U Republici Srpskoj za 4 godine proizvodanja porasla 100% a u Srbiji za 10 godina 0%

Bosko_Buha

Primećen član
Poruka
910
SRbija

industrija%201989%202010.JPG



REPUBLIKA SRPSKA

rs%20ind%2010%2012%202.JPG


Svaka cast Dodiku a ove nase treba na robiju
 
Ne znam podatke pa ne mogu komentarisati, ali ovde gdje sam ja svaka proizvodnja je potpuno ugušena i sve opustošeno do kraja rata. A mi ni struje nismo imali do 97. Ako i radi neki pogon ili nešto - to nije jasno ni koliko proizvodi.
Nekako smo ostali u 93. (a vjerujem da i druga dva naroda gledaju iz perspektive 93.), ali eto, može se.

Pa dobro, vidim da si iz Banjaluke, a ona je ipak prilično dobra. Ne znam kako nisi zadovoljan. Nije da ja kažem da smo mi sad neka industrijska sila (pa i s obzirom na veličinu). A u pravu si za to za vrijeme rata - dobro je da išta radi kakvo je stanje bilo. :D

A da napredujemo prilično brzo - napredujemo. :)

Pozdrav iz istočne RS. :)
 
Pa dobro, vidim da si iz Banjaluke, a ona je ipak prilično dobra. Ne znam kako nisi zadovoljan. Nije da ja kažem da smo mi sad neka industrijska sila (pa i s obzirom na veličinu). A u pravu si za to za vrijeme rata - dobro je da išta radi kakvo je stanje bilo. :D

A da napredujemo prilično brzo - napredujemo. :)

Pozdrav iz istočne RS. :)
I da nisam pričao s ljudima znao bih da je u Banjaluci još dobro. :)
Bilo je ovde nekih fabrika koje nisu imale konkurenciju u Jugoslaviji, a dosta su i izvozile. Bilo stanje ne ponovilo se, ali imamo malo razloga da budemo zadovoljni sobom.

Napredovanje je dobro i da je puževim korakom, samo da nas ne ureknemo! :cool: :bye:
 
Industrijska proizvodnja u RS za 2010. veca je od one tokom 2009. za 5%.

A 2009. zabiljezen je sveukupni ekonomski pad u odnosu na 2008. radi svjetske krize... i tako...


Direktor Ekonomskog instituta Banjaluka Duško Jakšić kaže da je ova godina u Republici Srpskoj bila godina stabilizacije i zaustavljanja ekonomskog pada.

- Lani smo imali pad od tri odsto, dok bi ova godina morala da se završi sa rastom nešto većim od nule. Dosadašnji pokazatelji idu u prilog tome. Jedino bi ogromna šteta od poplava mogla to da poremeti - kazao je Jakšić.

U RS BDP za 2009. - 5.730 KM po stanovniku, BDP za 2008. - 5.906 KM po stanovniku.
 
I da nisam pričao s ljudima znao bih da je u Banjaluci još dobro. :)
Bilo je ovde nekih fabrika koje nisu imale konkurenciju u Jugoslaviji, a dosta su i izvozile. Bilo stanje ne ponovilo se, ali imamo malo razloga da budemo zadovoljni sobom.

Napredovanje je dobro i da je puževim korakom, samo da nas ne ureknemo! :cool: :bye:

