U čemu je smisao posta ako jedemo brzu hranu?

Зашто вадиш из контекста? Како је гласило питање на које је Исус овако одговорио, да ли се мислило на храну коју су ученици јели, или на то што су јели, а да прије тога нису опрали руке?
to sam mogao i ja da ti odgovorim
ti vadiš iz konteksta a ja sve znam jer sam naučavaoc.
i eto pa se češi gde ne svrbi
 
ti vadis iz konteksta a ne ja
ja sam napisal ceo izvestaj
pa ga citaj
a ti samo vidis to u vezi pranja ruku
objasnio je Isus sta sve coveka ne cini necistim
kao ovo na primer
Čoveka ne čini nečistim ono što ulazi u usta,
Ако не вадиш из контекста и не манипулишеш, зашто си онда прескочила питање, након чега је следила ова Исусова поука, а које гласи:


Зашто ученици твоји преступају предање старих? Јер не умивају руке своје када хљеб једу.
 
Зашто ученици твоји преступају предање старих? Јер не умивају руке своје када хљеб једу.
Imas Bibliju citate pa ti ne izvlaci iz konteksta da manipulises
ja sam napisala ceo izvestaj a ti vadis iz konteksta
Zao mi je ako ne razumes

lepo je objasnjeno sta ne pogani coveka a sta pogani coveka
 
Imas Bibliju citate pa ti ne izvlaci iz konteksta da manipulises
ja sam napisala ceo izvestaj a ti vadis iz konteksta
Zao mi je ako ne razumes

lepo je objasnjeno sta ne pogani coveka a sta pogani coveka
Мени си чини да је та Библија из које ти цитираш неко скраћено издање мало - мало па нешто изоставиш :D .
 
Matej 15:11 Čoveka ne čini nečistim ono što ulazi u usta, nego ono što izlazi iz usta. To čoveka čini nečistim.“+

12 Tada su mu prišli učenici i rekli mu: „Znaš li da su se fariseji uvredili kad su čuli šta si rekao?“+ 13 On im je odgovorio: „Svaka sadnica koju nije zasadio moj nebeski Otac iščupaće se s korenom. 14 Pustite ih. Oni su slepe vođe. A kad slep vodi slepog, obojica će upasti u jamu.“+ 15 Petar mu je na to rekao: „Objasni nam to poređenje.“ 16 A Isus je odgovorio: „Zar ni vi još ne razumete?+ 17 Zar ne znate da sve što ulazi u usta ide u stomak i izbacuje se iz tela?

18 A ono što izlazi iz usta, izlazi iz srca. To čoveka čini nečistim.+ 19 Na primer, iz srca izlaze zle misli+ koje vode do ubistva, preljube, bluda*, krađe, lažnih svedočenja, hule. 20 To čoveka čini nečistim, a to što nije oprao ruke prema obredu, ne čini ga nečistim.“
Па ти значи ручкаш сланиницу? То ми реци, сад ћемо да насецкамо, с црни лукац...
 
Како у Старом, тако и у Новом Завјету имамо напомене и "нека упутства" о посту.
У 14. Римљанима каже:
Који једе нека не презире онога који не једе; и који не једе нека не осуђује онога који једе, јер га Бог прими.

Е ово ми је посебно занимљиво, јер на цијелој теми нисам примјетио да је неко од оних који посте осуђивао оне који не посте, али су зато јасно видљиви примјери осуде неких који не посте и то оних који тврде да се придржавају ријечи Писма. Сад да ли је у питању намерно искривљавање поука из Св. Писма или непознавање истог, нисам сигуран, мада сам склон мишљењу да је у питању ово друго јер је и у неким другим темама било примјетно очигледно непознавање контекста Светог Писма о задатој теми.:confused:
 
Pitao sam (raspitivao sam se) kako to da su ljudi kad sam bio mali i često na selu (valjda sam zbog toga relativno ostao normalan, selo sam doživljavao čak i kao dete kao moralno pročišćenje i kad god bih "poludeo" u gradu- pravac baka na smirenje)
postili na vodi? Dobio sam odgovor: u selu nije bilo ulja nego svinjska mast. E, zato.
Ljudi su tada baš čistili organizam.

Evo gledao temu "Da li postite...' pa se zamislio.
Kako izgleda danas post?
Jedu ljudi kao prasići, čak se i pizze prave i posne, generalno pola pekare možeš komotno da (po)jedeš i gubi se poenta.

