U Hercegovini snimljena ogromna zmija, tvrde da nije viđena dosad na ovim prostorima

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.622
U Hercegovini, nedaleko kod Mostara, snimljena je ogromna zmija.

Kako piše portal Heregovina.info, riječ je o zmiji dužoj od 3 metra, a koja navodno nije zabilježena na ovim prostorima.

Izvor, koji je želio ostati anoniman, rekao je da je snimka proslijeđena nekolicini zoologa u Hrvatskoj, kojima je zmija također zapela za oko.

Najvjerovatnije se radi ili o višemetarskom smuku, iako je debljina kože snimljene zmije dosta deblja od ostalih smukova, ili je riječ o četveroprugom kravosasu, a kako je izrastao do ove veličine, pitanje je za struku.

IMG_1572.jpeg

U Hercegovini, nedaleko kod Mostara, snimljena je ogromna zmija.

Kako piše portal Heregovina.info, riječ je o zmiji dužoj od 3 metra, a koja navodno nije zabilježena na ovim prostorima.

Izvor, koji je želio ostati anoniman, rekao je da je snimka proslijeđena nekolicini zoologa u Hrvatskoj, kojima je zmija također zapela za oko.

Najvjerovatnije se radi ili o višemetarskom smuku, iako je debljina kože snimljene zmije dosta deblja od ostalih smukova, ili je riječ o četveroprugom kravosasu, a kako je izrastao do ove veličine, pitanje je za struku.

Negde sam pročitao da je to ili veoma debeli smuk ili neka druga vrsta neotrovne zmije sa tog podneblja koja isto ume da naraste.

Onako po izgledu,izgleda da je poveci smuk.Kod nas u krajevima je bilo tih vecih zmija,oko 2,5 do 3 m kada se kosi trava,pa treba, ili da se prevrce seno, ili da se kupi,mogle su da se potkace vilama.Kod nas ih zovu livadarke i ima svih mogucih nijansi braon boje.Nisam je video od tada iz mladjih dan kada sam kupio seno.Sada nema vise ni livada koje se kose.

Poslednja izmena:
Onako po izgledu,izgleda da je poveci smuk.Kod nas u krajevima je bilo tih vecih zmija,oko 2,5 do 3 m kada se kosi trava,pa treba, ili da se prevrce seno, ili da se kupi,mogle su da se potkace vilama.Kod nas ih zovu livadarke i ima svih mogucih nijansi brao boje.Nisam je video od tada iz mladjih dan kada sam kupio seno.Sada nema vise ni livada koje se kose.
Smuk nije opasan i beži čim primeti da se neko približava.

Evropska kobra? Koliko je opasna?
Moze biti rijetko opasna, ako je neko alergican ili ako neko ima slabo srce pa iznenadno napadne . Moj jedan drug ju je drzao u ruci, vidio sam fotografiju. Mene je napala, digla se kao kobra, sistala rasirila vrat i isla ka meni oko 4 metra. To me je stvarno iznenadilo, ustuknuo sam onda se povukla i otisla..

Moze biti rijetko opasna, ako je neko alergican ili ako neko ima slabo srce pa iznenadno napadne . Moj jedan drug ju je drzao u ruci, vidio sam fotografiju. Mene je napala, digla se kao kobra, sistala rasirila vrat i isla ka meni oko 4 metra. To me je stvarno iznenadilo, ustuknuo sam onda se povukla i otisla..
Širi vrat da bi zastrašivala? Za nekog ko ima slabo srce ili se plaši zmija to je sasvim dovoljno.

Širi vrat da bi zastrašivala? Za nekog ko ima slabo srce ili se plaši zmija to je sasvim dovoljno.
Cesto susrecem zmije i sve bjeze ili miruju, jedino zmajur zna biti agresivan i da napadne. Skroz specificna zmija. Stvarno me prepala.

Back