Quantcast

U Krajini je pre „Oluje“ živelo 450.000 Srba

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Derer

Buduća legenda
Poruka
43.077
Vidis,govorimo o kolektivnoj krivici.
A ovaj tvoj post potice i na kolektivan zlocin...
Pa da se na ovom blesavom Balkanu tako ciklicno "svetimo"
Pa pogreshna ti je konstrukcija.
Srbi se 45. nisu svetili pa shta bi?
Da jesu verovatno bi bilo drugachije.
Poenta je ne biti budala i vratiti kad god mozesh kako god mozesh kada budesh u mogutjnosti.
A dotle pamtiti da ne zaboravish da vratish.
U protivnom ako vide da si budala naravno da ce da ti ponove 2.,3.,...100.put.
Vratjanje ne podrazumeva explicitno na onaj nachin na koji je tebi uradjeno....postoje mnogo bolji nachini da se obrachunash sa neprijateljem.

Norma Kampl

Iskusan
Poruka
5.920
Није им било допуштено.

А, и на "губитку памћења" је рађено, што је још много битније.

Вероватно.

Poenta je ne biti budala i vratiti kad god mozesh kako god mozesh kada budesh u mogutjnosti.
Много зависи од контекста.
Иначе, доиста звучи исувише апстрактно.

Ја рекох већ - памти, у сваком случају.

Да. Ето зашто је тако битно оно - памтити.

postoje mnogo bolji nachini da se obrachunash sa neprijateljem.
Опет - апстрактно.
Ако би могао конкретније објаснити, било би добро.

Suzy F

Aktivan član
Poruka
1.527
Vratjanje ne podrazumeva explicitno na onaj nachin na koji je tebi uradjeno....postoje mnogo bolji nachini da se obrachunash sa neprijateljem.
Slazem se sa tim da mi ponekad suvise izigravamo neke mirotvorce...
Ta 1945.se nije dogodila,a trebalo je jos tada rascistiti ta neka prastara neslaganja izmedju Hrvata i Srba-uklanjanjem ekstrema..
Ali postavljac teme rece Srpska Krajina i krajiski Srbi treba da se svete!
Suluda postavka,zar ne?;)

Derer

Buduća legenda
Poruka
43.077
Ajde lepo citiraj gde sam ja napisao da su Hrvati pokrshteni Srbi?:)
A to da li su i koliko Ustashe dovoljno govori to kakvo je to drushtvo danas,po tebi verujem demokratsko,naravno.:)
Znam da bi ti mnogo voleo da odbranish bratju tako shto cesh mene da okarakterishesh kao Radikala,ali hebiga nisu svi Radikali koji su za normalan odnos na istim osnovama sa drzavom koja je oduvek bla neprijateljski nastrojena spram nashe.To bi svi vi Hrvati voleli znam.:(

Norma Kampl

Iskusan
Poruka
5.920
Нису сви Хрвати усташе.

Али су све усташе - Хрвати.

Само треба правилно, и темељно разумети ово.

(Што баш, заправо, и није тако лако, поготово кад у све додамо и факторе, поједностављено назване "хрватска држава, и државна политика")

Derer

Buduća legenda
Poruka
43.077
Опет - апстрактно.
Ако би могао конкретније објаснити, било би добро.
Mislio sam politichki i pre svega ekonomski a ako budemo ugrozeni kao drzava u celosti i vojno.Ekonomski u smislu borbe protiv hrvatskog kapitala,politichki u smislu lobiranja i borbe da izdejstvujemo na medjunarodnom planu isto shto teze i Jermeni i za sada rade prilichno uspeshno a vojno ako budemo napadnuti.Jer ja bi voleo da je durgachije i to danas zele da predstave kao politichki nekorektno ali Hrvatska nikada nece biti normalno drushtvo sa kojim cemo mi moci da uspostavimo odnos kao recimo sa Madjarima,Rumunima..itd.Mozesh da vidish i kod diskutanata odande na 4umu da kao "historijski teritorijalni gubitak"oni vide Srem i ma koliko danas to smeshno zvuchalo ja verujem da je njima dupe zinulo i za tom teritorijom na duze staze i da ako se pojavi mogucnost pokushace i na tom planu neshto.Sve to proizilazi iz vrste nacionalizma na kome je utemeljena novohrvatska drzavnost a koji u svojoj osnovi ima antisrpstvo.Hebiga ali tako je.Ko ne veruje nek malo procheshlja shta su"oci"hrvatske nacionalne ideje mislili o Srbima josh u 19 v.

