U celoj zemlji nigde vakcine za besnilo!

Truman

Elita
Poruka
24.961
Pas ujeo sedmoro, a vakcine za besnilo nema


Sedmoro građana koje je danas u centru Kuršumlije ujeo pas lutalica nisu dobili vakcinu protiv besnila, jer je domovi zdravlja nemaju.

Psa, za kojeg se sumnja da je ujeo svih sedmoro ljudi, sami su večeras u centru Kuršumlije uhvatili napadnuti građani nakon čega je uspavan, a zatim je hitno poslat na ispitivanje u Novi Sad kako bi se utvrdilo da li je imao besnilo.

Jedan od opštinskih službenika koji se prvi danas našao na udaru psa lutalice, Bratislav Đorđević, rekao je Beti da je napadnut ispred ulaza u zgradu opštine i da je zatim bio očevidac napada na druge prolaznike.

"U pitanju je jedan pas koji se izdvojio od drugih, prvo je ujeo mene a zatim je nasrtao na sve prolaznike koji su se našli u blizini i sve ih je redom ujedao. Za kratko vreme je ujeo još šestoro ljudi. Svi smo se zatim našli u epidemiološkoj službi Doma zdravlja i dobili upute da idemo u Niš, međutim, iz Niša je javljeno da nemaju vakcine", rekao je Đorđević.

Opština Kuršumlija je, kako je naveo, zatim dala automobile pacijentima da idu u Beograd, ali im je i iz Beograda javljeno da ni oni nemaju vakcine protiv besnila.

"Problem je što tu vakcinu moramo da primimo u roku od 48 sati, a nama je danas rečeno da vakcina nema nigde u Srbiji", kazao je Đorđević.

On je naveo da je jedino rešenje bilo da pacijenti uhvate psa i da ga prate kako bi utvrdili da li se radi o besnom psu.

"Drama oko pronalaženaj vakcine je trajala celo popodne, zatim smo se organizovali, nas šestoro pacijenata se prikupilo kod mene u zgradi opštine da se dogovorimo šta ćemo dalje. Deca iz parka su nam pomogla da uhvatimo psa", rekao je Đorđević.

"Kasnije nam je javljeno da je pas humano ukonjen i da je poslat na analizu u Novi Sad u pratnji dvojice veterinara", rekao je Đorđević.

Biljana Jovanović, koju je ispred opštine Kuršumlija pas ujeo za obe noge nanevši joj ozbiljne povrede, rekla je Beti da je veoma uplašena jer nisu dobili vakcinu protiv besnila, a ne zna kakvi će biti rezultati iz Novog Sada.

"Celo popodne smo zvali telefonom mnoge domove zdravlja. Nigde je namaju. Ne znam šta će biti nama. Sutra ističe 48 sati od kako nas je ujeo taj pas", kaže Jovanovićeva.

Još dvoje napadnutih građana, Dragan Rajković i Dragan Jovanović, koje je pas napao ispred zgrade opštine Kuršumlija, rekli su Beti da vakcinu protiv besnila nisu uspeli da pronađu iako su pitali mnoge domove zdravlja u Srbiji.

Epidemiolog Veroslava Jovanović je danas Beti potvrdila da je petoro od sedmoro građana koje je u Kuršumliji ujeo pas upućeno na dalje lečenje u Niš, jer, kako je kazala, ako se radi o nepoznatom psu, onda je ujed veoma rizičan.

(Beta)


izvor: http://www.mondo.rs/s204427/Info/Hronika_i_Drustvo/Pas_ujeo_sedmoro_a_vakcine_za_besnilo_nema.html

:eek::eek: Kad ovako nešto pročitam stvarno se zapitam gde ja to živim?!?! Pa u Africi da te ujede besan pas našli bi vakcinu, a u celoj Srbiji je nema!!! Kakva retardirana država.
Putuj Evropo...
 
Pas ujeo sedmoro, a vakcine za besnilo nema


Sedmoro građana koje je danas u centru Kuršumlije ujeo pas lutalica nisu dobili vakcinu protiv besnila, jer je domovi zdravlja nemaju.

Psa, za kojeg se sumnja da je ujeo svih sedmoro ljudi, sami su večeras u centru Kuršumlije uhvatili napadnuti građani nakon čega je uspavan, a zatim je hitno poslat na ispitivanje u Novi Sad kako bi se utvrdilo da li je imao besnilo.

Jedan od opštinskih službenika koji se prvi danas našao na udaru psa lutalice, Bratislav Đorđević, rekao je Beti da je napadnut ispred ulaza u zgradu opštine i da je zatim bio očevidac napada na druge prolaznike.