Jedan čovek je izjavio nešto baš smisleno, rekao je da je post važan jer "ko ume da iskontroliše svoj stomak, taj će savladati sve".

Ja sam nekad jeo džem namazan na hleb a i to dosadi iako je to bila poslastica...kuvan krompir, pečen krompir u rerni, sve što je kuvano na vodi i to je to, to je bio pravi post.

Danas ne vidim svrhu. "Kao postim". A to i ne računam u post. Kako postite?
post bi trebao da bude pre svega duhovni post...izbegavanje besa, ljutnje, svađe, bilo koje vrste agresivnosti ili loših pomisli u vezi nekog...pojačan napor da se ima dovoljno ljubavi prema svim bližnjima i pojačan napor da se suzbije sopstvena gordost...
a što se tiče hrane pravi post nije onaj sa hiljadu recepata za posne poslastice nego korišćenje najprostije moguće hrane i u minimalnoj količini....

kad sam rekao kako bi trebalo red je da kažem i šta ja radim...ja najčešće postim sredom i petkom..ne držim one velike postove..meni je to dan kao i svaki drugi..jedino što ne koristim mast ni meso ni jaja ni mlečne proizvode..nikad nisam naročito uživao u hrani pa mi post ne pada teško i nema neku veliku svrhu...eto reda radi ga se pridržavam..nekad se i zaboravim...postim formalno kao što sam i nače formalno pravoslavac a praktično Isusa ne vidim kao Boga nego kao duhovnog učitelja koji je rekao neke korisne stvari... možda bi meni post bio da ne pušim...ali ionako planiram da prekinem da pušim svaki dan a ne samo u vreme posta..
 
Poslednja izmena:
Pitao sam (raspitivao sam se) kako to da su ljudi kad sam bio mali i često na selu (valjda sam zbog toga relativno ostao normalan, selo sam doživljavao čak i kao dete kao moralno pročišćenje i kad god bih "poludeo" u gradu- pravac baka na smirenje)
postili na vodi? Dobio sam odgovor: u selu nije bilo ulja nego svinjska mast. E, zato.
Ljudi su tada baš čistili organizam.

Evo gledao temu "Da li postite...' pa se zamislio.
Kako izgleda danas post?
Jedu ljudi kao prasići, čak se i pizze prave i posne, generalno pola pekare možeš komotno da (po)jedeš i gubi se poenta.

Jedan čovek je izjavio nešto baš smisleno, rekao je da je post važan jer "ko ume da iskontroliše svoj stomak, taj će savladati sve".

Ja sam nekad jeo džem namazan na hleb a i to dosadi iako je to bila poslastica...kuvan krompir, pečen krompir u rerni, sve što je kuvano na vodi i to je to, to je bio pravi post.

Danas ne vidim svrhu. "Kao postim". A to i ne računam u post. Kako postite?
''Ako jedemo brzu hranu''
ili
''Ako brzo jedemo''
U nekom smislu prevoda reči post znači brzo.
Malo , kratko , ili , ovde to drugi sigurno bolje znaju, popodne jedan kratki , tj manji, obrok .
Pre toga ne. Posle toga ne.
Najesti se nasito posne bezmesne hrane , tri put dnevno , nije post neg nemrs.
 
Многи велики Оци и учитељи православне цркве су у своје молитве укључивали и молитве да их Бог заштити од разних "виђења и визија", из чега се јасно да закључити да православни хришћани не теже никаквим визијама него напротив, што опет јасно имплицира да пост нема никакве везе са некаквим визијама, већ има практичну примјену уздржања тако да се тјелесни пост "пресликава" и на мисаони ниво.
 
Многи велики Оци и учитељи православне цркве су у своје молитве укључивали и молитве да их Бог заштити од разних "виђења и визија", из чега се јасно да закључити да православни хришћани не теже никаквим визијама него напротив, што опет јасно имплицира да пост нема никакве везе са некаквим визијама, већ има практичну примјену уздржања тако да се тјелесни пост "пресликава" и на мисаони ниво.
Ma nemoj, a što onda Isusova molitva 24/7 ČP ? I što se ne savetuje da praktikuju mirjani nego upravo zbog toga ČP ?
 

Back
Top