Pa i to je nesto, ako nista drugo bar se ne krade toliko koliko ovde. R.Srpska ima BDP nesto ,alo veci od 9000 USA$/CAPITAL a Srbija 10900USA$/CAPITAL podatci sa sajta FLAG ENCOUNTER iz 2008-e godine, taj paritet vazi i sada, dakle 11:9 a u Republici Srpskoj su iste ili nize cene i plate za citavih 100EUR vece tj. zvanicno 330(R.Srbija) naspram 430(R.Srpska) sta drugo pretpostaviti nego da se u Srbiji poprilichno krade ili MMF ne dozvoljava vece plate. Treca stvar koja mi pada na pamet je ta da se plate preko niskog kursa dinara nameno odrzavaju niskim kako bi se ustedeo novac i povecao izvoz u odnosu na uvoz sto se doduse i ostvarlo jer je izvoz u 2010.-oj bio veci za 18% u odnosu na 2009. godinu a uvoz je cini mi se ostao isti ili nesto malo povecao. Daj boze da je tako medjutim pre bih rekao da se ovde vise krade nego medju Srbima u Rep. Srpskoj. Bio sam u Banja Luci doduse 2001.-e i grad je cist i uredan za razliku od nekih u Srbiji( ili recimo Sarajeva koje na TV-u izgleda jako loshe i nekako svo u haosu za razliku od Banja Luke, Bijeljine pa i Beograda koji izgleda kao najbogatiji ali poprilichno neuredan..itd), a kvalitet zivota je tada bio nesto slabiji nego u Srbiji bar zvanicno.
Inache Srbija je 2008-e delila drugo mesto po kolichini investicija u R.Srpskoj sa blizu 800 miliona eura a sada je ta cifra narasla blizu 1 milijarde eur-a i to potpuno opravdavam jer naravno da moramo pomagati svoje bez obzira na sve ipak su oni nekako u tezoj sitvaciji od nas i ako bolje zive u smislu sta mogu da kupe za svoju platu.
 
Poslednja izmena:
Industrijska proizvodnja u RS za 2010. veca je od one tokom 2009. za 5%.

A 2009. zabiljezen je sveukupni ekonomski pad u odnosu na 2008. radi svjetske krize... i tako...


Direktor Ekonomskog instituta Banjaluka Duško Jakšić kaže da je ova godina u Republici Srpskoj bila godina stabilizacije i zaustavljanja ekonomskog pada.

- Lani smo imali pad od tri odsto, dok bi ova godina morala da se završi sa rastom nešto većim od nule. Dosadašnji pokazatelji idu u prilog tome. Jedino bi ogromna šteta od poplava mogla to da poremeti - kazao je Jakšić.

U RS BDP za 2009. - 5.730 KM po stanovniku, BDP za 2008. - 5.906 KM po stanovniku.

Nemoj samo ti da nam drzsh lekcije o ekonomiji, vec duzi niz godina imate pad ekonomije, poslednje cak 5% a pre toga vise godina u nizu pad od 0 do 1,5%, BDP vam se srozao na 15360USA/CAPITAL ili nesto manje od 13000EUR-a cak i u odnosu na kriminalnu i bednu Srbiju ste loshiji shto se ekonomskih pokazatelja tiche u poslednjoj deceniji a platesu vam 750eur, pitam se samo dokle ce te tako da trosite mnogo a proizvodite malo u odnosu na ono sto trosite?, jedino ako Vas spase EU ali ni od njih necete izgleda dobiti nesto mnogo para jer za razliku od ovih bivsih ruskih kuchica(Madjarska, Rumunija, Bugarska, Czeska i ostale) niste tolika beda i sirotinja kolika su oni bili pa Evropa smatra da vam ne treba bas toliko para to je rekao i predsednik sindikata ribara iz Zadra, i lepo zbori covek sta ce Vam pare kada isplacujete plate od 750EUR.
 
Pa dobro, vidim da si iz Banjaluke, a ona je ipak prilično dobra. Ne znam kako nisi zadovoljan. Nije da ja kažem da smo mi sad neka industrijska sila (pa i s obzirom na veličinu). A u pravu si za to za vrijeme rata - dobro je da išta radi kakvo je stanje bilo. :D

A da napredujemo prilično brzo - napredujemo. :)

Pozdrav iz istočne RS. :)

A istočna Srpska je primer razvoja u svakom pogledu :lol:

Do sada sam se pitao zašto Dodik ne oduva SDS na istoku. Na opštinskim izborima onomad imali su kandidata za načelnika Pala koji je kompletni idiot i svaku reč koju je rekao na TV-u pročitao je sa papira (gledao i nisam mogao da verujem).
Onda sam skontao - namerno ne želi istočni deo. U zapadni deo se puno više ulaže, (da ne grešim dušu moram reći i to da su Krajišnici puno vredniji narod od nas gorštaka), dok je istočni ostavljen propalom SDS-u i uvek se na njega može svaliti krivica.