Derer

Buduća legenda
Poruka
43.077
Na više mesta:cool:...Zapravo, ako malo sačekam ,možda ti se za koji post to ponovo ''omakne'' pa neću morati da searchujem:)
Trazi koliko hotjesh,ja sve Hrvate u Srbe nikada nisam prekrshtavao.
To su dva naroda sa potpuno razlichitim mentalitetima koja jedino dele isti jezik.
A verujem da cesh na moj prethodini post odgovoriti kao i pre prichom o"opravdanoj ljutnji Hrvata na meshanje Srba u njihovo gospodarstvo" shto mu dodje kao neka tvoja sazeta pricha o povodima za NDH:)

goxy

Zaslužan član
Poruka
106.836
Нису сви Хрвати усташе.

Али су све усташе - Хрвати.
Ček, ček, šta beše sa onom pričom o pokrštenim srbima...Kad se govori o broju hrvata, obavezno se naglasi da je taj i taj procenat ''došao'' od srba...Kada se govori o zločinima ustašetina obavezno se ,vrlo drsko ,''zaboravi'' podatak da su neki među njima kao npr.Luburić, Majstorović i slični bili Srbalji koji su prihvatili katoličku veru...Toliko o doslednosti i ''ljubavi prema istini''...Samo i uvek onoj koja ''opravdava'' ''našu stranu'':roll:

Derer

Buduća legenda
Poruka
43.077
Ček, ček, šta beše sa onom pričom o pokrštenim srbima...Kad se govori o broju hrvata, obavezno se naglasi da je taj i taj procenat ''došao'' od srba...Kada se govori o zločinima ustašetina obavezno se ,vrlo drsko ,''zaboravi'' podatak da su neki među njima kao npr.Luburić, Majstorović i slični bili Srbalji koji su prihvatili katoličku veru...Toliko o doslednosti i ''ljubavi prema istini''...Samo i uvek onoj koja ''opravdava'' ''našu stranu'':roll:
A ti se od toga razlikujesh...kako?
Isti si Tudjman.
I on je govorio za sve Ustashe da su pokatolicheni Srbi,tako da tu hrvatske krivice u stvari i nema.
Neko je po nacionalnosti onako kako se izjashnjava i oseca.Tachka.

Norma Kampl

Iskusan
Poruka
5.920
Mislio sam politichki i pre svega ekonomski a ako budemo ugrozeni kao drzava u celosti i vojno.Ekonomski u smislu borbe protiv hrvatskog kapitala,politichki u smislu lobiranja i borbe da izdejstvujemo na medjunarodnom planu isto shto teze i Jermeni i za sada rade prilichno uspeshno a vojno ako budemo napadnuti.Jer ja bi voleo da je durgachije i to danas zele da predstave kao politichki nekorektno ali Hrvatska nikada nece biti normalno drushtvo sa kojim cemo mi moci da uspostavimo odnos kao recimo sa Madjarima,Rumunima..itd.Mozesh da vidish i kod diskutanata odande na 4umu da kao "historijski teritorijalni gubitak"oni vide Srem i ma koliko danas to smeshno zvuchalo ja verujem da je njima dupe zinulo i za tom teritorijom na duze staze i da ako se pojavi mogucnost pokushace i na tom planu neshto.Sve to proizilazi iz vrste nacionalizma na kome je utemeljena novohrvatska drzavnost a koji u svojoj osnovi ima antisrpstvo.Hebiga ali tako je.Ko ne veruje nek malo procheshlja shta su"oci"hrvatske nacionalne ideje mislili o Srbima josh u 19 v.
Да. То је отприлике оно о чему и ја сад говорим (знајући о томе читав свој живот).

А поједностављено се своди на оно:

-Знање историје
- Памћење
-Опрезност (и спремност)
-Реципроцитет

Коректно, свуда где може.

Разлучити, исто кад и колико може неке личне односе од тзв. "историјских".

Комуницирати, размењивати нека добра, пре свега духовна.

И увек знати тачну границу и меру у свему томе.

Norma Kampl

Iskusan
Poruka
5.920
Ček, ček, šta beše sa onom pričom o pokrštenim srbima...
Што си ти данас опседнут том причом?

Kad se govori o broju hrvata, obavezno se naglasi da je taj i taj procenat ''došao'' od srba..
.
Неки проценат јесте. Али, какве то везе има са усташама и 20. веком?

Kada se govori o zločinima ustašetina obavezno se ,vrlo drsko ,''zaboravi'' podatak da su neki među njima kao npr.Luburić, Majstorović i slični bili Srbalji koji su prihvatili katoličku veru...
Ко је рекао да су они то били ?

kyo.