"U pitanju je jedan pas koji se izdvojio od drugih, prvo je ujeo mene a zatim je nasrtao na sve prolaznike koji su se našli u blizini i sve ih je redom ujedao. Za kratko vreme je ujeo još šestoro ljudi. Svi smo se zatim našli u epidemiološkoj službi Doma zdravlja i dobili upute da idemo u Niš, međutim, iz Niša je javljeno da nemaju vakcine", rekao je Đorđević.

Opština Kuršumlija je, kako je naveo, zatim dala automobile pacijentima da idu u Beograd, ali im je i iz Beograda javljeno da ni oni nemaju vakcine protiv besnila.

"Problem je što tu vakcinu moramo da primimo u roku od 48 sati, a nama je danas rečeno da vakcina nema nigde u Srbiji", kazao je Đorđević.

On je naveo da je jedino rešenje bilo da pacijenti uhvate psa i da ga prate kako bi utvrdili da li se radi o besnom psu.

"Drama oko pronalaženaj vakcine je trajala celo popodne, zatim smo se organizovali, nas šestoro pacijenata se prikupilo kod mene u zgradi opštine da se dogovorimo šta ćemo dalje. Deca iz parka su nam pomogla da uhvatimo psa", rekao je Đorđević.

"Kasnije nam je javljeno da je pas humano ukonjen i da je poslat na analizu u Novi Sad u pratnji dvojice veterinara", rekao je Đorđević.

Biljana Jovanović, koju je ispred opštine Kuršumlija pas ujeo za obe noge nanevši joj ozbiljne povrede, rekla je Beti da je veoma uplašena jer nisu dobili vakcinu protiv besnila, a ne zna kakvi će biti rezultati iz Novog Sada.

"Celo popodne smo zvali telefonom mnoge domove zdravlja. Nigde je namaju. Ne znam šta će biti nama. Sutra ističe 48 sati od kako nas je ujeo taj pas", kaže Jovanovićeva.

Još dvoje napadnutih građana, Dragan Rajković i Dragan Jovanović, koje je pas napao ispred zgrade opštine Kuršumlija, rekli su Beti da vakcinu protiv besnila nisu uspeli da pronađu iako su pitali mnoge domove zdravlja u Srbiji.

Epidemiolog Veroslava Jovanović je danas Beti potvrdila da je petoro od sedmoro građana koje je u Kuršumliji ujeo pas upućeno na dalje lečenje u Niš, jer, kako je kazala, ako se radi o nepoznatom psu, onda je ujed veoma rizičan.

(Beta)


izvor: http://www.mondo.rs/s204427/Info/Hronika_i_Drustvo/Pas_ujeo_sedmoro_a_vakcine_za_besnilo_nema.html

:eek::eek: Kad ovako nešto pročitam stvarno se zapitam gde ja to živim?!?! Pa u Africi da te ujede besan pas našli bi vakcinu, a u celoj Srbiji je nema!!! Kakva retardirana država.
Putuj Evropo...

Nije to nista...ne znas kako je u Moldaviji...
 
Zanimljivo da na karti od "Novartis-a", nema nas kao zemlje u kojoj ima "Besnila". Karta je iz 2010. godine.
Tollwut%202010_N.jpg
 
Smrt od besnila je užasna, a prozor za primanje seruma je kratak.

Gledao sam pre par nedelja emisiju o klincu iz Amerike koga je zarazio slepi miš koji mu se uvukao u spavaću sobu... i to izgleda pljuvačkom ili urinom, aerosol, bez ujeda i povreda kože. Niko nije ni posumnjao pre nego što su se pojavili simptomi, a tad je bilo odavno prekasno za sve. Smrt mu je bila jeziva, vezivanje za krevet, grčevi, urlikanje, užasne muke...

Srbija je stvarno najbednija ona zemlja trećeg sveta ako čak ni serum za besnilo nemamo.
 
"Suzbijanje" besnila iz aviona:

Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede započela je kampanju oralne vakcinacije divljih životinja protiv besnila, sa ciljem da se ova zarazna bolest u narednih pet godina iskoreni sa teritorije Srbije. Oralna vakcinacija biće prvi put sprovedena novom metodom – rasipanjem preparata spakovanih u jestive mamce iz vazduha, i to na području površine 61.000 kvadratnih kilometara širom Srbije.
Govoreći na konferenciji u kampu „Čardak” u Deliblatskoj peščari dr Zoran Mićović, direktor Uprave za veterinu, istakao je da će prva faza kampanje vakcinacije biti obavljena u toku ovog i narednog meseca.
– Planirano je da se do kraja godine distribuira ukupno 1.400.000 doza vakcine. Vakcinacija je do sada završena u oblasti centralne Srbije, a od 15. do 23. novembra obaviće se u južnom rejonu zemlje, na potezu Bajina Bašta – Užice – Kraljevo – Pirot – Novi Pazar – Prijepolje – Priboj, nakon čega će vakcine biti distribuirane na teritoriji Vojvodine – rekao je Mićović.