Statistika je relativna. Najveći uspeh Dodika je privatizacija rafinerije u Brodu i puštanje Rusa na tržište. Mislim da se za veliki deo investicija i rasta proizvodnje može njima zahvaliti.
 
Nisu ono moji clanci, nejaci, ja sam samo dao link na njih. z:)

A zasto si ti toliko pogodjen loshom ekonomskoj i drushtveno politichkoj sitvaciji u Srbiji kada si zapadni susjed koji ce uskoro medju civilizirane, mislim zasto te toliko interesujemo mi divljaci iz Srbije?
Inisam ja nejach pomeshao si me sa nekim , ja sam "kristiansand"
 
A istočna Srpska je primer razvoja u svakom pogledu :lol:

Do sada sam se pitao zašto Dodik ne oduva SDS na istoku. Na opštinskim izborima onomad imali su kandidata za načelnika Pala koji je kompletni idiot i svaku reč koju je rekao na TV-u pročitao je sa papira (gledao i nisam mogao da verujem).
Onda sam skontao - namerno ne želi istočni deo. U zapadni deo se puno više ulaže, (da ne grešim dušu moram reći i to da su Krajišnici puno vredniji narod od nas gorštaka), dok je istočni ostavljen propalom SDS-u i uvek se na njega može svaliti krivica.

Statistika je relativna. Najveći uspeh Dodika je privatizacija rafinerije u Brodu i puštanje Rusa na tržište. Mislim da se za veliki deo investicija i rasta proizvodnje može njima zahvaliti.
Mislim da Semberija ima najvece potencijale za razvoj od svih delova R.Srpske.
 
Poslednja izmena:
Mislim da Semberija ima najvece potencijale za razvoj od svih delova R.Srpske.

Ima, tačno. Što znači da bi za Semberiju trebao biti najviše zainteresovan privatni sektor, a ne država.

No na stranu to, potencijal za razvoj ima i istok. Drvna industrija bi mogla da cveta, a ne da se svodi na brente i prodavanje balvana.

No, ja ne krivim toliko Dodika i vladu koliko krivim lenjost i nezainteresovansost ljudi dole. Ne želim da ispadnem jedan od onih koji za sve krive vladu. Mi imamo dole resurse koje možemo odlično da iskoristimo, ali to ne činimo. Istina je da bi vlada mogla da uradi više, ali Dodik jednostavno nije zainteresovan.
 
Ima, tačno. Što znači da bi za Semberiju trebao biti najviše zainteresovan privatni sektor, a ne država.

No na stranu to, potencijal za razvoj ima i istok. Drvna industrija bi mogla da cveta, a ne da se svodi na brente i prodavanje balvana.

No, ja ne krivim toliko Dodika i vladu koliko krivim lenjost i nezainteresovansost ljudi dole. Ne želim da ispadnem jedan od onih koji za sve krive vladu. Mi imamo dole resurse koje možemo odlično da iskoristimo, ali to ne činimo. Istina je da bi vlada mogla da uradi više, ali Dodik jednostavno nije zainteresovan.
Pa ne zivim u Srpskoj ali neke moje kolege sa univerziteta kazu da Bijeljina recimo ima mozda i najveci potencijal za razvoj od svih gradova u RS i ako su oni iz Prijedora a Bijeljina se nalazi u istocnom delu R.Srpske.
 
Nekako mi sve skreće pogled na podatak da je od '95. do '99. rast proizvodnje bio mnogo veći nego bilo kad od 2000., a kad na to dodamo i podatak da je sada dug višestruko veći nego '99. nešto mi baš sumnjivo djeluje ova situacija... :-/

hehe, mi jos nismo dostigli nivo industrijske proizvodnje iz 98.
skakavci nam samo jedu godine
 

Back
Top