U kojoj ste veri?

Koje ste veroispovesti?


  • Ukupno glasova
    19
  • Anketa je zatvorena .
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Agnostik sam ali naginjem ka ateisti.
Postujem pravoslavlje kao deo svoje kulture i negujem ga koliko-toliko.
Sto se agnosticizma tice, sa svime se potpuno slazem, niko ne moze da mi tvrdi da li bog postoji ili ne, vec jednostavn ne znam da li bog postoji. Ja ne znam i ne verujem da bilo koja druga verska grupa zna da li bog postoji (oni veruju da postoji, ali dokaza nema.)
Naravno ne odbacujem postojanje boga, tako da je sve moguce.
Sta mi smeta kod religije, po toj i toj knjizi moras tako da zivis, to da jedes, to da radis, to da ne radis, jer ako se protivis tesko tebi, sledi kazna.
Svi smo mi ljudi, dobri i losi, ne odredjuje nas religija, vec nas nacin razmisljanja i postupaka, a navodno bog voli svu svoju decu bezuslovno bez obzira kakvi su.
Jednostavno, volim da radim onako kako mislim da treba, bez obzira sta vera i svete knjige propagiraju. To ne znaci da cu poceti da ubijam ljude ili nesto, mada ako je neko los covek i zeli da ubije, ni sve religije sveta ga nece spreciti.
Nadam se da je moje misljenje jasno i da nikog nisam uvredio svojim stavom. :)
 
Agnostik sam ali naginjem ka ateisti.
Postujem pravoslavlje kao deo svoje kulture i negujem ga koliko-toliko.
Sto se agnosticizma tice, sa svime se potpuno slazem, niko ne moze da mi tvrdi da li bog postoji ili ne, vec jednostavn ne znam da li bog postoji. Ja ne znam i ne verujem da bilo koja druga verska grupa zna da li bog postoji (oni veruju da postoji, ali dokaza nema.)
Naravno ne odbacujem postojanje boga, tako da je sve moguce.
Sta mi smeta kod religije, po toj i toj knjizi moras tako da zivis, to da jedes, to da radis, to da ne radis, jer ako se protivis tesko tebi, sledi kazna.
Svi smo mi ljudi, dobri i losi, ne odredjuje nas religija, vec nas nacin razmisljanja i postupaka, a navodno bog voli svu svoju decu bezuslovno bez obzira kakvi su.
Jednostavno, volim da radim onako kako mislim da treba, bez obzira sta vera i svete knjige propagiraju. To ne znaci da cu poceti da ubijam ljude ili nesto, mada ako je neko los covek i zeli da ubije, ni sve religije sveta ga nece spreciti.
Nadam se da je moje misljenje jasno i da nikog nisam uvredio svojim stavom. :)

Ne razumem kakva kazna?
Ti možeš da postiš ili da nepostiš,da slaviš slavu ili da neslaviš,niko te za to neće kazniti.........
Nisi nikog uvredio,što bi,to je tvoje mišljenje!
 
Pa ne secam se dobro, nisam citao Sveto Pismo odavno, ali koliko se secam kazu da u Sudnjem Danu ce doci Isus Hrist i da ce sve postene pomilovati i primiti u Nebesko Carstvo dok ce oni pokvareni provesti ne znam koliko godina pod mukama dok ne dodje po njih.

Ovo kroz maglu pisem, tako da neko ko se bolje razume moze ovo bolje pojasniti i ispraviti me gde gresim.

Mali dodatak, jos jedna stvar koju ne volim kod religije (a i kod ateizma) je sto ima ljudi koji tvrde (naravno to su pojedinci) da je iskljucivo njihova religija prava i da su oni jedini u pravu pa tako pokusavaju druge da ubede i preobrate. To je malo uskogrudno, mada i ja sam nekada bio takav, tako da koliko-toliko razumem.
 
Poslednja izmena:
Pa ne secam se dobro, nisam citao Sveto Pismo odavno, ali koliko se secam kazu da u Sudnjem Danu ce doci Isus Hrist i da ce sve postene pomilovati i primiti u Nebesko Carstvo dok ce oni pokvareni provesti ne znam koliko godina pod mukama dok ne dodje po njih.

Ovo kroz maglu pisem, tako da neko ko se bolje razume moze ovo bolje pojasniti i ispraviti me gde gresim.

Mislim da si upravu!
Piše da će Isus doći onog trenutka kad bude i poslednji čovek verovao u njega.Sve ljude koji su verovali u njega će vaskrsnuti,a one koji su bili nevernici i koji su pravili velike grehe će staviti na velike muke!
 