Vakcine u obliku krekera sa kapsulom inaktivnog virusa biće razasute iz malih aviona, pomoću mašine sa GPS sistemom koja proračunava intervale između ispuštanja doza. Ovogodišnjim planom predviđeno je da se svaki kvadratni kilometar nenaseljenog i prostora u kom obitavaju divlje životinje „pospe” sa 20 doza. Budimir Plavšić, načelnik odeljenja za zdravstvenu zaštitu životinja Uprave za veterinu, objasnio je da „krekeri” sa vakcinom mirisom mame lisice, vukove, jazavce i druge vrste na udaljenosti i do 30 kilometara. Probijanjem kapsule zubima, rastvor vakcine dospeva do sluznice životinje, po čemu ona (za dve do tri nedelje od uzimanja) doze razvija imunitet od besnila.

– U Srbiji se u poslednjih pet godina registruje oko 200 slučajeva besnila godišnje. Više od 85 odsto bolesnih životinja su one koje žive u divljini, a 95 odsto te populacije su lisice. Prekidanjem lanca prenošenja virusa sa divljih na domaže životinje isključuje se rizik od obolevanja ljudi – objasnio je Plavšić.

Testiranje vakcine u Srbiji vršeno je u Nacionalnoj kontrolnoj laboratoriji, kao i u referentnoj laboratoriji u EU. Sertifikat analize za svaku uvezenu seriju izdat je i od Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije.

Sredstva za oralnu vakcinaciju divljih životinja na području zapadnog Balkana obezbeđena su iz fondova Evropske unije, a projekat na teritoriji Srbije finansira se sa oko 16.000.000 evra. Endru Hedi, prvi savetnik delegacije EU u Srbiji, istakao je da će se akcija suzbijanje bolesti trajati narednih pet godina, sa po dve vakcinacije godišnje i to u jesen i proleće.
M. L.
-----------------------------------------------
Bezopasne za ljude ako se ne zloupotrebljavaju
U upravi za veterinu apeluju na građane da mamce sa vakcinom ostave na mestu na kom ih zateknu, a ukoliko ih pomeraju – da to rade sa gumenim rukavicama. Nakon dodirivanja mamca, ruke treba dobro oprati vodom i sapunom. Sam mamac nije štetan za ljude, ali ima neprijatan miris koji može prodreti u kožu. Ukoliko je „kreker” polomljen, a iz njega se vidi tečnost koja curi iz kapsule, najbolje je spaliti ga na vatri kako bi se uništio virus :eek: (uzimajte ga sa rukavicama). Prema dosadašnjim podacima???, mogućnost dobijanja besnila od kontakta sa vakcinom je isključena. Vakcina je testirana na psima, mačkama i drugim domaćim životinjama i pokazala se kao bezbedna za njih.

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Suzbijanje-besnila-medju-lisicama-iz-aviona.lt.html
 
Smrt od besnila je užasna, a prozor za primanje seruma je kratak.

Gledao sam pre par nedelja emisiju o klincu iz Amerike koga je zarazio slepi miš koji mu se uvukao u spavaću sobu... i to izgleda pljuvačkom ili urinom, aerosol, bez ujeda i povreda kože. Niko nije ni posumnjao pre nego što su se pojavili simptomi, a tad je bilo odavno prekasno za sve. Smrt mu je bila jeziva, vezivanje za krevet, grčevi, urlikanje, užasne muke...

Srbija je stvarno najbednija ona zemlja trećeg sveta ako čak ni serum za besnilo nemamo.

A pazi ti ovo (tema premestena na "zdravlje"):


http://forum.krstarica.com/showthre...i-na-komad?p=17518562&viewfull=1#post17518562
 
Smrt od besnila je užasna, a prozor za primanje seruma je kratak.

Gledao sam pre par nedelja emisiju o klincu iz Amerike koga je zarazio slepi miš koji mu se uvukao u spavaću sobu... i to izgleda pljuvačkom ili urinom, aerosol, bez ujeda i povreda kože. Niko nije ni posumnjao pre nego što su se pojavili simptomi, a tad je bilo odavno prekasno za sve. Smrt mu je bila jeziva, vezivanje za krevet, grčevi, urlikanje, užasne muke...

Srbija je stvarno najbednija ona zemlja trećeg sveta ako čak ni serum za besnilo nemamo.

tadic i demokrate su od srbije napravili najgoru rupu
 

Back
Top