Elita
Poruka
22.686
Da su prihvatili plan Z4 i sad bi ih bilo pola miliona:roll:
pa da su prihvatili plan Z4 sada bi mi imali "hrvatsko Kosovo" pošto su to odbili i tada željeli se istrgnuti od Hrvatske i pripojiti se Slobinoj Velikoj Srbiji su sad tamo gdje jesu...

Srbi krajišnici prvo se trebaju "zahvaliti" rukovodstvu vlade RSK (1991.-1995.), pa Slobi i rukovodstvu u Beogradu...a tek onda Tuđmanu i vojnoredarstvenim operacijama Oluja i Bljesak...

Oko Sokolovo

Primećen član
Banovan
Poruka
552
Требало би бити кажњиво негирати масовно покатоличавање срба.

Појавио се двд у издању фер пресса.Ово је један заиста добар историјски и научан прилаз историјском раздобљу од 41-45-те и страдању Срба у ндх.У овом материјалу кориишчени су и домаћи и страни извори и сведочења преживелих са губилишта.Да бисмо схватили и били спремни за будућност прошлост не смемо заборавити.Издање није идеолошки обојено и са неутралне тачке анализира све актере у том периоду,а нарочито злочиначку политику Ватикана.

Ово дело треба приказивати на јавним местима у образовним институцијама ,факултетима да генерације које долазе буду свесне опасности"мулти-култи"политике нсп-а и поновног Братсва и јединства.
Цена издања је само 200 динара.

SANDRINAbg

Elita
Banovan
Poruka
16.741

Baš tako.

SANDRINAbg

Elita
Banovan
Poruka
16.741
Требало би бити кажњиво негирати масовно покатоличавање срба.

Појавио се двд у издању фер пресса.Ово је један заиста добар историјски и научан прилаз историјском раздобљу од 41-45-те и страдању Срба у ндх.У овом материјалу кориишчени су и домаћи и страни извори и сведочења преживелих са губилишта.Да бисмо схватили и били спремни за будућност прошлост не смемо заборавити.Издање није идеолошки обојено и са неутралне тачке анализира све актере у том периоду,а нарочито злочиначку политику Ватикана.

Ово дело треба приказивати на јавним местима у образовним институцијама ,факултетима да генерације које долазе буду свесне опасности"мулти-култи"политике нсп-а и поновног Братсва и јединства.
Цена издања је само 200 динара.

Izašla je još jedna knjiga sa svedočenjem malobrojnih preživelih o masakrima koji su počinjeni nad Srbima sa muslimanske strane za vreme Drugog Sv. rata, a u Bosni...sve sa imenima žrtava i na koji način su stradali.:confused:

Jezivo...napisaću kako se zove malo kasnije...mama mi još spava, a knjiga je kod nje u sobi.

Oko Sokolovo

Primećen član
Banovan
Poruka
552
Izašla je još jedna knjiga sa svedočenjem malobrojnih preživelih o masakrima koji su počinjeni nad Srbima sa muslimanske strane za vreme Drugog Sv. rata, a u Bosni...sve sa imenima žrtava i na koji način su stradali.:confused:

Jezivo...napisaću kako se zove malo kasnije...mama mi još spava, a knjiga je kod nje u sobi.
Пусти наравно нек се жена наспава.

Нашао сам још о покатоличавању.

Srpska Ana Frank

Svjedočenja srpske Ane Frank uskoro na filmskom platnu

Dinka Kovačević
Sjećanja na dječji logor smrti

Avgust 1941. godine. Vatreni jezici gutaju kuću Delića u Kuharima kod Sanskog Mosta. Djeca se rabježala i sakrila po obližnjim kukurizištima. Trogodišnja djevojčica iz skrovišta posmatra ustaše kako joj ubijaju majku na kućnom pragu.

Njeno tijelo gori u vatri zapaljenog porodičnog ognjišta...

Danas, 60 i kusur godina kasnije, ova tužna i mračna sjećanja i dalje progone snove starice Zorke Delić-Skiba, koju mnogi nazivaju i srpskom Anom Frank.

Njene uspomene još davne 1984. godine sakupio je u knjigu „Djetinjstvo moje ukradeno” autor Jovan Kesar.