Ne secam se tacno, ali i ja mislim da je tako, tako da mi se taj deo recimo ne svidja.
Verujem da postoje i moralni ateisti/agnostici/pripadnici drugih religija koji ne veruju u Hrista, sta ce biti sa njima? Zar nisu oni isto posteni i dobri ljudi?
To mi eto samo deluje malo centricno, ako ne verujes - muke, ako verujes - spasen si.
S druge strane, to je lepo smisljeno u budizmu koji je nastao ranije od hriscanstva, ako me secanje sluzi, koji nema boga, koji samo uci ljude da budu dobri (da ne lazu, ubijaju, budu pohlepni) i da se ne vezuju za materijalno ako zele da dostignu Nirvanu, jer je sve materijalno prolazno.
Ima slicnosti sa hriscanstvom, tako da ne mogu da se otrgnem utiska da sve moderne religije (pod uslovom da je covek stvorio religiju, a ne religija coveka) zasnovane na starim religijama.
U slucaju da bog ne postoji, zar ona ne bi sve te religije delovale nepotrebno, jer na kraju krajeva je samo vazno truditi se i biti dobar covek, a verujem da je to originalna ideja svih religija, da ucini od nas (milim ili silom) bolje ljude.
Naravno, postoje i "vernici" koji zloupotrebljavaju religiju zbog svojih nekih ciljeva, ali u svakom kukulju ima zita.
Ja sam upoznao vernike koji su bili potpuno tolerantni na moje religijsko opredeljenje i ja sam potpuno tolerisao njihovo jer mi niko nije pricao ti moras da verujes inace ce te stici Strasni Sud, mada susretao sam se drugom sortom (koja iskljucivo misli da je ona u pravu), i takve "agresivne" vernike jednostavno ne volim previse.
 
pogresno postavljena tema... sta je vera a sta religija...


Evo primer... religija je katolicanstvo a vera hriscanstvo...

Tako da ja sam hriscanske vere.

A religija kojoj pripadam su Jehovini Svedoci.
 
Poslednja izmena:
U kojoj ste veri?
U čemu se neslažete sa učenjem vaše vere i sačim se slažete?!!

da ti ne drzim sad ko neki forumski pajser casove pravopisa ali ne / slazete i ne / pripadam, odvojeno..

ne pripadam nijednom krecionistickom uredjenju, klanu, pokretu, predanju ili ...
slazem se donekle s odredjenim nacelima ponasanja ali to imaju i socioloski pamfleti ne vidim sto bi nam trebao bog za ne ubij tacku iz plana rada
ostalo sa predvidjanjima, prorocanstvima i ostalo spada u domen pasulj gledaljki valjda se niko iole u shini ne trese oko tih sra.njina

ukratko nicem ne pripadam nista ne gubim
 
Ne secam se tacno, ali i ja mislim da je tako, tako da mi se taj deo recimo ne svidja.
Verujem da postoje i moralni ateisti/agnostici/pripadnici drugih religija koji ne veruju u Hrista, sta ce biti sa njima? Zar nisu oni isto posteni i dobri ljudi?
To mi eto samo deluje malo centricno, ako ne verujes - muke, ako verujes - spasen si.
S druge strane, to je lepo smisljeno u budizmu koji je nastao ranije od hriscanstva, ako me secanje sluzi, koji nema boga, koji samo uci ljude da budu dobri (da ne lazu, ubijaju, budu pohlepni) i da se ne vezuju za materijalno ako zele da dostignu Nirvanu, jer je sve materijalno prolazno.
Ima slicnosti sa hriscanstvom, tako da ne mogu da se otrgnem utiska da sve moderne religije (pod uslovom da je covek stvorio religiju, a ne religija coveka) zasnovane na starim religijama.
U slucaju da bog ne postoji, zar ona ne bi sve te religije delovale nepotrebno, jer na kraju krajeva je samo vazno truditi se i biti dobar covek, a verujem da je to originalna ideja svih religija, da ucini od nas (milim ili silom) bolje ljude.
Naravno, postoje i "vernici" koji zloupotrebljavaju religiju zbog svojih nekih ciljeva, ali u svakom kukulju ima zita.
Ja sam upoznao vernike koji su bili potpuno tolerantni na moje religijsko opredeljenje i ja sam potpuno tolerisao njihovo jer mi niko nije pricao ti moras da verujes inace ce te stici Strasni Sud, mada susretao sam se drugom sortom (koja iskljucivo misli da je ona u pravu), i takve "agresivne" vernike jednostavno ne volim previse.

U potpunosti delim tvoje misljenje!Samo bih dodala da ti "agresivni"vernici ustvari ne veruju u to sto propagiraju,vec to cine iz straha od Bozije kazne!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top