U čemu je smisao posta ako jedemo brzu hranu?

Shvatio sam dosta toga na ovoj temi, e sad što (nažalost) um ne može u 100% meri da kontroliše telo (na primer razbiješ koleno, padneš sa bicikla i ne možeš reći sebi : e sad prestani da krvariš) ono što može je koliko fizički toliko i duhovni trening.

Možda um neće zaustaviti krvarenje, ali može ubrzati proces.
Ne kaže se džaba da je kod lečenja koliko th mnogo bitna i psiha čoveka, tj. način na koji prihvati ili ne prihvati svoje trenutno stanje.
Snaga volje neretko potiče iz snage duha.
 
Šta znam, lično mi se više sviđa reč vera u ovom slučaju.
Ma ja to pomenuo zato što u medicini pacijent koji veruje da će da ozdravi, ozdraviće brže od ovog što ne veruje.
Ovaj što ne veruje može sebe dovesti bukvalno do smrti. Psiha ume da bude veoma jaka.
To je ono kad muž umre a žena za njim posle 2-3 meseca, a nije joj ništa. Na primer.
 
Ma ja to pomenuo zato što u medicini pacijent koji veruje da će da ozdravi, ozdraviće brže od ovog što ne veruje.
Ovaj što ne veruje može sebe dovesti bukvalno do smrti. Psiha ume da bude veoma jaka.
To je ono kad muž umre a žena za njim posle 2-3 meseca, a nije joj ništa. Na primer.

Tuga je zasebna priča i u nekim slučajevima zahteva nadljudsku snagu.
 
Pitao sam (raspitivao sam se) kako to da su ljudi kad sam bio mali i često na selu (valjda sam zbog toga relativno ostao normalan, selo sam doživljavao čak i kao dete kao moralno pročišćenje i kad god bih "poludeo" u gradu- pravac baka na smirenje)
postili na vodi? Dobio sam odgovor: u selu nije bilo ulja nego svinjska mast. E, zato.
Ljudi su tada baš čistili organizam.

Evo gledao temu "Da li postite...' pa se zamislio.
Kako izgleda danas post?
Jedu ljudi kao prasići, čak se i pizze prave i posne, generalno pola pekare možeš komotno da (po)jedeš i gubi se poenta.

Jedan čovek je izjavio nešto baš smisleno, rekao je da je post važan jer "ko ume da iskontroliše svoj stomak, taj će savladati sve".

Ja sam nekad jeo džem namazan na hleb a i to dosadi iako je to bila poslastica...kuvan krompir, pečen krompir u rerni, sve što je kuvano na vodi i to je to, to je bio pravi post.

Danas ne vidim svrhu. "Kao postim". A to i ne računam u post. Kako postite?
Post zna da bude jako koristan s vrmena na vreme, ali ne trba zastraniti.
 
Ono u suštini sam pitao da li da postim k'o moja pokojna baba (na vodi kuvano, svega par vrsta jela od čega je pekmez namazan na hleb luksuz)
Ili da se to malo "olabavi", ali do kojih granica (primer, pola pekare je posno).
Što reče @Mr.Infinity "ne treba zastraniti"

Širok je asortiman i namirnica i načina pripreme da bude ukusno čak i na vodi.
Voće, povrće kad je moguće sveže.
Pirinač na sto načina :)
Zezaš ti nas malo :)
Nisam zezao, ja kad se zezam stavim smajli baš da ne bude zabune.
 
Ono u suštini sam pitao da li da postim k'o moja pokojna baba (na vodi kuvano, svega par vrsta jela od čega je pekmez namazan na hleb luksuz)
Ili da se to malo "olabavi", ali do kojih granica (primer, pola pekare je posno).
Što reče @Mr.Infinity "ne treba zastraniti"

Ne opterećuj se puno time. Više se koncentriši na onu drugu stranu posta.
Pripremaj sam hranu i onda nema greške. :kpozdrav:
 
Не видиш сврху ако пост само сматраш као "дијету".
Slazem se s tim sto nazalost,post koji praktikuje pravoslavlje a i muslimani mislim da nema nikakve dodirne tacke sa pravim postom,onog kojeg su zaista praktikovali vernici iz proslosti...
...ili ako cemo pravo,danasnji "post"je nista vise od neka blaga dijeta,nista vise od toga !!!

Пост уз молитву је припрема за исповед
Ovo je sasvim pogresno.
Naime,ispoved je uobicajena praksa vernika i to na dnevnoj osnovi - svaki dan padamo na nasa koljena i priznajemo svoje grehe Bogu Nebeskome, trazimo oprostaj i sbagu da vise taj greh ne ponavljamo a to ne znaci da trebamo postiti svaki dan...utoliko vise sto kada je rec o vernicima,to znaci da oni kad poste ne konsumiraju apsolutno nikakvu hranu nit bilo kakvo pice ( dakle ni kap vode) u nekom vremenskom razdoblju a sve to u slucajevima incidentnih problema ili potreba u zivotu...dakle to uopste nije vezano za praznike nego je pitanje podizanje licne duhovnosti na nivou potrebnog za pretstojece dogadjaje u zivotu.

и причешће.
Po meni ovo moze ali ne mora biti pravilo.
 
Ma ja to pomenuo zato što u medicini pacijent koji veruje da će da ozdravi, ozdraviće brže od ovog što ne veruje.
Ovaj što ne veruje može sebe dovesti bukvalno do smrti. Psiha ume da bude veoma jaka.
To je ono kad muž umre a žena za njim posle 2-3 meseca, a nije joj ništa. Na primer.
Pa ovi koji su umirali od korone, većina im skočio šećer i udarila srčka od straha... ono primi inekciju pa pandrkne od straha, popusti srce...
 
Izvini što sitničarim, a štrudla sa makom u pekari? I takve stvari. Prženi riblji štapići? (Sme li ULJE?)

Zezaš ti :cool: Ako ne pitam previše koje si religije ? Glupo mi je pitanje, verovatno pravoslavac zbog ovoliko muke oko hrane.
Evo ti link https://crkvenikalendar.rs/ tu lepo po danima piše kad i šta.
Ako te zanima više od hrane, dakle sama suština, moja preporuka ti je da porazgovaraš sa nekim iz crkve u svojoj parohiji.
Dobićeš najbolji savet u skladu sa tobom i tvojim potrebama.
 
Poslednja izmena:

Back
Top