Uskoro bi se Zorkina ratna svjedočanstva na osnovu scenarija koji sama piše mogla naći i na filmskom platnu, uobličena rediteljskom vizijom Lordana Zafranovića.
BR0J 97

Šezdesetsedmogodišnja Zorka Delić-Skiba danas živi u Oštroj Luci kod Sanskog Mosta. Preživjela je logor za djecu s Kozare - „Jastrebarsko” kod Zagreba, golgotu ratnog stradanja i logorskih tortura. Svjedok je događanja u logorima namjenski osnovanim za srpsku, romsku i jevrejsku djecu u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.

„Nas, siročad iz potkozarskih sela, kojima su u ratu pobijeni i roditelji i rođaci i komšije, ustaše su smještali u logore za djecu. U tadašnjoj NDH ih je bilo čak tri: 'Jastrebarsko' kod Zagreba, logor kod Siska i 'Gornja Rijeka' kod Križevaca. Nakon što su mi roditelji od ustaške kame ubijeni - otac u Šušnjaru, a majka ispred zapaljene kuće u Kruharima, ostala sam s petoro braće i sestara. Nismo uspjeli pobjeći, ustaše su nas uhvatile. Odvojili su nas i mene su željezničkim vagonima u kojima se nekad vozila stoka i iz kojih su uz put ispadala mrtva i zgnječena od gladi iznemogla djeca, odvezli u Zagreb. Potom sam prebačena u logor namjenski određen za ratnu siročad s Kozare -Jastrebarsko”, započinje Zorka svoju priču. U logoru „Jastrebarsko” izgubila je identitet i postala - broj 97.
U DJEČJOJ GROBNICI

„Mi djeca, zatočenici 'Jastrebarskog', prepoznavali smo se i odazivali na naređenja po logorskom broju, nikako po imenu koje sam i sama počela da zaboravljam. Taj logor su držale časne sestre milosrdnice Kongregacija 'Sveti Vinko Paulski' iz Zagreba, a svakog vikenda u njega su navraćali Pavelić, Stepinac i Artuković”, priča Zorka koja je strahote logora trpjela dvije godine. Tada je osvanuo dan koji je malo njih preživjelo.

„Tog dana znala sam da nas vode na klanje. Nemoćno sam stala ispod ustaške kame, koju je držao moj krvnik. Jednim potezom zarezao mi je vrat i krv je potekla. Tada sam ga pogledala širom otvorenih, potpuno čistih dječjih očiju. Valjda se sažalio, a možda i zbog silnog 'posla' nije primijetio da sam bačena u jamu još živa. Iz jame sam se pored bezbroj mrtvih dječjih tjela izvukla tokom noći”, sjeća se Zorka.

Nije imala gdje pobjeći, pa je vraćena u logor, u memljive i tamne prostorije. Dobro, kaže, pamti redovno pokrštavanje pravoslavne, jevrejske i romske djece i batine. Štapom od glogovine zajedno sa svojim sapatnicima svakodnevno je tučena, časne sestre strašile su ih krampusom, šišale do gole kože. Bolest i glad bili su njena svakodnevica.

Onda, jednog dana, logor je posjetio ustaški komadant Slavko Dasović.
„BOSANSKO ČUDOVIŠTE”

„Taj Dasović je tražio muško djete u logoru kako bi ga odveo u Zagreb. Nije bio zadovoljan jer nije mogao pronaći punačkog i jakog muškarčića. Svi smo bili izgladnjeli, bijedni, ošugani i u ritama. Ipak sam pošla za njim, primila ga za ruku i tražila da me izbavi. Sažalio se valjda i odveo me u Zagreb svojoj prijateljici, koja me je nazvala 'bosanskim čudovištem'”, priča Zorka.

U Zagrebu je dobila novu krštenicu i novi identitet.

„Nazvali su me Marija Dasović, rođena u Zagrebu u aprila l937. godine od oca Slavka i majke Marije. Život sam nastavila u porodici Slavkove sestre Jelke, a pravi identitet sam potpuno zaboravila”, priča Zorka. Nakon što ju je poslije oslobođenja u Zagrebu pronašla sestra Nevenka, sjetila se svog imena i porodice.

Uslijedile su godine slobode u kojima je aktivno učestvovala u dokazivanju istine o stradanju djece u logorima NDH. Danas je predsjednik prijedorske Sekcije djece logoraša, žrtava Drugog svjetskog rata. Tvrdi da je po ustaškim logorima mučeno i ubijeno 11.000 srpske djece, od kojih je bar polovina bila iz kozaračkog zbjega, 4.555 i l.780 jevrejske djece. Jedina joj je želja da se toj djeci podigne dostojan spomenik s njihovim imenima i nada se da će ona biti i ostvarena...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.