec o cenama u Nemackoj i ovde, a ogromne razlike u primanjima.
 
Shadow,
u pravu si, naravno da treba racionalno trositi novac sto bas i nije deo naseg mentaliteta (za razliku od nemackog)
a nas narod voli dobro da pojede :lol:
Ali ne treba zaboraviti da dobar deo ljudi nema od cega i na cemu da stedi.

Ipak, ovde je rec o cenama u Nemackoj i ovde, a ogromne razlike u primanjima.

Da, htedoh da napišem na kraju da sam za primer uzela jednu prosečnu porodicu u Srbiji, koja ima skromni prihod.
Pa i nije, veruj mi. Baba mi radi kao čistačica, ne mogu da se tačno setim koliko joj je plata, ali mislim da nije viša od 400 maraka. Živi kao podstanar.
Uspela je da uštedi za malu vikendicu u Bremenu.
 
cijene navedenih namirnica u tabeli u njemackoj su nize...tko ima vremena i gleda na angebote taj dobije i do 40% nize cijene...lidl i aldi imaju izvrsnu kvalitetu a niske cijene
doista neznam zasto je u srbiji (i u Hrvatskoj) hrana toliko skupa...vjerojatno marze

nije hrana kod nas skuplja nego u nemackoj zbog marzi

VEC ZBOG BORISA TADICA I DEMOKRATSKE STRANKE :evil:

ZBOG ZUTOG REZIMA :evil:
 
Nemci su narod koji zna da štedi, to je opšte poznato. A i da se razumemo, njihova vekna hleba može da traje i po pet dana, dakle sve dok se ne pojede. Ne bih rekla da je kod nas tako, čast dobrim pekarima.
I znam kako izgleda frižider moje babe u Nemačkoj. Nema gomilanja, nema bacanja hrane, nema trošenja novca na nepotrebne stvari. Eto, da bi imala pare da ode negde na godišnji. Uopšte ne kuka da je gladna.
I u Americi je hrana preskupa. Našli su alternativu u jeftinom fast food-u.

Dakle, za sve ima alternativa.

Ali, kako ostati imun kad se poskupljenje kao kod nas dešava tako munjevito, i to skoči za baš očigledan procenat?

hahaha KAKVE ZUTE FEKALIJE PROSIPAS I NIJE TE SRAMOTA

sta hoces da kazes?

da nemci stede hranu pa im je jeftina a srbi se rasipaju sa platama od 200 evra pa je zato skupa

trece u americi je hrana isto jeftinija nego kod nas.

SRAM TE BILO GUZICE POSTO OBRAZA NEMAS
 
Da, htedoh da napišem na kraju da sam za primer uzela jednu prosečnu porodicu u Srbiji, koja ima skromni prihod.
Pa i nije, veruj mi. Baba mi radi kao čistačica, ne mogu da se tačno setim koliko joj je plata, ali mislim da nije viša od 400 maraka. Živi kao podstanar.
Uspela je da uštedi za malu vikendicu u Bremenu.

Ali u Nemackoj je mnogo toga jeftinije nego ovde, evo ti primer hrana - osn. namirnice.
Kad su u Nem. snizenja ti mozes da kupis majicu za 2, 3 eu a ovde ne mozes za te pare ni kod Kineza da kupis..
itd. Ima mnogo primera.
 
Da, htedoh da napišem na kraju da sam za primer uzela jednu prosečnu porodicu u Srbiji, koja ima skromni prihod.
Pa i nije, veruj mi. Baba mi radi kao čistačica, ne mogu da se tačno setim koliko joj je plata, ali mislim da nije viša od 400 maraka. Živi kao podstanar.
Uspela je da uštedi za malu vikendicu u Bremenu
.

kakva gomila zutih lazi z:D

ova bre laze skoro ko tadic i dinkic :hahaha:

sta kazes bas 400 maraka baba prima? :hahaha:

i ima vikendicu u CENTRU bremena? z:D
 
hahaha KAKVE ZUTE FEKALIJE PROSIPAS I NIJE TE SRAMOTA

sta hoces da kazes?

da nemci stede hranu pa im je jeftina a srbi se rasipaju sa platama od 200 evra pa je zato skupa

trece u americi je hrana isto jeftinija nego kod nas.

SRAM TE BILO GUZICE POSTO OBRAZA NEMAS

Bio si u Americi, pa znaš?
Hrana je izuzetno skupa, jako skupa. Povrće je preskupo. Triput skuplje, nego kod nas. To je zato što se ne isplati, jer Amerikanci nemaju običaj da jedu kod kuće, već praktikuju brzu hranu. Ne ubeđuj me u nešto što sigurno znam da je tako.
Pa Tihi, bolje da još uvek razumno delam, nego da kukam, i da ne tražim rešenje. Svakoj situaciji čovek treba da se prilagodi, pa će mu biti lakše. Ali mi ni za to izgleda nismo kadri. Eto, ako sve dobro isplaniram, neću biti gladna, ili ako želim da uštedim za nešto, opet ću to sve da isplaniram.
U svakoj zemlji postoje jako siromašni ljudi, jeste da ih je kod nas mnogo više od proseka.
Pa, ako imaš 200 evra u džešu, lepo uklopi sve u to. Ako ti se ne sviđa, idi napolje, ako ti se takođe ne sviđa što ćeš tamo očigledno morati da kreneš od nule, a nećeš da se pomiriš sa situacijom, onda si stvarno u bedaku. Ako ti je malo 200 eura, idi radi još neki honorarni posao, nađi još neke izvore novca.
Koliko para, toliko muzike, nema tu neke ideologije, politike ili slično.
 
Ali u Nemackoj je mnogo toga jeftinije nego ovde, evo ti primer hrana - osn. namirnice.
Kad su u Nem. snizenja ti mozes da kupis majicu za 2, 3 eu a ovde ne mozes za te pare ni kod Kineza da kupis..
itd. Ima mnogo primera.

Da, da, to je tačno. Bilo bi besmisleno da sad smatramo da su Srbija i Nemačka isto, ali sam samo pravila neke paralele gde je to bilo moguće.
I ta njihova sniženja su zaista sniženja. Spas su im u svemu tome. I tu se uspostavlja taj balans. Kod nas više ništa nije jeftino. Sem meda možda. :D
 

Back
Top